zamknij

Wiadomości

Śląskie echa po krwawym referendum w Katalonii. Jest stanowisko RAŚ

2017-10-02, Autor: bf

Miniona niedziela zapisała się jako „krwawa” w historii Hiszpanii. W Katalonii doszło do starć pomiędzy policją, a wyborcami biorącymi udział w referendum niepodległościowym. Zdanie zabrał Jerzy Gorzelik z Ruchu Autonomii Śląska. Chce w ten sposób zwrócić uwagę na pewne analogie dotyczące Katalonii i Śląska.

Reklama

Jak pisze Jerzy Gorzelik, przewodniczący zarządu Ruchu Autonomii Śląska - referendum niepodległościowe, przeprowadzone 1 października 2017 roku, stanowi konsekwencję rozczarowania części katalońskiej społeczności ograniczeniami regionalnej autonomii i demonstrowanego przez rząd w Madrycie braku woli dialogu. - Inaczej niż Kraj Basków, korzystający z daleko idącej finansowej niezależności od władz centralnych, Katalonia pozbawiona została instrumentów łagodzenia skutków kryzysu ekonomicznego. W efekcie mieszkańcy regionu winą za jego przebieg i skalę obarczyli Madryt, co spowodowało wzrost nastrojów niepodległościowych – czytamy w stanowisku przedstawionym przez RAŚ.

Zdaniem Jerzego Gorzelika wysłanie do regionu sił policyjnych potwierdza brak woli dialogu i wejście na drogę konfrontacji. Świat obiegły zdjęcia starć na ulicach katalońskich miast. - Obrazy te długo budzić będą emocje, utrudniając porozumienie między stronami sporu. Powstrzymanie eskalacji konfliktu nie wydaje się możliwe bez ingerencji międzynarodowej – czytamy w komunikacie.

Jak dalej wskazuje przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, hiszpański rząd na próbę realizowania prawa do samostanowienia przez społeczność katalońską w drodze demokratycznego głosowania zastosował wobec niej szereg represji niedopuszczalnych we współczesnych państwach demokratycznych. - Nie przez przypadek dziś miejscem konfrontacji jest zależna finansowo od władz centralnych Katalonia. Pat w relacjach między Barceloną a Madrytem dowodzi, że sporów między państwami Unii Europejskiej a zbuntowanymi prowincjami nie można traktować jako wewnętrznej sprawy tych państw, narażonych na pokusę użycia siły wobec swych obywateli. Wspólnota europejska powinna wypracować zasady i procedury rozwiązywania podobnych konfliktów. Jej obojętność wobec siłowego tłumienia dążeń Katalończyków do samostanowienia odbierana będzie jako wyraz słabości i pogłębi kryzys zaufania wielu Europejczyków do instytucji unijnych – podkreśla Jerzy Gorzelik.

RAŚ oczekuje od władz RP, że te twardą staną w obronie zasad demokracji, stanowiących jeden z fundamentów Unii Europejskiej.

Ruch Autonomii Śląska również dąży do usamodzielnienia się naszego regionu od reszty kraju. Postuluje też wprowadzenie w Rzeczypospolitej Polskiej silnych, autonomicznych województw, które będąc niezależne finansowo od władzy centralnej, samodzielnie decydowałyby o własnych sprawach.

Zgadzacie się z takimi postulatami? Czy na terenie naszego regionu też powinno zostać przeprowadzone referendum?

Oceń publikację: + 1 + 250 - 1 - 91

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~Alpha 2017-10-02
  12:32:51

  95 36

  To co wydarzyło się w Katalonii to efekt zerwania dialogu. Kije i pałki to coś co na Górnym Śląsku pamiętamy zbyt dobrze. Ślązacy są otwarci na dialog i rozmowy z centralą o budowie dojrzałej samorządności w ramach Rzeczypospolitej. Z drugiej strony głuche echo. Mam nadzieję, że mamy znacznie większe pokłady cierpliwości niż ten na półwyspie Iberyjskim.

 • ~zaniepokojony 2017-10-02
  13:00:36

  77 54

  "Unia Europejska i hiszpański rząd dołożą wszelkich starań, aby udać, że nic się nie stało. W razie potrzeby – jak już widzimy — będą stosowane siłowe rozwiązania". Nie porównujcie śląska do katalonii lol większej głupoty nie słyszałem. Gdzie wy macie mózgi.

