zamknij

Wiadomości

Przez dokładnie TE działki ma biegnąć Kolej Dużych Prędkości. Mobilizacja mieszkańców

2023-12-11, Autor: 

Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny opublikował obwieszczenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa linii kolejowej na odc.Katowice - granica państwa”. Każdy z zainteresowanych mieszkańców może zobaczyć, jak bardzo budowa Kolei Dużych Prędkości wpłynie na miejsce, w którym żyje. Mieszkańcy Palowic już mobilizują siły.

Reklama

Kolej Dużych Prędkości: sprawa trafiła do RDOŚ w Katowicach

Projekt budowy KDP należących co Centralnego Portu Komunikacyjnego wszedł w decydującą fazę. Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wpłynął w połowie października wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy linii kolejowej z Katowic do granicy państwa z Republiką Czeską. Po uzupełnieniu map i karty informacyjnej przedsięwzięcia (KIP) przez inwestora, RDOŚ Katowice wydał obwieszczenie zawiadamiające strony o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia.

Jednocześnie dr Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalna Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach, wysłała do UGiM w Czerwionce-Leszczynach obwieszczenie. Poinformowała w piśmie, że:

Stroną postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (zgodnie z zapisami UUOŚ) jest wnioskodawca oraz podmiot, któremu przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości znajdującej się w obszarze, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie w wariancie zaproponowanym przez wnioskodawcę - wyłącznie wariant W72.

Przez wspomniany powyżej obszar oddziaływania rozumie się:

1. Przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie, oraz obszar znajdujący się w odległości 100 m od granic tego terenu;

2. Działki, na których w wyniku realizacji, eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia zostałyby przekroczone standardy jakości środowiska, lub

3. Działki znajdujące się w zasięgu znaczącego oddziaływania przedsięwzięcia, które może wprowadzić ograniczenia w zagospodarowaniu nieruchomości, zgodnie z jej aktualnym przeznaczeniem.

Każdy, któremu przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości znajdującej się w terenie realizacji i obszarze oddziaływania przedsięwzięcia, oznaczonych na załączniku graficznym do niniejszego obwieszczenia kolorami odpowiednio granatowym i żółtym, jest stroną w niniejszym postępowaniu i nie ma obowiązku składania wniosku o dopuszczenie jako strona postępowania – zaznacza Mirosława Mierczyk-Sawicka.

Dyrektorka RDOŚ informuje też, że można zapoznać się z aktami sprawy, a także wypowiedzieć się w przedmiotowej sprawie osobiście lub na piśmie, kierując korespondencję na adres:

- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach (Pl. Grunwaldzki 8-10, 40-127 Katowice)

- a także za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu.

W przypadku kierowania pism przez strony postępowania proszę zwrócić uwagę, aby składane pisma opatrzone były stosownym podpisem, tzn. należy składać pisma w formie papierowej, na których widnieje podpis odręczny lub pisma w formie elektronicznej wysłane przy użyciu profilu zaufanego przez platformę e-PUAP lub opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym – czytamy w obwieszczeniu.

Z aktami sprawy można zapoznać się w pokoju nr 315a w Wydziale Ocen Oddziaływania na Środowisko Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, po uprzednim umówieniu się z pracownikiem tamtejszej dyrekcji (nr telefonu do kontaktu: 32 42 06 816).

Mieszkańcy mobilizują się

Informacja, która pojawiła się na stronie urzędu w Czerwionce-Leszczynach zmobilizowała do dalszego działania Radę Sołecką Palowice. Przypomnijmy, że mieszkańcy gminy protestują przeciwko inwestycji CPK, która ich zdaniem nie tylko skomplikuje im życie, ale i zniszczy przyrodę na Pojezierzu Palowickim.

Drodzy mieszkańcy, wielu z was nie wie, przez które działki proponowany jest wariant inwestorski Kolei Dużych Prędkości dlatego: pierwszy dyżur sołtysa w tej sprawie odbędzie się w przyszły czwartek 14 grudnia o 17.00 - 18.30 w Sołtysówce. Proszę o zgłaszanie się osób z wariantu jak i zamieszkujących do 100 metrów od proponowanego wariantu (proszę o zabranie ze sobą numeru swojej działki!) - czytamy w opublikowanym komunikacie rady sołeckiej.

Przez te działki ma biegnąć KDP

Wraz z obwieszczeniem RDOŚ dołączył dokładne mapy przebiegu Kolei Dużych Prędkości z zaznaczonymi działkami. Nowa linia kolejowa przetnie gminę Świerklany, „otrze się” o Rybnik, pobiegnie przez północną część Żor i południową gminy Czerwionki-Leszczyny.

»Tutaj przejdziecie to załącznika graficznego obwieszczenia ze wszystkimi mapami« Możecie je powiększyć, by przyjrzeć się swojej działce i oddziaływaniu Kolei Dużych Prędkości. Fragmenty mapy znajdziecie też w fotogalerii powyżej.

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 40

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Julka 02 2023-12-11
  18:39:10

  45 41

  Nie macie się czego obawiać z tej i wielu innych inwestycji nic nie będzie. Dziś właśnie ruska agentura na usługach Berlina opanowała Polski parlament. Teraz już będzie tylko lepiej, bo w końcu Polacy pokonali dyktaturę i zwyciężyła demokracja.

 • ~Marek1979 2023-12-12
  08:09:57

  17 21

  Odezwała się tępota. Jednych złodziei odsunęliśmy od koryta, drudzy weszli. Z tą różnicą że ci prawi i sprawiedliwi narobili takiego burdelu jak nikt od czasów rozbiorów. Ostro macie wyprane mózgi przez te 8 lat. Miliardy wydane na TVP nie poszły na marne

 • ~antyk23 2023-12-12
  08:14:18

  8 12

  "Gratulacje" dla grafiki tych mapek!!! Chyba tak są opublikowane, żeby po powiększeniu NICZEGO NIE MOŻNA zobaczyć??? Ciekawe, czy do zniszczeń wg założeń planu doliczono zniszczenie wielu dróg dojazdowych, bo chyba ta wyniszczająca budowa nie będzie robiona dronami, a tysiącami olbrzymich ciężarówek, które zniszczą takie małe Palowice na dziesiątki lat, bo torowiska może i będą, ale zniszczeń już nikt nie posprząta. Stalin z Hitlerem tak nie planowali w 1939 i później, ale PiSowska banda mocno wspierana przez PO tak sobie to "wykombinowała"

 • ~Marek1979 2023-12-12
  13:34:01

  9 3

  ~antyk23 następny wyborca PiSu. Człowieku na Rybnik.com.pl są mapki poglądowe. W artykule jest napisane że Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny opublikował obwieszczenie. Co więc robimy? Wchodzimy na stronę UG Cz-L i sprawdzamy w wysokiej rozdzielczości. Matoły

 • ~antyk23 2023-12-13
  08:09:50

  3 6

  Marek1979.....matoł to był twój ojciec, bo kupił dziurawą gumkę i wyszło takie coś jak ty, który piszesz i sam sobie poniekąd zaprzeczasz. Aha i nie wciskaj ludziom pisowskiego kitu, bo nie każdy głosował na PiS tak jak ty, a teraz przegraliście i masz pretensje do innych

 • ~exploriurbex 2023-12-13
  09:55:01

  4 2

  Ciekawe co nowe władze zrobią w temacie. Jeśli powstają nowe autostrady i obwodnice, to czemu nie koleje 21 wieku? Są bezpieczniejsze od aut i mogą być szybsze. Legalnie nie da się jechać autem 250 km/h a pociągiem można.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4007