zamknij

Wiadomości

Przez godzinę rozmawiał o CPK z ministrem Horałą. „Były same rozbieżności”

2023-08-02, Autor: 

Piotr Flajszok – mieszkaniec Szczejkowic jako jedna z nielicznych osób z naszego regionu miała okazję rozmawiać z samym ministrem Marcinem Horałą. Przez godzinę dyskutowali o Kolei Dużych Prędkości, która ma przebiegać przez Czerwionkę-Leszczyny. Przełomu nie ma, ale pan Piotr i tak dowiedział się kilku ciekawych rzeczy.

Reklama

Wracamy do sobotniej wizyty w Czerwionce-Leszczynach premiera Mateusza Morawieckiego. Przypomnijmy, szef rządu rozmawiał w parku Furgoła z Piotrem Flajszokiem, mieszkańcem Szczejkowic. Był zdziwiony tym, że KDP ma przebiegać przez Pojezierze Palowickie, co będzie równało się ze zniszczeniem tamtejszego ekosystemu »„Nic nie wiedział albo kłamał”. Mieszkaniec Szczejkowic opowiada o reakcji premiera na wieść«

Premier obiecał, że z mieszkańcem skontaktuje się ktoś z jego kancelarii. Słowa dotrzymał. W poniedziałek pan Piotr miał telefon z KPRM.

Miałem okazję ponownie powiedzieć w czym jest problem – chodzi o to, że z jednej strony niszczy się Cysterski Park Krajobrazowy, pojezierze, a tu premier przyjeżdża i w świetle reflektorów daje 4 mln złotych na modernizację parku, który notabene kosztował 8 milionów. Resztę dał samorząd, ale o tym premier zapomniał wspomnieć. Od tego zacząłem. Pani z kancelarii stwierdziła, że to sprawa CPK. Stwierdziła, że na moje uwagi kancelaria może odpowiedzieć pisemnie, albo mogę porozmawiać z ministrem Horałą. Wybrałem drugą możliwość. Ku mojemu zdziwieniu przełączenie było momentalne, nie było sygnału, pan minister już czekał – wspomina Piotr Flajszok.

Mieszkaniec Szczejkowic odbył z politykiem prawie godzinną rozmowę.

To była wymiana argumentów. Były same rozbieżności. Jeżeli chodzi o tereny zielone, pan minister powiedział, że KDP przejdzie „wąziutkim przesmykiem”. Odparłem, że mamy przecież alternatywę w postaci linii E65. W odpowiedzi usłyszałem, że w tym miejscu trzeba by dobudować 6 par torów. Z jednej strony słyszę o przesmyku, a tu nagle mówimy o 6 torach. Trudno uwierzyć w taką argumentację – zauważył nasz rozmówca.

Podczas rozmowy poruszono też temat programu dobrowolnych nabyć.

Pan minister zaczął się chwalić, że ten program dobrze przebiega, ileś tam hektarów wykupili, ludzie się chętnie zgłaszają - nawet ci, u których wywieszono banery „nie dla CPK”. Powiedziałem, że jak to jest taki piękne, to proszę opublikować ceny transakcyjne, ile i za co jest płacone w programie. Minister stwierdził, że to sprzedający zastrzegają sobie w klauzulach poufności, że nie chcą podawać kwot. Słyszałem, że jest odwrotnie – dodał.

Rozmowa była spokojna, choć panu Piotrowi nie udało się przekonać adwersarza.

Nawet nie oczekiwałem, że przekonam pana Horałę, ale zrobiłem wszystko co się dało. Odbyliśmy prawie godzinną rozmowę na wymianę argumentów. Pan minister przyznał, że premier rządu wie o inwestycji CPK, ale nie musiał wiedzieć w Czerwionce-Leszczynach o szczegółach. Dlatego doszło do faux-pas premiera. W moim odczuciu to jest robione w taki sposób, że premiera nie informuje się o pewnych rzeczach. My protestujemy do 2 lat i do niego protesty nie docierają. On słyszy, że nie ma problemów. Ciężko się z tym rządem dogadać – stwierdził mieszkaniec Szczejkowic.

Minister Marcin Horała oznajmił jeszcze podczas rozmowy, że nic nie jest przesądzone w przypadku KDP biegnącej przez Pojezierze Palowickie. Zasugerował, że „stop” może jeszcze powiedzieć RDOŚ, jeżeli uzna, że ten teren jest cenny środowiskowo. Zdaniem Piotra Flajszoka nic z tego nie będzie, ponieważ inwestycję CPK okrzyknięto jako strategiczną dla kraju.

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 22

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~ 2023-08-02
  12:28:38

  13 31

  Noo wreszcie dzięki temu panu dowiedzialem się że w Szczejkowicach,Palowicach i Czerwionce,wszystkie budynki,chatki,drogi i inne wychodki POwstały ot tak jak za pstryknieciem palca całkiem naturalnie i ekologicznie,bez wycięcia jednego drzewa,bez zasypania bajora i wykarczowania terenu pod te miejscowosci,no normalnie genialne.

