Pony i małe konie

2003-05-20, Autor:
Podczas minionego weekendu w ośrodku jeździeckim w Rybniku-Stodołach odbyły się ogólnopolskie oficjalne zawody pony i małych koni w skokach przez przeszkody.

Ogólnopolskie oficjale zawody pony i małych koni w skokach przez przeszkody są imprezą posiadającą dużą rangę. Biorą w nich bowiem udział najlepsi zawodnicy w tej klasie. Niektórzy z nich to kadrowicze, występujący w mistrzostwach Europy.
   Rybnik po raz drugi podjął się organizacji tych nietypowych, lecz zarazem ciekawych zawodów. Zawodnicy, których zobaczyć można na parkurze, to najmłodsi adepcji jeździectwa w wieku od 10 do 18 lat, startujący na niskich lecz zwinnych konikach, mających co najwyżej 157 cm w kłębie. Przeszkody, z którymi muszą się zmierzyć mają od 50 do 110 cm wysokości. To wszystko plus ładna pogoda zdecydowały o wysokiej frekwencji wśród publiczności.
   W tym roku rybnicki ośrodek przygotowywał imprezę niemal w ostatniej chwili. Miała się ona odbyć w Ochabach, lecz przeszkodziły w tym zawirowania w tamtejszym klubie. Mimo barku czasu, udało się wszystko zorganizować na wysokim poziomie co podkreślali zawodnicy, reprezentujący nie tylko barwy naszego kraju. W zawodach wzięli bowiem udział jeźdźcy z sześciu czeskich klubów.  Łącznie wystartowało 58 zawodników z 25 klubów, na 80 koniach. Ze względu na tak dużą ich ilość, zawody trwały trzy dni – od piątku do niedzieli. W sumie odbyło się trzydzieści konkursów. W pierwszym i drugim dniu były eliminacje, a w niedzielę finały, podczas których zawodnicy walczyli m.in. o Grand Prix.
    Grand Prix Małych Koni wywalczyła Nina Wandel na koniu Kasjopeja, reprezentantka KJ Aromar Józefin. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Puka z KJ Trachy, startująca na koniu Pasja. Trzecia byłą Anna Walter, na koniu Duńczyk, z ŁKJ Łódź.
    Natomiast w konkursie Grand Prix Pony wygrała Marta Szrajer na koniu Ben 64, reprezentująca Kielecki Klub Jeździecki Borków. Ta sama zawodniczka, lecz tym razem na koniu November Gift zajęła także drugie miejsce. Na trzeciej pozycji uplasowała się Iga Wróblewska, startująca na koniu Latchico z JKS „Lotna” Warszawa”.
    Organizatroem zawodów był Jeździecki Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy "KURDESZ".