 • ~Marcin74 2017-10-02
  13:02:34

  Nasz narodowy nadminister od obrony Pan Antoni, doskonale zdaje sobie sprawę z tego co dzieje się w Europie w temacie samorządności regionalnej. Nie bez przyczyny Śląsk jest jednym z pierwszych regionów w których powstanją absurdalne wojska obrony terytorialnej (wróble ćwierkają, że w Pszowie). Pan Antoni wie, że ten rodzaj wojsk nie nadaje się absolutnie do walki z doskonale wyszkolonymi oddziałami specjalnymi (np.: zielone ludziki). Pan Antoni wie, że ten rodzaj wojska idealnie sprawdzi się w takich sytuacjach jak ta w Katalonii. Mam nadzieję, że dziewczyny i chłopcy służące w WOT w razie konfrontacji zastanowią się 10x czy ważniejsze są rodzina, znajomi, ulica, dzielnica, miasto, region w których mieszkają czy lojalność wobec Pana Antoniego lub jemu podobnych.

 • ~morfeus12 2017-10-02
  13:45:11

  86 35

  Patrząc po tym co dzieje się w kraju, nie dziwię się, że RAŚ ma coraz większe poparcie - coraz większą ilość radnych w sejmiku i wójtów w gminach. Osobiście również wolałbym, żebyśmy mieli prawo wydawać swoje pieniądze u siebie, a nie musieli notorycznie pompować Warszawę. Jesteśmy obecnie najbardziej rozwiniętym regionem a zarazem mamy najwolniejszy przyrost PKB w kraju. "Przypadek? Nie sądzę ;)"

 • ~Jan R. 2017-10-02
  13:45:23

  33 29

  Marcin74, pan Antoni nie jest zbyt twórczy, formacja taka została wymyślona historycznie niedawno i nosiła nazwę SA - Sturmabteilung.

 • ~rybnikus 2017-10-02
  14:19:25

  58 54

  Jestem za całkowitym oderwaniem umęczonego Śląska od polskich krwiopijców.
  Tylko kto będzie dopłacał do węgla?

 • ~orm 2017-10-02
  17:48:14

  61 19

  Teraz powiedzmy, Ślązacy, Górale, Kaszuby, i cała wschodnia Polska. Każdy tworzy swój region. Co zostanie z naszego państwa?

 • ~zaniepokojony 2017-10-02
  19:40:41

  39 35

  hiszpania czy ruskie i tak nie pobije POwców którzy kazali strzelać do górników i urzyli do tego śląskiej policji !! marcin74 nie potrzeba Twoich bajeczek o WOT i Macierwiczu żeby wiedzieć jak jest!

 • ~ 2017-10-02
  19:58:11

  43 42

  Polska nie odda Śląska. Na kim by żerowała

 • ~zaniepokojony 2017-10-02
  20:33:55

  36 54

  chyba nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale to cała Polska utrzymuje kopalnie tym samym Śląsk

 • ~Genowefa50 2017-10-02
  20:40:11

  48 12

  Tesz tak mocie ze nie umielibyscie nikaj indzi miyszkac.Kochom moj Rybnik i wszyscy co go obrazaja nie musicie sam byc.

 • ~auralfloat 2017-10-02
  21:27:32

  42 48

  Zastanawia mnie skąd Gorzelik i jemu podobni bierze takie pomysły i na jakiej podstawie stwierdza, że Ślązacy są mniejszością etniczną?Jestem totalnym przeciwnikiem bolszewików i narodowych socjalistów z P i S, ale im bym dał zielone światło do wybicia tych głupot z głów zwolenników RAŚu. Byłoby śmiesznie i wybitnie zabawnie. Porównywanie sytuacji z Hiszpanii do Polski, czy nawet Kaszub do Śląska jest co najmniej nie na miejscu.

 • ~toomann 2017-10-02
  22:33:25

  70 23

  A jo, Hanys z dziada pradziada, powiym yno tela - moi starziki walczyli w Powstaniach coby Ślonsk był w Polsce!!! Żodyn gorol(rzolnik) nie bydzie mi tu godać o jakiś separacjach!!! Ślonsk był polski, a ślonsko godka je nojbardzi podano do starej polszczyzny (pedzioł to prof. Miodek). I szlus!!!!

 • ~Stanisław Nowak 2017-10-03
  00:31:42

  38 11

  Toman
  Jesteśmy po to na tym świecie , aby dać świadectwo prawdzie - tak stanowi Biblia. A prawda jest chyba taka: 1. Gorol/rzolnik/ = Gorzelik ?nie godo a separacji , ale o autonomii , co G. Śląskowi dał Sejm Polski, aby wygrać plebiscyt . Proszę ze zrozumieniem przeczytać chociażby powyższy artykuł.
  2. Śląski język dla niektórych gwara, dialekt, godka / wybór nazwy należy do każdego według swoich przekonań / jest pramatką języka polskiego , a nie na odwrót ! 3. Większość naszych powstańców śląskich walczyła o autonomiczny Śląsk bo na Republikę Górnośląską brak było zgody mocarstw .

