zamknij

Wiadomości

Są nowe pomysły na wykorzystanie motocykla ratunkowego

2013-09-26, Autor: 
Jest szansa na to, by motocykl ratowniczy jednak pomagał rybniczanom. Specjalistyczny pojazd, zamiast stać w szpitalnym garażu, będzie dowoził krew na ratunek oraz organy do przeszczepów.

Reklama

Przypomnijmy, kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, że motocykl zakupiony przez rybniczan w ramach zbiórki publicznej prawdopodobnie jeszcze długo nie wyjedzie na rybnickie drogi, by ratować ludzkie życie (czytaj więcej).Władze rybnickiego szpitala przekonują, że w obecnej sytuacji prawnej wykorzystanie motocykla do ratowania życia i zdrowia jest niemożliwe. – Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym jednoślady nie mogą być zaliczane do pojazdów ratujących życie, gdyż nie dają możliwości przetransportowania pacjenta. Ta ustawa w przyszłym roku ma się zmienić. jest jednak inny problem. Pod koniec maja 2013 roku radni Sejmiku Śląskiego zdecydowali o stworzeniu wspólnej dla kilku miast naszego regionu dyspozytorni pogotowia ratunkowego. A to w praktyce uniemożliwia wykorzystanie motocykla ratowniczego – tłumaczy Grzegorz Chłodek, z-ca dyrektora ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.

>> Od października po karetkę będziemy dzwonić do Jastrzębia

Dyrekcja szpitala wspólnie z Bractwem Kurkowym, które było inicjatorem akcji „Motocykl dla Rybnika”, znalazło jednak rozwiązanie tej sytuacji. – Jest możliwość wykorzystania tego pojazdu poza systemem ratownictwa. Otóż motocykl miałby transportować krew na ratunek i organy do przeszczepu – proponuje Grzegorz Chłodek.

Jak mówi Lech Gęborski z Bractwa Kurkowego, to rozwiązanie dalekie od pierwotnych planów inicjatorów akcji "Motocykl ratowniczy dla Rybnika". Ale na pewno lepsze, niż sytuacja, w której pojazd stoi w garażu. – Wspólnie uznaliśmy ten pomysł za możliwy do zrealizowania. Motocykl powinien służyć ratowaniu ludzkiego życia i to dla nas jest najważniejsze – mówi Lech Gęborski.

Do zrealizowania tego pomysłu potrzebne są jednak środki finansowe. – Z naszych analiz wynika, że roczny koszt funkcjonowania, ubezpieczenia i serwisowania motocykla oraz opłacenia kierowcy to kwota około 36 – 40 tys. złotych – twierdzi z-ca dyrektora ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.

W jaki sposób pomysłodawcy tego rozwiązana chcą zdobyć potrzebne pieniądze? – Sposobów na finansowanie jest kilka. Myślę, że rybnicki szpital oraz instytucje, którym motocykl będzie służył, sfinansują funkcjonowanie motocykle. Poza tym, jako Bractwo Kurkowe będziemy zachęcać rybniczan do przekazania 1% podatku dochodowego na ten cel – mówi Lech Gęborski.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Magdallena 2013-09-26
  10:22:12

  1 4

  Nie ma to jak kupić motocykl, który i tak będzie przez długi czas stał w garażu. Zbierając pieniądze na niego chyba ktoś był świadomy, że prawnie to i tak nie ma szans...? Poczekajmy kolejny rok aż ludzie dadzą kasę na kierowcę, potem kolejny rok na ubezpieczenie,ehhh, przykre to :( No, ale co, BMW jest? Jest!

 • ~ 2013-09-26
  10:27:16

  8 1

  SKORO "radni Sejmiku Śląskiego zdecydowali o stworzeniu wspólnej dla kilku miast naszego regionu dyspozytorni pogotowia ratunkowego. A to w praktyce uniemożliwia wykorzystanie motocykla ratowniczego" - to znaczy że są odpowiedzialni za to że motocykl jest obecnie niewykorzystany. W przyszłości ludzie patrzcie na kogo głosujecie jak mamią Was hasłami typu "bliżej ludzi dalej od polityki". Co do motocykla to faktycznie, bo "jednoślady nie mogą być zaliczane do pojazdów ratujących życie, gdyż nie dają możliwości przetransportowania pacjenta" - trudno by rannego wozić na czymś takim. Ale szybkość dotarcia do poszkodowanych się liczy a to czasem ratuje życie. Sam widziałem jak ten motocykl był szybszy na miejscu zdarzenia dużo szybciej niż karetka. A tu tylko przepisy, zakazy a nic się nie dzieje w tym temacie.