  Moze by te miejscowosci zglosić do nagrody im. Grety Thunberg,że PO prostu natura tak chciała i na miejscu puszczy lub innego lasu pierwotnego po prostu wybudowała te miejscowosci.hej:)

 • ~Lahcim 2023-08-02
  12:39:24

  24 18

  dzień bez kłamst, manipulacji, pogardy to dzień dla PISowca stracony

 • ~rosthost1 2023-08-02
  12:55:24

  21 8

  ~Lahcim - zobacz wpis na FB mieszkańca Szczejkowic jak odnosi się do osób z którymi rozmawia - tam widać pogardę. Wieć dzien stracony

 • ~Arteks 2023-08-02
  14:46:07

  9 22

  W czasach kiedy rządziła PO, były wysiedlenia ludzi pod autostradę A1, pod DTŚ, pod budowę zbiornika Racibórz. I jakoś udało się przekonać ludzi, wypłacić im odszkodowania. PiS jest odrealniony i nawet jeśli sama koncepcja budowy szybkich kolei jest czymś koniecznym. Większość krajów Europy czy Azji stawia na KDP - to nie rozumiem czemu nie potrafią się dogadać nie tylko z mieszkańcami ale nawet samorządowcami. Czemu np. nie zaoferują nowych mieszkań i domów w lepszych lokalizacjach? Czemu nie zaproponują samorządom z naszego regionu sfinansowania mieszkań dla wysiedleńców? PiS nie tylko nie potrafi przekonać to jeszcze zupełnie niepotrzebnie doprowadza do demonizacji kolei - najszybszego i najbardziej ekologicznego środka transportu jaki wymyślił człowiek... Aby ta formacja przegrała w najbliższych wyborach. Może uda się wypracować nowy projekt KDP i dogadać się z mieszkańcami tak jak w przypadku A1 czy zbiornika Racibórz. Słyszeliście o najładniejszej śląskiej wsi Nowe Nieboczowy? To sobie zróbcie wycieczkę. Może to będą mocne słowa ale CPK/KDP mogłoby się przyczynić do... pozbycia się szpetnej zabudowy wiosek od Mikołowa po granicę z Czechami - a w zamian mogłyby się pojawić nowe wioski takie jak Nowe Nieboczowy, nowoczesne i reprezentacyjne dla Śląska. Niestety ze strony PiS takiej woli nie ma. PiS bardzo lekceważy Śląsk i to im zapamiętamy!

 • ~MArudzia 2023-08-02
  14:53:37

  22 9

  Z Horałą chociaż dało się porozmawiać, wymienić poglądy, bo kojarzę było nie tak dawno jakieś spotkanie z mniejszym rangą urzędnikiem - ale niestety wyszedł przed zakończeniem ??

 • ~ 2023-08-02
  15:10:07

  10 21

  @marudzia może byś powiedziała coś o spadającej inflacji?
  Tego bełkotu się tak przyjemnie słucha

 • ~ 2023-08-02
  15:13:22

  11 21

  Jeszcze bajeczek o 16 potędze gospodarczej świata bym posłuchał. I bełkotu o wstawaniu z kolan.
  Państwo z kartonu. Władza z betonu

 • ~MArudzia 2023-08-02
  15:24:16

  17 6

  ~lejzorek rojtszwaniec
  To niestety są fakty - wiem przyzwyczajenia masz do innych ( jak to było, "cała prawda-cała dobę")

 • ~ 2023-08-02
  19:34:42

  7 10

  @marudzia . ,,spadająca inflacja to perfidne pissowskie kłamstwo.
  Załóżmy że dobrze odżywiony Kazik S. ma 100 kg. żywej wagi.
  Przytyło mu się 15 kg . Czyli waży 115 kg. Potem nastąpił spadek do przyrostu 10 kg. Więc pytanie czysto retoryczne . Waga Kazika spadła do 110 ? . Czy raczej wzrosła o kolejne 10kg i Kazik ma już 125 kg?
  Marudzia która wersja jest prawdziwa? Bo ty podajesz że inflacja spadła ? Takie dyrdymały można opowiadać ciemnemu ludowi pissowskiemu

 • ~ 2023-08-02
  19:59:34

  5 7

  Bosze lejzorku jaki z Ciebie jest nudziarz:(((
  "Polska odpowiadała w 2022 roku za 1 proc. światowego PKB - podaje Międzynarodowy Fundusz Walutowy. To lokuje nas pośród dwudziestu państw z największym wpływem na światową gospodarkę w zeszłym roku. "Polska gospodarka nigdy nie była tak istotna dla globalnego handlu jak obecnie.
  Nasz kraj znalazł się na 19. miejscu z największym udziałem w światowym PKB, wraz z Australią - wynika z danych MFW. Tym samym w zestawieniu państw z największym wpływem na światową gospodarkę znaleźliśmy się wyżej niż w rankingu wartości PKB. MFW szacuje, że nasz produkt krajowy brutto w 2022 roku wyniósł ok. 688,3 mld dolarów. To dawało nam 22. pozycję na świecie, między Tajwanem a Argentyną."

 • ~ 2023-08-02
  20:15:23

  3 9

  @PIS Pusta beczka najwięcej czyni hałasu. Głupiec najwięcej zamieszania czyni
  A tak dla dodania jako ciekawostka .Za Gierka Polska była 10 potęgą gospodarką świata. Więc Tow. Smołka zabieraj się do roboty !!!

 • ~ 2023-08-02
  20:18:22

  1 9

  A tak wracając do meritum. Towarzysze z pissu zaplanowali przebieg torów przez bardzo cenny przyrodniczo Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie Mokrej.

 • ~ 2023-08-02
  20:23:44

  6 6

  Lejzorku a nie da się tego cennego ogrodu PO prostu przenieść do Szczejkowic,lub Czerwionki??Dyć za kilka mcy.będą z ogrodu sane haszcze,no chyba że rosną tam twoje ulubione świerki syberyjskie .

 • ~MArudzia 2023-08-02
  21:35:24

  9 3

  ~lejzorek rojtszwaniec
  Skoro twierdzisz że "..Za Gierka Polska była 10 potęgą gospodarką świata." to dlaczego już nie jest,
  A wiesz kto posprzedawał np. zakłady Kasprzaka, Unitrę, cukrownie, Telekomunikację. Itd.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1543