zamknij

Wiadomości

Dlaczego pomysł autonomii Śląska zdobył tak dużą popularność? Wybierz się do kina na „Autonomistów”

2016-11-17, Autor: 

Dzisiaj (17 listopada) o godzinie 18.00 w rybnickim Cinema City odbędzie się pokaz filmu „Autonomiści”. Po projekcji ruszy debata na temat autonomii w Europie. Wstęp wolny.

Reklama

Film dokumentalny pt. „Autonomiści” w reżyserii Doroty Pryndy, dotyka ważnego i realnie funkcjonującego w dzisiejszej rzeczywistości problemu. - Rosnąca popularność idei autonomii wśród mieszkańców Śląska, zarówno rdzennych Ślązaków, jak i potomków osób, które przybyły do naszego regionu dopiero w okresie powojennym, zmusza do zastanowienia się nad przyczynami skłaniającymi coraz większą liczbę ludzi nie tylko do deklaracji poparcia dla autonomii, ale także aktywnego zaangażowania w domagające się tego organizacje – wyjaśnia Bartłomiej Bobula z rybnickiego koła Ruchu Autonomii Śląska.

Bohaterami filmu są ludzie, którzy uważają się za mniej lub bardziej zdecydowanych zwolenników idei autonomii, a także ich poglądy, wyobrażenia, motywacje i drogi, jakie doprowadziły ich do opowiedzenia się za potrzebą usamodzielnienia regionu oraz upodmiotowienia społeczeństwa zamieszkującego obszar Górnego Śląska.

Jak dodaje Bartłomiej Bobula, sposób, w jaki definiują oni swoją tożsamość jest sposobnością do zastanowienia się nad własną tożsamością, tłem i okazją  do podjęcia próby odpowiedzi na pytanie o  własną tożsamość. - Dokument stara się ukazać bardzo różny sposób patrzenia na regionalną tożsamość, na ideę autonomii oraz samych autonomistów. Wypowiadają się w nim zarówno gorący zwolennicy takiego rozwiązania, jak i osoby, które podchodzą do niego z większym dystansem. Są to znane osobowości reprezentujące bardzo różne dziedziny kultury i nauki – mówi.

W projekcji zobaczymy między innymi: profesora Tadeusza Sławka, byłego premiera Janusza Steinhoffa, profesora Zbigniewa Kadłubka, dyrektora Teatru Wyspiańskiego Roberta Talarczyka, dramatopisarza Ingmana Villqista, senatora Kazimierza Kutza, publicystę Pawła Smolorza, profesor Małgorzatę Myśliwiec, doktora Jerzego Gorzelika, doktora Tomasza Słupika,  prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej Tadeusza Donocika i innych.

Po filmie rozpocznie się debata nt. autonomii w Europie. Wstęp na te wydarzenie jest bezpłatny.

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
  • ~olo-s 2016-11-17
    09:05:16

    18 40

    Autonomia to głupota! Zabawa dla tych, co nie mają co robić... Jestem Ślązakiem, urodziłem się tu, wychowałem, kultywuję nasze tradycje, ale przede wszystkim jestem Polakiem!

  • ~Arteks 2016-11-17
    09:49:10

    32 11

    @olo-s - to szanuj tych którzy myślą inaczej. Akurat autonomia finansowa byłaby czymś bardzo korzystnym.

  • ~morfeus12 2016-11-17
    09:54:42

    38 9

    Autonomia to po prostu powrót do normalności w tym kraju. Górny Śląsk w Polsce w latach 1922-1939 miał pełną autonomię. Została odebrana przez komunistów bezprawnie. Autonomia to po prostu lepsza samorządność- kantony szwajcarskie, regiony Szwecji, Finlandii, Niemiec, Hiszpanii mają autonomię i nic złego im się nie dzieje, rządzą się sami, mają inne podatki. My ciągle odbudowujemy Warszawę, jak długo jeszcze?

  • ~olo-s 2016-11-17
    10:49:09

    17 22

    Arteks - tak piszą Ci, którzy nie znają się na ekonomii... Prawdą jest, że w dawnych latach dotowaliśmy warszawkę, duże sumy pieniędzy szły poza Śląsk, dużo na tym straciliśmy... Odbywało to się dziesięcioleciami... Ale w chwili obecnej to oni niestety dotują nasze kopalnie, ciekawe skąd weźmiesz te miliardy złotych na nierentowne kopalnie - upadną one, to za tym pójdą tysiące innych firm, które zbankrutują... Jak co pierw zróbmy u siebie porządek (na przykład ze związkami zawodowymi na kopalniach), a potem marzmy o innych sprawach...

