Miasto Katowice, gmina Czeladź oraz Goczałkowice-Zdrój zwyciężyły w swoich kategoriach w II edycji Rankingu Gmin Województwa Śląskiego. Największy skok zanotowały Janów, Czeladź oraz Chorzów. Z kolei Rybnik w swojej kategorii zajął 5 miejsce. Przed rokiem był w pierwszej trójce. Ranking przygotowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej bazując na danych Urzędu Statystycznego w Katowicach.
Laureatów poznaliśmy 29 listopada 2022 r. w Muzeum Śląskim. Podobnie, jak w poprzednim roku w ramach Rankingu ocenie poddawane zostały wszystkie gminy w woj. śląskim. Nagrody rozdano w trzech kategoriach: gminy do 20 tysięcy mieszkańców, gminy powyżej 20 tysięcy mieszkańców oraz wyjątkowo w skali kraju również miasta na prawach powiatu. Każda z nich oceniana została na podstawie 16 wskaźników w obszarach ekonomicznych, gospodarczych i społecznych:
- Średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2019-2021
- Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2019-2021
- Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin w latach 2019-2021
- Udział wydatków bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w wydatkach ogółem w 2021 roku,
- Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2019-2021
- Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym w 2021 r.
- Wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022 – średni wynik w %
- Saldo migracji na 1000 ludności w 2021 r.
- Wydatki budżetów gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca w 2021 r.
- Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących budżetów gmin w 2021 r.
- Wydatki budżetów gmin na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu na 1 mieszkańca w 2021 r.
- Odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2021 r.
- Przyrost naturalny na 1000 ludności w 2021 r.
- Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy w 2021 r.
- Wydatki bieżące na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2021 r.
- Udział nakładów na szkolenia pracowników rad i urzędów gmin w wydatkach bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w 2021 r.
Katowice wygrały w zestawieniu miast na prawach powiatu.
- Cieszymy się z tego wyróżnienia, gdyż pod uwagę brane są bardzo konkretne kryteria, które świadczą o tym jak rozwija się dane miasto czy gmina. W przypadku Katowic podejmujemy szereg działań, których celem jest poprawa jakości życia mieszkańców. Wydatki na oświatę i kształcenie młodzieży stanowią prawie 30% wszystkich wydatków miasta. W przyszłym roku dołożymy prawie 400 milionów złotych, których nie pokrywa subwencja oświatowa, bo chcemy by dzieci i młodzież mogły korzystać z wysokiego poziomu kształcenia. Współpracujemy z biznesem, by zadbać o miejsca pracy dla naszych mieszkańców całej aglomeracji. Stopa bezrobocia Katowic wynosiła w październiku 1,5% i wciąż maleje. Oferta spędzania wolnego czasu jest bogata w wydarzenia kulturalne, sportowe, rozrywkowe – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
W tym zestawieniu Rybnik znalazł się na 5 miejscu. Rok temu była to trzecia pozycja w rankingu. Nic nie zmieniło się jeżeli chodzi o miejsce Żor.
1. Katowice (2)
2. Bielsko-Biała (1)
3. Tychy (5)
4. Gliwice (4)
5. Rybnik (3)
6. Żory (6)
7. Dąbrowa Górnicza (7)
8. Jaworzno (10)
9. Częstochowa (9)
10. Chorzów (14)
Względem ubiegłego roku z czołowej dziesiątki wypadło Jastrzębie-Zdrój, które zajmowało 8. pozycję.
W przypadku gmin powyżej 20 tys. mieszkańców zwyciężyła Czeladź.
– Ranking, podobnie jak w ubiegłym roku, opierał się na twardych danych GUS, które stanowiły podstawę do oceny gmin w różnych wymiernych aspektach ich rozwoju i działalności. Przypomnę, że już w ubiegłym roku byliśmy bardzo dumni z wyniku w tym rankingu, bo zajęliśmy wysokie czwarte miejsce, a tegoroczny wynik był wielkim i bardzo miłym zaskoczeniem - skomentował burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec.
1. Czeladź (4)
2. Mikołów (3)
3. Tarnowskie Góry (1)
4. Cieszyn (2)
5. Lubliniec (6)
6. Czechowice-Dziedzice (5)
7. Żywiec (10)
8. Łaziska Górne (8)
9. Jasienica (7)
10. Zawiercie (9)
W przypadku najmniejszych gmin drugi rok z rzędu zwyciężyły Goczałkowice-Zdrój.
