zamknij

Wiadomości

Motocykl ratowniczy już jedzie do Rybnika!

2010-09-09, Autor: pww
Nareszcie udało się zebrać potrzebną ilość środków i zakupić motocykl ratowniczy. Jego oficjalne przekazanie Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu nr 3 w Rybniku nastąpi 25 września.

Reklama

Uroczystość przekazania motocykla odbędzie się 25 września o godzinie 14:00, podczas imprezy na rybnickim kampusie. Po oficjalnym przekazaniu, nowy nabytek miasta pojedzie ulicami Rybnika i zaprezentuje się mieszkańcom. Impreza zakończy się występem zespołów: „Sekcja z Włoch”, „Gif Noise”, „Driver by” i „Go naked” w ośrodku „Pod Żaglami” w Rybniku – Stodołach.


Prawdopodobnie motocykl rozpocznie swoja służbę wiosna 2011 roku. Sama zbiórka publiczna zakończy się nie prędzej niż w marcu 2011 roku, gdyż ciągle zbierane są pieniądze na wyposażenie motocykla.


Przypomnijmy, Bractwo Kurkowe od stycznia 2009 roku zbierało pieniądze na motocykl ratowniczy, czyli sprzęt, który dociera do poszkodowanych w wypadkach o wiele szybciej niż karetka. Pieniądze zbierane były na festynach, imprezach miejskich, aukcjach oraz istniała możliwość bezpośredniej wpłaty środków na konto. Po ponad roku starań w końcu udało się zebrać niezbędną kwotę, czyli około 130 tysięcy złotych.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~bezimienny 2010-09-09 13:34:46

  suuuper:):):) gratulacje dla organizatorów :) pozdro 106

  0 0
 • ~mao 2010-09-09 14:00:32

  gratulacje, szacunek drodzy Panstwo!

  0 0
 • ~ 2010-09-09 14:30:16

  brawo brawo!! i 25 już w terminarzu

  0 0
 • ~ROW1984 2010-09-09 17:28:56

  Super!! Życzę mieszkańcom Rybnika jak najwięcej tak pozytywnych wiadomości z naszego miasta :) Podziękowania dla wszystkich, którzy dorzucili choćby złotówkę. I pamiętajmy, jeszcze trzeba wyposażenie zakupić, więc 25go dajmy jeszcze kilka groszy i będzie git :)

  0 0
 • ~rybnik moim miastem 2010-09-09 21:33:09

  Świetny pomysł! Gratuluję!

  0 0
 • ~tomekrybnik 2010-09-10 01:47:56

  Ja z pewnością się narażę zwolennikom motocykla ratunkowego w Rybniku ale uważam ,że nie jest to dobry pomysł.Raczej zachcianka bractwa kurkowego,które by zaistnieć właśnie ten "słuszny społeczeństwu"cel wybrała.
  Ja zdaje sobie z tego sprawę ,że może to komuś uratować życie bo pomoc przybędzie kilka chwil wcześniej,ale...
  Szpital musi na każdej zmianie zatrudniać motocyklistę a nie każdy z obecnych sanitariuszy to motocyklista z przeszkoleniem na poruszanie się takim sprzętem.Na każdy wypadek i tak wysłać trzeba będzie karetkę bo jeśli cokolwiek się komuś stanie i tak jest transportowany do szpitala.Dodam ,że w wypadkach najczęściej uczestniczy kilka osób więc jeden sanitariusz i tak nie zastąpi ekipy karetki.Zawsze za motocyklem będzie podążała druga załoga.Motocykli ratunkowych jest w kraju kilka i ta liczba świadczy o tym ,że nie jest on traktowany jako niezbędny środek przy pomocy osobą w wypadkach drogowych.Nie słyszałem o przypadku i wręcz jestem pewien ,że w Rybniku karetka nie mogła dostać się na miejsce zdarzenia-przejedzie zawsze.Sprzęt drogi w utrzymaniu to chyba bractwo kurkowe będzie dalej sponsorowało serwis za datki na słuszny cel.No i motocykl jest znacznie mniej widoczny niż karetka,jeśli(czego nie życzę) rozbije się jadąc na sygnale to straty będą dużo większe niż w przypadku znacznie wytrzymalszego samochodu pogotowia,który w przeciwieństwie do niego może jechać dalej by uczestniczyć w akcji ratunkowej.I kto będzie płacił AC na tak drogą zabawkę?

