zamknij

Wiadomości

RAŚ o bezczelnych uwagach rządu. „Zaciskajmy pięści, nie zęby”

2020-05-18, Autor: bf

Ruch Autonomii Śląska wydał oświadczenie w związku z trudną sytuacją w naszym województwie. Zarzuca obecnej władzy nieudolność w walce z koronawirusem na Śląsku, która rzucała „bezczelne uwagi o „włoskim” stylu życia Górnoślązaków”. - Dziś pora uderzyć pięścią w stół – czytamy w oświadczeniu.

Reklama

RAŚ ma szereg pytań do rządu

Jak czytamy w oświadczeniu RAŚ, ostatnie tygodnie przyniosły falę pomówień i obelg kierowanych wobec mieszkańców Górnego Śląska i innych regionów województwa śląskiego, inspirowaną nieodpowiedzialnymi wypowiedziami przedstawicieli rządu w Warszawie.

- Następujące po tym seansie pogardy gospodarskie wizyty władz centralnych miały przekonać nas, jak skutecznie rząd rozwiązuje problemy, które sam stworzył. W swych podniosłych deklaracjach premier i jego ministrowie nie udzielili odpowiedzi na pytania, które nasuwają się w związku z rozwojem pandemii na terenie województwa – dowiadujemy się.

Ruch Autonomii Śląska chce wiedzieć:

- Dlaczego w momencie pojawienia się na przełomie marca i kwietnia ognisk epidemicznych w pięciu dużych szpitalach i kilku mniejszych, na terenie województwa funkcjonowało tylko jedno laboratorium z przepustowością 200 testów na dobę? Długie, trwające 4-5 dni oczekiwanie na wyniki prowadziło do paraliżu placówek, a w tym czasie rodziny personelu i pacjentów rozprzestrzeniały wirusa.

- Dlaczego przez kilka tygodni rozwoju epidemii w województwie śląskim funkcjonowały 2-3 laboratoria wykonujące testy, podczas gdy w województwie mazowieckim, o porównywalnej liczbie mieszkańców, było ich w tym czasie 11-12? Dlaczego nie wykorzystano laboratoriów z ościennych województw do wykonywania testów dla województwa śląskiego?

- Dlaczego środki ochrony osobistej z rezerw rządowych nie trafiały do szpitali w województwie śląskim w ogóle, lub w śladowych ilościach, co przy nałożeniu zakazu obrotu na dostarczające je przed epidemią firmy, naraziło personel i pacjentów na katastrofalne konsekwencje? Dlaczego nie udzielono wsparcia finansowego placówkom, na które nałożono dodatkowe obowiązki, związane z segregacją pacjentów?

- Dlaczego podlegający ministerstwu zdrowia SANEPID wykazał rażącą opieszałość, zarządzając kwarantannę wobec osób, które miały kontakt z zarażonymi dopiero po tygodniu, a części z nich nie poddano testom?

- Dlaczego finansowe skutki swej nieudolności rząd przerzuca na samorządy, które zmuszone są uruchamiać tzw. wymazobusy?

Bezczelne uwagi rządu

RAŚ jest zdania, że dynamika rozwoju epidemii na terenie o dużej gęstości zaludnienia, wysokim współczynniku urbanizacji i znaczącym udziale zakładów wielkoprzemysłowych w strukturze zatrudnienia, całkowicie zaskoczyła rząd w Warszawie,

- Swą nieudolność postanowił pokryć bezczelnymi uwagami o „włoskim” stylu życia Górnoślązaków. Nie po raz pierwszy okazało się, jak nieodpowiedzialne jest pozostawienie losów mieszkańców naszego regionu w rękach nieznających jego specyfiki władz centralnych. Tym razem lekcja jest szczególnie bolesna – czytamy.

Ruch apeluje jednocześnie do mieszkańców Górnego Śląska i innych regionów województwa, by przejść od bezsilnego zaciskania zębów do zaciskania pięści.