- Jestem dumna, że utrzymujemy najwyższą lokatę w rankingu w swojej kategorii w skali całego województwa. Zwłaszcza, że na pozycję wpływ ma aż 16 czynników w sferze gospodarczej, społecznej, środowiskowej i przestrzennej. Pierwsze miejsce to efekt wspólnych starań władz samorządowych oraz mieszkańców naszej gminy. Pokazuje, że Goczałkowice stale się rozwijają – podkreśla Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój.
1. Goczałkowice-Zdrój (1)
2. Wilkowice (3)
3. Ożarowice (16)
4. Kornowac (9)
5. Lubomia (4)
6. Chybie (7)
7. Buczkowice (2)
8. Imielin (5)
9. Siewierz (30)
10. Szczyrk (6)
W porównaniu do ostatniego rankingu, z czołowej dziesiątki wypadły Przyrów (8) i Kozy (10).
- Organizacja Rankingów jest bardzo ważna dla całej naszej Fundacji. Dzięki tym zestawieniom możemy dowiedzieć się na jakim poziomie rozwoju społeczno-ekonomicznego są gminy. Rankingi umożliwiają również porównanie wyników gmin z kolejnych lat - mówiła Marlena Moliszewska-Gumulak, Dyrektor ds. Rozwoju FRDL.
- Wyniki tych Rankingów oparte są o twarde dane, z którymi ciężko dyskutować. Utrzymanie miejsca w czołówce, czy wzrost to bardzo duże osiągnięcie w sytuacji, gdy wiele samorządów zmaga się z problemami z rozwojem gospodarczym, społecznym czy z finansowanie różnych inwestycji. Gratuluję wszystkim, którzy znaleźli się w czołówce – dodał Marcin Smala, wiceprezes zarządu FRDL.
W Gali wzięła również udział przedstawicielka GUS Grażyna Witkowska, która wskazała na to, że zgromadzone statystyki będą ważnym materiałem do wykorzystania dla gmin. Mirosława Sejda z Urzędu Marszałkowskiego Wojewódzkiego Śląskiego zwróciła natomiast uwagę na to jak ważne dla pracy Urzędu są dane uwzględniające sprawy społeczne, nie zaś jedynie ekonomiczne.
Tagi: Ranking Gmin Województwa Śląskiego, Rybnik ranking, Bielsko-Biała ranking, goczałkowice zdrój ranking, tarnowskie góry ranking, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, wojewodztwo slaskie, Katowice ranking
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Ostre przedmioty w halloweenowych cukierkach! Pilny apel śląskiej policji
36469Smolna: ściana stanęła im w oknach. Wydaną na to urzędniczą zgodę, analizuje prokuratura
22367BMW staranowało ogrodzenia posesji na Wolnej. Kierowca z dwoma promilami (zdjęcia)
18722Trzynaście spalarni odpadów na Śląsku, również w Rybniku. Nie zgadniecie, gdzie miałaby powstać!
16941Maszyna wciągnęła nogę pracownika oczyszczalni. Interweniowali strażacy i LPR
15850„Samusiowi już nie można pomóc. Za niedługo odpocznie”. Rodzice są z chłopcem w hospicjum
+532 / -29Nocna akcja policji w Rybniku. Złapali piratów drogowych (zdjęcia)
+190 / -5Magiczna kawiarnia w Rybniku – niczym z ulicy Pokątnej w Harrym Potterze!
+191 / -28Ostre przedmioty w halloweenowych cukierkach! Pilny apel śląskiej policji
+152 / -26Trzynaście spalarni odpadów na Śląsku, również w Rybniku. Nie zgadniecie, gdzie miałaby powstać!
+128 / -41Wigilia Bożego Narodzenia wolna od pracy: jesteście za czy przeciw?
41PiS grzmiał przed elektrownią do PO: weźcie się do roboty. Z odpowiedziami na trudne pytania było gorzej
32Zmiana pokoleniowa w strukturach lokalnego PiS-u. Na jego czele stanął Michał Woś
32Zakaz palenia węglem w Rybniku nieunikniony? Rybnicki Alarm Smogowy mówi o tym wprost
27Jest akt oskarżenia dla autorów hasła „Putin zrób porządek z Ukrainą i Brukselą i z naszymi rządzącymi”. Przyznali się do winy
27Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Ryk 2022-12-03
09:02:23
Tytuł artykułu niezgodny z faktami. Powinien brzmieć: Rybnik coraz niżej w rankingu miast woj. Śląskiego.