zamknij

Wiadomości

Atak bulterierów w Stodołach. Pet Patrol Rybnik: to wina nieodpowiedzialnego człowieka

2022-03-17, Autor: bf

Wracamy do bulwersującego zdarzenia, do którego doszło wczoraj w dzielnicy Stodoły. Policja prowadzi czynności wyjaśniające. Od zebranych materiałów dowodowych zależy teraz, czy właściciel agresywnych bulterierów odpowie za popełnienie wykroczenia lub przestępstwa. Pet Patrol Rybnik apeluje, by nie stygmatyzować samych psów.

Reklama

Wykroczenie czy przestępstwo? Policja zbiera materiały

To już wiecie, wczoraj wieczorem pisaliśmy o dwóch bulterierach w Stodołach, które wbiegły na prywatną posesję. Szczególną agresją odznaczał się jeden z czworonogów, który zaczął gryźć mniejszego psa (prawdopodobnie rasy shih tzu), targać nim po trawniku. Na szczęście nic poważnego nie stało się młodemu człowiekowi, który ratował się ucieczką.

Bulwersujące w tym wszystkim jest zachowanie właścicielki bulterierów, która zabrała psy i oddaliła się z miejsca zdarzenia. Została namierzona przez internautów, a sprawa trafiła do rybnickiej policji. Potwierdza to dzisiaj podkom. Ryszard Czepczor.

Prowadzimy czynności wyjaśniające, obecnie pod kątem wykroczenia. Nie wykluczam jednak, że kwalifikacja czynu może zmienić się na przestępstwo. Musimy przesłuchać wszystkich świadków i poszkodowanych. Dopiero po zgromadzeniu materiału dowodowego zdecydujemy, co dalej – wyjaśnia.

„To wina nieodpowiedzialnego człowieka”

Do sprawy odnosi się też dzisiaj Pet Patrol Rybnik, który nagłośnił wczorajszy atak bulteriera.

Wczorajsze zdarzenie bardzo nami wszystkimi wstrząsnęło. Jesteśmy po rozmowie ze świadkiem. Piesek przeżył, ale jest mocno poraniony i poturbowany. Konieczne było założenie szwów. Na szczęście kręgosłup jest cały. To naprawdę cud. Gorzej z dziećmi, które były świadkami całego zajścia. Chociaż nie ucierpiał fizycznie żaden człowiek to, te obrazy zostaną już z nimi do końca życia – informują wolontariusze.

Stowarzyszenie apeluje o niestygmatyzowanie psów tej rasy.

To, że jeden z psów zareagował w taki, a nie inny sposób jest winą tylko i wyłącznie nieodpowiedzialnego człowieka. Tak może zachować się każdy pies, obojętnie jakiej rasy, jeśli jego właściciel zachowuje się nieodpowiedzialnie, a do opieki i zabezpieczenia psa podchodzi beztrosko i lekkomyślnie. Na to nie ma żadnego usprawiedliwienia. Każdy ma prawu czuć się na ulicy bezpiecznie, a tym bardziej na swojej posesji. Obowiązkiem każdego właściciela psa jest zabezpieczenia psa w taki sposób, aby nie stanowił zagrożenia w stosunku do innych ludzi i zwierząt – czytamy w oświadczeniu.

Wolontariusze dodają, że jeśli nawet wcześniej pies nie wykazywał takich zachowań, powinniśmy mieć na tyle wyobraźni i wiedzy, żeby przewidzieć różne sytuacje, w których możemy stracić panowanie nad psem.

Jeśli nie jesteśmy posiadaczami takiej minimalnej wiedzy i odpowiedzialności, nie powinniśmy się decydować na posiadanie psa, jakiegokolwiek psa, a nie tylko w typie danej rasy. Chcielibyśmy, aby ta historia była przestrogą i stanowiła opamiętanie dla tych, którzy nadal uważają, że ich psiaki są milusie, niezdolne do zrobienia krzywdy i mogą zatem biegać bez smyczy, kagańca witać się z innymi pieskami i przechodniami. To zawsze kończy się kiedyś źle. W tym wypadku mogło dość do potwornej tragedii. Mógł stracić życie młody człowiek i pies, a w późniejszym czasie jeszcze dwa kolejne psy. Pies to zwierzę, a nie maskotka. Zwierzę to odpowiedzialność – zaznaczają.

