zamknij

Wiadomości

Na rowerze z południa do centrum miasta. Za pół miliona powstaną projekty nowych tras

2022-07-29, Autor: wk

Miasto planuje budowę nowych dróg rowerowych. W tym roku mają powstać ich projekty, których wykonanie za prawie pół miliona złotych zleciły już Rybnickie Służby Komunalne. Chodzi o łącznie ponad 5 km ścieżek, mających połączyć południowe dzielnice z centrum miasta. Poza tym w najbliższych miesiącach powstaną w Rybniku dwa nowe przejazdy rowerowe.

Reklama

Projekty nowych tras powstaną jeszcze w tym roku

Jednym z priorytetów polityki zrównoważonej mobilności miejskiej jest zapewnienie połączenia rybnickich dzielnic z centrum miasta. To ważny aspekt szczególnie dla tych rowerzystów, którzy dojeżdżają do pracy lub chcą załatwić sprawy w urzędach, ale także dla tych, którzy korzystają z roweru w celach rekreacyjnych – uzasadnia planowane powstanie dwóch nowych dróg rowerowych Łukasz Karbowiński, rybnicki Oficer Rowerowy.

Do grudnia 2022 roku, zgodnie z podpisanymi przez miasto umowami, mają powstać dwa projekty nowych dróg rowerowych, które połączą Chwałowice i Boguszowice Stare z centrum Rybnika.

Do tej pory osoby, które wybierały ruch pieszy albo rowerowy musiały poruszać się w ruchu tzw. ogólnym, co często powoduje utrudnienia i jest niebezpieczne. Teraz będzie łatwiej, bo trasy będą odizolowane od nowych dróg – przekazuje Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

Wykonanie projektów nowych tras rowerowych zleciły podmiotom zewnętrznym Rybnickie Służby Komunalne. Nowe ścieżki, dedykowane zarówno pieszym, jak i rowerzystom, mają uzupełnić istniejącą sieć rowerową.

Obecnie starając się dojechać rowerem zarówno z dzielnicy Boguszowice, jak i Chwałowice, trasę trzeba w znacznej części przebyć w ruchu ogólnym na drogach o bardzo dużym natężeniu ruchu, gdzie rowerzysta może nie czuć się bezpiecznie. Dzięki nowym drogom dojazd rowerem do centrum stanie się szybszy, łatwiejszy i bardziej bezpieczny – podkreśla Łukasz Karbowiński.

Trasa Chwałowice-centrum miasta

Pierwsza z planowanych dróg – o długości ponad dwóch kilometrów – ma połączyć Chwałowice z centrum miasta. Za stworzenie jej dokumentacji miasto zapłaci 239 850 zł brutto.

Trasa ta ma przebiegać mniej więcej w śladzie ścieżki, którą obecnie wybierają mieszkańcy zamiast wąskiego chodnika wzdłuż ul. Chwałowickiej.

Pierwszy etap nowej drogi przebiegać będzie od ulicy Parkowej – pomiędzy torami kolejowymi, a Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi „Kolejarz”, przez tereny leśne, pod Drogą Regionalną, aż do ulicy Śląskiej. Trasa zostanie także połączona z ulicą Krupińskiego – informuje Urząd Miasta Rybnika.

Trasa Boguszowice Stare-centrum Rybnika

Druga droga z kolei, o długości ponad 3,5 km, poprawi warunki dojazdu do centrum miasta z Boguszowic Starych. Wykonanie dokumentacji projektowej dla tej trasy kosztować będzie w sumie 258 300 zł brutto.

Przebieg planowanego połączenia, które przebiegać będzie obok hałdy, wyznaczono wzdłuż ulicy Tkoczów i ulicy Przez Zwał – od Drogi Regionalnej do ulicy Małachowskiego.

Dwa nowe przejazdy rowerowe

Jeszcze w tym roku mają powstać w mieście dwa przejazdy rowerowe:
- przejazd przez ul. Rudzką na wysokości plaży Pniowiec,
- przejazd przy ul. Mikołowskiej na wysokości tężni solankowej.

Pierwszy z nich ma umożliwić bezpieczne dotarcie z drogi rowerowej wzdłuż ul. Rudzkiej na miejską plażę (w tej chwili znajduje się tam tylko przejście dla pieszych, na którym trzeba zejść z roweru). Drugi z kolei ma być elementem niebieskiego szlaku rowerowego, obecnie przecinanego ruchliwą ul. Mikołowską.

