zamknij

Wiadomości

Skarbówka będzie mogła prześwietlić konta bankowe. Polski Ład daje urzędom potężne narzędzie

2022-02-18, Autor: 

Od 1 lipca naczelnik Urzędu Skarbowego będzie mógł zwrócić się do banku z żądaniem wydania informacji bankowej również takiej osoby, która nie ma statusu podejrzanego – informuje money.pl. Stanie się tak dlatego, że w jednym z przepisów Polskiego Ładu słowo "podejrzany" zastąpiono frazą "osoba fizyczna". Dla prezesa Związku Banków Polskich to bardzo niebezpieczny wyłom w prawie. Jednak Ministerstwo Finansów uspokaja, że skarbówka prześwietli tylko konta osób, co do których już prowadzone są czynności sprawdzające.

Reklama

Z informacji money.pl wynika, że od 1 lipca urzędy skarbowe będą miały większe uprawnienia niż wymiar sprawiedliwości. Umożliwia to przepis dodany do pakietu Polskiego Ładu już na etapie poprawek w sejmie i przegłosowany wraz z innymi zmianami, bez większego wgłębiania się w treść.

Kontrola konta: dla skarbówki każdy będzie potencjalnym podejrzanym

Ta tak zwana wrzutka ułatwia pracę organom skarbowym. Otóż już na etapie postępowania przygotowawczego w sprawie każdego Kowalskiego naczelnik urzędu skarbowego będzie miał dostęp do informacji objętych tajemnicą bankową. Dotąd o takie informacje skarbówka mogła występować do banku dopiero na dalszym etapie, kiedy w prowadzonym postępowaniu ów Kowalski miał już status podejrzanego. Zmiana przepisu polega na tym, że zniknęło słowo podejrzany, a pojawił się zwrot „osoba fizyczna”. De facto skarbówka będzie mogła prześwietlić każdego, kto ma konto w banku.

Tego skarbówka dowie się z Twojego konta bankowego

Zakres informacji, do których uzyska dostęp skarbówka jest ogromny. Dowie się o:

 • posiadanych lub współposiadanych rachunkach bankowych, lub posiadanych pełnomocnictwach do dysponowania rachunkami bankowymi, liczbach tych rachunków lub pełnomocnictw, obrotach i stanach tych rachunków, z podaniem wpływów, obciążeniach rachunków i ich tytułów oraz odpowiednio ich nadawcach i odbiorcach,
 • posiadanych lub współposiadanych rachunkach pieniężnych, rachunkach papierów wartościowych lub posiadanych pełnomocnictwach do dysponowania takimi rachunkami, liczbach tych rachunków, a także obrotach, stanach tych rachunków oraz ich historii;
 • zawartych umowach kredytowych lub umowach pożyczki, z podaniem wysokości zobowiązań wynikających z tych kredytów lub pożyczek, celach, na jakie zostały udzielone, i sposobach zabezpieczenia ich spłaty, a także umowach depozytowych, umowach udostępniania skrytek sejfowych oraz ich historii;
 • nabytych za pośrednictwem banków akcji Skarbu Państwa lub obligacji emitowanych przez Skarb Państwa, a także obrocie tymi papierami wartościowymi czy obrocie wydawanymi przez banki certyfikatami depozytowymi lub innymi papierami wartościowymi.

Dalszą część artykułu przeczytacie na ŚląskiBiznes.pl

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 81

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,skarbowka-bedzie-mogla-przeswietlic-konta-bankowe-polski-lad-daje-urzedom-potezne-narzedzie,wia5-1-6131.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~norton 2022-02-18
  13:53:56

  Sprawdzone stalinowskie metody - dajcie mi człowieka a znajdzie się paragraf...
  Boję się, jak mi ministerstwo uspokaja bo śmierdzi to przekrętem na maksa

 • ~jojo 2022-02-18
  15:03:04

  Człowiek uczciwy nie ma się czego obawiać.

 • ~hub381 2022-02-18
  15:32:44

  Tu nie o uczciwośc lecz o niezależność i wolnośc. To sa ubeckie metody.
  Niedługo będa sprwdzać co robisz w łóżku a może już wiedzą jak cię wzięli na MCV.....

