zamknij

Wiadomości

Przystanek kolejowy na Paruszowcu czeka modernizacja

2022-12-23, Autor:  lk

W przyszłym roku będzie realizowana przebudowa przystanku kolejowego Rybnik Paruszowiec. Wg zapewnień PKP PLK, ma być on przyjazny dla osób niepełnosprawnych, a mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do komunikacji kolejowej.

Reklama

Do końca 2023 roku przebudowany zostanie peron w Rybniku Paruszowcu między stacjami Leszczyny i Rybnik. W obrębie przystanku zostaną wymienione tory i elementy sieci trakcyjnej. Dodatkowo obiekt będzie dostosowany do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przebudowę przystanku Rybnik Paruszowiec. Zadanie to będzie realizowane w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Wartość prac na terenie Rybnika to ok. 13 mln zł - mówi Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Jak dodaje, na przełomie listopada i grudnia PLK S.A. zakończyły przebudowę dwóch przystanków na terenie Rybnika — w Niewiadomiu i Niedobczycach na linii Rybnik — Racibórz, przez co mieszkańcy mają zapewnione wygodniejsze podróże do Katowic i Raciborza.

W Rybniku Niewiadomiu prace objęły przebudowę peronu jednokrawędziowego oraz dobudowę drugiego. Zamontowano wiaty, ławki i oświetlenie. Orientację w podróży ułatwiają tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się korzystają z pochylni. Perony są podwyższone, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Na antypoślizgowej nawierzchni zastosowano ścieżki naprowadzające. Wymieniono też tory na długości peronów oraz dwa rozjazdy — wymienia Katarzyna Głowacka.

- W Rybniku Niedobczycach pasażerowie korzystają z wygodnego peronu. Obiekt o długości 150 m ma zamontowaną nową wiatę i oświetlenie oraz tablice informacyjne. Wymieniono też tor — dodaje.

---

Rada Ministrów przyjęła 19 maja 2021 r. uchwałę w sprawie ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Program został zaktualizowany 15 czerwca 2022 r. uchwałą Rady Ministrów w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania planu realizacji zadania.

Program w swoim założeniu ma przyczyniać się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych.

W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129. W woj. śląskim program przystankowy obejmuje na liście podstawowej m.in. Rybnik Niewiadom, Rybnik Niedobczyce, Rybnik Paruszowiec, Wodzisław Śląski Centrum, Pawłowice Śląskie Centrum i Warszowice.

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~Lateks 2022-12-23
  16:07:04

  12 7

  Zabrakło informacji czy zrezygnowali z pierwotnych pomysłów na poszerzenie nasypu kolejowego i przedłużeniu peronu.
  Chociaż przypuszczam że ten pomysł upadł to kolejkowy mógłby się wypowiedzieć skoro to jego hobby.

 • ~Lateks 2022-12-23
  16:08:23

  19 10

  Swoją drogą wymieniać nowe tory i nową trakcje to dziwne....

 • ~przykopa 2022-12-23
  17:59:43

  9 5

  @Lateks. Nasypu nie poszerzą , bo nowo wybudowany tunel okazał by się za krótki

 • ~norton 2022-12-23
  18:43:03

  30 4

  Może ktoś zrobi porządek z autami blokującymi miejsca parkingowe przed dworcem ?
  To nie są miejsca dla pracowników zakładów produkujących części samochodowe i blokujacych je podróżnym

 • ~Lateks 2022-12-23
  19:18:10

  13 5

  ~przykopa ale w miejscu tunelu nie trzeba poszerzać, oni chcieli poszerzać w kierunku Leszczyn i z tego co wiem to od strony ul. Mikołowskiej. Po to żeby peron był dłuższy w kierunku Leszczyn żeby mogli nie wiem jak długie składy obsługiwać. Tylko czy ma sens żeby pośpieszyny pociąg zatrzymywać co przystanek?

