zamknij

Wiadomości

Rybnik w pierwszej „10” Dobrych Polskich Samorządów 2014

2015-06-29, Autor: 
Podczas Kongresu Regionów we Wrocławiu (18 czerwca), odbyło się uroczyste uhonorowanie laureatów i liderów Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich. My również mamy powody do zadowolenia – Rybnik znalazł się na 10 miejscu w rankingu.

Reklama

Honorowy tytuł Dobrego Polskiego Samorządu 2014 (w kategorii miast na prawach powiatu) trafił do Legnicy. Na dziesiątym miejscu w rankingu znalazł się natomiast Rybnik:

Kategoria miasta na prawach powiatu
1. Legnica - honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2014
2. Słupsk
3. Nowy Sącz
4. Rzeszów
5. Tarnów
6. Zabrze
7. Krosno
8. Dąbrowa Górnicza
9. Piotrków Trybunalski
10. Rybnik

Jak podaje portalsamorzadowy.pl, ranking prowadzony był w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego:

- powiaty do 60 tys. mieszkańców;
- powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców;
- powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców;
- miasta na prawach powiatu;
- gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Samorządy oceniane były w 11 grupach tematycznych:
1. Działania proinwestycyjne i prorozwojowe
2. Rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego
3. Rozwój społeczeństwa informacyjnego
4. Rozwój społeczeństwa obywatelskiego
5. Umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji
6. Promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej
7. Promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu
8. Wspierania działań na rzecz gospodarki rynkowej
9. Promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych
10. Współpraca krajowa i międzynarodowa
11. Działania promocyjne.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Jan R. 2015-06-29
  13:26:38

  0 1

  Psuje mi to towarzystwo miasto z 2-giej pozycji, którym zarządza Peddy Bob.

 • ~rybnikus 2015-06-29
  15:02:15

  0 1

  To wszystko dzięki wieloletniej ciężkiej pracy naszego najlepszego burmistrza!

 • ~___ 2015-06-29
  18:26:01

  0 0

  jeżeli tak wygląda jedno z najlepiej zarządzanych miast, to strach pomyśleć jak wyglądają te najgorsze

 • ~Arteks 2015-06-29
  22:17:51

  0 6

  @~___ - nie trzeba myśleć - można zobaczyć! Przykładem jednego z najgorzej zarządzanych miast w Polsce, które takich nagród nigdy nie otrzyma są Żory... Miasto w którym wybudowano miasteczko westernowe, które za pierwsze lata przyniosło kilka mln strat mimo, że kosztorys przewidywał zyski, jedyne miasto na świecie które zaplanowało budowę pawilonu powitalnego (na jaką cholere komu pawilon powitalny?!) za 900 tys, którego budowa miała trwać pół roku, a wyszło z tego... Muzeum Ognia 10x droższe i budowane prawie 7 lat... Miasto które należy do najbardziej zadłużonych w Polsce mimo braku bieżących inwestycji. Miasto które zlikwidowało straż miejską, deklarowało dofinansowanie w zamian etatów policyjnych, po czym z tego się wycofano i obecnie nie ma ani straży miejskiej, ani dodatkowych policjantów, a przestępczość jest większa niż w Rybniku. Miasto które prawie całkowicie zlikwidowało sport. Miasto którego prezydent ciągle włóczy się po sądach, a urząd miasta dostaje upomnienia z NIK oraz RIO za złe gospodarowanie środkami, a częstymi gośćmi w urzędzie jest CBA. Ludziom zamiast normalnych mieszkań komunalnych oferuje się kontenery, a po mieście zamiast autobusów miejskich - jeżdżą minibusiki jak marszrutki przewożąc ludzi jak śledzie... I to wszystko nie w jakimś mieście ukraińskim czy mołdawskim ale u naszych sąsiadów za miedzą - w Żorach.

