Zauważyliście w Rybniku bilbordy w odcieniu błękitu? W ramach styczniowej kampanii społecznej nawołują, aby reagować na przemoc w rodzinie, która może dotknąć każdego z nas, a jest zjawiskiem bardzo częstym.
Przemoc w rodzinie może dotknąć każdego – na problem uwagę zwracają styczniowe kreacje na miejskich bilbordach. Nie bądź obojętny – reaguj, korzystając z dostępnych narzędzi pomocy!
Siedem miejskich dwustronnych podświetlanych billboardów stoi przy drogach wyjazdowych/dojazdowych do miasta, tj. przy ulicach: Żorskiej, Mikołowskiej, Raciborskiej, Rudzkiej, Gliwickiej, Wodzisławskiej i Zebrzydowickiej i tym razem zwraca uwagę na problem przemocy. Kampania „Nie bądź obojętny! Przemoc w rodzinie może dotknąć każdego” to efekt współpracy Miasta – magistratu i Ośrodka Pomocy Społecznej – z Komendą Miejską Policji w Rybniku.
Zwykle na bilbordach prezentujemy wydarzenia, które mają promować miasto i wydarzenia na jego terenie. Wykorzystujemy je również do kampanii informacyjnych i społecznych – np. o szkodliwości smogu, konieczności selektywnej zbiórki odpadów czy korzyści płynących z budżetu obywatelskiego. Tym razem zwracamy uwagę na problem przemocy, który – niestety – jest zjawiskiem częstym i może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć czy miejsce zamieszkania. Ważne, by wiedzieć, gdzie w takiej sytuacji zwrócić się po pomoc – to jest nadrzędny cel kampanii. W sytuacji kryzysowej można skorzystać z czynnego przez całą dobę ogólnopolskiego numeru telefonu dla ofiar przemocy w rodzinie, czyli tzw. „Niebieskiej Linii” 800 120 002 – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Rzadko jest też incydentem jednorazowym. Mówienie o przemocy nie jest też łatwe.
Osobom doświadczającym przemocy, a ujawniającym ten fakt, często towarzyszy lęk, strach, głównie przed konsekwencjami oraz dalszymi działaniami w procedurze „Niebieskie Karty”, a jest to często długa droga – mówi Marzena Krawczyk koordynator Zespołu ds. Przemocy Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, pełniąca także funkcję Przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego w Rybniku.
– Aby skutecznie przeciwstawić się przemocy fizycznej i psychicznej, należy przełamać strach i pozwolić sobie pomóc. Każda osoba, która padła ofiarą takich zachowań, może liczyć na wsparcie policjantów oraz innych placówek świadczących pomoc. Ważne jest również, aby na przemoc domową reagowali także sąsiedzi oraz bliscy ofiar. To pomoże odpowiednim podmiotom skutecznie działać. Bierne przyglądanie się sytuacji na pewno nic nie zmieni, a jeden sygnał może pomóc uniknąć tragedii – wyjaśnia starszy aspirant Bogusława Kobeszko, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku.
„Niebieska Karta” jest dokumentem urzędowym, który sporządza się w przypadku stwierdzenia podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie. „Niebieską Kartę” może założyć funkcjonariusz policji, pracownik socjalny, przedstawiciel gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia. Służy dokumentowaniu faktów związanych z przemocą w rodzinie oraz ocenie zagrożenia dalszą przemocą. Po wszczęciu procedury „Niebieskie Karty” sytuacja osoby, co do której istnieje podejrzenie, iż doświadcza przemocy, będzie monitorowana przez koordynatora – pracownika socjalnego Zespołu ds. Przemocy Ośrodka Pomocy Społecznej oraz dzielnicowego komendy Policji.
W 2022 roku prowadziliśmy 430 procedur „Niebieskie Karty” w 352 rodzinach. Przemocy doświadczają zarówno kobiety, mężczyźni oraz dzieci. Osobami, co do których istnieje podejrzenie, że mogą stosować przemoc w rodzinie są kobiety, mężczyźni, osoby nieletnie. Najczęściej sprawcami przemocy wobec małoletnich są ich najbliżsi opiekunowie: rodzice, dziadkowie – zaznacza Marzena Krawczyk.
Z danych Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku wynika, że w 2022 roku w ramach 430 procedur „Niebieskie Karty” odnotowano:
430 osób doświadczających przemocy psychicznej
285 osób doświadczających przemocy fizycznej
18 osób doświadczających przemocy ekonomicznej
13 osób doświadczających przemocy seksualnej
12 osób doświadczających zaniedbania
Nie bądź obojętny! Jesteś świadkiem lub ofiarą przemocy w rodzinie, nie bój się poprosić o pomoc - tel 800 120 002, e-mail: [email protected]
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
29615W Boguszowicach lądował śmigłowiec LPR. Mężczyzna zasłabł w łazience
21911Czytelnik: co się stało w piątek wieczorem na ul. Jośki?
21149Wody aż po pas w centrum Rybnika! Zalało restaurację z kuchnią gruzińską. Jak możemy pomóc? (zdjęcia)
19488Jarmark bożonarodzeniowy w Rybniku: wiemy, jakie są ceny produktów i usług
17324„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44„Polsatowi już dziękujemy”. Kabaret Młodych Panów pożegnał się z widzami (oświadczenie)
+209 / -33Miasto zabiera głos po artykule o najmie stoisk pod jarmark. Przedsiębiorcy ripostują
+167 / -37Gdyby nie jej uczciwość, rybniczanin mógłby stracić pieniądze
+126 / -4Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+124 / -29Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
19In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
19Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada
15Wojciech Piecha kandydatem PiS na prezydenta Rybnika? Pytamy byłego senatora
14Bili i poniżali kobiety. Śląscy patostreamerzy w rękach policji. Jeden z nich pochodzi z Żor (wideo)
13Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1541
~780323 2023-01-16
14:09:44
Przemoc w rodzinie to temat rzeka. Ile z tych interwencji jest spowodowana chęcią zemsty na byłym partnerze lub partnerce. Co z dziećmi które są izolowane od drugiego rodzica tutaj nie można wszcząć niebieskiej karty.Wszystko pod publikę i statystyki a pomocy żadnej ze strony powołanych do tego instytucji. Policja nic nie robi, MOPS i inni mogą wysłuchać i połączyć się w bólu z powodu zaistniałej sytuacji i tyle w temacie. Tymi bilbordami nikogo nie uratujemy, jeśli prawo nie będzie miało właściwej wykładni a jego nieprzestrzeganie będzie się wiązało z brakiem kar dla przemocowców obu płci.
~Lateks 2023-01-16
15:25:41
Przemoc w rodzinach to jest problem, ale największą przemoc to ludzie odczuwają ze strony polityków, gdzie potem stosują przemoc w postaci wszelkich urzędów i funkcjonariuszy.
Gdzie każdy pucybut czuje się panem do gnębienia ludzi.
~Franz Kawka 2023-01-16
15:54:55
Mnie np. żona zmusza do oglądania TVPis. Można to zgłosić? To jest najgorszy rodzaj przemocy, przemoc psychiczna bo na tych debili nie da się patrzeć na trzeźwo.