zamknij

Wiadomości

Rząd zapowiada srogie kary dla piratów drogowych i pijanych za kółkiem

2021-07-14, Autor: 

To będzie rewolucja dla kierowców. Rząd zamierza zmienić ustawę – Prawo o ruchu drogowym. W efekcie za popełnione wykroczenia szoferzy będą musieli zapłacić nawet 30 tys. złotych. Do 5 tys. złotych wzrośnie za to mandat za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h. Zapowiada się też rewolucja w punkach karnych.

Reklama

O zmianach w prawie dowiadujemy się na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Plany rządu obejmują przede wszystkim wyższe kary dla kierowców. Umożliwi on nakładanie przez organy kontroli ruchu drogowego i orzekania przez sądy wyższych kar za szczególnie niebezpieczne wykroczenia.

- Zmiany pozwolą na skuteczniejszą walkę z niebezpiecznymi kierowcami na drodze m.in. poprzez zaostrzenie kar dla sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych. Nowe rozwiązania uwzględniają również przydzielenie renty osobom bliskim ofiar przestępstw ze skutkiem śmiertelnym. Zaproponowano także powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń. Wpływy z grzywien będą przekazywane wyłącznie do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego są finansowane inwestycje drogowe – czytamy na stronie KPRM.

Najważniejsze rozwiązania

Umożliwiono nakładanie przez organy kontroli ruchu drogowego i orzekania przez sądy wyższych kar pieniężnych za szczególnie niebezpieczne wykroczenia:

- podwyższono dolną granicę wymiaru kar grzywny za zachowania, które zostały uznane za najbardziej niebezpieczne m.in. naruszaniu praw osób pieszych, niestosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, naruszaniu dopuszczalnych prędkości jazdy;

- podwyższono maksymalną wysokość grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł w przypadku wykroczeń drogowych;

- podwyższono maksymalną wysokość grzywny do 3,5 tys. zł w postępowaniu mandatowym;

- podwyższono mandat karny w wysokości do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h, natomiast w przypadku recydywy grzywna mandatu będzie wynosiła od 3 tys. zł do 5 tys. zł.

Wpływy z grzywien będą przekazywane do Krajowego Funduszu Drogowego.

Bez taryfy ulgowej dla pijanych kierowców

Kierunkowo uzgodniono zmiany w zakresie orzekania przez sądy wyższych kar pozbawienia wolności przez kierowców prowadzących w stanie nietrzeźwości. Zaostrzenie przepisów zostanie omówione przez ministrów właściwych do spraw infrastruktury i sprawiedliwości.

Zaostrzenie kar będzie dotyczyć:

- prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości;

- przestępstw drogowych, popełnionych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozić;

- przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości po raz kolejny.

Umożliwiono orzeczenie renty bezpośrednio w postępowaniu karnym:

- obowiązek wypłaty renty przez sprawcę przestępstwa umyślnego ze skutkiem śmiertelnym;

- przyznanie renty przez sąd będzie miało miejsce z urzędu, bez jakiegokolwiek wniosku osoby uprawnionej lub prokuratora.

Czasowe niedopuszczenie pojazdu do ruchu

Wprowadzono instytucję czasowego niedopuszczenia do ruchu pojazdu, jeśli kierowała nim osoba nieposiadająca wymaganego uprawnienia:

- czasowe niedopuszczeniu pojazdu do ruchu na okres 3 miesięcy;

- wprowadzenie kary pieniężnej w wysokości 10 tys. zł.

Zmiany w punktach karnych

Zaproponowano zmianę systemu dotyczącego punktów karnych:

- punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat;

- za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10;

- zniesiono szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Uzależniono wysokość składki OC od liczby punktów karnych:

- umożliwiono udostępnienie podmiotom ubezpieczeniowym danych z CEPiK i dostosowanie stawek ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych.

