zamknij

Wiadomości

Rybnik: 930 kopciuchów do likwidacji za 21,7 mln

2020-01-13, Autor:  bf

Miasto Rybnik pozyskało kolejną dużą dotację, która pomoże w realizacji inwestycji zmierzających do poprawy jakości powietrza w mieście – dzięki dotacji 21,7 mln zł zniknie ponad 930 tzw. kopciuchów.

Reklama

- Kwota 21,7 mln zł zostanie przeznaczona na kompleksową termomodernizację oraz wymianę źródeł ciepła w 12 budynkach ZGM zlokalizowanych w Boguszowicach-Osiedlu oraz Śródmieściu – zapowiada Piotr Kuczera prezydent Miasta Rybnika

 

– Bardzo się cieszę, że robimy kolejny konkretny krok w kierunku zmiany tych źródeł ogrzewania, które należą do miasta, naszym celem jest 2025 rok, w którym wszystko, co miejskie będzie czyste, ekologiczne – podkreśla prezydent.

Koszt całej inwestycji jest szacowany na ponad 27,7 mln zł. W sumie w ramach projektu zostanie zlikwidowanych ponad 930 przestarzałych pieców kaflowych w 466 mieszkaniach. Zastąpią je nowoczesne dwufunkcyjne gazowe piece kondensacyjne oraz ciepło sieciowe. Dodatkowo w celu znaczącego obniżenia kosztów ogrzewania ekologicznymi źródłami ciepła w każdym z budynków zostaną docieplone ściany, dachy/stropodachy oraz wymienione okna i drzwi. Modernizacji zostanie również poddana instalacja c.o.

Budynki objęte projektem:

- Boguszowice-Osiedle: Patriotów 20, Patriotów 22, Kuboszka 5, Lompy 6, Lompy 12, Lompy 14, Lompy 15, Pierwszej Brygady 1, Rostka 1, Rostka 2, Kadetów 3 (termomodernizacja wraz z wymianą źródeł ciepła na gazowe)

- Śródmieście: Kraszewskiego 9 (termomodernizacja wraz z wymianą źródeł ciepła na ciepło sieciowe).

Realizacja inwestycji jest planowana w latach 2020 -2021.

Otrzymane dofinansowanie pochodzi ze środków Unii Europejskiej przyznawanej w ramach poddziałania 1.7.1. Programu Infrastruktura i Środowisko. Stosowny wniosek o dofinansowanie został złożony przez Miasto Rybnik do WFOŚIGW w maju 2019 r. W październiku 2019 r. zostały opublikowane listy rankingowe projektów, a ocena merytoryczna II stopnia zakończyła się w styczniu 2020 r.

Wyniki konkursu TUTAJ.

Na przełomie stycznia i lutego 2020 r. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego ma podjąć ostateczne decyzje co dofinansowania kolejnych 4 wniosków obejmujących swoim zakresem termomodernizację z wymianą źródeł ciepła w kolejnych 35 budynkach ZGM w Boguszowicach-Osiedlu i Niedobczycach.

---

Akcja Karny Kopciuch

Przy okazji przypomnijmy Wam o akcji społecznej Karny Kopciuch. Akcja ma na celu pomoc obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub spalają śmieci. Organizatorzy w „trzech krokach” mobilizują trucicieli do zmiany postępowania i wymiany źródła ciepła. Dodatkowo, rozdawane są nieodpłatnie naklejki „Karny Kopciuch za trucie sąsiada”.

Akcja odbiła się w Polsce szerokim echem. Wzbudziła też wiele kontrowersji i skrajnych opinii. Z jednej strony wiele osób aktywnie wspiera akcję, z drugiej jest spora grupa tych, którzy bronią „kopciuchów” jak niepodległości.

- Nie ma obecnie w Rybniku, na Śląsku i w wielu innych miejscach w Polsce ważniejszej sprawy niż walka o czyste powietrze. Każdy dzień wdychania smogu to skracanie życia i narażanie zdrowia, zwłaszcza dzieci. Dlatego postanowiliśmy stanąć po stronie tych, którzy to rozumieją, podjęli wysiłek, wzięli kredyty i zainwestowali w ekologiczne źródła ciepła. Sytuacja, że ci ludzie są zatruwani przez swoich sąsiadów, którzy za nic mają ekologię, jest po prostu nie fair – mówi o akcji redaktor naczelny grupy medialnej tuPolska Wacław Wrana, która zainicjowała akcję „Karny Kopciuch”.