Powstanie obu przejazdów rowerowych planowane jest na najbliższe miesiące tego roku.

Oceń publikację: + 1 + 35 - 1 - 50

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~jojo 2022-07-29
  10:50:18

  62 14

  Pół miliona za projekt w dobie kryzysu. Jestem ciekaw ile będzie kosztować nas wykonanie tych ścieżek.

 • ~wojt134 2022-07-29
  11:03:33

  49 8

  No pięknie tylko Panie Prezydencie kiedy doczekamy się remontu drogi Zebrzydowickiej nie wspomnę właśnie o drodze rowerowej z Zebrzydowic czy Jejkowic dojechać do centrum to masakra . Pozdrawiam.

 • ~Arteks 2022-07-29
  11:15:09

  30 53

  Trzeba trochę przyśpieszyć z drogami rowerowymi bo po bardzo owocnym dla rowerzystów okresie 2017-2019 nastąpiła pewna stagnacja. Szczególnie trasa Chwałowice-Parkowa może być świetną alternatywą wobec jeżdżenia autami. Prawie cały czas w cieniu, bezkolizyjnie. @jojo - PiS w dobie kryzysu traci miliard zł z powodu opieszałości w likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, a jej członkowie mają dostać 20 tys. zł miesięcznie za nicnierobienie do czasu aż osiągną wiek emerytalny. Ma to wynieść ok. 23 mln zł. To się nazywa marnotrawstwo. Dobrze, że w Rybniku nie rządzi PiS. Ale byśmy mieli... @wojt134 - wszystko w swoim czasie. Skupianie się wyłącznie na autach powoduje potem braki w innych dziedzinach.

 • ~Abisall 2022-07-29
  12:31:22

  41 7

  No faktycznie ciekawe co w PROJEKCIE 2 km ścieżki rowerowej ma kosztować 239 850 zł brutto

  " ma umożliwić bezpieczne dotarcie z drogi rowerowej wzdłuż ul. Rudzkiej na miejską plażę (w tej chwili znajduje się tam tylko przejście dla pieszych, na którym trzeba zejść z roweru)." - dla bezpiecznego dotarcia na plażę to tam potrzeba nie zamalowania czerwona farbą kawałka drogi i postawienie dwóch znaków, a ustawienia szykany która zmusi rowerzystów do rozejrzenia się przed wjazdem na drogę

 • ~Maksymilian Popeć 2022-07-29
  12:40:26

  4 14

  @wojt134 - https://krytykapolityczna.pl/kraj/miasto/uprzywilejowana-kasta-kierowcow/?utm_term=Autofeed&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR1DWjTXRYBD17Hbup0OZ0h37KJUKsRVUuJNmLN4yPzOEjN2RoZrrDhLP2A#Echobox=1659003788

 • ~Maksymilian Popeć 2022-07-29
  12:48:38

  15 12

  A od drogi RP jak mieszkańcy Boguszowic mają dojechać do centrum??? Tym krzywym chodnikiem wzdłuż Świerklańskiej, gdzie jedynym efektem przebudowania tej drogi było wyrżnięcie drzew i zrobienie patelni? Teraz widać jak na dłoni, że budowa dróg ekspresowych biegnących przez miasto, generuje takie same problemy jak linie kolejowe przecinające miasto.

 • ~norton 2022-07-29
  12:58:11

  27 4

  Nie wiem, kto odpowiada za ścieżki rowerowe - rybnicki - umiejscowione w okolicznych lasach. Dziury i błoto po kolana, stojące kałuże. Ja rozumiem, że to jest las ale skoro jest to ścieżka rowerowa to powinna mieć minimalne standardy przejazdu. Okolice Kanetowca od ulicy Stawowej oraz tzw" starej bany" w stronę Mikołowskiej.
  Dodatkowo wysypujące się śmieci na ścieżkę rowerową w okolicy sklepu "Sum" w Orzepowicach. Chlew jakich mało.

