zamknij

Wiadomości

NFZ stawia sprawę jasno. Do końca lutego musi działać interna. Tymczasem ortopedzi złożyli wypowiedzenia

2024-01-16, Autor: 

Narodowy Fundusz Zdrowia, który jest płatnikiem szpitala, postawił sprawę jasno. Szpital ma czas do końca lutego, by przywrócić do życia oddział internistyczny. W innym przypadku SOR zamieni się w szpitalną izbę przyjęć. Jakby problemów było mało, to wypowiedzenia złożyli również lekarze z ortopedii.

Reklama

Zaledwie tydzień temu szpital mówił, że SOR nie będzie zamknięty. <<SOR-owi w Rybniku grozi likwidacja? Szpital dementuje, ale NFZ "grozi palcem" - musi działać interna>> Teraz dyrekcja nieco ostrożniej wypowiada się na temat przyszłości Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Rybniku.

Deadline dla interny

Narodowy Fundusz Zdrowia w piśmie skierowanym do dyrekcji WSS nr 3 w Rybniku jasno określił czas, jaki daje dyrekcji na wprowadzenie zmian. Aby uratować SOR, oddział wewnętrzny musi zacząć przyjmować pacjentów do końca lutego 2024 roku.

Patrząc na fakt, że interny nie ma w Rybniku od ponad 2 lat, czy w ogóle realne jest spełnienie warunku, jaki stawia płatnik? Dyrekcja szpitala twierdzi, że jest światło w tunelu.

- Cały czas rozmawiamy z lekarzami internistami i jesteśmy blisko finału rozmów. Liczę, że zmieścimy się w tym czasie. Ewentualnie będziemy rozmawiali z NFZ, aby nam prolongował ten termin na nieco dłuższy. Jest światło w tunelu — mówi Jarosław Madowicz, dyrektor WSS nr 3 w Rybniku w Radiu 90. 

Dyrekcja podejmuje wiele rozmów z różnymi grupami medyków, aby jak najszybciej przywrócić do życia oddział wewnętrzny. Do tej pory umowy z medykami podpisane nie zostały.

- Jesteśmy cały czas w kontakcie z NFZ, który w swoim piśmie do nas zawarł informację, że do końca lutego mamy uruchomić internę. Dyrektor nie dopuszcza myśli, aby miałoby się nie udać uruchomienie interny. Cały czas prowadzi rozmowy z różnymi lekarzami. Najważniejsze, by znaleźć szefa, czyli ordynatora oddziału — mówi Karolina Wałowska, rzecznik prasowa rybnickiego szpitala.

Co dla pacjenta oznacza przekształcenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Izbę Przyjęć? Najprościej mówiąc, nie będą wysyłane karetki do nagłych przypadków, czy zagrożeń życia. Jeżeli doszłoby do degradacji rybnickiego SOR-u, najbliższy taki oddział w okolicy posiada szpital w Raciborzu.

Ortopedzi stawiają warunki

Wczoraj (15 stycznia) na światło dzienne wyszedł kolejny problem rybnickiej placówki medycznej. Wypowiedzenia z pracy złożyło większość lekarzy oddziału ortopedii. Medycy domagają się podwyższenia wynagrodzenia. Jak to przełoży się na funkcjonowanie oddziału ortopedii w WSS nr 3 w Rybniku?

- Rzeczywiście grupa lekarzy z oddziału ortopedii złożyła wypowiedzenia. Na chwilę obecną, dyrekcja jest skłonna do negocjacji, lekarze także. Za szybko, by mówić o terminach, ale siądziemy do rozmów. Obecnie ustalamy termin spotkania dyrekcji z ordynatorem i lekarzami — potwierdza Karolina Wałowska, rzecznik prasowa WSS nr 3 w Rybniku.

Jak dodaje rzeczniczka szpitala, praca oddziału nie jest obecnie zagrożona.

