zamknij

Wiadomości

Ranking społeczeństw obywatelskich. Jak wypadł Rybnik?

2016-08-20, Autor: 

Wsparcie dla organizacji pozarządowych, frekwencja w wyborach samorządowych i prezydenckich, ilość fundacji i stowarzyszeń, zbiórki publiczne – porównując te wymiary można określić aktywność społeczną w samorządach. Czy Rybnik to społeczeństwo obywatelskie? 

Reklama

Ranking „Społeczna gmina. Ranking aktywności społecznej w samorządach” dla Czasopisma „Wspólnota” stworzyli Agata Miazga i Piotr Teisseyre z MojaPolis.pl.

Ranking przeprowadzono w pięciu kategoriach gmin: wiejskich, miejsko-wiejskich, małych miast (do 50 tys. mieszkańców), średnich miast (50–100 tys.) oraz dużych miast (powyżej 100 tys.).

Były wzięte pod uwagę cztery wymiary aktywności społecznej: aktywność obywatelska, mierzona frekwencją w wyborach, aktywność mieszkańców w ramach organizacji pozarządowych, wsparcie udzielane przez administrację samorządową organizacjom społecznym oraz aktywność przejawiaja się w akcjach społecznych i nieformalnych inicjatywach, takich jak zbiórki publiczne.

Każda z gmin mogła uzyskać 100 punktów - na podstawie łącznej oceny czterech wymiarów. Wymiar I dotyczył frekwencji w wyborach samorządowych w 2014 r., parlamentarnych i prezydenckich w 2015 r. Wymiar II – liczby fundacji i stowarzyszeń według stanu na koniec 2015 r. w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców. Wymiar III – wsparcia NGO udzielonego przez gminę w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców, a wymiar IV – liczby zbiórek publicznych w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców.

Rybnik brał udział w rankingu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców, gdzie wyniki przestawiają się następująco:

1. Warszawa - 88 punktów

2. Olsztyn - 73 punkty

2. Kraków - 73 punkty

4. Poznań - 70 punktów

5. Zielona Góra - 68 punktów

6. Koszalin - 66 punktów

6. Opole - 66 punktów

6. Wrocław - 66 punktów

9. Rzeszów - 63 punkty

10. Lublin - 61 punktów

... 

28. Rybnik - 36 punktów

Sąsiednie Żory sklasyfikowano na 21. miejscu  z wynikiem 41 punktów w miastach 50-100 tys. mieszkańców. A Jastrzębie-Zdrój zdobyło 36 pkt i zajęło 26. pozycję. W rankingu małych miast Wodzisław Śląski zajął 148 miejsce z 24 punktami. 

Z pełnym rankingiem „Społeczna gmina. Ranking aktywności społecznej w samorządach” możecie zapoznać się tutaj.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
  • ~Eve Lina Gorzawska 2016-08-21
    16:56:07

    17 6

    Rybnik nie jest miastem sprzyjającym ani młodym ludziom, ani wolontariuszom. Miasto zapatrzone jest w jedno stowarzyszenie nie dając szans działania innym.

  • ~ 2016-08-21
    17:16:40

    16 6

    W jakiejkolwiek sprawie zwracałam się do władz naszego miasta, jakikolwiek problem próbowałam załatwić z urzednikami, ZAWSZE natrafiałam na opór, przykrości, odwlekanie, tony głupawych argumentów. Zawsze! Czasami udało się przezwyciężyć, ale to powiedzmy w 1 przypadku na 10, reszta to czcza pisanina tam i z powrotem, jałowe gadanie, nic nie robienie. Mnie się już osobiście odechciewa cokolwiek próbowac tu zrobić.