  • ~Alpha 2016-11-17
    13:35:14

    21 6

    Górny Śląsk to nie jest dzisiaj górnictwo. Stanowi procent zauważalny ale nie znaczący w naszej gospodarce. Ciągle jesteśmy motorem rozwoju Polszy i bez przesiadania się na nowoczesne sektory gospodarki oddajemy powoli naszą pozycję innym regionom. Przerwać to może tylko fiskalne upodmiotowienie się i przekierowanie naszego politycznego centrum na region. Obecnie decyzje zapadają w 90% w Warszawie.

  • ~Alpha 2016-11-17
    14:13:37

    16 9

    W skrócie: autonomia niy ma gupio! :)

  • ~auralfloat 2016-11-17
    15:35:27

    12 22

    Autonomia to głupota i przejaw niedojrzałości. Nie ma narodu śląskiego, bo nie ma języka śląskiego. Poczucie przynależności i tożsamości, wspólna historia to za mało by stworzyć naród. Historia Śląska jest także historią Polski, więc to są typowe zapędy grupy odszczepieńców chcących władać regionem, w którym mieszkają także "gorole".

  • ~kaktusnadłoni 2016-11-17
    16:04:13

    6 6

    Nie jestem z Rybnika, a z sąsiedniego miasta. Problem autonomistów dotyczy nie tylko Ślązaków. Dotyczy wszystkich mieszkańców naszego województwa. A w moim rozumieniu – całej Polski.

    Autonomia jest jednym z atrybutów demokracji. Im mniej autonomii, tym więcej dyktatury. Moim zdaniem, RAŚ robi złą robotę dla mieszkańców tego regionu. O autonomię powinna walczyć jak najszersza rzesza mieszkańców. Ale nie o autonomię Śląska, lecz o autonomię gospodarczą i finansową gmin w Polsce. Wtedy – uważam – byłoby zrozumienie i poparcie większości świadomych mieszkańców w całej Polsce. Centralizm, może jest mało uświadamiany, ale ludzie czują że warszawka dzieli i rządzi (według uznania). Gdyby RAŚ miał władzę, to Warszawę zastąpiłby Katowicami i tam by szły nasze pieniądze które potem Katowice by dzieliły (według uznania).

    Uważam, że wszystkie pieniądze powinny zostawać w gminach, a gminy, według ustalonego klucza, ale nie przez władze centralne, powinny łożyć na utrzymanie władz centralnych, wojska i wszystkiego co jest potrzebne. A o tym co jest potrzebne, powinny decydować gminy, nie warszawskie centrale partyjne.

    Czy kogoś dziwi że Częstochowa i Bielsko-Biała nadal mają aspiracje wojewódzkie? Przecież tu chodzi nie tylko o aspiracje, ale przede wszystkim o pieniądze. W tym centralizmie niestety tak jest.

  • ~twojstary 2016-11-17
    16:12:26

    15 8

    @auralfloat bredzisz. Nie ma języka śląskiego? Kwesta sporna, ty o niej nie decydujesz. Nawet jeśli nie, to język nie jest decydującym kryterium uznania narodu, chyba, że kwestionujesz istnienie takich narodów jak Amerykanie, Austriacy, Szwajcarzy, czy Irlandczycy. Jeśli historia Śląska jest częścią historii Polski to zlikwidujmy państwo polskie, bo historia Polski jest częścią Europy. Gdybyś zadał sobie odrobinę trudu, to dowiedziałbyś się kiedy i jak długo Śląsk do Polski. Warto pouczyć się historii, bo wyglądasz na typowego przedstawiciela hasła "Śląsk był zawsze polski".

  • ~twojstary 2016-11-17
    16:36:56

    13 3

    *jak długo Śląsk należał do Polski.

  • ~auralfloat 2016-11-19
    14:38:48

    2 4

    ~twojstary, słusznie nie ja o tym decyduję, tylko lingwiści i etnolingwiści. Słusznie uważają, że nie ma języka śląskiego, jest to dialekt czy jak niektórzy nazywają gwarą języka polskiego, w którym znajdują się wtręty niemieckie i czeskie (zależnie od regionu). I idąc za naukowymi teoriami - by stworzyć naród, musi być spełniony warunek językowy - nośnik kultury. Inaczej sprawa ma się na zachodzie Europy, bo tam pojęcie narodu nie jest tożsame z jednością językową - Belgowie nie mają swojego języka, tylko języki poszczególnych regionów (niemiecki, francuski, flamandzki, holenderski) czy Szwajcarzy (z retoromańskim), a tworzą naród, bo tam warunkiem jest obywatelstwo i zamieszkanie. We wschodniej Europie monokulturowych krajów jak Polska (co się oczywiście zmienia), podstawowym warunkiem jest język. Istnieje naród Kaszubów, Łemków, ale nie ma Ślązaków jako naród czy grupa etniczna.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5309