zamknij

Wiadomości

Budują drogę R-P nawet „po ćmoku” i budzą mieszkańców. Miasto: są ku temu powody, że pracują też w nocy

2024-01-25, Autor: 

Wykonawca budowy brakującego odcinka drogi Racibórz-Pszczyna wziął się ostro do pracy i nie zwalnia tempa. Robotnicy krzątali się nawet w największych mrozach. Rzecz w tym, że hałasy dobiegają z placu budowy nawet w środku nocy, na co skarżą się mieszkańcy ul. Niedobczyckiej i Wrzosowej. Pytają, czy firma może w ogóle działać w czasie, gdy inni chcą już spać. Odpowiedź UM może zaskakiwać, ale jak się dowiadujemy nocne prace „mają swoje uzasadnienie”.

Reklama

Budowa drugiego, rybnickiego odcinka drogi Racibórz-Pszczyna (od Wodzisławskiej po Sportową) rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku. Wyłoniony w przetargu wykonawca – firma Budimex chce zmieścić się w terminie, czyli do wiosny 2025 roku. Robotnicy krzątają się więc na placu budowy podczas opadów deszczu, czy mrozów, co dało się zauważyć jadąc choćby ul. Wodzisławską. Mieszkańcy mający swoje domy obok budowy zwracają jednak uwagę na to, że głośno jest również w nocy. W tej sprawie zgłosiła się do nas Czytelniczka:

Borykamy się z hałasem dobiegającym z robót budowlanych przy ulicy Niedobczyckiej (obok skrzyżowania z Wrzosową) prowadzonych w godzinach nocnych. Nie jest to pierwsza taka akcja. W tym tygodniu to już trzecia noc pod rząd zarwana dzięki firmie Budimex. Prawdopodobnie sprawę będziemy zgłaszać wraz z mieszkańcami na policję z racji zagłuszania ciszy nocnej. Czy macie może jakieś informacje, dlaczego firma ta buduje drogę po nocach? - pyta.

Dodaje, że w nocy z 20 na 21 stycznia robotnicy skończyli kopać o godz. 4:30.

We wspomnianym przez rybniczankę rejonie nowa droga powstaje tuż obok istniejących domostw. Okazuje się, że wykonawca ma zgodę Urzędu Miasta w Rybniku nawet na nocne prace.

Może się zdarzyć, że prace budowlane prowadzone są w okresie nocnym, ale mają one swoje uzasadnienie i są sporadyczne. Jest to spowodowane przede wszystkim koniecznością zachowania reżimu technologicznego związanego np. z wylewaniem mieszanek betonowych w sposób ciągły na obiektach mostowych. Prace nocne mogą być również wykonywane z uwagi na wydane warunki wyłączeń przez gestorów sieci np. sieci elektroenergetycznych (najczęściej wysokich i średnich napięć) – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Urząd miasta zdaje sobie sprawę z utrudnień.

Bardzo przepraszamy mieszkańców, dla których praca na budowie jest utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu, mamy nadzieję, że takich sytuacji będzie jak najmniej. Jednocześnie prosimy o wyrozumiałość dla wykonawcy tej inwestycji, który zapewnia, że z prac nocnych korzysta tylko, kiedy są one wymuszone opisanymi sytuacjami – dodaje nasza rozmówczyni.

Mieszkacie w pobliżu budowanej drogi Racibórz-Pszczyna? Wam również przeszkadzają nocne hałasy z placu budowy?

Oceń publikację: + 1 + 109 - 1 - 60

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~ 2024-01-25
  09:12:24

  109 7

  Budują w nocy - źle, nie budują w nocy - dlaczego inwestor nie zadbał o to, żeby budowali w nocy i szybciej skończyli? Ludzie! Skończcie tyle narzekać! Szybciej skończą budować to i szybciej skończą się uciążliwości z tym związane. Szacunek dla wykonawcy i ludzi u niego pracujących.