Oceń publikację: + 1 + 39 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~norton 2022-03-17
  14:59:57

  Te psy powinny zostać uśpione - wykazały się agresją i zaatakowały innego psa. Zrobiły to raz - zrobią następny jeśli będą miały taką możliwość. (o ile już wcześniej czegoś takiego nie zrobiły) Właściciela ukarać finansowo i zakazać posiadania jakiegokolwiek zwierzęcia.
  W tym przypadku za poźno na jakąś edukację - tylko kara.

 • ~macioR 2022-03-17
  15:34:12

  Oczywiście, jak to psiarze, winny zawsze czlowiek, a nie pies morderca ze szczeną o sile zacisku prasy. Aż boję się pomyśleć co by się stało z tym dzieckiem, jakby nie zainteresowaly się pieskiem. Wiem, pewnie chciałyby się tylko pobawić. Wszystkie te porąbane niebezpieczne rasy powinny być zabronione, nieodpowidzialny właściciel, chwila nieuwagi, a później tragedia. Sam byłem świadkiem jak właściciel jakiegoś pibulla/amstaffa nie dal rady go utrzymać (oczywiście bez kagańca bo pimpuś nie gryzie) i zaatakował mniejszego psa, który był spokojny i na smycz, właściciel nie był w stanie nic zrobić, uderzał go piesciami i kopał, a ten w ogóle na to nie reagował i nie chciał puścić. Z tego mniejszego nie było co zbierać.

 • ~marcin040 2022-03-17
  15:39:24

  41 70

  Tylko i wyłącznie wina właściciela, większość psów jest agresywna na inne psy taki ich instynkt. A ten filmik nie powinien być publikowany na stronie.

 • ~Fischer 2022-03-17
  15:51:05

  73 6

  ~marcin40 zgoda, że film ze względu na brutalność nie powinien być pokazywany ale może właśnie podziała edukacyjnie na tych, którzy twierdzą, że to łagodne pieski. Do właścicieli takich psów to i tak nie trafi. Oni nie mają wyobraźni. Jak najwięcej osób musi zobaczyć do czego są zdolne zwierzęta wychowywane przez ludzi, którzy nie dorośli do opiekowania się zwierzętami.

 • ~AnnaKatarzyna 2022-03-17
  16:28:19

  72 15

  Skoro to wszystko wina człowieka a nie psa, to czemu jedne rasy są uważane za agresywne a inne nie?
  Może pora wreszcie zrobić porządek z psim biznesem. Agresywny rasy psów powinny zniknąć. Tak samo jak te wszystkie rasowe pieski, które mają wprogramowane choroby i całe swoje życie się po prostu mecza.

 • ~Lateks 2022-03-17
  17:04:22

  10 67

  Hmmm kolejni eksperci, którzy wszystko wiedzą najlepiej.

  "Te psy powinny zostać uśpione - wykazały się agresją i zaatakowały innego psa. Zrobiły to raz - zrobią następny jeśli będą miały taką możliwość. " Już większej głupoty nie czytałem, nie znam psów które nie są w stanie zaatakować innego psa. Wszystko zależy od okoliczności, i tutaj taka ciekawostka że najczęściej to małe pieski atakują, tylko że jak taki pimpuś ugryzie to nikt afery nie robi. Jak duży pies zaszczeka to już od razu są głosy o kagańcu, zamknięciu psa, nie wychodzeniu na spacery... itp. itd.
  Gdzie był pet patrol gdy ustawowo chciano zakazać trzymania psów na uwięzi? Wtedy wszyscy klaskali jaka to 5 kaczyńskiego jest super.
  A życie swoje. Gdyby te psy były rzeczywiście takim zagrożeniem jak wszyscy piszą to z tego małego pieska nic by nie zostało.
  I nie, nie bronię postępowania właścicielki. Popełniła błąd, pewnie zostanie ukarana mandatem za wykroczenie. Ale dorabianie ideologi do tego zdarzenia to przesada. Odeszła z miejsca zdarzenia zabierając psy, i słusznie. Tylko powinna się później skontaktować z właścicielami tego małego pieska. Będzie nauczka na przyszłość.
  Fajnie by też było gdyby ludzie chcieli się szkolić jak postępować z psem. Pogryzione konie, kozy, owce, to standard, może czas wprowadzić OC od zwierząt na wzór jaki mają rolnicy? Wtedy by ludzie tak nie uciekali chcąc uniknąć konsekwencji.

