zamknij

Wiadomości

SOR-owi w Rybniku grozi likwidacja? Szpital dementuje, ale NFZ "grozi palcem" - musi działać interna

2024-01-09, Autor: 

Czy Szpitalnemu Oddziałowi Ratunkowemu w Rybniku grozi likwidacja? Takie pytanie padło dzisiaj w lokalnych mediach. Zapytaliśmy u źródła. Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 zaprzecza tym doniesieniom — Nie likwidujemy SOR-u, oddział będzie funkcjonował — zdementowała Karolina Wałowska, rzecznik prasowa WSS nr 3 w Rybniku. Przyznaje jednak, że nie widać końca problemów z uruchomieniem interny.

Reklama

Problemy rybnickiej lecznicy się nie kończą. Po sprawię nagłośnionej przez rapera i jego kilkudziesięciogodzinnym oczekiwaniu na przyjęcie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym <<26 godzin na SOR-ze w Rybniku! Mieszkaniec Czerwionki-Leszczyn nagrał wstrząsający film z tego, co widział>> NFZ oraz Urząd Marszałkowski w Katowicach przeprowadzili kontrole w rybnickim szpitalu. Do dzisiaj jej wyników nie znamy.

- Nie mamy jeszcze wyników kontroli NFZ-tu, jaka miała miejsce po nagłośnieniu sprawy na SOR-ze — potwierdza Karolina Wałowska, rzecznik prasowa WSS nr 3 w Rybniku.

Jeszcze w trakcie prowadzonych kontroli, pojawiły się spekulacje o likwidacji SOR-u w Rybniku. Głównie za sprawą braku oddziału interny w szpitalu, który jest wojewódzkim. Pisaliśmy o tym w październiku 2023 roku <<Rybnicki SOR będzie zdegradowany do izby przyjęć? NFZ wyjaśnia>> Szpital od dwóch lat boryka się z brakiem lekarzy, którzy podjęliby pracę na oddziale wewnętrznym. Jednak czy pokłosiem tego będzie likwidacja SOR? Rzeczniczka szpitala dementuje.

- SOR funkcjonuje i będzie działał jak dotychczas. Mamy problemy z oddziałem internistycznym, są podejmowane różne próby rozwiązania problemu. Borykamy się z tym problemem braku kadry lekarskiej i kierownika oddziału od dłuższego czasu. Podejmujemy dalsze kroki, rozmowy i mamy nadzieję, że coś się zmieni w tej kwestii. Funkcjonowanie SOR oczywiście jest powiązane z funkcjonowaniem oddziału internistycznego. Jednak nie likwidujemy SOR-u, oddział będzie funkcjonował. Dementuję spekulacje o jego zamknięciu — podkreśla Karolina Wałowska.

Prezydent Rybnika jest zaniepokojony informacją o likwidacji SOR, co podkreślił w rozmowie z Radiem 90. Jednocześnie zaznaczając, że nie Miasto, a Urząd Marszałkowski jest właścicielem szpitala.

- Informacja o likwidacji SOR-u została wyartykułowana wczoraj, gdy rozmawiałem z przewodniczącym Rady Społecznej szpitala, panem Grzegorzem Wolnikiem, że takie zagrożenie jest. Oczywiście będziemy robić wszystko, aby do tego nie doszło — mówił Piotr Kuczera.

Wiemy, że doszło do spotkania Jarosława Madowicza, dyrektora WSS nr 3 w Rybniku z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą. Temat SOR-u jednak nie był specjalnie poruszany.

- Spotkanie Dyrektora z Prezydentem miało na celu omówienie spraw bieżących dotyczących funkcjonowania szpitala. Głównie mówiono o otwarciu po modernizacji traktu porodowego wraz z oddziałem neonatologicznym, które jest planowane już niebawem — dowiadujemy się od rzeczniczki prasowej szpitala.

Wiele obaw co do działania SOR-u ma jednak Grzegorz Wolnik, który przewodniczy Radzie Społecznej WSS nr 3 w Rybniku i to on poinformował o nich włodarza miasta.

- Dwa lata rybnicki szpital funkcjonuje bez interny, co jest dużym problemem. NFZ "pogroził" nam palcem, że jeżeli w ciągu dwóch miesięcy nie uczynimy wszystkiego, by reaktywować internę, to jest niebezpieczeństwo, że SOR może zostać ograniczony albo zamknięty — mówi Grzegorz Wolnik.