  0 0
 • ~tomekrybnik 2010-09-10 02:05:39

  Proponuje zbieranie przez braci kurkowych kasy na helikopter ratowniczy.Doleci jeszcze szybciej niż dojedzie motocykl (czyli jeszcze szybciej może uratować życie),jest obsadzony pełną załogą i może zabrać pokrzywdzonych do dowolnego szpitala.Takich sprzętów tez jest kilka w kraju więc teraz kolej na Rybnik.Przeszkolimy pilotów,zatrudnimy ich,zasponsorujemy serwis- wszystko z datków zbieranych przez bractwo kurkowe.No i proszę nie pisać ,że głupi pomysł-na zdrowiu i życiu się nie oszczędza- a cel równie słuszny jak motocykl.
  Uświadomcie sobie ludzie ,że w ostatnich kilkudziesięciu latach NIE ODNOTOWANO przypadku w Rybniku by ktoś zmarł na wypadku drogowym z powodu nie udzielenia mu przedwcześnie pomocy.Jeśli tak to słucham kiedy to było lub czekam na wiadomość kiedy nastąpi pierwsze wydarzenie ,że motocykl ratowniczy będąc na miejscu wypadku uratował życie bo karetka by nie zdążyła.To będzie ewenement na cały kraj i zdarzy się właśnie w Rybniku.W Polsce będą jeździć same motocykle a karetki pójdą na złom.Ten kto ich do tej pory nie wprowadził na stan każdego szpitala pójdzie do kryminału bo naraził ofiary na brak szybkiej pomocy.
  Kupujcie dalej drogie zabawki -a dzieci nie mają co w biednych domach jeść.

  0 0
 • ~ROW1984 2010-09-10 03:34:02

  Tomekrybnik,odniosę się do twojej wypowiedzi, a mianowicie: po pierwsze nikt nie powiedział,że karetka nie zdążyła komuś uratować życia, ale patrząc na obecną sytuację na naszych drogach to chyba nie przyznasz mi racji, iż taki motocykl dotrze o wiele wcześniej, a nieraz te parę minut może zaważyć czy ktoś będzie tydzień czy miesiąc w szpitalu... Z drugiej strony napisałeś o helikopterze, i wyszło z tego tak,że niby miałby on latać do rannych w Rybniku?? A lądować to on będzie chyba ludziom na dachach... Reasumując, motocykl jak przyznałeś nie jest niezbędny, ale podnosi standardy w dziedzinie ratownictwa w Rybniku.

  0 0
 • ~tommi 2010-09-10 06:24:53

  wielki szacunek dla Bractwa Kurkowego i dla samego Lecha, wielkie również podziękowania dla ofiarodawców. wielka to sprawa i zakończona sukcesem.

  0 0
 • ~zxr9 2010-09-10 07:36:25

  wielkie BRAWO!

  0 0
 • ~bis 2010-09-10 07:37:36

  "tomekrybnik" pozwolę sobie na polemikę. "Szpital musi na każdej zmianie zatrudniać motocyklistę": po pierwsze nie musi, po drugie nie motocyklistę tylko ratownika. Nie istnieje zawód motocyklisty, chyba, że ktoś jeździ sportowo:) "Na każdy wypadek i tak wysłać trzeba będzie karetkę": zdajemy sobie z tego sprawę, niemniej jednak motocykl ratowniczy ma zasadniczo skrócić czas dojazdu ratownika, a nie zastąpić zespół w karetce. "w wypadkach najczęściej uczestniczy kilka osób": sugerujesz, że sprzęt będzie wykorzystywany tylko w wypadkach drogowych? A może ktoś np. dostanie zawału w domu, np. w Niedobczycach, gdzie dojechać w 4 minuty jest trudno? "I kto będzie płacił AC na tak drogą zabawkę?" Motocykl droższy od karetki? Poza tym ze zbiórki opłacony zostanie pakiet ubezpieczenia, szczegóły po publikacji rozliczenia. "Proponuje zbieranie (...) na helikopter ratowniczy": To dopiero jak mówisz "droga zabawka". Jeżeli na motocykl zbieraliśmy 1,5 roku, bo nie każdy mógł pomóc, to jak długo chciałbyś zbierać na śmigło? "NIE ODNOTOWANO przypadku w Rybniku by ktoś zmarł na wypadku drogowym z powodu nie udzielenia mu przedwcześnie pomocy": masz dostęp do takich danych? Znów mówisz tylko o wypadkach drogowych? Pomysł zakupu był i na bieżąco jest konsultowany z pogotowiem ratunkowym i odpowiada ich zapotrzebowaniu. A to pogotowie ratunkowe ma lepsze rozeznanie jaki sprzęt wzmocni ich skuteczność, a nie "tomekrybnik". Pozdrawiam.