 • ~Lateks 2022-03-17
  17:08:56

  25 47

  AnnaKatarzyna nie znam ras agresywnych, naprawdę...
  Znam za to rasy psów które są tak postrzegane, i niestety taka opinia przyciąga ludzi bez rozumu. Bo myśli że kupi takiego psa i wszyscy nagle będzie wzbudzać strach wśród ludzi...

 • ~imrahil 2022-03-17
  17:36:33

  44 3

  Zawsze taka sytuacja to wina właściciela, ale nie oszukujmy się - psy różnych ras mają różne predyspozycje. Nie można powiedzieć, że taki pies nie jest z natury agresywny, bo jest. Na tym polegają różnice między rasami. Psy do walki z innymi psami były hodowane i wybierane w taki a nie inny sposób. Nie da się tego zanegować, tak jak nie da się zanegować że charty mają tak silny instynkt pogoni, że zdarza się że giną rozbijając się na przeszkodzie, że retrievery lubią nosić coś w pysku, psy do towarzystwa lubią towarzystwo, psy myśliwskie lubią węszyć. Jeśli negujemy, że niebezpieczna rasa jest z natury niebezpiezna, to tak jakbyśmy negowali wszelkie różnice między rasami w kwestii charakteru. Te psy, podobnie jak popularne amstaffy były hodowane w jakimś celu przez selekcję pożądanych osobników. Co ciekawe na Zachodzie trudniej takie zwierzęta spotkać, a posiadanie np. Amstaffa czy psa w tym typie w niektórych krajach jest zabronione.

 • ~Lateks 2022-03-17
  17:49:10

  7 26

  ~imrahil jeśli już zgłębiamy wiedzę o rasach, to wszystkie teriery pierwotnie były wykorzystywane jako szczurołapy. Co jak widać mają w genach. A że to później przerodziło się w różnych kierunkach to efekt widzimy powyżej. Jedne dalej chcą walczyć z myszami, bo z szczurem mogą mieć problem, inne były krzyżowane w kierunku walki z innymi psami.

 • ~AnnaKatarzyna 2022-03-17
  18:16:47

  36 6

  Lateks przyznaje beż bicia że na psach się nie znam. Jako dziecko zostałam ugryziona przez pieska, którego miałam się nie bać bo nie gryzie. Skończyło się na strachu przed psami i ogólnie trzymam się od nich z daleka.
  Ale skoro nie ma ras agresywnych lub ras, które mogą być agresywne przy złym prowadzeniu to dlatego istnieje "Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz.U.2003.77.687)"

  Właśnie przez takie podejście jak Twoje lateks jestem jeszcze bardziej za tym żeby agresywne rasy psow przestały istnieć. Wydaje mi się że właśnie większość ludzi posiadających groźne psy uważa, że ogarnia temat a gdy coś się stanie to mówią " ale ja myslalem" albo " mi się wydawalo". Totalna ignorancja.

 • ~Lateks 2022-03-17
  19:24:06

  9 22

  ~AnnaKatarzyna nie chce mi się polemizować, ale masz rację, nawet więcej powiem,80% pogryzień dzieci to pogryzienia przez psy w ich rodzinach. To nie jakieś obce psy zaatakują, ale zazwyczaj ludzie myślą że dziecko tak słodko się bawi z pieskiem. A jest dramat. Polecam wszelkie materiały o " sygnałach uspokajających".

  Ras psów jest cała masa, robić z psami można cuda, gdybym sam nie widział to bym nie uwierzył co da się zrobić. Ludzie kupują psy bo mają być takie srakie czy owakie, a najczęściej kupują bo ładnie wygląda szczeniaczek. Można o tym długo pisać. Tylko szkoda że zazwyczaj im ktoś mniej wie, tym więcej szczeka, i ciągle są powielane mity. Sam popełniam błędy z moimi psami. I nigdy nie jest czarno biało. Ludzie nie potrafią uszanować innych ludzi, a potem im ktoś ma większe psy tym wina jest większa.