- Moim zdaniem, to jest "grożenie palcem", ale nie chcę przesądzać. Niemożliwe jest, aby 130 tys. miasto i 100 tys. powiat zostały bez możliwości przyjmowania pacjentów na SOR-ze. Zrobimy wszystko, co się da, aby interna zaczęła działać. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że zostajemy bez SOR-u. Mamy dwa miesiące i musimy "stanąć na głowie", by przywrócić internę — dodaje.

W piątek odbędzie się spotkanie dyrekcji i strony społecznej szpitala z Marszałkiem Województwa. Planowane są również rozmowy z byłymi lekarzami interny.

O dalszych decyzjach dyrekcji szpitala, czy NFZ będziemy informowali na bieżąco.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 43

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~nutytyty 2024-01-09
  18:00:39

  38 12

  Co to za dyrektor skoro trzeba mu grozic palcem!
  Dlaczego sam nie rozwiaze problemu ?
  Po co taki czlowiek na stanowisku dyrektora.
  Trzeba konkretnie dzialac i wspomoc szpital zeby nie bylo podobnych problemow.Jak nie to niech wraca skad przyszedl.Zreszta i tak go nie lubia.

 • ~Lepszyrybnik.pl 2024-01-09
  19:18:26

  37 19

  Prezydent ciągle mówi, że szpital nie jest miasta. Może i nie jest, ale czy mamy jakiś plan awaryjny? Czy leci z nami pilot?

 • ~285phaidra 2024-01-09
  21:14:33

  2 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~rudobrody 2024-01-09
  22:14:08

  24 5

  Ja to chyba na innym SOR w WSS3 w Rybniku bywam.
  Za kazdym razem gdy korzystałem to nie potrafię znaleźć spraw do krytykowania czy narzekania. Jakoś matrix czy po prostu nie przyjeżdżam z byle czym?
  W przeciwieństwie do nocnej opieki na której często nie ma pediatry i trzeba do Rydułtów jechać. Tam jakoś problemów z pediatra nie mają.

  @Lepszyrybnik.pl,
  I ma rację bo szpital nie jest miasta. To co miasto ma zrobić? Przejąć szpital i przekształcić go na miejski? To musimy się zdecydować jak duży szpital chcemy mieć, ile oddziałów, jakie i jaki stopień referencyjnosci.
  No i pytanie czy każde miasto ma mieć duży szpital czy tylko te większe?

 • ~basia-allianz 2024-01-10
  06:49:42

  23 0

  Proszę mi wskazać dyrektora szpitala który byłby naprawdę dyrektorem i coś zrobił dla niego . Z tego co znam to byli i są sami nieudacznicy.

 • ~tuiteraz 2024-01-10
  09:23:17

  20 0

  Szanowni Państwo jak długo nie ma interny w Rybniku? - długo, długo za długo, za poprzednich pań dyrektorek tez jej nie było a dziwnym trafem jakoś dostawały nagrody za dobre zarządzenie szpitalem i nie tylko, niejeden raz o tych nagrodach czytaliśmy na tutejszym portalu - to SIE NADAJE DO PRASY i nie tylko to , a nie jakieś tam kiwanie palcem. Dlaczego tego nikt nie sprawdzi ,nie zainteresuje się głębiej tematem ,tym jak rada społeczna przy szpitalu wynagradzała ówczesnych dyrektor-ek
  CO WY NA TO.

 • ~maxobob 2024-01-10
  09:29:41

  18 5

  Może teraz tą p.o. dyr. FICA będzie można pociągnąć do odpowiedzialności za dewastacje oddziałów i narażenie 150 tys. mieszkańców na utratę życia lub zdrowia, jeżdżąc z nami po całym województwie. Dwóch "prawdziwych polaków" od wczoraj siedzi.
  Może pozew obywatelski, prawnicy do dzieła.

 • ~exploriurbex 2024-01-10
  10:49:57

  5 4

  @basia-allianz każdy dyrektor przed Ficą i każdy czas zanim przez Kałużę PiS objął władze w województwie.

 • ~Arteks 2024-01-10
  13:39:41

  4 7

  Niech PO pokaże, że można rządzić lepiej w różnych sferach życia, także tak ważnej jaką jest ochrona zdrowia. Przed dojściem PiS do władzy WSS3 miał świetną pozycję w rankingach szpitali i należał do wojewódzkiej czołówki.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4093