zamknij

Wiadomości

Od października po karetkę będziemy dzwonić do Jastrzębia

2013-09-06, Autor: 
Za niespełna miesiąc Centrum Powiadamiania Ratunkowego zostanie ostatecznie przeniesione do Jastrzębia-Zdroju. Oznacza to, że jastrzębska dyspozytornia będzie teraz obsługiwała mieszkańców kilku miast, którzy będą chcieli wezwać pomoc.

Reklama

Przypomnijmy, kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, że Rybnik straci Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Oznacza to, że chcąc wezwać karetkę rybniczanie oraz mieszkańcy Raciborza, Rydułtów, Wodzisławia Śląskiego, Jastrzębia-Zdroju i Żor będą teraz dzwonić do dyspozytorni w Jastrzębiu.

Początkowo wspólna dla kilku miast jastrzębska dyspozytornia miała zacząć działać na początku lipca tego roku. Jak wówczas informował Jerzy Wiśniewski, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, połączenie kilku dyspozytorni z różnych miast w jednym miejscu wymaga dużo więcej czasu.

 

Nowy termin przeniesienia dyspozytorni wyznaczono na początek października. – Mogę potwierdzić, że od 1 października tego roku nasza Zintegrowana Dyspozytornia Medyczna w Jastrzębiu Zdroju będzie obsługiwać Racibórz, Rydułtowy, Wodzisław Śląski, Rybnik, Jastrzębie Zdrój i Żory – zapewnia Jerzy Wiśniewski, rzecznik prasowy WPR w Katowicach.

 

Pomysł na to, by telefony z kilku miast odbierała jedna dyspozytornia ma swoje wady i zalety. Jak twierdzi dr Piotr Unger, szef rybnickiego pogotowia, takie rozwiązanie może być tragiczne w skutkach dla pacjentów. Uważa, że dyspozytorów będzie o wiele za mało na tak duży obszar. – Ponadto zgłoszenia mogą być źle przyjmowane – chodzi o nazwy ulic, dzielnic, które przecież na terenie kilku miast się powtarzają. Nieznajomość szczegółowej mapy będzie ogromną stratą czasu, a to niesie konsekwencje dla pacjentów – wylicza dr Unger. Niezbyt trafny według dra Ungera jest również wybór miasta, gdyż Jastrzębie nie mieści się w centrum operacyjnym.

 

Zdania szefa rybnickiego pogotowie nie podziela jednak Wojciech Miciński, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, który skuteczność takiego rozwiązania potwierdza na przykładzie innych województw czy innych krajów europejskich. – Zgłoszenia będą przyjmować te same osoby, co dotychczas. Dyspozytor będzie wiedział, która karetka ma lepszy, szybszy dojazd do pacjenta i ta też będzie wysłana – mówi zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.

 
Jak sądzicie, czy przeniesienie dyspozytorni z kilku miast do Jastrzębia do dobre czy złe rozwiązanie? Czekamy na Wasze opinie!

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 62

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~ 2013-09-06
  08:09:42

  19 0

  ktoś dostał w łape i dlatego Jastrzębie

 • ~Afordancja 2013-09-06
  08:16:04

  8 0

  hm...abstrahując od tego dlaczego akurat Jastrzębie, to jak by nie patrzeć, nie ma żadnego znaczenia gdzie fizycznie znajduje się to centrum, bo przecież karetki dalej wyjeżdżają ze swoich lokacji. Równie dobrze mogliby znajdować się i w Katowicach byle by znali dobrze rozłożenie ulic. Ponadto, równie dobrze mogli by odbierać adresy(po za oczywiście innymi kluczowymi informacjami), wprowadzać do systemu, który by oceniał by z którego szpitala karetka ma najszybszy dojazd.

 • ~darmowapizza 2013-09-06
  08:40:22

  7 0

  zawsze ktoś dostaje w łapę

 • ~AnnaJ 2013-09-06
  09:07:03

  12 0

  hmm czyli rozumiem jak teraz czasem się nie idzie dodzwonić na dyspozytornie do Rybnika to może do Jastrzębia będzie łatwiej gdzie pod jedną dyspozytornie jest jeszcze 5 innych miast hahaha śmieszne bardzo....
  Prędzej ktoś umrze niż dostanie pomoc...