 • ~Arteks 2022-07-29
  13:15:30

  11 33

  @Maksymilian - dzięki za świetnego linka. Artykuł kapitalnie ośmiesza motodominację. Kiedy samorządowcy realnie z nią skończą? @norton - za ścieżki w lasach odpowiada bardzo bogata instytucja: Lasy Państwowe o dochodach której krążą legendy. W naszym przypadku mamy siedzibę na miejscu w Rybniku w postaci Nadleśnictwa Rybnik. Ich jedyne znane mi inwestycje w ostatnich latach to fajna ścieżka w Suminie w kierunku Rybnika oraz w okolicach stawów Palowickich. Ceny drzewa w ostatnim roku zdrożały od 20 do 70% w zależności od gatunku i rodzaju. Dlaczego nie naprawiają tych ścieżek? Przecież sami też z nich korzystają np. wywożąc drzewo. A może nasze lasy są tylko po to aby je eksploatować?

 • ~rzyt 2022-07-29
  13:37:13

  23 8

  W Rybniku zaczęło się gromadzenie kasy na wybory. Trzeba się przyjrzeć pracowni/om wykonującym to zlecenie. Bareja spalił Misia, SLD spaliło dekoracje płonącego Rzymu w Quo Vadis...przed wyborami.

  Quo Vadis Domine prezydencie?

 • ~Arteks 2022-07-29
  13:47:53

  11 33

  @rzyt - w PiS to dopiero się gotuje... Strach zagląda w oczy. Bo nie chodzi tylko o odebranie władzy ale możliwe, że też o Trybunał Stanu, więzienia, możliwe, że ucieczki z kraju. PiS wie, że przyszłorocznych wyborów nie może przegrać. Dodatek węglowy, czternasta emerytura, wakacje kredytowe... A wszystko w oparach inflacji 15%. Ile będzie po tym "festynie" rozdawnictwa i ile jeszcze pomysłów nas czeka? A Kuczera nie rozdaje tylko buduje, remontuje, inwestuje. Szanować takiego przywódcę! PiS zamyka kolejne oddziały naszego szpitala WSS... ;(

 • ~askup 2022-07-29
  14:57:45

  7 10

  Wreszcie coś ruszyło... ! Dojazd z Chwalowic to koszmar ! Dopóki nie było drogi regionalnej było kilka możliwości dostania się do centrum rowerem - szkoda że przy projektowaniu i budowie nikt o rowerzystach nie pomyślał ...za parkiem a wysokości starego szybu V zwykły tunel dla rowerów pod droga by wystarczył ...teraz trzeba wydać tyle kasę na projekt ...projekt w tym roku, ciekawe ile trzeba będzie poczekać na realizację , ale wreszcie coś ruszyło ..ciek jaki będzie plan bezpiecznego przejazdu pod mostem na Chwalowickiej, póki co aż prosi się o zwykły kontrapas rowerowy obok Shela w kierunku miasta....przy okazji projektu można by też pomyśleć o połączeniu tej ścieżki za parkiem jakaś kładka do ulicy Kwiatowej - wtedy od razu jest szybkie połączenie ze ścieżką rowerową nad Nacyną, wiele pociągów tam nie jeździ , ale z PKP pewnie ciężko się będzie dogadać

 • ~Maksymilian Popeć 2022-07-29
  15:48:16

  9 1

  @askup przed postawieniem tamy, jaką jest droga RP, miałem 6 przyjemnych wariantów dojazdu do centrum. Teraz została w zasadzie tylko Chwałowicka i naokoło przez Żeromskiego. Generalnie przestałem prawie że jeździć na rowerze.

 • ~Escape 2022-07-29
  16:57:35

  10 0

  co znaczy :- przejazd przy ul. Mikołowskiej na wysokości tężni solankowej."
  pasy? tunel - ? poważnie pytam

 • ~rzyt 2022-07-29
  17:46:53

  15 1

  ~Arteks, czyli cena za projekty jest adekwatna do "ogromu" inwestycji? Wydaje mi się to zbyt dużo i dlatego widzę tam drugie dno.