Przebieg akcji możecie śledzić oraz komentować również na stronie Karny Kopciuch na Facebooku.

Na czym polega metoda trzech kroków?

Przypomnijmy, w ramach akcji każde zgłoszenie truciciela rozpatrywane jest w trzech krokach:

1. krok: EDUKUJEMY
- przesyłamy
 materiały o wpływie smogu na życie i zdrowie
- zachęcamy
 do wymiany źródła ciepła
- przedstawiamy
 możliwości dofinansowania źródła ciepła
jeśli
 działania podjęte w 1. kroku nie przyniosą efektów...

2. krok: KONTROLUJEMY
- informujemy
 o uciążliwej działalności obywatela organy upoważnione do kontroli (urząd gminy, straż miejska)
- weryfikujemy efekty przeprowadzonej kontroli
jeśli
 działania podjęte w 3. kroku nie przyniosą efektów...

3. krok: PIĘTNUJEMY
- adres
 posesji umieszczamy na mapie kopciuchów
- wszczynamy
 procedurę administracyjną przymuszającą obywatela do wymiany źródła ciepła.

Naklejki „Karny kopciuch za trucie sąsiadów”

W ramach akcji organizatorzy wydrukowali kilka tysięcy naklejek „Karny kopciuch za trucie sąsiadów”. Zatruwany obywatel może nakleić sąsiadowi naklejkę w widocznym miejscu i w ten sposób dać sygnał, że nie toleruje jego nieekologicznego zachowania.

Zapraszamy do współpracy firmy i instytucje!

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

- Projekt Wyjście Smoga
Rybnicki Alarm Smogowy
Kancelaria Adwokacka Jarosława Recka
Słońce+
499.pl
Yoobee
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
- Martis Consulting
Agencja Star Manager

Partnerami medialnymi akcji są:

Rybnik.com.pl
- tuWodzisław.pl
- tuŻory.pl
- tuJastrzębie.pl
ŚląskiBiznes.pl
Dziennik Zachodni
- Naszemiasto.pl
- tuWroclaw.com
Wolny Rynek

Chcesz dołączyć do akcji? Zapraszamy do współpracy instytucje, firmy i media! Piszcie do nas na adres [email protected]

Oceń publikację: + 1 + 51 - 1 - 140

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (46):
 • ~ 2020-01-13
  18:11:11

  A kiedy ktos zmusi tych wszystkich prymitywow smrodzacych w prywatnych domach?

 • ~artefaks 2020-01-13
  18:37:06

  18 42

  A te 80 letnie Borsigi nadal będą miały używanie ?

 • ~Arteks 2020-01-13
  19:06:29

  @~ - dziady węglowe też będą wywalać piece - choćby z powodu wstydu przed rodziną, sąsiadami czy znajomymi. Dlatego już dzisiaj niech każdy kto tylko może uświadamia tych którzy palą w piecach, że są cywilizacyjnie zacofani. Wyśmiewajmy chodzenie do piwnicy i syfienie sobie w chałupie węglem i popiołami. To podziała - nawet na tych najbardziej opornych.

 • ~Marek Zygmunt 2020-01-13
  19:31:31

  61 23

  A dzielnica północ koło stadionu Żużlowa, Karłowicza tu są jedne z największych przekroczen?Wychodząc z domu czuję się cały czas smog przekraczając ul Wyzwolenia jest duża zmiana nie mówiąc jak się zbliża do Rynku,pytam dlaczego w centrum będą zmiany a u nas nie?

 • ~waldus 2020-01-13
  19:50:59

  78 44

  po sowieckiej ta europejska to już 2ga unia w mojej życiowej karierze. Wygląda na to ,że bez unii niektorzy to sie za juz prosto nie wysikaja.

  Prosze pamietac, że to nie jest dofinansowanie tylko zwykly kredyt, ktory w razie roznych okoloicznosci trzeba bedzie zwrocic (albo sie trzeba bedzie sie upodlic).

 • ~Jarosław Mazelanik 2020-01-13
  20:03:35

  80 23

  Arteks czym ty palisz?

 • ~ 2020-01-13
  20:03:53

  Cyt...” – Bardzo się cieszę, że robimy kolejny konkretny krok w kierunku zmiany tych źródeł ogrzewania, które należą do miasta, naszym celem jest 2025 rok, w którym wszystko, co miejskie będzie czyste, ekologiczne – podkreśla prezydent......”
  Wychodzi na to, ze zwykły obywatel musi kopciucha wymienić do końca 2021 będąc jeszcze zastraszonym, a miejskie kopciuchy będą miały czas do 2025 ? Gdzie logika ?