 • ~Afordancja 2013-09-06
  09:13:49

  0 4

  @~AnnaJ technicznie to nie jest problem dołożyć "linii", więc z góry nie narzekaj ;) (oczywiście nie wiem jak zrobiono)

 • ~freelander30 2013-09-06
  09:52:46

  0 5

  to jest chore ludzie żeby dzwonic do Jastrzębia nim ta karetka dojedzie to pacjent może się nie dioczekać!!! który baran to wymyślił!!!

 • ~lastwordsbd 2013-09-06
  10:38:03

  2 0

  @freelander30 Ale ta karetka nie pojedzie z Jastrzębia. Jeśli, przykładowo, mieszkasz w orzepowicach, to karetka pojedzie ze szpitala w orzepowicach. Zmieni się tylko miejsce, w którym będą odbierać telefony.

 • ~Arteks 2013-09-06
  10:40:07

  0 1

  To była decyzja polityczna wojewody Łukaszczyka który był przez lata bardzo silnie związany z Jastrzębiem i pracą w zarządzie JSW. Wiążą go różnego rodzaju układy towarzyskie. Poza tym nie było ku temu żadnych przesłanek bo to tak jakby zamiast w Katowicach umieścić taką dyspozytornię w Mysłowicach... Jak się zmienią władze województwa, odejdzie Łukaszczyk, a system się nie sprawdzi będzie można wrócić do stanu obecnego. Z Jastrzębia już dawno powynosiły się wszystkie rejonowe urzędy, nie ma wiec powodu aby lokowano tam inne instytucje bo to miasto jest położone na uboczu wobec innych i zostało zbudowane wyłącznie w celach mieszkaniowych. Tak samo Łukaszczyk zamiast utworzyć biuro paszportowe w Raciborzu który pełni rolę historycznego miasta powiatowego i jest nieco dalej położony od Rybnika wolał uruchomić takie biuro w Żorach skąd mieszkańcy mieli kawałek do Rybnika czy Jastrzębia.

 • ~myk 2013-09-06
  10:47:18

  0 1

  To technicznie nie ma znaczenia gdzie się znajduje, bo jak rozumiem dyspozytor i tak do osoby w Rybniku wyślę karetkę z Rybnika a nie Jastrzębia. Niemniej dziwi umieszczenie tego w Jastrzębiu, no ale układy układziki i łapówki są ważniejsze od zdrowego rozsądku. Czyli jak napisał Arteks, nic dodać nic ująć.

 • ~peterson 2013-09-06
  11:43:33

  4 0

  Arteks jak zwykle błysnął intelektem. Gdyby Łukaszczyk podejmował decyzje patrzac na układy towarzyskie to dyspozytornia byłaby w Żorach skąd pochodzi i gdzie mieszka. Dyspozytornia jest organizowana w Jastrzębiu już od kilku lat i juz wtedy mówiło się o tym że tam trzeba będzie dzwonić po pogotowie. Dla mieszkańców nic się nie zminenia, pozostaja te same nr telefonów i karetki będą wyjeżdżały z tych samych miejsc.

 • ~pit75rk 2013-09-06
  11:48:57

  3 0

  Jeżeli ta dyspozytornia jest taka jak w filmie Połączenie (tyt. oryg. The Call) to jestem za.

 • ~Afordancja 2013-09-06
  11:57:41

  2 0

  @~Arteks wytłumacz mi tak po chłopsku, jakie znaczenie (dla ludzi) ma znaczenie, że Jastrzębie to miasto "na uboczu"? (oczywiście w związku z lokacją tej dyspozytorni) Myślisz, że rozmowa będzie dłużej łączona bo miasto na uboczu czy jak? Chyba, że coś pominąłem.

 • ~ 2013-09-06
  12:31:03

  7 0

  I co to dała taka CENTRALIZACJA -- dzwonisz do Jastrzębia --- odbiera telefon dyspozytor ---- ,który znowu dzwoni do Rybnika ---- telefon też odbiera dyspozytor ,który wysyła karetkę do pacjenta --- czyli osób tyle samo a może i więcej i niepotrzebne inwestycje w centrum czyli w Jastrzębiu--- MOIM ZDANIEM NIEPOTRZEBNE TAKIE ROZWIĄZANIE