 • ~Gruby21 2017-10-03
  10:05:56

  34 21

  Pamiętajcie o tym, że zupełnie czym innym jest autonomia danego regionu a niepodległe Państwo. W wielu krajach, np. Finlandii, Szwajcarii, Niemczech istnieją autonomiczne regiony i mają się dobrze. Zazwyczaj lepiej niż pozostałe. Mają po prostu możliwość większego decydowania o tym co się u nich dzieje, decydowania o podatkach itd. Autonomia Śląska została nielegalnie odebrana przez pseudo rząd Bieruta i powinna po prostu de facto legalnie zostać przywrócona. Nasi dziadkowie w powstaniach do 1922 roku ją wywalczyli i mogła być legalnie zniesiona tylko za pomocą referendum! Niestety najbardziej kole w oczy brak wiedzy na ten temat u większości mieszkańców Śląska. Polskie rządy robią wszystko, żeby temat rozmyć i zamieźć pod dywan.

 • ~gpileczka 2017-10-14
  22:17:39

  10 9

  Szeroka autonomia Śląska ma sens. Bylibyśmy niezależni i wolni od działań pisu. Mielibyśmy własny rząd, parlament oraz niezależne od posłów sądownictwo. Jarosław Kaczyński obraził nas mówiąc o ukrytej opcji niemieckiej. Pamiętamy i nie zapomnimy tego na zawsze. Weźmy sprawy w swoje ręce.

 • ~ 2017-10-30
  01:07:51

  1 0

  Hiszpania wrze, a w mediach często pojawia się określenie „kataloński nacjonalizm”, jako podsumowanie działań sporej ilości polityków w tej części kraju. Nie chodzi tu jednak o żaden nacjonalizm, ale interesy wąskiej elity, wspieranej przez finansową oligarchię. „Nacjonalizm” katalońskich separatystów polega na tym, że chcą „niepodległości”, a jednocześnie deklarują swoje poddaństwo wobec UE. Każdy prawdziwy nacjonalista chce działać na rzecz swojej wspólnoty narodowej, której wyznacznikami są język, kultura, historia, pochodzenie etniczne i rasa. Kataloński sepatatyzm nieodłącznie jest domeną wszelkiej maści antyfaszystów i innych lewicowo-liberalnych przygłupów. Burmistrz Barcelony Ada Colau na wielkiej manifestacji, w trakcie której domagano się jeszcze większego przyjmowania imigrantów z Afryki i Azji, mówiła: „Barcelona znowu pokazuje, że nie tylko jest stolicą Katalonii, ale i stolicą solidarności i zaangażowania w obronę praw człowieka i pokoju. Kultura sprzeciwia się granicom między ludźmi, i tym fizycznym, zewnętrznym, i tym wewnętrznym, umysłowym”. Ich wymarzona „niepodległa Katalonia” to rasowy tygiel, w którym króluje multikulturalizm, polityczna poprawność i degeneracja moralno-obyczajowa. Wszystko oczywiście pod hasłami walki z faszyzmem. Nie bez powodu Barcelona jest dziś prawdziwą mekką dla „postępowców”, zblazowanych hipsterów i tym podobnego barachła.

 • ~ 2017-10-30
  01:08:20

  1 0

  Katalonia, reprezentująca 16 proc. populacji Hiszpanii i 1/5 jej PKB, bodaj najbardziej strategiczny region dla kraju będącego czwartą gospodarką strefy euro, korzysta już z rozbudowanej autonomii regionalnej (parlament, rząd i samorząd regionalny, edukacja w języku katalońskim, własna policja). Połowa Katalończyków nie popiera działań separatystów – są przekonani, iż tożsamość można wzmacniać w ramach historycznej wspólnoty Hiszpanii.

  Żaden autentyczny nacjonalista i tradycjonalista nie może popierać dążeń katalońskich separatystów – to byłaby aberracja umysłowa. Katalonia to Hiszpania!

 • ~ 2017-10-30
  01:17:15

  1 0

  Nawiasem mówiąc, dodam, że ten sam region był związany z lewicowością przed rządami Franco, gdzie działali anarchiści i komuniści.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 580