 • ~Franek 7 2022-02-18
  17:49:14

  51 18

  Polecam otwierać konta w zagranicznych bankach bo do nich Polska skarbówka nie ma wglądu. Często można to zrobić przez internet nie wychodząc w ogóle z domu jak np. w aplikacji Revolut i wielu innych. Dostaniecie kartę płatnicza jak w normalnym banku. Mieszkańcom Rybnika i okolic polecam banki Czeskie. Do Ostravy czy Bohumina macie blisko ( polecam CSOB). Mają bardzo dobrą ofertę…

 • ~Franek 7 2022-02-18
  17:51:37

  74 20

  „jojo
  15:03:04

  Człowiek uczciwy nie ma się czego obawiać.”

  Tak mówił też Jozef Stalin. Ja zapytam w drugą stronę: po co skarbówce wgląd w konta bankowe uczciwych ludzi?

 • ~The observer 2022-02-18
  18:02:47

  58 9

  PEGASUS kosztuje żeby władza mogła szpiegować w toalecie obywatela. Łatwiej nasłać skarbówkę. Jak człowieku narazisz się naczelnikowi skarbówki lub też naczelnik będzie miał taki kaprys, to Cie sprawdzi w banku do cna!!!

 • ~#Indyvidualny 2022-02-18
  18:37:29

  42 18

  A przygłupy się cieszą kiedy sami są inwigilowani na każdym kroku nawet w kiblu, lecz poza jedynie słuszną świata nie widzą. Trza mieć zryty beret by to popierać.

 • ~artefaks 2022-02-18
  18:54:14

  34 15

  Już teraz US ma wgląd do dochodów obywateli pierwszego sortu których przychody nie pokrywają zmian w ich środkach trwałych. Widać wyraźnie że taki chłopak bez majtek nabył kilkadziesiąt parceli w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach. Buduje kilkanaście rezydencji i pałaców , uzyskując na to dotacje ze SP.
  Będzie tak jak z Grzegorzem J. którego jedyna słuszna i sprawiedliwa dała opaskę na oczy na zdjęciu by zrobić wrażenie ,, że się sama oczyszcza , że nie oszczędza tu nawet swoich".
  Żeby przykryć największych malwersantów , na czele z tłustym jegomościem z miasta jak głosi legenda
  ,,krzywa baszta zwróciła się do rozgniewanej rzeki:
  – Wisło! Nie płyń tak blisko, bo runę!
  – To ruń! – odparła złośliwie Wisła "
  Ale krzywa zmurszała grzybem baszta nadal tam tkwi, zagrażając że runie na głowę przechodzącym w pobliżu"
  Czy sądzicie że US będzie zamykał największych malwersantów z oporowa ? Czy też będzie zamykał tych którym się pomyliły cyferki i z robili drobne machloje ? Sądzicie że runą 2 srebrne wieże ?

 • ~jacek~~ 2022-02-18
  22:25:56

  27 14

  Dla obrony TVN ludzie wyszli na ulice. Ciekawe czy dla obrony siebie samych też wyjdą?

 • ~otton52 2022-02-19
  08:23:56

  11 8

  https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-darowizna-od-rodzicow-czy-jest-zwolniona-z-podatku - kombinują jak jeszcze zabrać ludziom kasę . Mało kto wie o tych kruczkach prawnych i nawet po paru latach będzie zdziwiony .

 • ~Hari Derner 2022-02-19
  09:30:51

  7 12

  jacek Nie wyjdą ,bo za parę "złotyychsrebrników dali by sobie D..Ę ogolić...

 • ~rzyt 2022-02-19
  16:00:25

  19 2

  Skarbówka zawsze miała wgląd we wszystko. Może mniej oficjalnie ale miała. Pamiętam ile było małżeństw policjant/milicjant, a ona w paszportach. Ona w skarbowym, on w urzędzie celnym. On w lotnych brygadach skarbowo-celnych, ona w administracji celnej...on celnik, a ona w banku. Te przypadki to ja miałem okazję poznać "z okazji" prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Po co teraz robić z tego sensację; chyba że jest to przygotówka pod likwidację materialnego pieniądza, który opiera się inwigilacji. Brak portfeli to kolejny skok na wolność obywatela. Wszystko w smartfonie oto jest pytanie?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1604