Zgodnie z policyjnymi danymi w 2020 roku zgłoszono 23 540 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu, w wyniku których 2 491 osób poniosło śmierć, a ranne zostały 26 463 osoby, w tym 8 805 ciężko. Co istotne, prawie 90 proc. z nich wydarzyło się z winy kierujących. W 2020 roku z winy pijanych kierowców doszło do 1 656 wypadków, w których zginęło 216 osób, a rannych zostało 1 847 osób. W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących, sprawcy pod wpływem alkoholu stanowili 7,9 proc.

Oceń publikację: + 1 + 31 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~takiuj 2021-07-14
  09:53:49

  26 31

  Nareszcie!

 • ~Arteks 2021-07-14
  10:04:08

  11 68

  Super wieści! Tylko jeśli moto-patolom uniemożliwi się kierowanie autami to niestety przejdą z aut do transportu publicznego, a wtedy dla normalnych ludzi znacząco pogorszy się atmosfera podróży autobusami czy pociągami - w których zdecydowanie w ostatnich latach nastąpił odpływ pijaków czy ćpunów, którzy przeszli na drogi. No ale dla bezpieczeństwa na drogach czy pieszych to dobre informacje.

 • ~Maksymilian Popeć 2021-07-14
  10:10:16

  62 25

  5 tysięcy za przekroczenie prędkości o 30km/h - czyli wzrost podatków o 1600%... na ale czymś tą dziurę budżetową trzeba zasypywać.

 • ~Sinner 2021-07-14
  10:16:12

  54 5

  Arteks, sam nie wiesz czego chcesz. Najpierw psioczysz, ze ludzie więcej powinni jezdzic komunikacją miejską i rowerami, a teraz boisz sie, ze przeniosa sie do autobusow.

 • ~Sinner 2021-07-14
  10:24:27

  33 9

  Co do przepisow juz lepiej ale to i tak dalszym ciągu karu jeszcze za małe widząc to co sie dzieje na drogach. Najlepiej tak jak w Holanadii czyli za kazde przekroczenie szybkosci, nawet o jeden km na godzine. Jakos tam Polacy potrafia jezdzic jak ludzie, a u nas bydło.

 • ~Arteks 2021-07-14
  10:28:08

  8 36

  @Sinner - więcej ludzi w transporcie publicznym to mniej aut na drogach, a w miastach z tym wiązałyby się same plusy. Ale wolałbym aby ludzie się przekonywali do niego z dobrej woli czy wygody, a nie z powodu... odebrania prawa jazdy za jazdę po pijaku czy z powodu odebrania auta... ;)

 • ~anettk 2021-07-14
  10:37:15

  41 15

  Tak....to liczę ,że owe przepisy wejdą jak najszybciej w życie,bo już mam po wyżej dziurek w nosie..oszołomów w swoich tuningowanych badziewiach,ścigających się po nocach na rybnickich ulicach.

 • ~baal-zevuv 2021-07-14
  10:37:38

  29 7

  przepisy są...ale co z tego jak panowie policjanci stoją z "suszarką" a jak jedzie auto z niesprawnym oświetleniem to odwracają głowę?
  Jedzie rower drogą wzdłuż ścieżki rowerowej to się chowają do radiowozu.... SAMO ŻYCIE!

 • ~Franz Kawka 2021-07-14
  10:51:59

  33 2

  ~anettk znam te tunigowane trupy na pamięć. Niebieska honda civic z dziurawym tłumikiem, jeździ codziennie po obwodnicy. Policja drogowa udaje że nie słyszy. Ten cały złom stoi często przy Tesco na Kotucza.

 • ~polk 2021-07-14
  11:14:04

  25 2

  Tak naprawdę to zero konkretów, tylko ogólniki.
  Dodatkowo czegoś tu nie rozumiem:
  "- podwyższono maksymalną wysokość grzywny do 3,5 tys. zł w postępowaniu mandatowym;
  - podwyższono mandat karny w wysokości do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h"
  Przecież to nawzajem się wyklucza. Skoro najwyższy mandat ustalono na 3,5 tys. to jak można dostać mandat na 5 tys.?