 • ~Afordancja 2013-09-06
  12:57:58

  2 0

  Nie wiem jak to będzie w PRAKTYCE rozwiązane, ale ja akurat widzę też plusy..sytuacja A) dzwoni ktoś np. z obrzeży Rybnika(z resztą to nie istotne skąd) i okazuje się, że bliżej jest z drugiego szpitala, lub też karetka z tego drugiego szpitala jest w pobliżu. Sytuacja B) w Rybniku wszystkie karetki są "na wyjeździe" wtedy dyspozytor/ka może skierować z drugiego najbliższego szpitala. Sytuacja C) Dzwonię z komórki, i czasem dziwnie mnie "przerzuca",(nie do tego miasta do którego myślałem, że się połączę) teraz to nie będzie miało aż takiego znaczenia, bo ta dyspozytornia będzie obsługiwała większy obszar. I ostatecznie, myślisz, że jak teraz dodzwaniasz się do dyspozytorki z Rybnika, to obok stoi sanitariusz który biegnie od razu do karetki? Zakłam, że też wykonuje telefon bądź też jakiś "guzik". Naprawdę szukacie dziury gdzie nie koniecznie musi być, a może dać wiele możliwości do optymalizacji, jak już wspomniany przeze mnie system który by optymalizował "ruchy" karetek.

 • ~frykasOn 2013-09-06
  13:01:35

  0 2

  ~lastwordsbd - a jak mieszkam nie w orzepowicach a np. w niedobczycach to pojedzie karetka z niedobczyc?? ..... karetka pojedzie ogólnie z orzepowic tak mogłeś to ująć.

 • ~Arteks 2013-09-06
  13:24:37

  0 2

  @qfordancja - a co tu jest do tłumaczenia? Podałem ci przykład, że nikt w GOP nie wpadł na pomysł aby taką dyspozytornię uruchomić w Mysłowicach zamiast Katowicach, a na Podbeskidziu w Żywcu zamiast w Bielsku... Więc nie bardzo rozumiem idei poza jakimiś znajomościami p. Łukaszczyka który mimo krytyki obstawiał za Jastrzębiem które nie ma ani jakiegoś centralnego położenia ani nie jest też największym miastem. @peterson - Żory nie były brane w ogóle pod uwagę bo tam chyba nawet nie byłoby warunków...

 • ~Afordancja 2013-09-06
  13:55:05

  1 0

  @~Arteks a czyli chodzi tylko i wyłącznie o ambicje... dla mnie (jeżeli będzie działać wszystko jak należy, ale to inny temat) nie ma to kompletnie żadnego znaczenia.

 • ~lastwordsbd 2013-09-06
  14:24:58

  1 0

  @frykasOn To był tylko przykład. Chodziło po prostu o to, że bez różnicy czy dzwonisz do Jastrzębia, Katowic, Warszawy czy Gdańska - wysłana zostanie najbliższa wolna karetka.

 • ~Fiodore 2013-09-06
  15:01:58

  4 0

  To bez znaczenia, karetka i tak dojedzie po czasie lub wcale!

 • ~ 2013-09-06
  19:02:25

  3 0

  A może tak jedno wielkie ratunkowe call-center zrobić w Warszawie? Ile oszczędności by było! No i jeszcze lepiej możnaby organizować prace karetek. ;) Kolejna głupia decyzja i kolejny gwóźdź do trumny PO.

 • ~Afordancja 2013-09-06
  19:41:20

  0 1

  @~orient Na cały kraj nie ma większego sensu, ale wykazujesz się ograniczoną wyobraźnią ;) W Japonii (nie oczywiście na cały kraj) są eksperymentalne systemy które nadzorują większe tereny działalności karetek i właśnie optymalizują trasy karetek, aż do tego stopnia, że tworzą priorytety (wg. zagrożenia utraty życia) do których zdarzeń należy wysłać karetkę (jeżeli są niedobory). Nie twierdze, że u nas to będzie jakieś ho ho, ale potencjał zawsze jest,

 • ~Afordancja 2013-09-06
  19:52:15

  0 0

  Ps. Zapomniałem napisać kluczowego zdania, system sprawdzał się b. dobrze.

 • ~qwer 2013-09-06
  21:25:58

  5 0

  A może infolinia 0800... Chcesz zamówić pogotowie wybierz 1 , Chcesz porozmawiać z lekarzem wybierz 2 , a na końcu chcesz zamówić karawan wybierz 0.Było by taniej :)

 • ~izik84 2013-09-06
  22:52:45

  0 0

  "Zdania szefa rybnickiego pogotowie nie podziela jednak Wojciech Miciński, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, który skuteczność takiego rozwiązania potwierdza na przykładzie innych województw "
  http://www.rp.pl/artykul/92106,1042930-Sledczy-w-pogotowiu.html
  A co na to Pan Miciński??
  Rybniczanie już możecie się zacząć bać!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5285