 • ~ 2020-01-13
  20:06:51

  Arteks, ja do piwnicy chodzę po przetwory itp, Ty chodzisz do osiedlowego sklepiku po chemiczne g...... które z takim smakiem zajadasz, potem bredzisz.

 • ~Pablo Palarz 2020-01-13
  21:31:10

  33 4

  ARTEFAKS te BORSIGI nie mają 80 lat . Po drugie o efektywności odpylania decydują przede wszystkim ELEKTROFILTRY które są w miare nowe i sprawne. Pozdrawiam.

 • ~halupczok1 2020-01-13
  22:12:32

  17 18

  To nie będzie już naklejania karnych kopciuchów?

 • ~halupczok1 2020-01-13
  22:17:09

  62 19

  A jeszcze jedno ,żeby ta akcja z naklejkami nie przyczyniła się do jakieś niepotrzebnej tragedii.

 • ~ 2020-01-13
  22:32:44

  34 61

  Halupczok, a te tysiace tragedii, ktore powodujecie waszym dymem, to juz was nie obchodza?

 • ~ 2020-01-13
  22:34:17

  38 75

  Arteks, to niestety nie dziala. Te dziady sa dumne ze swojego smrodu. I jeszxze "udowadniaja", jaki to fajny ten ich smrod. W porownaniu np z szynka, samolotami czy tujami. To jest takie ubostwo intelektualne, ze nie dotrzesz :(

 • ~PawelE39 2020-01-13
  23:07:17

  75 17

  Jarek Mazelanik, arteks kiedys powiedzial ze jego nie interesuje skad sie bierze cieplo w grzejnikach :D reszta se mogesz domyslic co to za gosc

 • ~Ewelina Kuszowska 2020-01-14
  00:18:43

  A przepraszam czy mieszkańcy owych blokowisk poniosą jakieś koszty tej inwestycji? Czy będzie tak, że im wszystko wymienią a potem ci sami ludzie będą dzwonić i donosić na ludzi z domków? Mieszkałam i na blokach i w domu i uważam, że to nie tak, jak myśli Arteks, jak cię nie stać idź na bloki, tylko w domku każdy sobie radzi sam a z bloków powoli wszystko podane na tacy. Miasto Rybnik to nie tylko blokowiska. A żeby było śmieszniej to ksiądz głosi, że może za 2 lata będzie gaz w rejonie Wielopola czy Golejowa. A do tego czasu ludzie mają wymienić stare piece na nowe żeby za chwilę znowu wydać kolejne tysiące złotych na gaz czy pompę ciepła? Inicjatywa fajna ale może e niech ludzie z bloków (przeciez ich stać tak samo jak mnie na domku) niech dostaną takie same zasady przyznawania dotacji do wymiany i termomodernizacji. Mi nikt tego za darmo nie zrobi :) a podatek też płacę.

 • ~r3m4ke 2020-01-14
  07:42:43

  36 62

  Jakoś sobie nie przypominam żeby się na domach płaciło czynsz, a w nim opłacało remontowe. Poza tym, warto czasem przeczytać dokładnie, bo mowa o zasobach ZGM a do nich się wykupione mieszkania nie zaliczają. Mieszkasz na domu to jesteś odpowiedzialny/a za całą nieruchomość. Właścicielem bloku jest w tym przypadku miasto, stąd ocieplenia bloków i mieszkań do których miasto ma prawo to kwestia miejska.

  Nie trybie, że temat jest aż tak ciężki do pojęcia. Jak wolicie oddychać syfem to zamknijcie sobie kominy, wtedy i wy będziecie zadowoleni i inni którzy chcą czystego powietrza również.

 • ~obserwathor 2020-01-14
  09:58:35

  37 10

  ~r3m4ke
  jakiego rzędu kwotę odprowadzasz w czynszu na fundusz remontowy ?
  za takie drobne można co najwyżej pomalować klatkę, a nie dokonać termomodernizacji bloku, a zrzucanie obowiązku na miasto, to szczyt hipokryzji, dlaczego wszyscy mamy finansować wygodę niskich kosztów mieszkania w komunalnych blokach ? (nie mam na myśli mieszkających tam z przyczyn losowych, czy biednych, ale nie patologii)
  to aż takie trudne do pojęcia ?
  sam sobie wpuść do mieszkania dym z chwałowickiej ciepłowni, przecież ona, w przeciwieństwie do prywatnych domów, nie truje