- Dziś pora uderzyć pięścią w stół, domagając się odpowiedzi na zadane powyżej pytania i przywrócenia naszej społeczności praw samorządowych, nadanych przed stu laty przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – dowiadujemy się na końcu.

Zgadzacie się ze stanowiskiem RAŚ-u?

Oceń publikację: + 1 + 248 - 1 - 63

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~cyd 2020-05-18
  11:28:02

  Też mam pytanie:
  Dlaczego w tym mieście dosłownie wszystko "leży"?
  Inwestycje, powietrze, sanepid, infrastruktura, szpital, zakłady pracy itd, itp.
  Ale za to świetnie sprawy stoją z promowaniem partyjnych kolesi?
  Niestety ale zaryzykować można tezę, że moje miasto Rybnik jest jednym z najgorszych do zamieszkania w kraju:(

 • ~Stanisław Nowak 2020-05-18
  11:45:06

  89 15

  odpowiedź na wszystkie pytania mieści się w stwierdzeniu : " bo Warszawka niezależnie od opcjo partiokracji ma Górny Śląsk tam gdzie miał Piłsudski według swego oświadczenia czyli w du ,,, szy. I ta szlachetna dusza władz centralnych była , jest i będzie obowiązującym kierunkiem działania !

 • ~Piotr Czaja 2020-05-18
  12:23:06

  98 35

  Nawet nie będę komentował.Cała prawda zawarta jest w artykule.RAŚ stanął w obronie godności mieszkańców Śląska.Dlaczego rząd nie zatrzymł wydobycia węgla?,bo potrzebny im był elektorat.Teraz ten elektorat obwiniają za wszelkie zło do którego doszło z zaniedbań i ignorancji tego nierządu!

 • ~ 2020-05-18
  12:39:34

  9 5

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Franz Kawka 2020-05-18
  12:39:56

  65 35

  Czy tą czerwona patologię można nazywać rządem?

 • ~Trop leminga 2020-05-18
  12:46:44

  Niektóre komentarze, to wina indokrynacji TVN, antypolskiej telewizji, jątrzącej od rana do wieczora i od wieczora do rana, także Gazety Wymiotnej, albo radia RMF (Radio Most Fake) Kiedy wreszcie z przestrzeni publicznej znikną media opłacane przez obcy kapitał? Ciekawy jestem, co by powiedział Niemiec, gdyby rano się obudził i ktoś mu powiedział, że 90% mediów jest w rękach, np. – Polaków…

 • ~Jacek Kamiński 2020-05-18
  14:01:34

  39 26

  do cyd:
  Z pewnością w naszym mieście jest jest wiele zjawisk negatywnych, lecz zerknij proszę do ubiegłorocznego Rankingu Samorządów.
  1. Sopot
  2. Rybnik
  3. Zielona Góra
  11. Gliwice
  17. Katowice
  Przemyśl te dane.
  Coś w nich musi być.

 • ~Franz Kawka 2020-05-18
  14:26:40

  65 22

  Gdybyś maił chociaż trzy klasy podstawówki to byś wiedział że prywatnych mediów jak w każdym kraju jest kilkaset i każdy może gadać co mu się podoba. Ale publiczna telewizja powinna być bezstronna bo jest finansowana z podatków. A pisiory zrobili z TVP karykaturę wiadomości. Tępe jednostronne komentarze i usuwanie niewygodnych materiałów.

 • ~Jan R. 2020-05-18
  14:30:08

  25 21

  Prawda jest bardzo prosta. Bez Niemców wszystkie tropolemingowate dawno by powyzdychały, a bez Amerykanów zostałyby wystrzelane przez Rosjan.

 • ~tf2 2020-05-18
  14:43:03

  21 67

  Czy jest sens komentowania kolejnej przybudówki KO? Już KOD miał lepsze hasła. UE jasno dała do zrozumienia co myśli o separatystach na przykładzie Katalonii czy Donbasu.

 • ~Jacek Kamiński 2020-05-18
  15:34:06

  29 13

  Trop leminga:
  Media będące własnością zagraniczną nie są opłacane przez obcy kapitał, a on na nich zarabia ( w tym celu zainwestował). Czy naprawdę nie jesteś w stanie tego zrozumieć, czy też zdajesz sobie z tego sprawę, a celowo kłamiesz?

