zamknij

Wiadomości

Rybniczanie pożegnali „Szyndzielnię”

2009-08-28, Autor: Wacław Wrana
Dziś po 6.00 rano mieszkańcy Rybnika wzięli udział w happeningu, podczas którego pożegnali kończący kursowanie pociąg pośpieszny „Szyndzielnia”.

Reklama

Akcja była protestem rybniczan przeciwko decyzji PKP Intercity o likwidacji dwóch pociągów pośpiesznych przejeżdżających przez Rybnik. Od 1 września z Rybnika nie odjedzie „Hutnik” do Warszawy i „Szyndzielnia” do Wrocławia – czytaj więcej. Wczesnym rankiem na rybnickim dworcu odbył się symboliczny pogrzeb „Szyndzielni”. Na dworzec przyszło około 40 ubranych na czarno mieszkańców Rybnika. Były znicze, wieńce, a nawet górnicza orkiestra, która przez kilkadziesiąt minut odgrywała żałobne melodie.

 

- Przyszedłem dziś tutaj, bo nie mogę przejść obojętnie wobec absurdalnej decyzji PKP Intercity. Przyznam, że nie za bardzo lubiłem jeździć „Hutnikiem” bo zawsze był przepełniony, a przewoźnik mówi, że tym pociągiem jeździ mało ludzi! - mówił Szymon Medalion, który „Hutnikiem” dojeżdża na studia do Warszawy.


Wśród żałobników był również Łukasz Wała ze Stowarzyszenia Obrony Kolei Górnego Śląska. - Mówienie PKP o nieopłacalności połączeń to jakieś nieporozumienie. Przecież koleje w całej Europie nie zarabiają na siebie i muszą być dotowane przez państwo. W Polsce na dotacje pociągów pośpiesznych wydaje się kwotę 180 milionów złotych. W tym kontekście utrzymanie połączenie z Rybnika do Katowic nie zrujnowałoby budżetu państwa ani kolei – argumentował rozżalony pasjonat kolei.


Kiedy w piątkowy poranek na peron wjechała „Szyndzielnia” jadący pociągiem pasażerowie przecierali oczy ze zdumienia widząc żałobników i orkiestrę. - Super akcja, oby tylko przyniosła jakiś skutek. Ten pociąg jest potrzebny dla całego regionu – mówili jadący z Bielska do Wrocławia pasażerowie.


Nim „Szyndzielnia” po raz ostatni opuściła Rybnik, mistrz ceremonii pogrzebowych Paweł Mitura – Zielonka wygłosił mowę pożegnalną, a Joanna Zielonka odczytała specjalnie napisany na tę okazję wiersz. „Już nigdy nie usłyszę stukotu twych kół” - zaczynał się poemat pani Joanny.

 

Organizatorzy hapenningu nakleili na pociąg klepsydrę o treści: Pociąg pośpieszny "Szyndzielnia" Wrocław - Bielsko Biała - Wrocław. 10 czerwca 2001 - 1 września 2009. Zostaje zlikwidowany, bo nasze państwo nie chce dotować pociągów na Śląsku! Woli dotować pociągi do Suwałk, Terespola i Przemyśla! Pogrążeni w smutku pasażerowie.


„Szyndzielnia” odjechała z Rybnika o godz. 6.45 z 10 – minutowym opóźnieniem.

 

> Zobacz więcej zdjęć z pogrzebu "Szyndzielni"

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~qwerty 2009-08-28 09:20:47

  No i gratuluje. na www.gazeta.pl na glownej stronie wzmianka o tej akcji ;)

  0 0
 • ~Mariusz 2009-08-28 10:29:00

  No ja nie wiem. Tyle płaczu, tyle biadolenia że pociąg zawsze miał pasażerów. Wstawianie filmików, zdjęć z dowodami wskazującymi na obleganie połączeń no i .... " Na dworzec przyszło około 40 ubranych na czarno mieszkańców Rybnika". Ja rozumiem, też mnie to wkurza, no ale czy powyższe zdanie wymaga komentarza ?