 • ~Józef Bąk 2020-01-14
  10:12:04

  4 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Arteks 2020-01-14
  10:16:07

  9 40

  @goliat - mnie stać na kupowanie produktów bio. :) @PawelE39 - a ty "mogesz" nie odpowiadać za kogoś? @Jarosław - mam ciepło sieciowe. Nie muszę niczego palić. Każdy kiedyś musiał palić - np. w XIX wieku ale teraz nie musi. @Ewelina - to nie jest tak, że "jak cię nie stać to idź na bloki" bo jakbyś chciała kupić mieszkanie własnościowe w bloku - to są one drogie zarówno jeśli chodzi o zakup jak i utrzymanie. Jeszcze gorzej jak ktoś chce je wynająć. I dlatego musi istnieć na rynku nieruchomości coś pośredniego dla osób o bardzo niskich dochodach lub niezaradnych. Ty oczekujesz absurdalnego zaangażowania się miasta w prywatne chałupy, a prawidłowo miasto powinno więcej budować mieszkań komunalnych. Być może dzięki temu pokonalibyśmy problem starych chałup z piecami i mieszkających w nim biedniejszych samotnych seniorów, którzy nie mają co z sobą począć, a nie opłaca im się inwestować w rozlatującą się chałupę. Odnośnie termomodernizacji to zwróć uwagę, że wszystkie zasoby RSM - największej spółdzielni w Rybniku są od lat sukcesywnie termomodernizowane - i to ze środków ich lokatorów. Ba... nawet drogi osiedlowe, slwery, place zabaw na osiedlach nie są realizowane przez budżet miasta - tylko przez spółdzielnię. Podatki płacimy takie same - ale jest pewien haczyk. Jeśli chodzi o podatek od nieruchomości to największe wpływy miasta mają z zabudowy wysokiej, a nie niskiej. I dlatego w interesie miasta jest to aby ściągać tu deweloperów do budowy bloków - nie chatek.

 • ~r3m4ke 2020-01-14
  10:16:20

  13 23

  600 zł czynszu to wg ciebie tanio? Nie wliczając prądu i reszty rachunków? Potencjalnej hipoteki którą ludzie płaca kupując mieszkanie? Miesięcznie do kasy zgm na czysto z tych 6 stówek wpada połowa. 300 zł przez cały rok. Pomnóż przez 40 mieszkańców bloku. Ile z tego miasto przeznacza na faktyczny remont to nie moja kwestia bo nie mam do tego wglądu - a sprawdzałem. Taki dodatkowy smaczek to ja za sezon grzewczy płace jak za 3 tony węgla. Gdzie nie wydaje mi się ze 50m2 dom przy ociepleniu potrzebowałby 3 ton węgla. Wiec skończ bajać o tanich mieszkaniach.

  A ciepłownia na Chwałowickiej ogrzewa dużą część miasta. Fakt że smrodzi jest takim samym problemem jak dowolny dom który robi to samo. Proporcje nie mają tu nic do rzeczy bo ciepłownia jest jedna a domów... znacznie więcej.

 • ~Józef Bąk 2020-01-14
  10:27:31

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~obserwathor 2020-01-14
  10:43:48

  17 8

  "600 zł czynszu to wg ciebie tanio? "
  jaki odsetek to fundusz remontowy a jaki to inne składniki?
  "Taki dodatkowy smaczek to ja za sezon grzewczy płace jak za 3 tony węgla." a gdzie utrzymanie sieci, czy wygoda o której wielokrotnie wspomina Arteks ?
  "Wiec skończ bajać o tanich mieszkaniach."
  wiec przeprowadź się do domu, będziesz mieć taniej, do tego nie będziesz musieć do wspólnej kasy, tylko sam będziesz wydatkować środki wg rzeczywistych potrzeb
  z resztą wielokrotnie Arteks pisał, że jak kogoś nie stać na dom, niech przeprowadzi się do mieszkania, myślę, że chętnie Ci to wytłumaczy
  a co do ciepłowni, to z tego co wiem, to spala obecnie ok 80 ton węgla na dobę w nieidealnych warunkach (ze względu na przestarzałą konstrukcję), ciekawe ile węgla na dobę spalane jest w domach prywatnych ?