  Druga sprawa to przekroczenie prędkości o 30km/h. Dziś w taryfikatorze najwyższy mandat otrzymuje się za przekroczenie prędkości o 50km/h więc pytanie czy te 30 to błąd czy faktycznie będzie to graniczna prędkość w taryfikatorze.

  Trzecia sprawa to co znaczy "do 5tys"? Taki sam mandat dostanie ktoś jadący 121km/h poza terenem zabudowanym jak i osoba jadąca 121km/h w zabudowanym? Oboje jadą ponad 30km/h szybciej od dopuszczalnej. Pierwszy przekracza prędkość o 31 a drugi o 71 i to w innych okolicznościach, więc kto będzie decydował o wysokości mandatu, bo to, że oboje dostaną po 5tysi jest delikatnie mówiąc niesprawiedliwe.

 • ~exx 2021-07-14
  11:34:00

  21 17

  A najbardziej cieszą sie pi...eczki które boją się włączyć do ruchu z nogą wiecznie na hamulcu. To ci których boli myślenie i przewidywanie na drodze. Ten gatunek nie powinien być dopuszczony do prawa jazdy. No niestety nie wszyscy ludzie są stworzeni ogarnięcia kilku rzeczy na raz.

 • ~Adam72 2021-07-14
  12:44:14

  22 1

  Super. Jestem zawodowym kierowcą od 1991 roku. Widzę co się dzieje na drogach i popieram niektóre punkty. Myślę że chodzi o coś innego. 5tys. Za 30 km to przesada. Przyklad- zostają znaki po remoncie drogi z ograniczeniem do 30 - no i gdzie stoją i łapią?? Następne- 70 na R-P, 50 na wiślance itd. Zawsze zabierają tym których jest więcej- łatwy łup a pieniędzy w budżecie brakuje. Nie dajcie się zmanipulować nowymi super przepisami. Stop pijanym i bezmyślnym kirowcom.

 • ~porąbaniec 2021-07-14
  14:00:22

  19 0

  Ok jestem za tylko żeby Rządzący którzy chcą zaostrzyć przepisy i podnieść kary byli tak samo rozliczani jak zwykły Kowalski.
  Oni (zarabiają dużo więcej niż większość społeczeństwa a za swoje czyny nie odpowiadają niestety mają swoje immunitety z których korzystają)
  Jestem za podwyższeniem kar ale wszyscy traktowani równo.
  Czy to Kowalski ,Morawiecki czy Kaczyński

 • ~Abisall 2021-07-14
  14:18:06

  3 1

  @polk
  Nic się nie wyklucza
  Podwyższono do 30k zł grzywnę którą może nałożyć sąd
  Podniesiono do 3,5k zł to co potocznie nazywamy mandatem  To projekt i jak to projekt ma wiele jeszcze do dopracowania np. to co podnosił na antenie TV Marek Konkolewski czyli sprawę wyższego OC jesli masz pkt karne. A co jak nowym wyliczeniem zrobisz myk z kasowaniem pkt karnych? Ubezpieczalnia będzie miała wgląd do całego rejestru czy nie? Itd

 • ~Fenrir 2021-07-14
  19:02:34

  8 5

  Miejmy nadzieję że władza da przykład i zacznie od karania kierowców kolumn rządowych bo miałem wątpliwą przyjemność bycia wyprzedanym na trzeciego przez kolumnę w której Manekin PiS ( nie mylić z Manneken pis) jechał na ochlaj do Wisły

 • ~ 2021-07-14
  20:05:36

  11 4

  ~Fenrir
  zawsze uważaj na piratów, sam byłem świadkiem jak przed laty banda ryżego wracała z ochleju z Wisły, impreza musiała być przednia bo to co wyprawiała na częstochowskich drogach kolumna czarnych samochodów rodem z Bawarii nadawała się do umieszczenia w niezłym kinie akcji a 19 kanał w CB aż huczał od ostrzeżeń przed nimi a hasło " stop wariatom drogowym" było tylko pustym sloganem

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1485