 • ~arkussinus 2020-05-19
  07:59:03

  14 5

  RAŚowe misie się przebudziły po kilku zmarnowanych latach, które przeznaczyliście na politykierstwo i próby dojścia do koryta??? A co wyście RAŚowe działaczyny zrobiły w kierunku zwrócenia uwagi na problemy jakieś 2-3 miesiące temu?

 • ~common 2020-05-19
  08:18:56

  10 4

  ~cyd - mówisz że leży? co Ci leży powietrze? to idź do swojej kotłowni i sprawdź czym palisz, czego chcesz od UM żeby Ci odgórnie wyłączyli na zimę Twój piec na ekogroszek? Mówisz masz - tylko potem nie histeryzuj że nie masz kasy na opał. KAŻDY NIECH ZACZNIE W TEJ MATERII OD SWOJEGO PODWÓRKA. Inwestycje leżą w Rybniku? to sobie pojedź drogą Racibórz - Pszczyna i pomyśl ile to kosztowało kasy i ile trzeba będzie spłacać. Pojeździj po mieście i zobacz jeszcze parę innych rzeczy które są w Rybniku a nie ma ich w innych miastach. Sanepid Ci leży? a wiesz że ta instytuacja (nota bene do likwidacji w mojej opinii) to nie instytucja SAMORZĄDOWA, jaka? poczytaj. Zakłady pracy Ci leżą? To sobie załóż firmę i stwórz zakład pracy jeśli myślisz że to takie proste, nie czekaj na innych. Chętnych do pracy w Rybniku znajdziesz. ZACZNIJ OD SIEBIE, ZACZNIJ SIĘ ROZGLĄDAĆ WOKÓŁ SIEBIE i doceniać to co masz wokół siebie.

 • ~silesia-first 2020-05-19
  21:26:33

  14 5

  Postkolonialny Rybnik tak jak reszta Śląska czeka stagnacja i recesja niestety tak kończą regiony peryferyjne a po latach 20 poprzedniego stulecia kiedy to niewielka część wschodnia Górnego Slaska została przyznana Polsce, bo po I wojnie sw chciano osłabić Niemcy, a potem po 45 już jako całość staliśmy się obszarem peryferyjnym peryferyjnego państwa. Z obszaru który mógł zapewnić swoim mieszkańcom bogactwo niczym Luxemburg staliśmy się peryferią peryferii, właśnie wchodzimy w ostatni etap rabunkowej eksploatacji Śląska kiedy ekspoloatowano byle szybko bo miało być tanio marża była konsumowana przez Polskę czy to przez energetykę, czy w inny sposób pienizdze nigdy nie trafiały z powrotem na Ślask rujnując Śląsk w kazdym kolejnym etapie w zamian oferując jakieś erzace, które byłe ułamkiem ułamka tego co mogliśmy mieć gdyby historia potoczyła się inaczej. Górnicto jest tego odzwierciedleniem, ale nie tylko przedtem zniszczono hutnictwo, a przemysł ciężki mógł być kołem zamachowym który powinien uruchomić nowe zasoby na Śląsku, nowy przemysł biotechnologie, elektronika, motoryzacja przemysł elektrotechniczny, ale się nie udało, ale tak to jest jak jest się kolonią i to kolonią która tanio sprzedała swoją skórę. Pretensje do Kuczery, że nie sprowadza inwestycji są nietrafione bo kapitał już przestał przemieszczać się na wschód inwestycje należało sprowadzać w czasach Fudalego a co on takiego zrobił dla Rybnika, nic posadził jakieś kwiatki i to wszystko, kiedy inne miasta zabiegały o inwestycje pisowski rybnik spał, wolał dożynkować jak jakieś podkarpacie. Niestety normalności to już tu nie będzie. Zas RAS ma całkowita racje szkoda ze dopiero teraz włczył się do debaty.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2317