  0 0
 • ~zxr9 2010-09-10 07:42:29

  tomekrybnik kretynie! ktoś naprawde robi dobrą robote a ty jeszcze masz czelnosć krytykować? Motocykl zajedzie do wypadku 10 razy szybciej i ten fakt chyba przysłania problem zatrudnienia motocyklisty-ratownika. Dla bractwa wielkie podziekowania i miejmy nadzieje ze motocykl nie bedzie musiał być czesto uzywany!

  0 0
 • ~ 2010-09-10 09:49:56

  Brawa za wytrwałość i osiagnięcie celu. Oby więcej takich akcji. Szkoda ,że ludzie tacy jak tomekrybnik, negują tego typu akcję. Jeśli ten motocykl, uratuje zdrowie lub życie chociaż tylko jednej jedynej osoby - to było to wszystko warte tego motocykla. Ale Tomekrybnik widzę już wycenił ludzkie zdrowie i życie. Otóż drodzy państwo , zdrowie lub życie jednego człowieka wg tomka rybnik nie jest warte 130 000 zł. Materialista.

  0 0
 • ~tommi 2010-09-10 10:05:11

  "tomekrybnik" motocykl ratowniczy zostal zakupiony z wolnych datków, wiec nie musiałeś sie dokladać, utrzymanie będzie juz opłacane w dużym uproszczeniu z podatków, wiec tez nie bezpośrednio tylko z Twoich pieniędzy, nie sądze tez żeby Twoje podatki były znacząco wieksze od pozostałej części mieszkańców Rybnika, więc proszę uszanuj innych decyzję.

  0 0
 • ~extremator82 2010-09-10 15:00:57

  proponuje do poszkodowanego Tomekrybnik podejsc... szkoda benzyny. Chyba chlopie nigdy nie jezdziles motocyklem i nigdy nie jechales przez Rybnik w czasie szczytow! PZDR :)

  0 0
 • ~ 2010-09-10 19:44:52

  Z kuli motocykla robią imprezę, brak słów ... Proponuję nie udzielać pierwszej pomocy tylko czekać na motocykl bo przybędzie na miejsce w ciągu paru minut ;)

  0 0
 • ~tomekrybnik 2010-09-14 00:52:56

  ~zxr9 -jeśli ktoś rozpoczyna dyskusję od takich słów jak ty to dla mnie jest to równoznaczne z tym ,że w szkole i w domu nie nauczyli kultury a dodatkowo powinieneś zmienić nazwę"nika" na drugi wyraz ,którym się posłużyłeś.
  ~Joseph-ależ życie cenię...wpisz w wyszukiwarce zwrot"dziecko potrzebuje pomocy" i zobaczysz ,że za 130tys (plus koszty utrzymania motocykla) można już uratować dziecku życie a nie gdybać ,że motocykl to może i kiedyś zrobi szybciej niż karetka.Materialista ale chyba dobrze myślący...pomagajcie konkretnym ludziom a nie gdybajcie nad drogim motocyklem.
  ~bis-alez owsem ratownika z uprawnieniami do prowadzenia motocykla ,który jest(jak musi) pojazdem uprzywilejowanym.Zwykły ratownik Ci nie pojedzie na takim sprzęcie a o lekarzu który się na to odważy nie wspomnę-24godzinny dyżur wg.Ciebie jest za free obsadzony przez oczekujących na wezwanie wolontariuszy-nie sadze.I nie słyszałem by pogotowie zabiegało o karetkę-był to taki pomysł ,że każdy by nie narazić się(tak ja teraz) zapytany o zdanie potwierdzał ,że taki sprzęt jest pomocny.Jaka instytucja państwowa lub samorządowa zapytana czy chcecie coś takiego odpowie ,że nie-samobójca.To tylko bractwo wpadło na taki pomysł a nikt o takiej potrzebie wcześniej nie wspominał.No ale jak jest 'szczytny cel" to weź tu się w mieście postaw ,że nie koniecznie jest to niezbędne dla bezpieczeństwa mieszkańców.Równie dobrze można wpaść na pomysł zakupu urządzeń do defibrylacji na każdej ulicy.

