zamknij

Wiadomości

Piesi narzekają: „Wybudowali bajpas na Wodzisławskiej, a o chodniku zapomnieli”

2017-11-13, Autor: bf

W połowie października na ul. Wodzisławskiej uruchomiono bajpas. Rybnicki magistrat informował, że oprócz jezdni pojawi się też chodnik. Zamiast tego piesi muszą poruszać się prowizorycznym kamienistym poboczem. Miasto zapowiada, że problem zostanie naprawiony.

Reklama

O tym pisaliśmy niecały miesiąc temu: 16 października został uruchomiony bajpas na ul. Wodzisławskiej. W niedalekiej przyszłości w okolicy skrzyżowania z ul. Hetmańską powstanie wiadukt będący częścią drogi Pszczyna-Racibórz. Wtedy magistrat zapowiadał, że wraz z bajpasem powstanie chodnik. >>Od poniedziałku na ul. Wodzisławskiej pojedziemy już bajpasem. Powstanie tam wiadukt<<

Nic takiego się jednak nie stało, zamiast chodnika wykonawca wydzielił prowizoryczne pobocze. Piesi poruszający się ul. Wodzisławską nie są zadowoleni z takiego rozwiązania. - Wybudowali bajpas na Wodzisławskiej, a o chodniku zapomnieli. Jak mamy się czuć bezpiecznie idąc w kierunku najbliższego przystanku autobusowego? Z jednej strony ruchliwa droga, z drugiej mała skarpa. Najgorzej mają rodzice pchający wózek po kamieniach – piszą do nas Czytelnicy.

Jak tłumaczy się rybnicki magistrat? Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika wyjaśnia, że wykonawca rozważał wybudowanie chodnika wzdłuż bajpasu. Wybrał jednak inne rozwiązanie. - Po wyasfaltowaniu bajpasu wykonawca przygotował wydzielony pas dla pieszych, jednak nie byliśmy zadowoleni z jakości wykonania, dlatego w ciągu najbliższych dwóch tygodni pas zostanie wyłożony płytami betonowymi, co mamy nadzieję pozwoli na wygodniejsze poruszanie się pieszych w tamtej okolicy – dodaje.

Za kilka tygodni w powyższym miejscu pojawi się też oświetlenie.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Arteks 2017-11-13 10:17:15

  Niestety ale piesi z reguły są gorzej traktowani o czym można przekonać się także w tym przypadku. To efekt tzw. "moto-kultu".

  19 73
 • ~bugielka 2017-11-13 10:18:41

  To prawda, że brakuje porządnego pobocza lub chodnika dla pieszych, Przydałoby się też jakieś oświetlenie bo po zmroku ludzie idący tym poboczem oraz przebiegający co chwila robotnicy pomimo kamizelek odblaskowych są po prostu słabo widoczni. Jeden punkt oświetleniowy z pewnością dałby większe bezpieczeństwo. Kierowcy nie będą się nawzajem oślepiać bo wjazd z oświetlonej Wodzisławskiej na ciemny , zakręcony i wąski bajpas wymusza przyzwyczajenie się wzroku do innych warunków oświetleniowych. Myślę że powinna też być jaśniejsza informacja o braku możliwości wjazdu na dawną ul. Jagodową bo część kierowców, jadących tędy pierwszy raz, ma dylemat gdzie powinni skręcić, co obserwowałam już kilkakrotnie.

  22 4
 • ~AniaHo 2017-11-13 10:27:59

  Niebawem przymrozi posypie na biało i pieszy zjedzie z "chodnika" do rowu...

  18 6
 • ~admin 2017-11-13 10:28:04

  Bugielka: przed chwilą zaktualizowaliśmy artykuł o jeszcze jedną informację. Za kilka tygodni bajpas ma być oświetlony. Pozdrawiamy!

  12 6
 • ~buchu 2017-11-13 10:53:51

  ~Artek ja bym to raczej nazwał opieszałością urzędników, którzy jasno mieli określić, że razem z bajpasem dla aut ma być wykonany chodnik z asfaltu dla pieszych lub innej betonowej nawierzchni, która była by równa. Ale jak zwykle nikt nie myśli w UM przed tylko po a szkoda. Dlaczego urzędnicy UM nie traktują miasta Rybnik jak swojego podwórka?