 • ~Arteks 2020-01-14
  11:04:57

  11 31

  @obserwathor - może warunki w ciepłowni nie są idealne ale nie kopci tak jak przeciętna chałupa z zamontowaną dmuchawą i co ważne nie spalała śmieci. Co ciekawe na ciepłownię "skarżą się" internauci którzy nie mieszkają w dzielnicy Chwałowice. ;) We wszystkich miastach są ciepłownie - a tylko niektóre mają problem z powietrzem. Mogłem pisać, żeby ci których nie stać na remont i wymianę pieca - autentycznie złożyli podanie i starali się o mieszkanie komunalne. Na pewno nie aby kupili mieszkanie w bloku na wolnym rynku bo zarówno ich zakup jak i utrzymanie jest drogie - ale warte wygody i komfortu jaki się ma pod każdym względem. No i mieszka się przeważnie tam gdzie jest infrastruktura, a nie na odludziu. Nie marnuje się czasu i paliwa na dojazdy. A tego bardzo często wielu nie bierze pod uwagę kalkulując gdzie warto mieszkać.

 • ~Maj_kel 2020-01-14
  11:13:50

  24 6

  Ja się dziwię, że dzisiaj Szanowna Redakcja nie pisze nic o powietrzu jakie jest w Rybniku, a jakie obecnie w Krakowie ? Niestety, wszędzie manipulacja, ogłupianie i szczucie mieszkańców na siebie. Proszę sobie zerknąć na czujniki powietrza, i nie gadać głupot w Nowym Roku ! Może jakieś postanowienie Noworoczne Droga Redakcjo?

 • ~Maj_kel 2020-01-14
  11:14:37

  17 5

  Ja się dziwię, że dzisiaj Szanowna Redakcja nie pisze nic o powietrzu jakie jest w Rybniku, a jakie obecnie w Krakowie ? Niestety, wszędzie manipulacja, ogłupianie i szczucie mieszkańców na siebie. Proszę sobie zerknąć na czujniki powietrza, i nie gadać głupot w Nowym Roku ! Może jakieś postanowienie Noworoczne Droga Redakcjo?

 • ~r3m4ke 2020-01-14
  11:17:13

  3 11

  ~obserwathor
  "wiec przeprowadź się do domu, będziesz mieć taniej, do tego nie będziesz musieć do wspólnej kasy, tylko sam będziesz wydatkować środki wg rzeczywistych potrzeb"
  Kto powiedział, że dla mnie to problem? Po prostu - pomimo że spokojnie opłacam swoje zobowiązania - jestem w stanie stwierdzić że nie są to małe sumy. Natomiast ty siejesz bzdury, powielając utarte schematy jakoby mieszkanie na blokach było wyjątkowo tanie. Nie wiem skąd Arteks ma informacje, że mieszkanie na blokach jest aż tak ekonomiczne. Osobiście tego nie podzielam, ale być może brakuje mi konkretnych danych.

  "a co do ciepłowni, to z tego co wiem, to spala obecnie ok 80 ton węgla na dobę w nieidealnych warunkach (ze względu na przestarzałą konstrukcję), ciekawe ile węgla na dobę spalane jest w domach prywatnych ?" Nie wiedziałem. Nie znam źródła tej wartości, ale idźmy tym tropem. 80 ton czyli 80 000 kg węgla. Załóżmy że łopatka węgla którą wrzuci standardowy Kowalski mieszkający w domu z przestrzałą instalacją ma kilogram. Rzućmy z czapki, że ten Kowalski wrzuci ich do pieca 5. Przy takim trybie potrzeba 16 tyś domów, żeby przerobić 80 ton węgla, a zauważ że ja wspomniałem tylko o 5 łopatkach wrzuconych w tym samym momencie. W rybniku żyje ponad 100 tyś osób. Jednak nawet gdyby ciepłownia żarła więcej niż wszystkie domy na dobe w rybniku, to czy ten konkretny fakt usprawiedliwa jakiekolwiek smrodzenie?

  Żeby nie było, podkreśle jeszcze raz - nie podoba mi się fakt, że ciepłownia smrodzi tak samo jak domy prywatne. Wolałbym płacić nawet 30% więcej za ogrzewanie, wiedząć, że nie generuje tego ciepła kosztem innych ludzi.

 • ~Arteks 2020-01-14
  11:20:52

  9 33

  @Maj_kel - a może jakieś postanowienie noworoczne i rezygnacja z węglowego dziadowania? Przecież to już naprawdę powinno być uwłaczające godności aby w dzisiejszych czasach brudzić się od węgla i kopcić z komina... Właśnie zerknąłem sobie na mapę Krakowa na airly - cała okolica chałupowa na bordowa, centrum Krakowa na pomarańczowo. Ewidentnie widać, że gęsto zaludnione podkrakowskie wsie psują powietrze Krakowowi. Zresztą u nas też, poza tym, że mamy problem z dzielnicami chałupowymi to jeszcze okolica również dymi, a paskudny dym nie zna czegoś takiego jak granice administracyjne. Niech cię nie pociesza to, że u nas wszystko na żółto/zielono bo widocznie u nas jest wiatr, a tam go teraz nie ma.