  0 0
 • ~tomekrybnik 2010-09-14 01:18:07

  Nikt tego nie skrytykuje ,bo może to komuś w trakcie zatrzymania akcji serca uratować życie.Proponuje nową zbiórkę dla bractwa ...urządzono do potrzymania akcji serca na każdym skrzyżowaniu-i bez krytyki-słuszna choć droga inwestycja -niech Rybnik będzie pierwszy tak wyposażonym miastem w Polsce.
  ~tommi: podatki podatkami ale czy ktoś np. w formie referendum zapytał mieszkańców czy chcą na takowy sprzęt płacić(utrzymywać go)...może lepiej za ta kasę zatrudnić lekarza od serduszka by w przychodni na B.W.P na taka wizytę nie czekali schorowani ludzie pół roku-mogą nie dotrwać.
  ~extremator82-jeździłem (teraz rzadziej) motocyklem i doceniam ten środek transportu jako bardziej wyzwolony niż samochodzik.Tylko polecam zobaczyć sobie sposób jazdy członka bractwa kurkowego(film zamieszczony na tej stronie).Facet wyprzedza co tylko się da w miejscach zabronionych (zakazy,linie ciągłe,skrzyżowania,powierzchnie wyłączone z ruchu) a następnie pokazuje swoją "mordkę" i zachwala ten środek transportu jako szybszy- dla mnie porażka-mógł jeszcze piwo wypić przed kamerą przed jazdą i stwierdzić ,że to mu skrzydeł dodaje.
  Pozdrawiam namawiam do dyskusji lecz bez chamskich argumentów( ~zxr9-mamy się zapytaj dlaczego jak miałeś inne zdanie na temat np.wartości odżywczych szpinaku lub tranu nie nazywała cię kretynem ).

  0 0
 • ~Teddy 2010-09-16 00:48:37

  ~tomekrybnik idź wytrzeźwiej bo bredzisz z upojenia !!!! Ratownik na motocyklu ma zabezpieczyć miejsce zdarzenia i udzielić niezbędnej pierwszej pomocy do czasu przyjazdu zespołu ratunkowego a nie szyć rany i gipsować!!! Słyszałeś o złotych 4 minutach?? Konia z rzędem temu kto mi udowodni, że karetka ze szpitala dojedzie na Żorską w godzinach szczytu w 4 minuty !! A motocykl?? Choćby zasuwał po chodnikach to dojedzie, tym bardziej, że to nie jest Komar tylko porządna maszyna.
  Chłopie bądź dumny, ze Rybnik już ma taki sprzęt bo inne miasta tylko o nim marzą. Życzę Ci, żebyś nie musiał korzystać nigdy z jego usług bo będzie Ci strasznie głupio przepraszać za swoje nieprzemyślane słowa!
  A Bractwu Kurkowemu serdeczne podziękowania za inicjatywę i konsekwencję !! Przynajmniej jedna sensowna inwestycja w tym mieście !

  0 0
 • ~Teddy 2010-09-16 00:53:19

  I jeszcze coś. Jak jestem zagorzałym przeciwnikiem tych bez mózgowych dawców narządów na ścigaczach (nb. z których po wypadku i tak żadne narządy się do niczego nie nadają bo jedna wielka miazga) tak w przypadku tego motocykla nawet jeśli będzie zapiep..ał pod prąd to nie będę miał nic przeciwko !!!

  0 0
 • ~ravik.salem 2010-09-17 22:00:34

  a co to cztery zlote minuty ?? jakis nowy teledurniej ? :D

  0 0
 • ~nairuk 2010-09-21 15:28:30

  zastanawia mnie jedna sprawa gdzie byli malkontenci wypowiadający się w tym temacie. Zbiórka trwała blisko dwa lata było nie mało okazji aby przyjść na spotkanie organizacyjne bądź spotkać się z którymś organizatorów i porozmawiać/przekazać swoje zdanie na temat "zapotrzebowania" Rybnika na ten motocykl.
  Cała akcja "motocykl ratowniczy dla Rybnika" jest wspierana i pilotowana przez szpital wojewódzki nr.3 w Rybniku Orzepowicach na czele z obojgiem ordynatorów wydziału ratunkowego jacy piastowali to stanowisko w okresie trwania zbiórki.
  Dla zainteresowanych identyczne motocykle pracują z powodzeniem bez większych wypadków w 5 dużych miastach w Polsce, m.in. w Katowicach, Krakowie i Gdańsku. Najściślej BKMR i WSS nr.3 współpracuje z Krakowem w którym motocykle służą najdłuższy okres czasu i tamtejsi ratownicy mają największe doświadczenie w eksploatacji i wykorzystaniu tego sprzętu.
  Jako jeden z organizatorów ogromnie mnie cieszy że udało się doprowadzić akcję do momentu zakupu tego sprzętu, dziękuje wszystkim którzy wierzyli w powodzenie akcji i wsparli ją choćby nawet to były tylko słowa poparcia.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2999