zamknij

Wiadomości

Duża inwestycja „puka” do Stodół. Brakuje... kanalizacji

2019-11-15, Autor: 

To nie była tylko piękna wizja. Inwestor z Krakowa jest gotowy do rozpoczęcia dużej inwestycji w Stodołach. Na terenie tej dzielnicy ma powstać ośrodek rekreacyjno-sportowy. Prace mogłyby rozpocząć się już w 2020 roku! Jest jeden problem – brak kanalizacji.

Reklama

Pamiętacie jak pisaliśmy w maju o planach zagospodarowania części Stodół? Informowaliśmy Was, że za inwestycję w Stodołach odpowiadałaby firma z Krakowa – Pamira Investments, która przedstawiła koncepcję w trzech obszarach: - sportowo-rekreacyjnym, hotelowym i mieszkalnym.

Wszystko byłoby położone w centrum Stodół – tuż poniżej zapory spiętrzającej wody Zalewu Rybnickiego, na skraju rozległego kompleksu leśnego. Teren inwestycji objąłby też byłą stadninę koni. Więcej dowiecie się czytając artykuł >>Potężna inwestycja w Stodołach na horyzoncie<<

Dzisiaj wracamy do tego tematu, bo zdobyliśmy kolejne ciekawe informacje w tej sprawie.

Jak mówi nam Jagoda Rusińska z Pamira Investments, firma jest właścicielem gruntu, na którym ma się znajdować ośrodek.

- Plany się nie zmieniły. Jesteśmy już tak daleko, że chcemy ją przeprowadzić. Planujemy rozpocząć wszystkie trzy części inwestycji jednocześnie. Uzyskaliśmy wszelkie pozwolenia na prace, również w przypadku zabytkowego dworku, który jest obwarowany przepisami - mówi Jagoda Rusińska.

W przypadku dworku – ma tam powstać restauracja. Jeżeli chodzi o apartamenty, firma planuje postawić w Stodołach 200 takich obiektów.

- Mamy aranżacje mieszkań i powierzchni. Wiemy, ile będą miały metrów kwadratowych. Planujemy wybudowanie kilku apartamentów dwupoziomowych. Chcemy, by na terenie inwestycji powstała strefa zieleni z ogrodami i parkami – dodaje nasza rozmówczyni.

Co do części sportowej Pamira Investments, planuje budowę boisk, które byłyby dostępne dla mieszkańców Rybnika – za darmo. Warunkiem byłaby tu partycypacja miasta.

- Tam też kończyłaby się kolejka wąskotorowa. To byłaby atrakcja dla mieszkańców, którzy mogliby spędzać dzień w ośrodku i jeździć pobliską kolejką. Inwestycja dałaby dodatkowe miejsca pracy, atrakcje w Rybniku. Sam ośrodek byłby też wizytówką miasta. Jesteśmy zachwyceni tym bogatym kulturalnie terenem - słyszymy od Jagody Rusińskiej.

Jak mówi przedstawicielka inwestora, prace w Stodołach powinny rozpocząć się już w przyszłym roku. Cała inwestycja wg planów miałaby się zakończyć 3 lata później.

Jest tylko jeden problem – brak kanalizacji, bez której inwestycja traci sens.

- By realizować tak ogromną inwestycję, nie możemy pozwolić sobie na brak kanalizacji. Miasto obiecało współpracę w tej kwestii. Zależy nam, by zrobiło cokolwiek dla całej dzielnicy. Damy mieszkańcom duże możliwości, tym bardziej nie rozumiem, dlaczego w tej części miasta nadal nie ma kanalizacji – zauważa nasza rozmówczyni.

Co na to prezydent Piotr Kuczera? Wszak to byłby kolejny argument, by poprowadzić kanalizację poprzez Chwałęcice do Stodół. Mieszkańcy tych dwóch dzielnic od lat jej wyczekują. Włodarz naszego miasta przyznaje, że budowa kanalizacji stoi pod dużym znakiem zapytania.

- Stoję na stanowisku, że jeżeli w Stodołach ma być teren rekreacyjny, kanalizacja musi się pojawić. Pytanie, kto ma być inwestorem? Miasto czy PWiK? W jakim zakresie ma być poprowadzona kanalizacja? Czy poszerzymy obszar o Zwonowice? Kto za to wszystko zapłaci? Jak rozłożyć czas budowy i płatności? Szacunkowo możemy już mówić kosztach sięgających 80 mln złotych. Dlatego ten temat wymaga czasu – tłumaczy prezydent Rybnika.