 • ~imrahil 2020-01-14
  11:38:55

  7 8

  ~Maj_kel - naprawdę czegoś nie rozumiesz? w Krakowie nadal przekroczenia się zdarzają, to jasne. ale w 2018 było ich coś około 45 dni w roku (z przekroczoną średnia dobową), w 2019 było 35. w Rybniku w 2018 było 110 dni, w 2019 było 97 dni z przekroczoną normą. skala przekroczeń też jest zupełnie inna. podczas gdy w Krakowie 500% normy to rzadkie ekstremum, u nas zdarza się często 1500%. więcej nie piszę, może sam zrozumiesz :)

 • ~obserwathor 2020-01-14
  11:43:10

  22 5

  Arteks piszesz o przeciętnej kopcącej chałupa z zamontowaną dmuchawą spalającą śmieci, posiadasz jakąś tajemną wiedzę wg której przeciętny dom grzany węglem musi kopcić i spalać śmieci (jeżeli tak jest, czemu nie zgłaszasz takiego spalania do Straży Miejskiej ? ), czy jest to raczej teoretyzowanie "uczonego w piśmie", wg którego obrażasz znaczna część społeczeństwa grzejącego węglem, ale nie kopcących i nie spalającego śmieci
  r3m4ke
  "Natomiast ty siejesz bzdury, powielając utarte schematy jakoby mieszkanie na blokach było wyjątkowo tanie."
  akurat nigdzie nie twierdziłem, że mieszkanie w blokach jest wyjątkowo tanie (co mi zarzucasz),
  skąd te 16 tyś domów, skoro nawet UM nie wie, ile domów grzanych jest węglem
  piszesz pięknie o "jakimkolwiek smrodzeniu", ale masz świadomość, że jest to nierealne, gdyż należałby wygasić wszystkie paleniska, także te dające prąd

 • ~zxr9 2020-01-14
  11:45:51

  13 2

  Ludzie, chcą wymienić tysiąc kopcących pieców a wam to nie odpowiada???

 • ~imrahil 2020-01-14
  11:53:48

  8 8

  ~obserwathor - dokładnie. to nie ze śmieci mamy smog, tylko z węgla i należy od niego odchodzić. kontrole straży miejskiej to potwierdzają - zwykle jak się dymi, to z legalnego paliwa. już lata temu miał być wprowadzony zakaz budowy nowych domów z paliwami stałymi, a i właściciele starych powinni być przygotowani na zmiany. te lata zostały stracone i kolejne też zostaną, bo uchwała antysmogowa nie rozwiąże problemu.

 • ~Artur Kowalski 2020-01-14
  12:07:19

  10 12

  dobrze! małymi krokami, wielkimi zmianami i w końcu kopciuchów się pozbędziemy. Sam to zrobiłem jakiś czas temu i naprawdę odczuwam wielka ulgę przede wszystkim dla kręgosłupa, że nosić węgla nie muszę ani drewna. I czasu zdecydowanie więcej jak w kotłowni kocioł pelletowy z podajnikiem ekologiczny od Kostrzewy.

 • ~r3m4ke 2020-01-14
  12:10:02

  7 6

  ~obserwathor
  " akurat nigdzie nie twierdziłem, że mieszkanie w blokach jest wyjątkowo tanie (co mi zarzucasz),"
  Prawda, użyłeś innego zwrotu zając pytanie: "... dlaczego wszyscy mamy finansować wygodę niskich kosztów mieszkania w komunalnych blokach ?".

  " skąd te 16 tyś domów, skoro nawet UM nie wie, ile domów grzanych jest węglem"
  Z Rybnika i okolic. Nie chwytaj się tej liczby jak rzep psiego ogona, bo zaznaczyłem że z tymi szacunkami strzelam, a chodziło mi bardziej o zobrazowanie. Ba, nawet jak zmienię proporcje i po prostu dorzucę łopatek węgla do równania, to ilość domów zmaleje, ale smród będzie ten sam. Mogę ją nawet uciąć o połowę, a te 10 łopatek węgla wrzucane w ciągu doby do pieca to i tak grubo poniżej tego co faktycznie trzeba żeby siedzieć w cieple przez 24h, prawda?