  A Ty o PIS-e. Widziałeś kiedyś kogoś, żeby za trybunał stanu ktoś został osądzony na więzienie?
  Nawet "żyrandolowi" nic nie zrobili pomimo czystki w zagrodzie z gęsiarkami. ;@))

 • ~Arteks 2022-07-29
  18:24:29

  11 19

  @rzyt - piszesz, że Neron spalił Rzym. A PiS burzy... kominy Elektrowni Ostrołęka na którą wydano, a raczej zmarnowano ponad miliard zł... To masz przykłady marnotrawstwa... Kuczera buduje potrzebne rzeczy tak jak drogi dla rowerzystów. Masz rację, że do tej pory nigdy żaden polityk nie trafił pod TS - ale nie było za co. Teraz eksperci mówią o złamaniu przez wielu z nich konstytucji, praworządności itd. Rozumiem, że uwiera cię to, że nie da się Kuczery potępić za wielość i rozmaitość inwestycji i konsekwencje w ich realizowaniu? Mieszkańcy też to widzą i docenią. Rządzenie w stylu PiS w województwie to... stagnacja w Kolejach Śląskich, likwidacja oddziałów szpitalnych i wydawanie pieniędzy na patriotyczne spędy i festyny. PiS ma żądne władzy rodziny... ale nie ma kompetentnych kadr do rządzenia.

 • ~Kwinto 2022-07-29
  21:23:29

  4 3

  Super że powstanie scieżka rowerowa za hajdą, już kilka razy pisałem że tam jest spory potencjał i świetne tereny aby bezpiecznie przedostać się z centrum Rybnika do południowych dzielnic. Myślę że nic nie stanie na przeszkodzie aby potem połączyć to z dalszą częścią bulwarów wzdłuż Nacyny w Popielowskim lasku. Trzymam kciuki za szybką realizację, jednocześnie trochę żal, bo wygląda na to że PKP nie udostępni tunelu pod węzłem kolejowym.

  ~Escape myślę że chodzi o wydzielony na drodze czerwone przejazdy rowerowe+ pasy dla pieszych. Faktycznie te dwa miejsca są dość niebezpieczne, szczególnie na Mikolowskiej gdzie czasami ciężko się wbić w ruch uliczny.
  Co do jakości niebieskiego szlaku pod Przegędzą, to chyba nie należą one do Rybnika, ale mogę się mylić.

 • ~Kwinto 2022-07-29
  21:40:25

  10 1

  ~Arteks
  2022-07-29
  13:15:30
  Dlaczego nie naprawiają tych ścieżek? Przecież sami też z nich korzystają np. wywożąc drzewo.

  Arteks akurat oni nie dośc że nie naprawiają scieżek to sami je dewastują. Tam gdzie konczy się wycinka pozostają rozjeżdżone drogi, koleiny i syf. Tak było w zeszłym roku na czarnym szlaku w stronę gzelu, a wystarczyłoby na koniec wyrównać drogę, trochę ubić i po kłopocie. Z drugiej strony na zielonym szlaku w stronę Szczejkowic wysypali miejscami tak gruby kamień że nawet na MTB ciężko się jedzie. Fakt żółty szlak od Suminy do Jejkowic jest ok, twardy drobny grys, dobrze ubity, to ja rozumiem.

 • ~niuti 2022-07-29
  22:16:38

  9 2

  Ceny z kosmosu :O
  A co do malkonenta/ów, że błoto itd. to nie drogi rowerowe, żeby gładko było. Jeszcze nikomu dziura ani błoto nie zaszkodziło. A jak nie pasuje to nie jezdzić. Za chwilę w lesie asfalty będą lali. Ehhh.

 • ~rzyt 2022-07-30
  10:05:08

  12 1

  ~Arteks, jak zwykle masz rację i mijasz się z prawdą. A odpowiedzi wprost nie dajesz. Tzn., że ceny na projekty to ten sam przekręt co każdy inny kiedy marnowany jest pieniądz znaczony podatkami obywateli. W działaniach Kuczery widzę brak symetrii w tworzeniu projektów kosztotwórczych w stosunku do tych, które by przynosiły miastu jakiś profit. Nie mów mi, że dla ścieżek rowerowych ludzie przeprowadzą się do Rybnika, by tu płacić podatki. TBS jeszcze nam czkawką się okaże. Spółki miejskie nie wnoszą do budżetu ani grosza. Nie wiem ile wodociągi wpłaciły dywidendy dla miasta. O Hossie też nie słyszałem ale pamiętam uchwały dokapitalizujące, bo brakło... Muzea to tylko koszty; rozumiem Ignacy...to nasza historia ale po co inne jak frekwencję nabijają pracownicy, których więcej niż zwiedzających. O spółce komunikacyjnej na razie nic nie mówię, bo jest na dorobku pod skrzydłami budżetu miasta.

  Pozdrawiam

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 425