zamknij

Wiadomości

Ranking Samorządów: Rybnik nadal spada w zestawieniu

Bartłomiej Furmanowicz 2021-10-27, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Nadal wysoko, ale z tendencją spadkową. Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował najnowszy Ranking Samorządów. Jeszcze w 2019 Rybnik mógł się pochwalić 2. miejscem w zestawieniu. Dzisiaj to już 16. pozycja na liście.

Reklama

Jak co roku o tej porze „Rzeczpospolita” publikuje prestiżowy Ranking Samorządów 2021 – zestawienie będące dla rybniczan i władz miasta swego rodzaju papierkiem lakmusowym na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Anna Cieślak-Wróblewska – dziennikarka „Rz” zwraca uwagę, że 2020 rok niewątpliwie należał do tych trudniejszych dla władz lokalnych.

Przede wszystkim ze względu na pandemię, co wymagało szczególnych działań w trosce o dobro mieszkańców. Ale też recesja i wcześniejsze reformy podatkowe odbiły się negatywnie na kondycji lokalnych budżetów. Tym bardziej trzeba docenić wysiłki samorządów na rzecz zrównoważonego rozwoju – pisze.

Tak jak zawsze, Ranking Samorządów to ocena efektów działań miast i gmin w zakresie dbałości o jakość życia mieszkańców, stan środowiska i rozwój ekonomiczny przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania.

W tegorocznej edycji maksymalnie można było uzyskać 107 pkt (30 pkt w kategorii finanse i rozwój, 38 pkt w kategorii dbałość o mieszkańców, 29 pkt w kategorii czyste środowisko i 10 pkt w kategorii zarządzanie). Przy czym warto zauważyć, że wysokie miejsce w zestawieniu ogółem nie oznacza, że we wszystkich obszarach dane miasto czy gmina uzyskała najlepsze wyniki. Z jednej strony może to świadczyć o równym zaspokajaniu różnych, czasami przeciwstawnych potrzeb mieszkańców, z drugiej to pewne wskazówki, gdzie jeszcze można się poprawić – czytamy.

Gliwice nadal na czele, Rybnik spada, a inni?

Po raz drugi z rzędu ranking miast na prawach powiatu wygrywają Gliwice, zdobywając 89,07 pkt (w poprzednim roku było 83,68).

Miasto okazuje się szczególnie silnie we wskaźnikach obrazujących stan samorządowych finansów, co przekłada się na wysoki potencjał rozwojowy miasta. Gliwice są mistrzem w takim gospodarowaniu wydatkami, by uzyskiwać najwyższe wśród miast nadwyżki bieżące. Dzięki temu zyskują możliwości realizacji zadań inwestycyjnych w dłuższym okresie. Tym razem jednak Gliwice osiągnęły najlepsze wyniki w obszarze dbałości mieszkańców. Miasto może się m.in. pochwalić wysoką liczbą miejsc w przedszkolach czy wydatkami na gospodarkę mieszkaniową – czytamy.

Ranking nie poświęca Rybnikowi ani jednego słowa, ale nie ma się też co dziwić. Choć nasze miasto utrzymuje się nadal w czołówce, to znów widać wyraźny spadek w zestawieniu. Rybnik w najnowszym Rankingu Samorządów znalazł się na 16. miejscu z 76,57 pkt. Przypomnijmy, że rok temu byliśmy na 12. miejscu, a w 2019 – miasto zajmowało pozycję wicelidera.

Wśród naszych sąsiadów – miast na prawach powiatu najlepiej wypada Jastrzębie-Zdrój, które zajęło daleką 47 pozycję (57,70 pkt). Rok temu miasto było na 44. miejscu.

Żory w rankingu są na 49. miejscu (57,22 pkt), rok temu były 25 na liście.

W rankingu gmin miejskich Wodzisław Śląski zajął natomiast odległe 610. miejsce (37.02 pkt). Rok temu był na 95. miejscu.

Znacznie wyżej uplasowała się Czerwionka-Leszczyny, która zajęła 195 pozycję (48,45 pkt). W 2020 była 496.

Jejkowice są na 258. miejscu (35,27 pkt), to spadek w porównaniu do poprzedniego roku (161. miejsce).

Gmina Gaszowice znalazła się na 335. miejscu (33,61 pkt). Tu jest awans, wcześniej była 448.

Gmina Świerklany jest 262 (35,21 pkt). W 2020 była 452.

Gmina Lyski znalazła się na 456. miejscu (31,75 pkt). Rok temu była 529.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 22

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Longina b 2021-10-27
  13:11:36

  77 6

  Czym Rybnik może się pochwalić?Nie ma już zakładów odprowadzających podatki,to nie ma pieniędzy.Powoli rybnik staje się umieralnią.Może jeszcze zdąży wybudować hospicjum.