  Swoją drogą to straszna wiocha, że ZGM posiada w swoich zasobach jeszcze ponad 900 kopciuchów (w końcu na ten rok wymienią tylko te ~900, reszta do 2025). O problemie smogu wiedziano od 20 lat. W unii jesteśmy od 2004. To jakaś kpina, że dopiero po tylu latach samorządy zaczęły coś robić w kierunku poprawy jakości powietrza.

 • ~Mechelek 2020-01-14
  12:17:08

  16 3

  Wszyscy chcą czystego powietrza w mieście to dlaczego nikt nie pomyśli o likwidacji piecy w ścisłym centrum? Przy ulicy Kościuszki w samym centrum tyramy z drewnem i węglem do góry bo nie mamy innego ogrzewania niż piece!

 • ~ 2020-01-14
  13:30:33

  29 6

  Arteks, w końcu nastąpi taki dzień , ze już wszyscy będą czysto palić, na co i na kogo Ty będziesz wtedy trolował? . Mieszkamy w naszych wspaniałych domkach, jeździmy samochodami klasy wyższej, które zmieniamy co 2,3 lata, a Ty dalej będziesz nam zazdrościł :-) . Niestety twoje samopoczucie w tych 50mkw będzie dalej płatało figla twojej wyobraźni . :-)

 • ~Arteks 2020-01-14
  17:32:25

  8 22

  @goliat - ale przecież to ty trollujesz zajmując się moją osobą zamiast tematem. Ja piszę zawsze w temacie. I zgodnie z nim to taki mieszkaniec familoka z Boguszowic będzie mieszkał wkrótce w bardziej komfortowych warunkach niż... przeciętny mieszkaniec zaniedbanej i kopcącej chałupy. Mam czegoś zazdrościć? Czego? Zacofania? Niewygody? Pyłów i popiołów? Patrzenia z okna na tuje, płot i komin sąsiada? Ja się obawiam, że o ile za kilka lat różne dzielnice familoków będą zrewitalizowane i podłączone do ciepła sieciowego, podawane jako przykład pozytywnych przemian, a dzielnice domkowe mogą się stać nowym śląskim symbolem patologii. @obserwathor - smęcisz dosłownie tak jak @ursus, próbujesz tworzyć sztuczny tłum obrońców smrodu bo... jest ich co raz mniej? Obrażać się? A to obrażajcie się ile chcecie. To wy swoimi złomami w piwnicach i kopcącymi kominami obrażacie europejski rozwój, cywilizację i styl życia upodabniając się do Koreańczyków z północy albo do Mongołów. Albo ktoś chce dziadować i jest to dla niego atut - albo jest mu z tego powodu głupio i wstyd i chce to zmienić. Innej drogi nie ma. @zxr9 - jak podłączają jakieś budynki ZGM do sieci czy to w Boguszowicach, centrum czy w Maroku - to ludzie to akceptują, mimo, że powoduje to uciążliwości związane z remontem oraz spowoduje poza poprawą komfortu życia - wyższe koszty czynszowe. Bo wiedzą, że świat idzie do przodu, a to co było wystarczające 50 lat nie musi takim być obecnie. A ci z chałup zawsze narzekają - nawet jak pojawia się dobra wiadomość, że zniknie 900 pieców.

 • ~Aenrec 2020-01-14
  18:44:40

  2 3

  Co z planami które zostały opublikowane na mapach z zaznaczonymi blokami i adresami? Terminy zostaną dotrzymane i czy to kolejne oszustwo?

 • ~ 2020-01-14
  21:47:00

  8 1

  Arteks
  ” Ja piszę zawsze w temacie.”
  Chciałeś być zabawny, ale jakoś ci nie wyszło
  „ @obserwathor - smęcisz dosłownie tak jak @ursus, próbujesz tworzyć sztuczny tłum obrońców smrodu bo... jest ich co raz mniej ???
  Leki przestały działać ? że za wszelką cenę musisz sobie za pomocą kierowanej pod moim adresem manipulacji , podbudować własne ego ?
  nie chce mi się zniżać do twojego poziomu i komentować twoje wypociny

 • ~Arteks 2020-01-14
  22:06:04

  1 15

  @ursus - smuć ile chcesz jeśli to jakoś potrafi pomóc ci zagłuszać sumienie po wypaleniu kolejnej partii węgla. Ale czy nie wystarcza ci to robić pod jednym nickiem?