 • ~Gryjta 2015-06-30
  13:14:06

  2 0

  panie arteksie może tak skupmy się na naszym mieście, bo tez tu nie mamy cacy, a pan szukasz u sąsiadów? A co do wizyt gości: może są tacy, którzy pomagają (lustro proszę omijać) w kontrolowaniu urzędów naszych śląskich miast...

 • ~___ 2015-06-30
  23:23:25

  2 0

  patrzę i co widzę we wspomnianych Żorach: niższe podatki i opłaty lokalne, tańsza woda i kanalizacja,śmieci, darmowa komunikacja miejska a nie skomplikowany system elektroniczny zniechęcający do okazjonalnego jeżdżenia KM (a wspomniane busy są zaprojektowane fabrycznie do przewozu ludzi, a jeżdżące u nas Soliny to współczesny Osinobus, wyrób na podwoziu ciężarowego Mercedesa), brak korków i dobre i szybkie skomunikowanie z aglomeracją śląską poprzez autostradę i wiślankę, co otwiera ciekawszy rynek pracy, rozrywki i usług niż u nas w Rybniku, takie praktyczne rzeczy bardziej interesują zwykłego mieszkańca, dlatego z rezerwą podchodzę do takich zestawień, bo np w żadnej kategorii nie ma np Gdyni, bardzo wysoko ocenianej przez zadowolonych mieszkańców

 • ~Arteks 2015-06-30
  23:40:51

  0 4

  @~___ - aleś teraz zamydlił i wymieszał prawdę z fałszem bo z tego co pamiętam ceny wywozu śmieci były na początku najwyższe w subregionie w Żorach i nawet mieszkańcy podawali za przykład sąsiadów... A co do dojazdy do GOP to oczywiście że z Żor potrzeby dojazdowe są większe bo tam kompletnie nic nie ma, a Rybnik sam w sobie oferuje dużo dobrych miejsc pracy. Ale jeśli już dojeżdżać to z Rybnika do Katowic można Impulsami (które są porównywalne do Pendolino jeśli chodzi o wygodę i nowoczesne rozwiązania), a z Żor prywatnymi marszrutkami-busikami jak w krajach trzeciego świata... To są przykłady praktycznych rzeczy tak samo jak świetnie wyposażony zmodernizowany blok dla młodych małżeństw w Rybniku i... kontenery dla młodych mieszkańców Żor. ;)

 • ~Arteks 2015-06-30
  23:52:55

  0 3

  @gryjta - nie mówię że mamy cacy ale jak wynika z tego chociażby rankingu jesteśmy liderami... A wielu mieszkańców zamiast się z tego cieszyć lub olewać takie rankingi, jeśli ich nie interesują to nawet przy takiej okazji lubią sobie ponarzekać, a to jest czasami naprawdę męczące, szczególnie jeśli ma się świadomość jak Rybnik dobrze sobie radzi i jak jest oceniany przez wielu.

 • ~Arteks 2015-06-30
  23:58:11

  0 5

  @~___ - jeszcze jedno - a jaki procent Solin znajduje się w ogólnym ruchu u nas? 0,5% taboru? A w Żorach gdyby nie ZTZ i MZK to miasto byłoby obsługiwane przez wyłącznie busiki co jest kuriozum nie spotykanym w żadnym europejskim mieście. Nawet na Ukrainie pomimo marszrutek w większości miast jeżdżą normalne pojazdy (autobusy czy trolejbusy). A co do rozrywki to poziom Rybnika może jest słabszy jeśli się porówna go do całego GOP, ale jeśli porówna się go z poszczególnymi miastami - to jest już o wiele lepszy. Pomysłowość naszego miasta jest naprawdę duża i w dodatku z roku na rok się poprawia. A miasta GOP poza Katowicami niczym nowym nie zaskakują. No ale "cudze chwalicie - swego nie znacie"...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak zamierzasz spędzić wakacje 2024?

Oddanych głosów: 375