  Dlaczego na liście psów agresywnych nie ma takich jak Yorkshire terrier które są chyba najbardziej agresywnymi psami gdziekolwiek się je spotyka, czy Border collie które w swojej pracy ciągle kłapią zębami nawet podgryzając owce? Sprawa jest prosta, bo ich masa nie wzbudza takiego lęku, jak np. Owczarek środkowoazjatycki.
  No ale takie już są mity, duży pies, to groźny pies, a mały to może wszystko...,
  P.s. podkreślam raz jeszcze właścicielka tych bulterierów nie powinna ich puszczać luzem na obcym terenie.

 • ~Fistaszek_inz 2022-03-17
  19:57:06

  46 4

  Otóż to krótka piłka! 5 tysi kary za brak nadzoru dla właścicielki i koniec tematu. Po co się rozwodzić nad tym, czy psy są złe czy dobre, to nie ma najmniejszego znaczenia! A za co? Za to, żeby się nauczyła, ze swoje bulle może sobie spuszczać na swojej działce i może dawać im szczury, aby miały co gonić, jeśli chce... Co to za policja? Jakie wykroczenie? Są na liście psów niebezpiecznych i tak powinny byc traktowane! Wiec nie widze żadnych łagodzących możliwości. To przestępstwo i jest na to paragraf,
  Który powienien byc wykorzystany bez mrugnięcia okiem! Tymbardziej ze od razu czmychnęła jak kotek ze skulonymi ogonem! Ciekawe, co by zrobiła, jakby dał się do dziecka! Pajacowac to można na swojej ogrodzonej posesji!

 • ~Bonifacy Onufrewicz 2022-03-17
  20:10:43

  39 7

  Ja bym to podciągnął pod terroryzm, a nie jakieś tam wykroczenie. Oczywiście larum "psiarzy" jest okrutne,gdyż oni często cenią bardziej swoje psy niż ludzi.

 • ~schiphol1 2022-03-17
  22:34:14

  30 3

  Lateks naprawdę porównujesz 3 kg yorka do 40kg bulteriera?
  Przecież dobrze wiesz ze jedyną krzywdę jaką Ci zrobi York to poharata skórę, a 40 kg mięsa jakim jest bulterier może Ci odgryźć rękę i nie ma znaczenia że York jest bardziej agresywny bo on nic Ci nie zrobi.
  Generalnie każdy którego pies "lata" poza prywatnym terenem bez zabezpieczenia powinien dostać solidna karę finansową, a w razie nie daj Bóg jakiegoś pogryzienia ponosić wszelkie koszty leczenia czy nawet jakiejś dożywotniej renty. Może wtedy by się skończył kult "niegryzących pimpusiów" i ich bezmózgich właścicieli.
  O niesprzątanych trawnikach już się rozpisywał nie będę.

 • ~Karolina# 2022-03-18
  07:45:54

  11 1

  uśpić, to zdecydowanie tych, co rozmnażają psy bez uprawnień, te tzw. kundelki czy w typie, bo to handel żywym towarem, tylko pieniądze się dla tych ludzi liczą. Handel psami z pseudohodowli (bez uprawnień) to ok. 10 000 000 mln obrotu (wg danych z portalu OLX). Od 1997 r. obowiązuje ustawa zakazująca rozmnażania psów bez uprawnień, ale co tam, handel tymi pieskami nadal kwitnie, bo pieniądze dla tych co rozmnażają i sprzedają oraz tych co kupują są najważniejsze, pieniądz to nowy "bożek" dla tych ludzi. Miejsce tych kundelków i tak w ostateczności jest w schronisku, bo na koszty leczenia nikogo nie stać. Pies to nie jest zabawka, nie kupuj i nie bierz psa, jak Cię nie stać na szkolenie i leczenie tego psa.

 • ~Karolina# 2022-03-18
  07:53:55

  8 2

  ~AnnaKatarzyna 2022-03-17
  18:16:47
  "Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz.U.2003.77.687)"
  - koleżanko, rozporządzenie dotyczy psów rasowych, a nie kundelków, psów wymienionych w rozporządzeniu w Rybniku nie ma. Tej Pani te psy to w "typie" rasy, czyli zwykłe kundle za 100 zł. W sumie, to każdy właściciel takiego kundelka powinien pamiętać, że ma agresora w domu, o niezrównoważonym charakterze (bez pochodzenia, testów, sprawdzenia) i który w wieku dorosłym będzie wymagać opieki weterynaryjnej. Od szczeniaka szkolenia!!!!