 • ~ar 2013-09-26
  11:05:13

  12 1

  Polska.. mieszkam w Polsce, durnym kraju gdzie dobre rzeczy nie mogą przejść, bo prawo zabrania. Ale jak jedzie polityk przekracza prędkość to może oczywiście jak nie przekracza to najlepiej wychodzą im opowieści jak to trzeba jeszcze obniżyć dozwolną prędkość na drogach, jak straż miejska ustawia sobie fotoradwbrew prawu to może, kolejki do lekarza mogą być na kilka lat, us mogą bezkarnie doprowadzać firmy do bankructwa, zus budować pałace z marmuru chociaż nie ma kasy, ale nieee no motor musi stać w garażu, bo jest przepis, proszę Państwa mamy przepis.

 • ~spirit-of-the-town 2013-09-26
  13:03:04

  4 0

  Cieszmy się, że nie ma przepisu określającego wymaganą markę, koloru tapicerki czy rodzaju zawieszenia pojazdu - ale to wszystko zapewne przed nami. Miałbym wymóg dla ustalających takie przepisy, aby przed podjęciem uchwały zastanowili się, dlaczego to właśnie oni taką decyzję podejmują. Pozdrawiam

 • ~lastwordsbd 2013-09-26
  17:53:02

  8 0

  Śmieszy mnie to, że problemem jest zapewnienie 40 tys. zł, które pomogą w ratowaniu życia, ale przekazanie/pożyczenie ponad miliona złotych na remont kościoła to jak kupienie lizaka.

 • ~fukas1 2013-09-26
  21:34:41

  3 0

  A te karetki co woza krew na ratunek i organy do przeszczepu to jezdza na luft , bo chyba motor mniej spali i suma sumarum moze bydzie tanij ?

 • ~ 2013-09-27
  07:03:30

  6 0

  im szybciej dotrze lekarz do poszkodowanego tym gorzej .....dla państwa polskiego.

 • ~spirit-of-the-town 2013-09-27
  08:41:23

  4 0

  lastwordsbd - To jest właśnie problem tego kościelnego kraju, gdzie wszystko podporządkowane jest władzy czarnych pasożytów ludzkich umysłów, którzy sami siebie ustanowili władzą bezspornie nieomylną. Zapewne jeśli ów motocykl przydałby się do szybkiego dotarcia przez księdza do konającego, w celu odprawienia ostatniego namaszczenia (czytaj: ostatniego obdarcia z pieniędzy), to prawo zezwoliłoby na jazdę bez prawa jazdy, bez OC i przeglądu, z paliwem na koszt państwa oczywiście! Pozdrawiam

 • ~martin75fm 2013-09-27
  15:06:27

  4 0

  ~spirit-of-the-town święta racja. Bractwo kurkowe może by się zajęło tym do czego zostało powołane a nie uszczęśliwiało kogoś na siłę. Pomysł był zacny ale jak zwykle nie wyszło dobrze, nikt nie przeczytał jakie przepisy dopuszczają pojazdy "ratunkowe" kolega ma salon z motorami BMW to trzeba mu dać zarobić i to był cały ten szczytny cel zbiórki publicznej kasy. Wystawić motocykl na aukcji a wylicytowaną kasą zasilić kasę szpitala bo już w kolejnym artykule jest info że pacjentów nie przyjmują z powodu braku kasy. A już absolutnie 1% bym bractwu nie podarował bo kasę znów zgarnie ktoś zaprzyjaźniony.

 • ~tomekrybnik 2013-09-28
  01:36:09

  4 0

  Znów Pan Gęborski zamiast przyznać się do bubla podpisuje się pod nowym pomysłem.Już kilka lat ta super maszyna stoi w Rybniku i skorzystali z tego właściciele marki BMW ,serwis marki, firma która wyposażyła motocykl w sprzęt ratunkowy i ubiory dla użytkowników i zład ubezpieczeń w którym opłacane ą składki OC.Nie Rybniczanie liczący na szybką pomoc. Tą wyrzuconą w błoto kasę można było od razu przekazać w formie darowizny na transport np. krwi a znacznie lepiej na pomoc jednemu konkretnemu dziecku( bo tylko potrzebna była taka sama pompa przy oprawie tego omyłkowego celu) . Teraz 40 tys. znów trzeba nazbierać,no kpina. Toż lepiej ten już kilkuletni motor sprzedać i przekazać na darowiznę dla jakieś potrzebującej osoby. Transport organów odbywa się i odbywać będzie bez użycia motocykla.Coż musi się jeszcze wydarzyć by organizatorzy zbiórki , promujący się kiedyś wszędzie i zawsze, przeprosili że mimo ostrzeżeń już na początku akcji brnął w bagno .Po co to było Panowie i to jeszcze nie za swoje pieniądze. Słuszne cele są wtedy trafione gdy jest możliwość ich realizacji .Ciekawe ile do tej pory kosztował utrzymanie motocykla i ile stracił on już na wartości. Może zrobić nowy reportaż " Podliczenie akcji motocykl dla Rybnika-straty i ...straty"

 • ~Antek 2013-10-30
  21:00:54

  1 0

  Nie miel w Rybniku kłopoty to kupili motocykl dla pogotowia, proponuję dokupić jeszcze elektryczną hulajnogę

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4027