 • ~Franek 7 2021-10-27
  13:29:18

  27 67

  No i mamy kolejny sukces rzadu Morawieckiego i Kaczyńskiego- milion euro dziennie kary za brak likwidacji patoizby dyscyplinarnej do prześladowań niezależnych sędziów… Brawo, brawo. Czyli od dziś jesteśmy w plecy 1,5 mln € każdego dnia ( do końca roku będzie to już ponad 100 mln € czyli pół miliarda PLN. W tym tempie to bankructwo kraju mamy w pół roku. Brawo dla jedynych prawdziwych Polaków i patriotów z PiSu. Brawo.

 • ~Franek 7 2021-10-27
  13:31:17

  13 56

  Kolejna odsłona afery mailowej. W sieci opublikowano korespondencję między szefem kancelarii premiera Michałem Dworczykiem a rzecznikiem rządu Piotrem Muellerem i szefem gabinetu politycznego premiera Krzysztofem Kubowem, którzy mieli wymieniać się rekomendacjami w sprawie wiceministrów. W jednej z wiadomości Dworczyk miał odwoływać się do motta SS.

 • ~Arteks 2021-10-27
  14:28:12

  14 55

  Gliwice słusznie są tak wysoko bo od 20 lat sukcesywnie inwestują w gospodarkę mieszkaniową, a Rybnik w drogi i parkingi... @longina b - co ty ględzisz za bzdury? Miasto które ma kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy nazywasz umieralnią? Nazwij sobie tak Żory (49) czy Wodzisław (610). Te 10 tys. Ukraińców przyjechało do Rybnika na wczasy? W ogóle nie zrozumiałaś sensu tego rankingu. To nie ocena miast i oferty pracy tylko zarządzających nimi. Mnie to nie dziwi bo Rybnik zarządzany jest przeciętnie, jednak dużo lepiej niż sąsiednie miasta - na pocieszenie.

 • ~rudobrody 2021-10-27
  18:42:37

  29 0

  @Arteks,
  serio ma nas cieszyć że miasta obok Rybnika są zarządzane gorzej?

  Mnie to nie cieszy. Mnie by cieszyło gdyby Rybnik był zarządzany dobrze lub nawet bardzo dobrze a nie patrzenie na inne miasta czy mają gorzej...

 • ~Arteks 2021-10-28
  10:56:08

  1 10

  @rudobrody - ale ty jesteś czepialski. Napisałem, że to pocieszenie, a nie, że nas to ma cieszyć. Cieszyć nas mogło w 2019 kiedy zarządzanie miastem było ocenione bardzo dobrze i byliśmy na 2. miejscu. Czy wtedy to doceniłeś? Pojawia się czasami wątek w wypowiedziach, że okoliczne miasta są lepiej zarządzane. Nie tylko nie są lepiej ale są dużo gorzej zarządzane co pokazuje ten ranking. A @longiny b która pisze pierdoły nie skomentujesz? ;)

 • ~rzyt 2021-10-28
  11:11:42

  10 1

  ~Arteks, ciekawa volta słowna " pocieszenie", które nie ma nic wspólnego z "cieszyć się".
  A w Rybniku nie jest tak źle jak to widzi longina; problemy dopiero przed nami.

  ~Franek7, wolność nie ma ceny.

 • ~Arteks 2021-10-28
  11:34:59

  1 12

  @rzyt - z twojej strony tylko pajacowanie... W 2019 r. cieszyłeś się z 2. miejsca czy tak jak zawsze smędziłeś?

 • ~rudobrody 2021-10-29
  00:24:04

  3 0

  @Arteks
  Prezydentem Miasta zostaje się niejako na ochotnika - nikt nikogo nie zmusza do brania udziału w wyborach.
  Osoba taka nie pracuje społecznie tylko bierze za to całkiem spore wynagrodzenie (jak na warunki polskie).
  Osoba na takim stanowisku musi być kompetentna.

  Chyba mam prawo wymagać od kogoś kto sam chciał być Prezydentem Miasta tego że zarządza tym miastem dobrze lub bardzo dobrze?
  Tak więc uważam że obowiązkiem takiej osoby jest to żeby miasto, którym zarządza, było w ścisłej czołówce takiego zestawienia. Skoro jest inaczej to oznacza że coś robi źle - albo trzeba to poprawić/zmienić albo dać szansę komuś innemu na tym stanowisku.

  To że inne są zarządzane gorzej? Nie mam na to wpływu gdyż nie wybieram Prezydenta tamtych miast. I, bez urazy dla tych miast, nie śledzę na bieżąco jak są zarządzane bo nie mam na to czasu.

  "A @longiny b która pisze pierdoły nie skomentujesz? ;)"
  A czy mi płacą za komentowanie każdego posta?
  Napisała jak uważa a skoro tak to jest sprawa. Każdy widzi swoje miasto inaczej. Każdy potrzebuje i oczekuje czegoś innego. Każdy ma swoje racje.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku-Kamieniu powinno być reanimowane pole kempingowe?
Oddanych głosów: 417