Piotr Kuczera podkreśla, że miasto jest zainteresowane współpracą z krakowskim inwestorem.

- Jestem jednak świadom, że koszty będą bardzo duże. Z drugiej strony inwestycja to na pewno czynnik mobilizujący. Dlatego potrzeba trochę cierpliwości, choć wiem, że brak kanalizacji w Stodołach czy Chwałęcicach to stary temat, o którym wspominają mieszkańcy w swoich postulatach. Temat ośrodka jest rozwojowy, na pewno chcemy podtrzymać dialog z inwestorem. Osobiście kibicuję tej inwestycji – słyszymy.

Co ostatecznie wynikie w tej sprawie? Damy Wam znać.

Oceń publikację: + 1 + 80 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~charlie 2019-11-15
  15:27:08

  142 6

  "Pytanie, kto ma być inwestorem? Miasto czy PWiK?" No błagam... To, że się prowadzi kreatywnie księgowości, zakłada spółki i inne zależne od miasta podmioty to nie oznacza, że jest to rzeczywiście całkiem odrębna, nie powiązana z miastem instytucja. Czy to sfinansuje UM czy PWiK zapłacą i tak Ci sami ludzie czyli podatnicy.
  "Temat ośrodka jest rozwojowy, na pewno chcemy podtrzymać dialog z inwestorem. Osobiście kibicuję tej inwestycji – słyszymy." Ja kibicuję dokończeniu autostrady A1, albo budowie Baltic Pipe, no i ja sobie mogę pokibicować bo nie mam żadnego wpływu na ich powstanie. Człowiek od którego zależy rozwój miasta, także jego dwóch zachodnich dzielnic, "kibicuje" inwestycji, która jest zależna od tego czy powstanie tam coś tak normalnego i cywilizowanego jak kanalizacja sanitarna.
  Postawa inwestora też mocno kontrowersyjna, próba wymuszenia na władzach samorządowych konkretnych kroków aby móc zrealizować swoje prywatne interesy. Tyle dobrze, że wymuszane jest coś tak oczywistego jak kanalizacja.

 • ~ 2019-11-15
  15:48:00

  38 20

  prezes wybudowała domek w Zwonowicach i prześwietlił Rybnik Biedronki nie mają kanalizacji i fedrują :)

 • ~ 2019-11-15
  16:12:45

  "Temat ośrodka jest rozwojowy, na pewno chcemy podtrzymać dialog z inwestorem. Osobiście kibicuję tej inwestycji"

  Czy to powiedział pan Kazik sączący piwko na ławce nad zalewem, czy gospodarz miasta? Jeżeli rola pana Prezydenta ogranicza się tylko do kibicowania, proponuję mu złożenie wypowiedzenia i zrobienie miejsca komuś, kto potrafi coś zrobić, a nie tylko kibicować. Pan Prezydent chyba już zrzucił wszelkie maski i nawet nie udaje, że chce mu się cokolwiek ponad pozowanie do zdjęć przy wszelkich możliwych okazjach. Pod warunkiem, że te okazje są bezkonfliktowe i nie wymagają od niego podjęcia jakichkolwiek ważnych decyzji. To nie na takiego człowieka głosowałem przed pierwszą kadencją. Wstyd!

 • ~Lateks 2019-11-16
  17:01:06

  22 4

  Ehhh firma z Krakowa zarejestrowana w Zwonowicach. Nie wiem czemu mam dziwne wrażenie że chodzi o zabudowanie parkurów w deweloperskim stylu i tylko tyle. Żeby potem mieszkańcy nie byli zaskoczeni syfem podobnym do tego przy ul. Rudzkiej w Orzepowicach gdzie pył dymnicowy ludziom przez okna wlatywał bo deweloper buduje w terenie zalewowym obok śmierdzielni...
  Jedyny pozytyw w tej sprawie to uaktywnienie UM w temacie kanalizacji. Ale z drugiej strony koszty 80 mln zł by musieli ponieść wszyscy mieszkańcy miasta co jeszcze byłoby znośne gdyby nie fakt jakie koszty by to generowało podczas użytkowania jeśli by ścieki pompować do Orzepowic? Chyba że oczyszczalnia w Stodołach? Ale to by dopiero była atrakcja, mocnjesza niż koński obornik.