  20 6
 • ~Arteks 2017-11-13 11:00:32

  @buchu - moim zdaniem Urząd Miasta i Wydział Dróg miał i ma naprawdę dużo roboty z taką ogromną inwestycją. Ale niestety jeśli mowa o objazdach/bajpasach/tymczasowych światłach itd to już myślą tylko o zmotoryzowanych nie o pieszych.

  14 32
 • ~buchu 2017-11-13 11:16:06

  ~Arteks to że jest bardzo dużo roboty przy takiej inwestycji to jest oczywiste i tym bardziej nie zwalnia to z myślenia ludzi, którzy nad tym pracują. A powinni pracować nad tym tak jakby to była ich prywatna inwestycja. Niestety przy tej inwestycji popełniono już bardzo dużo uchybień.

  13 3
 • ~tomek88 2017-11-13 11:35:43

  Ponadto miasto pomyślało żeby przenieść przystanki w kierunku Wodzisławia a nikt nie pomyślał by przenieść przystanek z Niedobczyc Paryż w kierunku Rybnika, z którego korzysta większość mieszkańców z bloków przy ul. Hetmańskiej i Kadłubka. Mieszkańcy muszą teraz chodzić dłuższą i uciążliwą drogą, czyli wyżej opisanym kamienistym poboczem. Ponadto przejście na to pobocze jest niebezpieczne, gdyż kierowcy jadący od strony Rybnika mają światła, a kierowcy jadący z Wodzisławia i Niedobczyc nie widzą czy piesi mają zielone światło. Piesi wręcz uciekają przed jadącymi pojazdami.

  17 3
 • ~laguna 670 2017-11-13 20:58:49

  A CZY W TYM MIEŚCIE KTOŚ MYŚLI .TAK ALE CHYBA JAK NABIĆ SWOJA KIESZEŃ ZA CZYM JEST SIĘ NA STOŁKU

  4 2
 • ~mjurek78 2017-11-13 23:59:14

  Urząd Miasta i Wydział Dróg działa nieudolnie od lat przykłady to każdy z nas znam i korzysta z "udogodnień" na codzień. Likwidacja przy rondzie boguszowickim skrętu w prawo kosztem wybudowania niepotrzebnej stacji paliw,likwidacja ronda na mikołowskiej zamiast jego przebudowy przed wakacjami a po nich zamkniecie ul.Kotucza byle tylko nie doprowadzić do normalnego obłożenia ruchem samochodowym tej drogi cóż remont chyba powoli się kończy zobaczymy co wtedy się stanie ale mowie wam szykujcie się na dłługie stanie na światłach tym bardziej ze zdarzyły się już awarie gdy światło czerwone świeciło po 10 minut!!! na koniec pomysł z kontrpasami dla rowerów ciekawe kto odpowie za tragedie ,która prędzej niż później się tam wydarzy???

  8 1
 • ~luklat 2017-11-14 23:41:59

  Bez przesady z tym chodnikiem. Chodnik jest o nawierzchni żwirowej. W wielu innych miejscach miasta jest dużo gorzej zarówno jeśli chodzi o drogi jak i chodniki więc nie narzekajmy na coś co jest tylko tymczasowym rozwiązaniem. Jak spadnie śnieg to trzeba odśnieżyć jak każdy inny chodnik. Czy myślicie że jak jest kostka betonowa to na nią nie pada śnieg? też trzeba wtedy odśnieżyć. Jeśli chodzi o skarpę przy chodniku to w samych Niedobczycach połowa jest o podobnym rozwiązaniu i nikt nie spada, wystarczy spojrzeć na chodnik przy ul. Hetmańskiej 1 wzdłuż bloków czyli 100m dalej. Radzę poczekać na wybudowanie docelowej drogi z chodnikami. Nic nigdy nie jest za darmo i każdy mieszkaniec za to zapłaci. Jeśli chodzi o oświetlenie to moim zdaniem przesadnym jest oświetlanie każdej drogi w mieście, np ul. Raciborska w lesie z centrum w stronę Niewiadomia. Wystarczy tylko trochę rozsądku zarówno kierowców jak i pieszych, którzy najczęściej są również kierowcami tylko o tym zapominają. Zatem apeluję o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego a przede wszystkim prędkości i nie przechodzenie w miejscach niedozwolonych i tragedii będzie przynajmniej o połowę mniej. Aha i gdyby kierowcy nie rozglądali się co dzieje się na budowie byłoby już zupełnie dobrze i bezpiecznie.

  152 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2296