zamknij

Wiadomości

Wyburzają budynki pod drogę Racibórz-Pszczyna. Dobrze to widać z góry (zdjęcia)

2023-08-10, Autor: 

Trwają przygotowania do budowy brakującego rybnickiego odcinka drogi Racibórz-Pszczyna. Jak informuje nas magistrat, wyburzane są opuszczone budynki. Zakończyło się natomiast rozpoznanie saperskie. Kiedy nastąpi pierwsze wbicie łopaty?

Reklama

To już wiecie. W połowie maja w rybnickim magistracie podpisano umowę z wykonawcą, który wybuduje brakujący 4-kilometrowy odcinek drogi Racibórz-Pszczyna. Zrobi to firma Budimex za ponad 268 mln zł »Umowa na dokończenie budowy Drogi Racibórz-Pszczyna – podpisana«

Mamy sierpień, pytamy się w rybnickim magistracie, na jakim etapie znajdują się przygotowania do inwestycji. Ze zdjęć, jakie wykonaliśmy dronem wynika, że burzone są opuszczone przez mieszkańców budynki. Potwierdza to Lucyna Tyl z biura prasowego UM w Rybniku.

Jeśli chodzi o trwającą budowę odcinka Drogi Regionalnej pomiędzy ulicą Wodzisławską i ul. Sportową, to wyburzeniu podlega tam 9 budynków mieszkalnych oraz 14 obiektów towarzyszących tj. garaży, budynków gospodarczych czy też wiat. Zakończenie trwających prac wyburzeniowych zaplanowano na koniec sierpnia tego roku – wyjaśnia.

Dodaje, że materiał z wyburzeń w postaci złomu stalowego czy też gruzu betonowego i ceglanego jest na bieżąco utylizowany lub też składowany w obrębie placu budowy (w zależności o jego jakości), by wykorzystać go jako tymczasowe wzmocnienie np. dróg technologicznych.

Lucyna Tyl mówi też nam, że teren jest bezpieczny pod względem „niespodzianek” w ziemi.

Wykonawca zakończył rozpoznanie saperskie, które potwierdziło brak niewybuchów w obszarze placu budowy. Kwestia prac archeologicznych aktualnie jest na etapie procedowania pozwolenia wydawanego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po jego otrzymaniu Wykonawca przystąpi do prac archeologicznych, które będą prowadzone równolegle z pracami ziemnymi i karczowaniem terenów leśnych. I ten moment będzie traktowany jako „wbicie pierwszej łopaty” na tej budowie – zaznacza.

Do wycięcia będzie ponad 500 drzew (dokładnie 507).

Oceń publikację: + 1 + 37 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Fischer 2023-08-10
  15:45:01

  24 7

  Dlaczego w nazwie jest Racibórz skoro nigdy ta droga tam nie dotrze? Może "R" kojarzyć z Rybnikiem i po sprawie. ;)

 • ~corona 2023-08-10
  17:57:45

  25 3

  Dokładnie, w rydułtowach nie mają pieniędzy żeby chodniki zrobić a co dopiero drogę szybkiego ruchu.

 • ~corona 2023-08-10
  17:58:21

  9 3

  Bo też chyba przez rydułtowy ona powinna iść jak się nie mylę.

 • ~DonPedro 2023-08-11
  08:28:22

  11 7

  Dla mnie to jest droga Rybnik1 i Rybnik2 czyli R1 i R2 (w budowie).
  Racibórz i ich pisiory wydoili kase z wojewodztwa i zamiast kolejnego etapu od strony Rybnika
  czy tez w stronę Rybnika to wybudowali cwierc obwodnicy miasta od Miedoni do Ploni. W poprzek kierunku na Rybnik i na Pszczyna.
  Myśmy na tym stracili przez 2 lata ok. 60 mln zł.
  A oni dalej jeżdżą na A1 i A4 na węzeł Sośnicowice. I nie są zainteresowani dalszym ciągiem na Rybnik tylko budowa kolejnego etapu obwodnicy.
  W Żorach ta droga R-P przez Wygoda i Kradziejowka to jednopasmowy, kolizyjny, zawalony tirami łącznik Wislanki i A1.
  Nasza droga to Rybnik 1 i Rybnik 2 a nie jakiś
  Ra-Ps.

 • ~ 2023-08-11
  08:59:06

  5 13

  nie można było tej trasy poprowadzić inaczej żeby uniknąć tylu wyburzeń i karczowania lasów?dlaczego nikt nie protestował jak przy CPK?

 • ~WebAdmin 2023-08-11
  09:27:44

  14 7

  Nikt nie protestował i nie robił cyrku jak z CPK, bo za wyburzenia i pozbawienie ludzi domów, masową wycinkę odpowiadali P0wcy. Temat więc nie został wyciszony a nie sztucznie podsycany, jak identyczna inwestycja CPK.
  Przy drodze R-Pbsię z nimi nikt nie cackał.

 • ~DonPedro 2023-08-11
  17:45:55

  4 4

  Do WebAdmin: Z drogi R1 skorzystali wszyscy mieszkańcy okolic Rybnika i była planowana od lat 70-tych a z tego planu CPK czyli wydebienia kasy z UE na budowę kolei skorzystają tylko centralne wladze.
  Po co komu takie koleje skoro trzeba na nie jechac do J-bia albo do jakiejs wsi i w dodatku ma to zlikwidowac hub lotniczy Pyrzowice. Akualnie z Rybnika pojedziesz cugiem do Wiednia, Ostrawy, Pragi i nad Bałtyk.
  Napisz wszystkim w czyim to jest interesie żeby jeździć jak owca ze Śląska do Baranowic? Na pewno to nie w interesie Slonzokow

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1604