 • ~Arteks 2019-11-16
  17:11:46

  5 49

  Wreszcie będzie jakaś oferta dla osób którym nie przeszkadza mieszkanie na peryferiach, a jednocześnie którzy cenią sobie ład i porządek architektoniczny oraz współczesną zabudowę i brak pieca w piwnicy. Do tej pory dla takich jedyną alternatywą był swój dom na małych działkach, przeważnie przy polnych drogach. Nareszcie jakiś ciekawy deweloper! Liczę, że pojawią się też tacy z ofertą dla osób którzy chcą mieszkać w centrum.

 • ~artefaks 2019-11-17
  11:16:49

  14 3

  To nie pierwsza inwestycja która ,,puka " do Stodół. Znany inwestor z Rybnika K. zwany ,,darmos" wznosi w ośrodku pod żaglami hotel. Co prawda darmos pojechał na jakiś czas do wód .Ale wróci . Jak te dwa kompleksy hotelowe będą prosperować w maleńkich Stodołach? Czy wielki samozwańczy komentator który wznosi tu peany, a któremu czacha dymi zdaje sobie sprawę ile tu się będzie paliło grilli ? A dokoła będzie się roznosił rakotwórczy smród spalonego tłuszczu ?
  Druga wątpliwość to jest taka że nowy inwestor chciałby ( i słusznie) dociągnąć do stadniny wąskotorówkę. Lecz jednocześnie miasto uparło się ( vide przy wielkiej tu aprobacie speca od transportu) aby tory przeprowadzić 50 metrów za drogę w kierunku Rud , stwarzając możliwość kolizji drogowej i zatorów komunikacyjnych przy zamykaniu drogi w czasie przejazdu pociągu .Czy to współgra ze sobą ? i czy ktoś nad tym panuje. Rozwiązanie jakie niewątpliwie podsunie spec od transportu, będzie zapewne zbudowanie przed drogą węzła kolejowego. Ale panie specjalisto .Gdzie tu sens , a gdzie logika ?
  Jak tam dzisiaj dymią , czy nie ?

 • ~ 2019-11-17
  11:23:55

  14 3

  miasto nie powinno się dokładać do byle jakich prywatnych inwestycji naprawdę nic ciekawego zamkną to po paru latach jak łowca darmusów ośrodek pod żaglami

 • ~Wojciech Pawela 2019-11-17
  12:31:49

  16 2

  Ponownie zapytam kto wyda jakiekolwiek pozwolenie na budowe tych obiektów w kolizji z planem budowy Kanału Śląskiego który ma przebiegać dokładnie w miejscu planowanej inwestycji?
  Tak, wiem że budowa Kanału Śląskiego to raczej melodia przeszłości- o ile wogóle ma jakiekolwiek szanse na reazlizację, dlatego też obie te Inwestycje stawiam na jednej półce.
  Kompletnie odrealnione wizualizacje, raczej niskobudżetowe ich wykonanie patrząc na planowaną skalę inwestycji.
  Oby nie było tak, że realizacja Kanału dojdzie do skutku, a w tym momencie Inwestor Pamira wystąpi o gigantyczne odszkodowanie od Skarbu Państwa za poniesione koszty przygotowawcze inwestycji, której nie będzie można zrealizować... nikogo oczywiście nie osadzam i lubie się mylić.

 • ~Marcin Kuczera 2019-11-17
  12:34:31

  13 1

  @lateks, nikt nie będzie ciągnął nitki z kanalizacją do Orzepowic. Z jednej strony szkoda że tego przy remoncie drogi nie zaprojektowali, ale teraz już jest na to za późno.
  Jedyna opcja to lokalna oczyszczalnia dla Chwałęcić i Stodół (i ewentualnie dla Zwonowic, ale to inne wodociągi więc nie wiem jak by to mieli rozliczać)..
  Groble między Chwałęcicami i Stodołami można ominąć.

  A co do tzw smrodu, to słyszałeś o oczyszczalniach zamknięto-komorowych ? Mam taką w Rudach, na Brantolce - ok 300m od domu w linii prostej, może nawet bliżej. Zero zapachów, NIC.

 • ~taddd 2019-11-17
  13:05:11

  13 4

  Zamiast bez sensu, logiki, na oślep szatkować miasto ścieżkami rowerowymi, można było pomyśleć wcześniej i realizować kanalizację....

 • ~rzyt 2019-11-17
  13:43:12

  10 2

  Nie chciałbym mieszkać w cieniu zapory. Teraz są takie czasy, że wszystko może się zdarzyć. A po drugiej stronie sztandarowa inwestycja czyli kopalnia. Jakieś tąpnięcie i .... Rybnik w telewizji.