 • ~Karolina# 2022-03-18
  07:56:25

  15 0

  ~Fistaszek_inz 2022-03-17
  19:57:06
  kara administracyjna to jedno, osobiście na miejscu pokrzywdzonych, proszę pamiętać, że zaatakowały dziecko! wystąpiłabym do Sądu o odszkodowanie, i na pewno nie o 5 000 zł

 • ~AnnaKatarzyna 2022-03-18
  09:02:01

  8 5

  Karolina tak jak pisałam wyżej, ja się na psach w ogóle nie znam. Odnosiłam się też do wypowiedzi Lateksa a nie konkretnie do pochodzenia tych 2 psow. Chyba da się jednak określić czy dana mieszanka psa może być niebezpieczna? A tym samym zakazać mieszania określonych ras.?
  Ja ogólnie uważam że Polacy w dużej mierze są nieodpowiedzilni i kierują się swoimi mądrościami. Zbiorowo dotyka Polaków syndrom Krugera. Dlatego też uważam że niebezpieczne psy, marihuanna czy inne potencjalnie " nebezpieczne" rzeczy powinny być z Polsce zakazane. Te wyżej wymienione rzeczy mogą być legalne w Szwecji czy Finlandię, gdzie społeczeństwo jest dojrzalsze, bardziej świadome i nie mają ułanskiej fantazji.

 • ~norton 2022-03-18
  09:11:33

  8 7

  Pani AnnoKatarzyno proszę nie mierzyć wszystkich swoją miarą. To, że Pani nie jest dojrzała i gotowa ne pewne rzeczy nie znaczy, że pozostali Polacy są tacy sami.
  Lateks ty serio o tych psach?
  Uśpić bydlaki, właścicielowi dowalić taka karę oraz poinformować w mediach lokalnych (na koszt sprawcy) o czynie i konsekwencjach.
  Nie ma innej metody na "niegryzące" kundelki.

 • ~AnnaKatarzyna 2022-03-18
  11:05:48

  10 5

  Norton widzę że moja wypowiedź zabolała. Niestety nie tylko Polska ale i inne kraje słowiańskie i kraje południowe należą do lekkomyślnych. Ogólnie wszędzie gdzie rządzi patriarchat i kościół zdecydowana większość społeczeństwa jest zacofana.
  Trzeba o tym mówić głośno, tak jak jeszcze 10lat temu nikt nie słyszał o smogu a teraz nagle każdy wymienia piece i ociepla domy. To ewidentnie pokazuje że ludzie się uczą i są zdolni do zmiany swoich przyzwyczajeń.
  Trzeba więc głośno mówić o tym że Polacy są lekkomyślni . Dlatego też na drogach w Polsce ginie mnóstwo ludzi, do lekarza ciągle zgłaszają się ludzie z zbyt zaawansowanym rakie, a cwaniactwo i kradzież jest uznawana za zaradnaosc życiowa.
  Trzeba mówić o tym głośno że " mi się wydaje" " jestem pewien ze" " ale przecież co może się stac" należy zamienić na " zanim coś zrobię to się doinformuje". To by rozwiązało większość problemów w Polsce.

 • ~norton 2022-03-18
  12:02:31

  2 8

  Cóż to, że coś sobie Pani ubzdurała nie oznacza, że tak jest. To tylko i wyłącznie Pani opinia - oczywiście ma do niej prawo. Podobnie zresztą jak ma Pani prawo do pomyłki.
  Nie zabolało mnie bo cóż miało zaboleć - głupoty, które Pani wypisuje?

 • ~AnnaKatarzyna 2022-03-18
  12:17:46

  11 1

  Norton, ty jesteś jak Rosjanie. Nawet jak widzą zdjęcia zbombardowanej Ukrainy to mówią, że to wszystko nieprawda. Wystarczy użyć google żeby zobaczyć gdzie stoi Polska i Polacy przez swoją lekkomyslnosc i ignorancję.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2550