- Oddział działa normalnie. Pacjenci są planowo przyjmowani, wszystkie zabiegi wykonujemy zgodnie z planem — wyjaśnia.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 63

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~nutytyty 2024-01-16
  13:51:06

  26 7

  Tylko osoba potrafiaca dobrze zarzadzac szpitalem i prowadzic konsekwentny dialog z pracownikami moze uzdrowic ten szpital.
  W przeciwnym razie doprowadzi do likwidacji lub ograniczen co ma w tej chwili miejsce.Dyrektor jak najszebciej do zmiany poprzez przetarg a nie wybor polityczny.

 • ~pathia 2024-01-16
  15:17:14

  39 6

  Powinni ustanowić jednolite stawki we wszystkich szpitalach NFZ by ze sobą nie konkurowały płacami, aby z góry było wiadomo ile zarabia lekarz, pielęgniarka i pracownicy na innych stanowiskach. Wszyscy tyle samo w każdym szpitalu NFZ. By nie było negocjowania stawek i szantażu "bo odejdę jak nie zarobię więcej"

 • ~tuptyś 2024-01-16
  15:35:17

  31 7

  Lekarze dostają za mało? co sprytniejsi zarabiają po kilkadziesiąt tysięcy złotych i to jest za mało?

 • ~Lepszyrybnik.pl 2024-01-16
  16:02:24

  20 29

  Prezydent z PO, wojewoda z PO, już nie ma wymówek że się nie da. Czy nadal są? SOR w mieście to być albo nie być. To powinien być priorytet, a nie muzea i centra przesiadkowe.

 • ~truman20 2024-01-16
  16:07:20

  40 2

  ~tuptyś - problem nie leży w zarobkach, bo oni obojętnie ile by nie zarabiali, to będzie mało. Każdy z tych lekarzy w prywatnej praktyce miałby klientów na kilka lat do przodu, nie muszą w ogóle pracować w państwowej "służbie" zdrowia. Przypuszczam, że większość lekarzy traktuje pracę w państwówce jako dupochron składkowy a prawdziwe pieniądze kręcą w prywatnych gabinetach. Winny jest o dziesięcioleci niewydolny publiczny system zdrowia. Gdyby był wydolny, to prywata by nie istniała, albo byłaby znikoma a lekarze by leczyli dla służby a nie biznesowo. Teraz prywatny sektor zdrowia perfidnie wykorzystuje niewydolność państwa i tak to wygląda a człowiek do lekarza i tak musi pójść i tak, więc zapłaci. Państwo nic z tym nie zrobi, bo ma mniejsze koszty utrzymania publicznego sektora zdrowia a ludzie korzystając z prywatnych gabinetów zasilają dodatkowo budżet państwa poprzez różne podatki i daniny... tak się koło kręci a obywatel jak zwykle na końcu, bo każdy niemałe składki i tak musi płacić.

 • ~Arteks 2024-01-16
  16:26:45

  15 20

  @Lepszyrybnik.pl - trochę się znowu pogubiłeś bo wojewoda nie ma żadnego wpływu na szpitale tylko marszałek i NFZ. ;) Masz rację, że byłoby to szalenie niezręczne dla PO gdyby doszło do kolejnej degradacji tego szpitala w sytuacji kiedy prezydentem jest człowiek z PO ale... przecież na razie nie doszło! Proszę, nie wypominaj tych muzeów czy centrum przesiadkowego bo Lepszyrybnik... istnieje już trochę i na razie w ogóle nie przedstawił żadnych pomysłów. Bardzo często myli kompetencje tak samo jak w przypadku... wpływu miasta na połączenia kolejowe itd.

 • ~rudobrody 2024-01-16
  17:41:06

  13 0

  I tutaj można by poruszyć temat rzekę czyli służba zdrowia w Polsce i jej problemy. Pytanie tylko czy komukolwiek zależy żeby ja nomen omen uzdrowić?

  Patrząc na to jak są rozwiązywane jej problemy (i tworzone od razu kolejne) to myślę że jeszcze długo będziemy się kręcić w tym temacie w kółko i na zasadzie prowizorki na miesiąc, pół roku, rok.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 3986