  • ~kaktusnadłoni 2016-08-22
    06:23:30

    9 1

    Nie wszystkie wymienione kryteria są dobrym wyznacznikiem obywatelskości. Na przykład frekwencja wyborcza. Społeczeństwo obywatelskie – w moim rozumieniu – to społeczność ludzi świadomych że to oni decydują o sobie. Znam sporo osób nie chodzących na wybory którzy twierdzą że nie mają na kogo głosować. Praktycznie wszystkie duże partie polityczne rządziły lub współrządziły, i wszystkie wykazały się arogancją pokazując, że obywatele są im potrzebni po to, by na nich głosować i by na nich pracować. Decydowanie raz na cztery lata, i to w sposób mocno ograniczony do tego, że można wybierać mniejsze zło, to strasznie za mało! Aktywność obywatelska jest wprost proporcjonalna do demokracji przedstawicielskiej. Im większe poczucie mieszkańców że mają realny wpływ na władze, tym bardziej czują się współgospodarzami. Im więcej jest przekonanych że ONI robią co chcą, tym większy marazm i poczucie feudalizmu. Najbardziej pozytywnym miernikiem obywatelskości w tym rankingu jest ilość organizacji pozarządowych i ich aktywność.

  • ~jarotar 2016-08-22
    09:34:41

    5 5

    ~Eve Lina Gorzawska, jak się mają głoszone przez Ciebie herezje do faktów, tj. przyznania przez Miasto grantów tylko np. z kultury, zdrowia i niepełnosprawności dla 32 organizacji? Do tego konkursy na najlepszych wolontariuszy, projekty dla nich . Przykładem jest projekt WOLONTARIAT TO COŚ DLA MNIE, zrealizowany przez Stowarzyszenie "Razem", a współfinansowany przez Miasto Rybnik, w ramach którego wolontariusze zostali przeszkoleni z zakresu poznania wybranych metod i technik pracy z osobami niepełnosprawnym (m.in.: arteterapia, pedagogika zabawy, metoda Sherborne, metoda Dennisona, dogoterapia), z zakresu sprawowania całodobowej opieki, pomocy w czynnościach samoobsługowych itp. oraz bezpieczeństwa i udzielania I pomocy, a także z prawnych podstaw wolontariatu. W efekcie, podczas wakacji wyjechali z niepełnosprawnymi podopiecznymi na dwutygodniowy turnus na Kaszuby. Mimo takiej oferty trudno było pozyskać wolontariuszy. Nie wiem, co dla Ciebie znaczy "sprzyjać" ale wiem, że jak komuś na czymś zależy, to wszystko wokół będzie temu sprzyjać.

  • ~Eve Lina Gorzawska 2016-08-22
    13:49:23

    6 1

    Jarotar

    A wiesz dlaczego było trudno znaleźć? Dlatego, że praca z ludźmi niepełnosprawnymi umysłowo to praca bardzo ciężka, trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje i podejście do takich osób. Poza tym wyjazd taki wymaga całodobowego poświęcenia i ciężkiej opieki. Dodatkowo trzeba mieć dużo czasu by wyjechać co też jest jednym z problemów.

    Mam porównanie z innymi miastami, w których miałam przyjemność być zarówno wolontariuszem jak i pracować w organizacjach pozarządowych i nie ma porównania nawet. Takie moje zdanie, Ty oczywiście możesz mieć inne.

  • ~jarotar 2016-08-22
    14:20:25

    3 1

    ~Eve, zgoda. Jednak skoro są takie oferty dla wolontariuszy, nie można głosić, że Rybnik im nie sprzyja. A w jakie to stowarzyszenie "zapatrzone" jest Miasto?

  • ~gorky 2016-08-22
    23:44:50

    12 1

    O tym, jak bardzo to społeczeństwo jest "obywatelskie" przekonamy się już za 1-2 miesiące, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy i wszyscy zaczną się truć nawzajem :(
    Wbrew twierdzeniom takich Megalomanów jak Arteks itp., Rybnik (i region dookoła), to mentalno-cywilizacyjny zaścianek, i nie zmieni się to co najmniej przez minimum 1-2 pokolenia, a może i więcej. Mentalność typowego "grubiorza" nie pozwala patrzeć dalej, niż czubek własnego buta.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4974