 • ~jacek_ligota 2022-12-23
  22:37:57

  17 9

  Ile osob rocznie odjezdza z tego przystanku? Mamy w Gotartowicach odnowiony przystanek, ktory swieci pustkami. Niezla sumka wywalona w bloto be wczesniejszej analizy czy to sie oplaca

 • ~przykopa 2022-12-23
  22:39:53

  5 14

  Czy Paruszowiec jest gorszy od Włoszczowej gdzie się wszystkie ekspresy zatrzymują.
  Widzę też że pomyliłem wydłużenie peronu z poszerzeniem

 • ~Sebastian Musiolik 2022-12-24
  01:09:01

  6 2

  Raczej nie wudłużą peronu. Ponieważ nie pozwala na to istniejący wiadukt, zaraz za stacją w kierunku Katowic.

 • ~ 2022-12-24
  11:18:10

  15 4

  @przykopa "Czy Paruszowiec jest gorszy od Włoszczowej gdzie się wszystkie ekspresy zatrzymują.". Ano nie wszystkie. Gdybyś korzystał z tego środka lokomocji , to byś wiedział.

 • ~przykopa 2022-12-24
  12:52:14

  5 18

  To przykre że statut Włoszczowej która jest sztandarowym miastem jedynie słusznej partii spada.... Obawiam się że za chwilę zostanie przeklasyfikowana do statutu wsi kościelnej.....

 • ~Krzysztof Sroka 2022-12-24
  15:12:00

  10 2

  ~jacek_ligota z Paruszowca zawsze korzystało i korzysta wielu pasażerów a w niektórych godzinach nawet bardzo wielu.

 • ~ 2022-12-25
  18:29:22

  3 5

  "To przykre że statut Włoszczowej (...) ble ble ble marksistowski bełkot".

  Nie, nie straciła "statutu". Po prostu część pociągów nigdy się tam nie zatrzymywała. Zawsze tak było - przejeżdżały bez zatrzymania, ale ktoś pomyślał, że warto byłoby skomunikować te miejsce żeby nie było odcięte od kolei gdy dziennie jeżdżą tamtędy pociagi.
  Na Paruszowcu za to wysiadało i wsiadało kilka osób na dobę, czasem w ciągu dnia nie wsiadał nikt, ale pociąg się tam zatrzymywał mimo, że do do kolejnej stacji mają kilometr a nie jak z Włoszczowej 70km.
  Szkoda, że jesteś ekspertem od kolei tylko w teorii. Wystarczyło raz w ciągu ostatnich kilku lat się przejechać CMK do Warszawy żeby to wiedzieć.

 • ~przykopa 2022-12-26
  10:38:41

  2 4

  I jak tu nie uwierzyć w magię Bożego Narodzenia jak na bolszewickiego propagandzistę wychowanego na dziełach stalinowskiego prof. Erlicha piszącego właśnie ostatni rozdział jego dzieła życia .. Mein Krach"
  Jego wyznawca nazywa ,, marksistowskim bełkotem "
  Jak widać nawet do najbardziej zakutego populistycznego łba , czasami dociera promyczek oświaty.
  WebAdmin . Nie trać nadziei. Jeszcze będą z ciebie ludzie.
  WESOŁYCH ŚWIĄT

 • ~Arteks 2022-12-27
  10:42:31

  3 4

  Dziwię się, że w święta kłócicie się zamiast się cieszyć z inwestycji państwowych w Rybniku - których w czasie rządów PiS można policzyć na palcach. Palcach jednej ręki... Przystanek Rybnik Paruszowiec ma znacznie więcej zalet niż tylko przystanek do którego się wsiada aby gdzieś dojechać do pracy bo... przy nim jest praca i wielu dojeżdża do okolicznych firm właśnie pociągiem. Więc pełni więcej funkcji niż np. Leszczyny i wiele innych na trasie. @przykopa - czy pisanie o Włoszczowej to twój sposób na spędzanie świąt? Jeśli tak to... współczuję. Przejedź się kiedyś do Warszawy, a przekonasz się, że faktycznie ku zdziwieniu pasażerów z dużych miast - tam wsiada/wysiada całkiem sporo osób.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 932