zamknij

Wiadomości

ŚZGiP alarmuje: CPK to kataklizm i wysiedlenia!

Apelujemy o rzetelne konsultacje społeczne dotyczące Centralnego Parku Komunikacyjnego – z takim apelem do ministrów aktywów państwowych i infrastruktury zwrócił się Śląski Związek Gmin i Powiatów. Zauważa, że to, co się obecnie dzieje, to nie są konsultacje, a CPK w obecnym kształcie doprowadzi do kataklizmu urbanistycznego, wielu wyburzeń i wysiedleń tysięcy ludzi.

Reklama

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, czyli megalotniska w Baranowie pod Warszawą i około 1600 km linii kolejowych w kraju, weszła w fazę konsultacji Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji. W studium znajdują się m.in. proponowane korytarze linii kolejowych. W założeniu każdy zainteresowany tematem może do 10 marca zgłosić swoje uwagi do studium.

CPK: wymiana maili to nie konsultacje

Tylko, że według Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, największej regionalnej organizacji samorządowej, skupiającej 140 samorządów z woj. śląskiego, takie konsultacje to nie konsultacje.

- Czujemy się bezsilni, bo konsultacje w tej sprawie prowadzone są on-line albo korespondencyjnie. Budzi to niepokój wśród mieszkańców, przedsiębiorców i samych samorządowców – tłumaczy Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Kataklizm urbanistyczny

- Apelujemy o przeprowadzenie rzetelnego procesu konsultacji ze wszystkimi interesariuszami. Postulujemy też o przeanalizowanie przebiegu nowych korytarzy drogowych i kolejowych, tak aby uniknąć kataklizmu urbanistycznego i planistycznego w różnych miejscach Polski – dodaje samorządowiec.

Prezydent Dąbrowy Górniczej wyjaśnia, że propozycje zawarte w Strategicznym Studium Lokalizacyjnym Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego mogą doprowadzić do przecięcia wielu szlaków komunikacyjnych i osiedli. Podkreśla też, że ten problem dotyczy wielu gmin w Polsce. Ostro przeciwko proponowanym liniom kolejowym protestują m.in. w Mikołowie czy Czerwionce-Leszczynach.

O Czerwionce-Leszczynach i nowej linii kolejowej poświęciliśmy osobny artykuł >>Nowa kolej przejdzie przez Czerwionkę-Leszczyny? Mieszkańcy boją się wysiedleń<<

- Nie występujemy przeciw samej inwestycji. Uważamy, że tworzenie nowej infrastruktury w postaci portów lotniczych czy tras kolejowych jest potrzebne. Chcemy po prostu usiąść do rozmów i prowadzić je zgodnie z przyjętymi standardami. Nie możemy godzić się na podejmowanie tak ważnych decyzji zza biurka – podsumowuje Marcin Bazylak, który zaproponował podjęcie przez zarząd ŚZGiP stanowiska w tej sprawie.

Samorządowcy podjęli je na posiedzeniu 28 lutego 2020 r. w Dąbrowie Górniczej. W stanowisku czytamy m.in.:

Spółka powinna rozmawiać z ludźmi i firmami

„Uważamy również, że realizacja tak znaczących projektów infrastrukturalnych powinna być poprzedzona rzetelnymi konsultacjami nie tylko ze stroną samorządową, ale przede wszystkim z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Trudno zaakceptować fakt, że spółka Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o. odpowiedzialna za realizację tak skomplikowanego projektu, na konsultacje społeczne przewiduje tylko kilka tygodni i nie przewiduje spotkań informacyjno-konsultacyjnych w terenie.”

Przeciwko zaproponowanym wariantom tras protestują mieszkańcy województwa śląskiego, gdzie nowe linie szybkiej kolei miałyby przebiegać m.in. przez centra miast oraz tereny mieszkalne. Ich realizacja w takim kształcie wiązałaby się z koniecznością wywłaszczeń tysięcy mieszkańców, wyburzeń domów oraz kataklizmem urbanistycznym i planistycznym. Wiązałoby się to również z przerwaniem dotychczasowej sieci dróg nie tylko lokalnych, ale i wojewódzkich oraz krajowych.

„Jako samorządowcy, którzy biorą pełną odpowiedzialność za reprezentowane gminy, wnioskujemy o takie zaplanowanie nowych korytarzy drogowych i kolejowych, aby w jak najmniejszym stopniu ingerowały w ścisłą zabudowę mieszkaniową, istniejącą infrastrukturę techniczną, miejsca użyteczności publicznej i centra miejscowości, a także tereny posiadające cenne walory przyrodnicze.”

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 63

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~arkussinus 2020-03-03 15:38:35

  " Centralnego Porku..." znów jakiś nowy twór redakcyjny??