  0 0
 • ~yakuz605 2009-08-28 11:41:50

  Gdyby ten "pogrzeb" odbył się gdzieś około godziny 11 to z pewnością przyszłoby więcej osób. Któremu śmiertelnikowi się chce przychodzić o 6 rano na dworzec?

  0 0
 • ~Mariusz 2009-08-28 11:46:48

  Yakuz605 - Nasuwa się jedno zdanie. Takiemu któremu zależy ?

  0 0
 • ~hiso 2009-08-28 13:31:11

  W zamian oczekuję szybkich i częstych połączeń z Katowicami.

  0 0
 • ~amount 2009-08-28 13:36:36

  ~hiso - hehehe dobre :) nawet trochę śmieszne...

  0 0
 • ~sponsor1 2009-08-28 13:38:41

  Ostatnio się byłem przejść i zajrzałem do holu na dworcu i się okazało, że ostatni pociąg do Katowic odjeżdża o 20.28 z tego co pamiętam to też niezła parodia. Teraz np. jest pociąg do Warszawy z Katowic o 00:48, to muszę trzy godziny w Katowicach siedzieć i czekać na pociąg jeśli chcę być rano w stolicy. Frekwencja na tym happeningu dyskredytuje wszystkich do narzekania na to, że zlikwidowali te połączenia

  0 0
 • ~charlie 2009-08-28 13:44:33

  W fotogalerii zdjęcie numer 4, nawet TVN24 było :)

  0 0
 • ~ 2009-08-28 14:26:19

  Frekwencja "pogrzebu" jest odzwierciedleniem tego jak postrzegamy dobro wspólne. Szkoda, bo te cięcia połączeń PKP mogą wywołać lawinę kolejnych "oszczędności". Zresztą nie dziwię się, że ludzie wybierają auta, bo jak ktoś jedzie - powiedzmy raz na rok - pociągiem i za każdym razem boryka się brudem i niepunktualnością, to takie są efekty. Jeżdżę od nastu lat pociągami, ale takich opóźnień, jak w ostatnim 5-cio leciu to jeszcze nie widziałem. I zawsze to samo tłumaczenie - remonty. Ale co one dają i ile można remontować? W takim tempie, to szybciej w Polsce powstanie baza NASA ;) Czekam na DB i CD! Nasi jedyni zbawcy! Na komuszków zaszytych w centralach kolejowych nie liczę - oni mają inną mentalność, a ich logistyka ogranicza się do złodziejstwa i podnoszenia ukratkiem kiieliszka...

  0 0
 • ~AlicjaeR 2009-08-28 14:45:26

  nie narzekajcie na frekwencje , wszakże pracujemy od 6 - 7 i niemożliwością było znaleźć sie na happeningu ale wielu z nas popiera w 100% takie akcje ..oby przyniosły skutek , tego chyba wszyscy sobie życzymy

  0 0
 • ~sybin 2009-08-28 15:33:10

  ~Wojtek.Ryb nie czekaj tak z utęsknieniem na DB - najpierw zobacz jakie są ceny połączeń kolejowych w Niemczech. Połączenie Monachium - Berlin (pospieszne) ponad 500zł 6,5 godz. Katowice - Gdańsk (pospieszny) 65zł 11godz. Ja wolę jechać 2 razy dłużej niż płacić 7 razy drożej.