 • ~ 2020-01-14
  22:17:57

  11 3

  ~Arteks
  ???
  lecz się chłopie

 • ~palaczzasypowy 2020-01-14
  23:24:14

  14 3

  użytkowniku kryjący się pod nikiem ~,jeszcze jeden post z twojej strony odnośnie ... "prymitywow smrodzacych w prywatnych domach" a spotkamy się w sądzie

 • ~palaczzasypowy 2020-01-14
  23:25:01

  13 2

  arteksa też to dotyczy

 • ~Arteks 2020-01-15
  10:34:17

  2 17

  @palaczzasypowy - grozisz nam z powodu opinii o smrodzących trucicielach do których każdy ma prawo? To ja chciałbym cię poinformować, że zdążyłem zrobić screen twojej bardzo niechlubnej wypowiedzi z 19.09.19 z godz. 22.45 w której użyłeś publicznie wulgaryzmu i złamałeś rodo. Gwoli ścisłości takie coś przedawnia się po 5 latach.

 • ~palaczzasypowy 2020-01-15
  23:18:10

  2 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Zbigniew Martyniak 2020-01-16
  14:55:47

  11 1

  Cytat: O co chodzi? Twierdzili, że mieszkańcy paląc w domowych piecach zabronionym paliwem, powodują przekroczenia norm zanieczyszczeń w mieście. Dziś, kiedy w Krakowie pozostało „tylko” 2500 starych pieców, z czego większość w ogóle nie pracuje, wskaźniki przekroczeń norm zanieczyszczeń powietrza oszalały.


  Odpowiedź wydaje się prosta. Ktoś kłamał. Chciałbym być dobrze zrozumiany. Ciszę się, że z kominów Krakowa unosi mniej trujących pochodnych węgla brunatnego, kamiennego i drzewnego, ale jak się okazuje, nie to miało zasadniczy wpływ na poziom zanieczyszczeń atmosfery.


  Idąc tokiem myślenia rajców miasta, nie minie nawet sekunda, a wskażą kolejnych winnych i rozpoczną z nimi walkę. Kiedy okaże się, że i tym razem „pomylili się”, jak pisaliśmy, zabronią wjazdu kierowcom samochodów z napędem benzynowym i diesla.


  We wtorek w Krakowie i okolicach doszło do przekroczenia granicznych norm stężeń pyłów, prawie o 900 procent. Dla przykładu w Kokotowie – gmina Wieliczka, stężenie pyłów PM 2,5 było równe 891 procentom normy, a pyłów PM 10 – 654 procentom normy. Podobną skalę przekroczeń zanotowano również w Pisarach – gmina Zabierzów oraz Sułkowie – gmina Wieliczka.


  Aby uzmysłowić sobie skalę zagrożenia, wystarczy przytoczyć wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia w dziedzinie norm zanieczyszczeń powietrza. Dopuszczalne stężenie dobowe dla pyłu PM 10 nie powinno przekraczać 50 mikrogramów , a dla pyłu PM 2,5 – 25 mikrogramów na metr sześcienny. Dziewięciokrotne przekroczenie w przypadku jednego i ponad sześciokrotne w przypadku drugiego wskaźnika oznacza powietrze szkodliwe dla zdrowia i życia mieszkańców regionu, ale i klęskę propagandy miasta Krakowa wobec swych mieszkańców.


  To ich obciążano główną odpowiedzialnością za zatruwanie atmosfery powietrznej. Tymczasem, prawda jest o wiele bardziej złożona. Nie wystarczy na krakowianach oprzeć finansowania dużej części wymiany pieców, a później drogiej energii cieplnej pozyskiwanej dzięki ogrzewaniu gazowemu lub przy pomocy grzejników elektrycznych.


  Urzędnicy miejscy, jeśli nie kłamali, to powinni powiedzieć, że się pomylili. Tego wymaga przyzwoitość wobec swych mieszkańców.


  Źródło: polsatnews.pl/PP
  Fot.airly.eu

 • ~ 2020-01-16
  15:23:52

  3 14

  Martyniuk, wez sie klupnij w leb, moze jakies logiczne myslenie sie pojawi. Lato = nie ma przekroczen norm i smrodu. Sezon grzewczy = sa. Czasem wiatr nas ratuje. Im bardziej smrodzicie, im wiecej dymu z waszych kominow, tym wieksze przekroczenia norm.

  Moj czteroletni wnuczek ogarnia te prosta zaleznosc. Intelekt smrodziarzy najwyrazniej ponizej poziomu przecietnego przedszkolaka :(

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 687