  58 9
 • ~toomann 2020-03-03 15:44:22

  No tak.... Zła opcja polityczna wyszła z inicjatywą, więc trzeba robić szum.
  Jak budowali A1 też były wysiedlenia i "kataklizm" dla biednych sarenek, którym lasy podzielono.

 • ~ 2020-03-03 16:00:33

  Super jątrzący tytuł. W pierwszej chwili pomyślałam - wojna, albo co najmniej u wszystkich koronawirus. Tytuł sugeruje, że u nas powstanie CPK, a tu chodzi tylko o jedną z linii kolejowych do CPK. Tylko przedstawiciele z gmin rządzonych przez PO, zawsze mają problem. Przecież są 4 warianty przebiegu linii do CPK? Tak trudno się do nich odnieść i publicznie to pokazać? Wszystko musi być na nie! Nie rozumię PIS. Po co nowe inwestycje. Ma być tak jak było. Wtedy jest błogi spokój, i nikt nie ma pretensji. A są miejsca, gdzie gminy biły by się, aby taka kolej powstała u nich.

  92 60
 • ~charlie 2020-03-03 16:19:56

  Przecież w województwie jest tyle szlaków kolejowych, wystarczyłoby jedną taką linię zmodernizować i obyłoby się bez wysiedleń, bez degradacji urbanistycznej miast. No, ale nas widać stać.

  76 38
 • ~rosthost1 2020-03-03 16:22:59

  W Berlinie może się budować lotnisko i ciągle się buduje ale w Polsce już nie?? Proponuje Śląsk odłączyć od tego nowego lotniska niech są latają z Pyrzowic A za Balice pobierać od nas Ślązaków opłaty. Brawo burmistrzowie śląskich miast. Interes partyjny ponad ludźmi!!

  56 71
 • ~ 2020-03-03 16:58:14

  Takie niusy i jątrzenia sieją ludzie o mentalności kandydata który kiedyś chciał być prezydentem - nazywał się Kononowicz , pamiętacie jego -"żeby nie było niczego"

  58 24
 • ~Jan R. 2020-03-03 17:10:34

  Ten centralny port lotniczy i ta linia kolejowa potrzebne nam są jak dziura w moście. Dość tej pisoekonomii i pisomądrości! Nam potrzeba ICE lub TGV do Berlina i do Wiednia. Centralny Port Komunikacyjny może być w Pyrzowicach, podobnie jak we Frankfurcie nad Menem. Gdyby chodziło tylko o to, że pisolemingi ulegną samounicestwieniu to nic by się nie stało ale one niestety pociągną za sobą i nas :-((

  44 78
 • ~Kwinto 2020-03-03 17:29:27

  Niepotrzebnie pompujecie temat, te linie nigdy nie powstaną, skończy się na wielkich planach i obietnicach, tak jak sławny milion aut na prąd.
  Nie wiem kto tam ma taką manię wielkości Kaczyński? Najpierw dwie wieże, potem nowy port lotniczy (po sławnym Radomiu), następnie przekop mierzei gdzie nie wpłynie żaden kontenerowiec, w końcu szybka kolej do portu, która w naszym regionie zniszczy parę wsi a zatrzyma się tylko w Katowicach albo w Ostravie? Jak dla mnie wszystko to pralnia pieniędzy.
  Najpierw wpompowano mnóstwo pieniędzy w nowe torowiska a potem się okaże że z Rybnika będzie można pociągiem zajechać co najwyżej do Wodzisławia i Raciborza.

  28 51
 • ~Wyborny 2020-03-03 17:41:45

  Tusk i jego ekipa twierdzili ze niepotrzebny jest LOT i nowe lotnisko,bo buduje sie w Berlinie...

  76 24
 • ~Arteks 2020-03-03 18:06:32

  Trzeba wypośrodkować. CPK nie jest kataklizmem bo od Włoch, Hiszpanii po Francję, Niemcy, Austrię czy Szwecję - wszędzie budowano przez ostatnie 50 lat koleje dużych prędkości - i prawdopodobnie one przyczyniły się do renesansu kolei w Europie. Natomiast trzeba się zapytać o sens centralnego portu lotniczego - w sytuacji kiedy w minionych kilkunastu latach wpakowaliśmy miliardy w dziesiątki małych lotnisk - które są już blisko regionów i mają całkiem dobrą ofertę. Warto się również zastanowić nad przebiegiem nowych linii kolejowych. Przez nasz region z racji położenia powinien przebiegać transportowy korytarz Warszawa-Praga/Wiedeń. Ale nie wiem dlaczego pomysłodawcy wymyślili Jastrzębie w ramach CPK - które jest nie po trasie i z powodu niego należałoby wykosić całe dzielnice, narażając w dodatku na niesamowite koszty jakie generuje budowa i eksploatacja linii kolejowych przez szkody górnicze i kopalnie. CPK w naszym regionie - JAK NAJBARDZIEJ ale z wykorzystaniem istniejących linii kolejowych i z jak najmniejszą ilością wyburzeń. A to, że bez nich się nie obędzie pokazała w Rybniku budowa drogi P-R która spowodowała wysiedlenie ok. 80 domów.