  0 0
 • ~Arteks 2009-08-28 16:18:10

  Akcja z pogrzebem była rewelacyjna! Brawa dla CRISu który nawet z negatywnej sprawy potrafi zrobić kapitalną medialnie akcję! Ci ludzie z CRISu są naprawdę nawiedzeni i nieprzeciętni! Nie mogło mnie na tej imprezie zabraknąć. Chociaż traktowałem tę imprezę trochę rozrywkowo to jednak myślę, że odniosła ona oczekiwany skutek. Pasażerowie, kolejarze i przypadkowe osoby były tym happeningiem zachwycone! 40 uczestników + ok. 60 dodatkowych to nie tak mało. Z drugiej strony 6.00 rano w dzień roboczy to wyjątkowo niekorzystna pora. Czemu nie pomyślono o sobocie lub niedzieli kiedy ludzie nie pracują?! Sam znam dwie osoby które nie mogły przyjść bo pracują od rana... :( Dla ciekawskich dodam, że na pogrzebie nie było nikogo z władz miasta i żadnego parlamentarzysty - jak widać takie persony wolą przecinać wstęgi i bywać na bankietach, a nie tam gdzie są potrzebni w rozwiązaniu problemów mieszkańców. Mimo wszystko liczę, że tak potrzebny pociag wróci od nowego rozkładu. Nasz region nie może pozwolić aby ze 160 mln zł dotacji jaką kolej otrzymuje z budżetu państwa ani złotówka nie trafiła do połmilionowego regionu który płaci krocie podatków! A przy okazji policzyłem pasażerów. W pociągu było 70 osób!!! Może to niezbyt dużo ale to nie rok akademicki. Mimo to dwa razy tyle ile podawały w oficjalnym komunikacie władze PKP IC! Znajoma konduktorka powiedziała mi, że w poprzednim rozkładzie pociąg jechał trochę później do Wrocławia i dzięki temu jechało z samego Bielska dwa razy tyle osób

  0 0
 • ~Arteks 2009-08-28 16:25:29

  @sybin - Niemcy można zjechać pociągami RB/RE/IRE np. za 35 Euro w pięć osób w sobotę i niedzielę czyli za 28 zł! np. ze Zgorzelca do Kiel czy z Kostrzynia do Basel... Prawda że taniej niż u nas? Nie patrz tylko na ceny relacyjne. Oni mają niesamowitą ilość ulg i rabatów. Mają też karty stałego klienta które uprawniają nawet do 30% zniżki... Poza tym jak Niemcy wjadą do Polski to zatrudnią naszych kolejarzy, a oni są dużo tańsi od naszych pracowników. A ceny biletów w Polsce wcale nie są takie tanie. Czy wiesz np. Sybin że w Polsce dopłaty za miejscówkę IC/EC są wyższe niż w Niemczech??? Mało kto np. wie, że w Czechach czy w Austrii do pociągów IC/EC nie trzeba w ogóle dopłacać.

  0 0
 • ~hardmark 2009-08-28 16:30:55

  DB już jest w naszym kraju. PKP upada i zwala wszystko na kryzys. Od lat biorą dotacje , opłaty od innych przewoźników i przekazują je na inne cele np. Kościół Katolicki, armię pasibrzuchów w Warszawie. Więc dlaczego się dziwicie , że likwidują pociągi. Muszą mieć kasę na horrendalnie drogą ekspertyzę pt"Gdzie w Warszawie postawić nowe przystanki"(6,5 mln pln).Władze się nie pokazują tam , gdzie nie można błysnąć (i jednak trochę wcześnie). Za to pełno ich będzie na otwarciu nowego boiska w Boguszowicach . Skąd wziąć tyle par nożyczek? Może każdy z nich przywiezie swoje. Spróbuję się tam dostać to Wam opowiem.

  0 0
 • ~hardmark 2009-08-28 16:33:37

  DB już jest w naszym kraju. PKP upada i zwala wszystko na kryzys. Od lat biorą dotacje , opłaty od innych przewoźników i przekazują je na inne cele np. Kościół Katolicki, armię pasibrzuchów w Warszawie. Więc dlaczego się dziwicie , że likwidują pociągi. Muszą mieć kasę na horrendalnie drogą ekspertyzę pt"Gdzie w Warszawie postawić nowe przystanki"(6,5 mln pln).Władze się nie pokazują tam , gdzie nie można błysnąć (i jednak trochę wcześnie). Za to pełno ich będzie na otwarciu nowego boiska w Boguszowicach . Skąd wziąć tyle par nożyczek? Może każdy z nich przywiezie swoje. Spróbuję się tam dostać to Wam opowiem.

  0 0
 • ~sybin 2009-08-28 18:02:14

  Ja podałem po prostu cenę standardowego biletu bez zniżek, tak samo jak w PL bez żadnych promocji. Niemcy mało podróżują koleją, bo taki bilet nie jest wcale tanią sprawą dla przeciętnego Niemca.