 • ~Arteks 2019-11-17
  14:21:39

  3 13

  @Pawela - to kanał nigdy nie był w planach zagospodarowania przestrzennego co nie dziwi bo ta inwestycja to S-F. @taddd - pisanie takich dyrdymałek nie ma sensu bo wyznaczanie dróg rowerowych to jakiś promil wydatków miasta, a kanalizacja kosztowałaby 80 mln. Wiesz dlaczego nie zbudowano jej w czasach Fudalego? Zbyt mała gęstość zaludnienia tych dwóch dzielnic. Może dzięki tej inwestycji ulegnie to zmianie. @rzyt - to ludzie płacą majątek za mieszkania nad morzem które według ekspertów będą za kilkanaście-kilkadziesiąt lat zalane, a ty się boisz o tak niską zaporę? Ruda miałaby stanowić "zagrożenie"? Nie żartuj... Ludzie, cieszcie się, że ktoś chce pokazać jak się powinno nowocześnie budować bo już na tą naszą nudną zabudowę jednorodzinną nie da się patrzeć. Albo jakieś stare przedwojenne rudery, albo PRLowskie kostki albo masówka katalogowa... Nareszcie jakaś sensowna dzielnica domkowa może powstać. :D

 • ~rzyt 2019-11-17
  18:31:51

  8 2

  @Arteks, gdyby ten teren był bezpieczny dawno byłby zabudowany nową infrastrukturą. Widać, że w Stodołach nie popełniono tych grzechów urbanistycznych, które zweryfikowała powódź 1997 roku. Widziałem skalę oddziałowania wody ze zbiornika opracowaną na potrzeby projektowe. Jej zakres może zaskoczyć.

 • ~Arteks 2019-11-17
  18:42:16

  1 15

  @rzyt - powódź w 1997 była największym kataklizmem wodnym w dziejach Rybnika. Przy czym gdyby tak wrócić do archiwalnych wydań GR i Nowin to okaże się, że jedyne straty tamtej powodzi na terenie miasta to: zalane piwnice domów jednorodzinnych, niewydolne studzienki kanalizacyjne, osunięcie cmentarza komunalnego i zerwanie drewnianego mostku nad Nacyną koło ogródków działkowych... Chyba powinieneś zweryfikować swoje poglądy. ;)

 • ~Lateks 2019-11-18
  00:09:54

  10 2

  Arteks jesteś żałosny, straty powodzi z 1997 roku były dużo większe niż to co piszesz. A na dzień dzisiejszy przy takim stanie wody były by kilkukrotnie większe gdyż większość nowej zabudowy jest w miejscach narażonych na powódź. Przy czym za zalewem największym problemem nie był bieżący przepływ wody w tamtym czasie a to że musiano obniżyć poziom wody w zalewie gdyż inaczej tamie groziłoby zniszczenie i jeszcze większa katastrofa niż w przypadku zalania Stodół i Rud.

 • ~Arteks 2019-11-18
  09:01:51

  1 7

  @lateks - podałem przykłady na podstawie opisów z lokalnych mediów odnośnie "historycznej powodzi" o jakiej wspomniał @rzyt która faktycznie była najbardziej spektakularna w ostatnich 100 latach. Nasze miasto nie jest narażone na nieobliczalne górskie potoki czy rzeki, a jak ktoś się buduje w jakieś dolince bo była okazyjnie tania parcela to po każdej burzy ma wodę w piwnicy i musi używać pomp lub wzywać strażaków. Ale nikt nie słyszał u nas o powodzi jakie dotykają chociażby powiaty na Dolnym Śląsku, Małopolsce czy Podkarpaciu - gdzie całe miejscowości stoją w wodzie.

 • ~Jan R. 2019-11-18
  11:14:22

  8 1

  Gomułka zwykł mawiać różne rzeczy w tym takie: "obywatele i obywatelki gdybyśmy mieli mięso to zasypalibyśmy Europę konserwami, ale nie mamy blachy".

 • ~rzyt 2019-11-18
  12:50:44

  8 2

  @Arteks, dlaczego nie doczytasz do końca. Widziałem opracowanie zrobione na okoliczność zniszczenia zapory "morza rybnickiego" i dlatego piszę o zagrożeniach, a Ty o furtunach wydanych na nieruchomości nadmorskie.
  Czasem piszesz jak były nauczyciel na posadzie w samorządzie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 3958