  41 31
 • ~rybnikus 2020-03-03 18:18:09

  PIS zniszczy Polskę , trzeba im natychmiast odebrać władzę i zamknąć do kicia za to, że nic nie inwestują.

  40 55
 • ~bikerek 2020-03-03 21:04:46

  Poseł Krząkała wysłał swojego podopiecznego do walki z rządem.
  Po coś go poseł na stanowiska prezydenta wsadził.

  Co by rząd PIS nie robił, to i tak źle hipokryci z opozycji.

  46 18
 • ~bikerek 2020-03-03 21:08:54

  ~charlie Czerwionkę, Leszczyny i Dębieńsko zmodernizuję i pociągi zamiast 40 na/h będą jeździły 60 po szkodach górniczych.

  25 13
 • ~Franz Kawka 2020-03-03 21:48:37

  Przypomina to czas późnego Gierka. Inflacja rośnie, zadłużenie rośnie, kryzys światowy wygląda zza rogu ale bal ciągłe trwa. Igrzyska dla biedoty na koszt podatnika.

  22 36
 • ~bikerek 2020-03-03 21:59:07

  ~Franz Kawka "Przypomina to czas późnego Gierka. Inflacja rośnie, zadłużenie rośnie, kryzys światowy wygląda zza rogu ale bal ciągłe trwa. Igrzyska dla biedoty na koszt podatnika."
  Masz rację super opisałeś postępowanie inwestycyjne Piotra Kuczery w Rybniku. Brawo.

  41 16
 • ~rzyt 2020-03-03 22:25:58

  @Arteks, koledzy partyjni stawiają Ciebie w niewygodnej pozycji w tej sprawie. Konsultacje społeczne ... może w sprawie podpisów o wieku emerytalnym? Spec ustawa drogowa to chyba nie jest zasługa PIS?

  19 10
 • ~Lomot3 2020-03-04 01:58:01

  Głosowaliście na tych debili to macie.

  12 31
 • ~Franek7 2020-03-04 06:10:02

  Pomysł na CPK jest tak głupi, że to tylko PiS mógł to wymyślić. Ja uważam, że oni wcale nie chcą go wybudować. Chodzi tylko o to żeby pisowskie szwagry się obłowili i wydoili grube miliony. Zdaje się już prezes spółki już bierze miliony choć jeszcze nikt nie wbił łopaty.

  12 32
 • ~Franek7 2020-03-04 06:18:38

  Kolego Koronawirus oczywiście , że pamiętamy Kononowicza m. Dziś popiera PiS. A to ze nie ma niczego to widać. Od czterech lat nie zbudowano ani kilometra autostrady a te co były to rozkopali i nie da się jeździć jak A1 od Pyrzowic do Łodzi. A CPK i inne bajkowe inwestycje są w planach jakiegoś Dyzia marzyciela. W tym kraju nie na żadnych inwestycji. Żadnych. Wszystko przejadamy w socjalu. Są plany nikomu niepotrzebnych jak CPK czy przekopu Mierzeii Wiślanej. Dramat.

  11 28
 • ~bikerek 2020-03-04 09:56:12

  Tak rządzi PO w Rybniku: Do budynku Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku wprowadzić Powiatowego Inspektora nadzoru budowlanego, kosztem oddziałów "Zbirów specjalnych" Żenada Panie Kuczera.
  Kiedy redakcja poruszy ten temat?

  20 12
 • ~rzyt 2020-03-04 10:28:43

  @bikerek, Starą prawdę przytoczę: "Munera sumpta lignat". Dotyczy wpisu o MBP.
  W sprawie przesiedleń; pamiętacie z historii Akcję Wisła? To było ok, bo Stalin tak kazał.

  6 6
 • ~ 2020-03-04 10:33:09

  Franek PIS autostrad nie buduje , tylko drogi szybkiego ruchu .Bo za opłaty za jazdę autostradami ,to Kulczykowe dzieci kupują sobie wille w Londynie, takie były rządy leningów i my to pamiętamy . A obławiał to się Grad na pseudobudowie elektrowni atomowej i też to pamietamy . Bo wy totalsi jakąś krótką pamieć macie .

  20 6
 • ~Franek7 2020-03-04 11:46:07

  Kolego Zak to co zbudowali dróg szybkiego ruchu to tyle co kot napłakał. Jeżdżę po Polsce dużo i jeszcze nie miałem szczęścia jechać taką szybkiego ruchu zbudowaną przez PiS. To ja już wole niech i Kulczykowe dzieci zarabiają ale niech jest po czym jeździć ...

  6 20

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1040