 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2024-01-25
  09:29:33

  94 5

  No i dobrze że tak solidnie realizują, nawet choćby w nocy, na zachodzie to norma.
  Chcą dotrzymać terminu i reżim technologiczny tego wymaga czasami.
  Polacy zawsze będą narzekać...

 • ~kapiszon 2024-01-25
  09:30:12

  20 73

  Fajnie, że budują. Jednak te hałasy przez pół nocy (noc liczę od 22 do 6) walenia czymś ciężkim w metalowe elementy, maszyn budowlanych, rozładowywania materiałów to gruba przesada i nie pierdziel cukiereczku, że ludzie są beee bo narzekają.
  Budowa najdroższej drogi nowożytnego świata, jedyne ~60 baniek za km, prowadzona powinna być w sposób nieutrudniający życia mieszkańców. A tak po raz kolejny nie jest.

 • ~Otto 2024-01-25
  09:31:49

  74 10

  Moze by sie kto zajal DZIURSKAMI w rybnickich drogach? To juz nie sa dziury ino kratery!
  Mniejsza o to, ze komus zaraz kola urwie, ale ktos moze zginac przez tych nieodpowiedzialnych ludzi z Urzedu Miasta.

 • ~kurier 2024-01-25
  10:14:21

  68 6

  Była taka firma która remontowała drogę i pracownicy schodzili o godz 15. Wszystkich to oburzalo że przez to sie wszystko ślimaczy. Dobrze ze ta firma buduje w nocy. Wykorzystuje maksymalnie czas. Trochę cierpliwości by się przydało. Można kupić zatyczki do uszu

 • ~ 2024-01-25
  10:53:02

  9 54

  ciekawe czy po z zakończeniu inwestycji ten kto dostanie premię podzieli się z niewyspanymi mieszkańcami : D

 • ~moratorek 2024-01-25
  11:12:06

  38 5

  Starzy mieszkańcy tych rejonów są przyzwyczajeni do nocnych, ciężkich odgłosów. Były one tutaj słyszalne od zawsze, tzn. od czasu kiedy istnieje dworzec towarowy.

 • ~Laczek Ferdynanda Kiepski 2024-01-25
  11:51:28

  47 4

  Ludzie ogarnijcie się, nie budują, źle, budują źle ¯\_(ツ)_/¯

 • ~Maksymilian Popeć 2024-01-25
  14:43:40

  36 7

  Proszę się przyzwyczajać. Po otwarciu drogi, będzie jeszcze gorzej.

 • ~Lucky1777 2024-01-26
  13:52:48

  9 2

  a ja podczepię się pod temat. Kiedy jaśnie Prezydent Kuczera ma zamiar zlikwidować ograniczenie prędkości do 80km/h i 60 km/h na węźle Boguszowice, gdzie od miesiąca nie ma żadnych prac?
  Taki idiotyzm, by bulić miliony za drogę, a jeździć 60km/h bo urzędzasom, nie chce się wyrzucić znaku to tylko u nas.

 • ~antyk23 2024-01-26
  15:06:47

  4 2

  Przynajmniej robią( uciążliwie, ale robią), bo na drodze nr 924 Szczejkowice- Żory( ale większość w lesie) od początku października trwa przerwa, a termin zakończenia to lipiec 2024. Jest tam totalny chaos w oznaczeniu drogi, bo są jednostronne zwężenia i ich odwołania i znów zwężenie, jest 60 km/h i odwołanie, za 80 m dalej znów ograniczenie i znów odwołanie, a dla urozmaicenia są CZTERY PRZESZKODY w postaci uciętego starego asfaltu( jak się ten narzygany na te poprzeczne uskoki asfalt wykruszy, to rozrzucają łopatami trochę nowego). Dalej- Zarząd Dróg Wojewódzkich zafundował 33-miesięczny remont drogi 925, a sugerowany objazd/zjazd z autostrady w Rowniu, gdzie czasem kolejka na zjazd jest delikatnie mówiąc dłuuuuuga. Zatem cieszcie się, bo szybciej skończą

 • ~7814rich 2024-01-26
  23:47:07

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4008