O krok od II ligi

2003-03-25, Autor:
Siatkarze RMKS Rybnik kończą bieżący sezon na pozycji lidera śląskiej III ligi. Niestety nie udało im się wejść do II ligi.

Siatkarze RMKS Rybnik wygrali w bieżącym sezonie śląską III ligę i uzyskali prawo gry w barażach o II ligę. Była to ogromna niespodzianka, gdyż dysponując młodym składem i najniższym budżetem trzeba było pokonać starsze i bogatsze zespoły. Faworytem rozgrywek był MMKS Dąbrowa Górnicza i MKS Żywiec.
    Baraże zostały rozegrane w Strzelcach Opolskich w dniach 14-16 marca. Udział w nich wzięły cztery zespoły reprezentujące województwo lubuskie, dolnośląskie, opolskiego i śląskie.
    Początek turnieju rozwinął się po myśli rybnickich siatkarzy. W pierwszym dniu RMKS zmierzył się z Astrą Nowa Sól i zwyciężył 3:1 (24:26, 25:13, 25:18, 25:23). Bardzo dobrze zaprezentował się Tomasz Grygoruk, który był nie do powstrzymania na środku siatki. Dobry mecz rozegrał także wystawiający Łukasz Lip (uznany później za najlepszego rozgrywającego turnieju) i atakujący Marcin Grzegoszczyk. W drugim meczu dnia Chrobry Głogów pokonał faworytów Karo Strzelce Opolskie 3:0.
    W drugim dniu RMKS zmierzył się z Chrobrym Głogów. Po niezwykle zaciętym pojedynku zwyciężyli Rybniczanie 3:2 (19:25, 26:24, 25:20, 23:25, 15:8). Mecz miał bardzo dramatyczny przebieg, obie strony walczyły o każdą piłkę nie oszczędzając się w obronie. Cały zespół zagrał na wysokim poziomie i właśnie zespołowa gra pozwoliła zwyciężyć w tym meczu. W drugim meczu dnia Karo Strzelce Opolskie pokonało Astrę Nowa Sól 3:0.
    Przed spotkaniami w ostatnim dniu turnieju RMKS mając dwa zwycięstwa przewodził w tabeli. W pierwszym meczu dnia Chrobry Głogów zwyciężył 3:1 Astrę Nowa Sól. Do awansu siatkarzom RMKS wystarczało zdobycie minimum dwóch setów, natomiast gospodarze musieli wygrać 3:0. Mecz od początku nie układał się po myśli rybnickich siatkarzy. Gospodarze zaprezentowali bardzo dobrą zagrywkę, z którą przyjmujący RMKS-U nie umieli sobie poradzić. We wszystkich elementach gry toczyła się wyrównana walka, jednak kilka punktów zdobywanych przez zagrywkę pozwalało gospodarzom wygrywać kolejne sety. W drugim secie RMKS prowadził 23:21 i wydawało się, że zwycięstwo w tym secie jest już w zasięgu ręki. Niestety, kilka błędów w odbiorze spowodowało utratę kolejnych punktów. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 3:0 (19:25, 23:25, 17:25).

Skład zespołu RMKS: Norbert Krawczyk, Grzegorz Musiolik, Grzegorz Grygoruk, Sebastian Łyczko (kapitan), Marcin Kirylak, Marcin Grzegoszczyk, Tomasz Grygoruk, Wawrzyniec Bonk, Łukasz Lip, Bartłomiej Rogoziński, Bazyli Kowalski, Łukasz Majenta (libero), Mateusz Blic.
Trenerzy: Roman Pinoczek, Lech Kowalski