  0 0
 • ~Arteks 2009-08-28 18:12:40

  @sybin - przeczytaj sobie ten artykuł http://www.naukajazdy.pl/archiwum_wiadomosci/kierowcy_przesiadaja_sie_do_pociagow_2388.html
  w Niemczech z roku na rok wzrastają przewozy pociągami mimo, że każdy ma tam auto i są świetne autostrady. Poza wspomnianymi w artykule szybkimi pociągami największą popularnością cieszą się kursujące co chwilę S-bahny (szybka kolej miejska) w każdej aglomeracji i wokół niej.

  0 0
 • ~sybin 2009-08-28 18:34:45

  Ja jednak pozostanę przy swoim, byłem w Niemczech nie raz, nie raz jechałem tam pociągiem, s-bahnem, czy u-bahnem. Znam ludzi tam mieszkających i nikt jeszcze nie powiedział mi że woli gdzieś jechać pociągiem - bo jest po prostu drogo - wybierają samochód albo samolot. Nawet na swojej skórze odczułem, że transport publiczny jest drogi a ludzie wybierają go tylko dlatego, że nawet na niemieckich autostradach są korki, a co dopiero w wielkim mieście mieście.

  0 0
 • ~Teddy 2009-08-28 21:34:10

  Zaczynam mieć wrażenie, że Rybnik to coraz większa dziura, zaścianek, jakieś pieprzone za...pie bo oprócz budowania nowych marketów, wszystko się likwiduje - z koleją włącznie. Kiedyś mieliśmy połączenie z Bielska do Jeleniej Góry, do Warszawy i jakoś komunikacyjnie było ok. Teraz do jeleniej jedzie się 3 pociągami w 11 godzin. Nad morze z Katowic, bo Kołobrzeg leci wyłącznie w wakacje. Do Katowic jeździmy starymi zdewastowanym trupami, tak logistycznie rozplanowanymi, ze najkrótsze jednostki w godzinach szczytu jeżdżą zapchane a reszta wozi komfortowo powietrze. Wciska się nam bzdury ze pociąg jedzie po nowych torach 1:02' a on w realu jedzie dalej półtora - jakaś paranoja !!! od Wrocławia w górę już się woza Szynobusami a my??? Wywieźli węgiel ze śląska, zniszczyli infrastrukturę i za chwilę zostawią nam drezyny :-(

  0 0
 • ~ 2009-08-28 22:37:38

  nie ma co narzekać! szykuje sie nowe połączenie - Stodoły do Kuzni Raciborskiej... zobaczylem film na stronie glownej, dziwi mnie jak entuzjastycznie podchodzi do tego nasz prezydent, szkoda ze tak nie bronil pociągu pospiesznego do Wrocławia, tyle osób studiuje we Wrocławiu, Opolu, teraz podróż o wiele się wydłuży, PKS upadł, PKP upada, proponuje wylac tysiace kubikow betonu na płyte gotartowickiego lotniska, kupic z 10 Airbusów i zrobic polaczenia do wiekszych miast;) moze to bedzie sie opłacac

  0 0
 • ~werkk 2009-08-29 06:58:22

  A kto pocieszał wdowę?

  0 0
 • ~Wachu 2009-08-29 16:09:04

  Teddy a może robienie z Rybnika odciętego od świata zad...a to element polityki. Zauważ ze inne miasta położone przy projektowanych czy budowanych autobanach aktywnie walczą o darmowe korzystanie z nich przez mieszkańców. Wyjątkiem jest Rybnik.Może nie tylko od sprzedaży działek pod markety, zezwoleń na ich budowę ale i do sprzedaży w nich jest bułgarska kasa ;-) Siedźmy na 4 literach i spędzajmy czas w marketach. Nie będzie rybniczanin się bujał po Polsce i kupował czegoś z czego pewien pseudorybniczanin nie ma działki.

  0 0
 • ~Gnat 2009-08-29 23:32:13

  Jak już piszecie o cenach w Niemczech to wypadało by jeszcze porównać je do niemieckich zarobków, a nie do polskich.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4026