zamknij

Wiadomości

Miliony złotych na wymianę źródeł ciepła. Ruszył nabór wniosków

2021-09-14, Autor: 

Planujecie wymianę źródeł ciepła? Rybnicki magistrat informuje, że od 13 września do 14 października br. trwać będzie nabór wniosków o dotację dla właścicieli lub współwłaścicieli budynków jednorodzinnych położonych na terenie Rybnika.

Reklama

Jak się dowiadujemy w magistracie, przewidywana kwota przeznaczona na granty to ponad 4,5 mln zł. Adresatami naboru są właściciele nieruchomości, którzy wymienili źródło ciepła po 1 stycznia 2021 r. lub planują jego wymianę do połowy 2023 roku.

Termin i miejsce składania deklaracji o przyznanie grantu

Termin składania deklaracji: od 13 września do 14 października 2021 r.

Miejsce składania deklaracji: kancelaria Urzędu Miasta Rybnika, ul. Bolesława Chrobrego 2, w godzinach wyznaczonych do obsługi klientów.

O przyznaniu grantu nie będzie decydowała kolejność zgłoszeń, a rodzaj nowego ogrzewania - najwyżej punktowane będzie przyłączenie do sieci ciepłowniczej.

Mieszkańcy zainteresowani pozyskaniem grantu mogą uzyskać informacje dot. otrzymania dofinansowania i pomoc w wypełnieniu deklaracji w budynku urzędu miasta przy ul. Rzecznej 8 (na parterze po prawej stronie) w godzinach obsługi klientów urzędu miasta:

- poniedziałek – środa w godz. 8.00 – 15.00;
- czwartek: 8.00 – 17.30;
- piątek: 8.00 – 12.30.

W tych samych godzinach można również uzyskać informację, dzwoniąc pod numer telefonu: 32 43 92 398.

Podstawowe założenia regulaminu:

Dofinansowanie zostanie przyznane wyłącznie w przypadku pozyskania przez Miasto Rybnik środków UE w ramach konkursu z poddziałania 4.6.1 RPO WSL 2014-2020.

- Ze względu na narzucone przez Urząd Marszałkowski wymogi, co do terminu realizacji projektu, dofinansowanie jest przeznaczone dla osób, które wymieniły źródło ciepła po 1 stycznia 2021 r. lub planują jego wymianę do połowy 2023 roku (decydująca jest data faktury).

- Dofinansowanie może uzyskać tylko właściciel lub współwłaściciel budynku jednorodzinnego.

- Dofinansowanie jest przyznawane niezależnie od dochodów.

- Każdy budynek zgłaszany do dofinansowania musi spełniać tzw. minimalny standard efektywności energetycznej budynku określony w § 1 ust.4 Regulaminu naboru. W przypadku, gdy budynek nie spełnia standardu w momencie składania deklaracji udziału w projekcie, jego właściciel może zadeklarować dostosowanie go do ww. standardu, jednak nie później niż do 15 maja 2023 r. Przy docieplaniu przegród budowlanych budynku oraz wymianie okien i drzwi można korzystać z programu „Czyste Powietrze”.

- Dofinansowanie można uzyskać na wymianę źródła ciepła na paliwo stałe klasy 3 lub 4 wg normy PN-EN 303-5:2012 oraz wszystkich źródeł bezklasowych (w tym klasy 1,2 i 3 wg normy PN-EN 303-5:2002).

- Dofinansowanie będzie obejmować wymianę dotychczasowego źródła na: podłączenie się do sieci ciepłowniczej, pompę ciepła, kocioł gazowy, kocioł na pellet drzewny, ogrzewanie elektryczne oraz dodatkowo modernizację instalacji c.o. Dofinansowanie nie obejmuje wymiany źródła ciepła na źródła oparte o węgiel.

- Dofinansowania na inne źródła ciepła niż podłączenie się do sieci ciepłowniczej są możliwe wyłącznie, gdy podłączenie to jest niemożliwe pod względem technicznym do 15.05.2023 r. lub gdy koszt przyłącza przekracza 5 000 zł. Osoby zamieszkujące w dzielnicach, w których istnieje sieć ciepłownicza, tj. Śródmieście, Rybnik Północ, Maroko-Nowiny, Smolna, Meksyk, Chwałowice, Niedobczyce, Niewiadom, Boguszowice-Osiedle, Rybnicka Kuźnia będą musiały dostarczyć informację z właściwego przedsiębiorstwa energetyki cieplnej o technicznej możliwości przyłączenia się do sieci ciepłowniczej i kosztach wykonania przyłącza.

- Wysokość dofinansowania wynosi do 25 000 zł na 1 budynek (od 3 000 do 20 000 zł na źródło oraz 5000 zł na wymianę instalacji c.o.) .

- Dofinansowanie można łączyć z dofinansowaniem z ogólnopolskiego programu wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła „Czyste powietrze”. W przypadku równoległego korzystania z programu „Czyste Powietrze” na wymianę źródła ciepła lub modernizację instalacji c.o. dofinansowanie przyznane przez Miasto Rybnik będzie obniżane o połowę.

Wysokość dofinansowań pokazuje poniższa tabela

 

Szczegółowe informacje w zarządzeniu Prezydenta Miasta Rybnika.

Najważniejsze dokumenty:

Deklaracja udziału w projekcie
Formularz oświadczeń
Oświadczenie o prawie do dysponowania obiektem
Zgoda współwłaściciela na udział w projekcie
- Oświadczenie - efektywność energetyczna budynku

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 34

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~common 2021-09-14
  17:00:29

  54 19

  Już lecę przyłączyć się do sieci ciepłowniczej gdzie samo przyłącze to kilka tysiaków, potem trzeba sobie wyliczyć moc jaką się zamówi, za przekroczenie karne opłaty, za zbyt małą moc też. A potem rachunki x3 i tak kilka lat bo cyrograf podpisuje się bodajże na minimum 3 lata (albo 5). Dopóki nie miasto nie będzie negocjatorem i nie będzie reprezentować konsumentów dopóty ludzie nie będą korzystać z sieci ciepłowniczej. Przy tych warunkach to strzał finansowy w kolano.

 • ~ 2021-09-14
  17:09:16

  40 5

  @common,
  to jeszcze nie wszystko.
  Jeśli dobrze policzyłem to koszt ogrzewania ciepłem z EC Chwałowice jest ponad 2x wyższy niż gazem ziemnym.

 • ~exx 2021-09-14
  17:10:57

  52 8

  Czyli znowu trzeba wymienic najpierw okna zeby dostać dotacje. Bardzo cwane. Tak dać zeby za dużo chętnych nie było. Mam wrażenie że wladzom nie zależy na poprawie powietrza tylko na mnozeniu programów z bzdurnymi wymogami.

 • ~ 2021-09-14
  17:41:57

  44 6

  "Dofinansowanie zostanie przyznane wyłącznie w przypadku pozyskania przez Miasto Rybnik środków UE" tutaj jest klucz całej zabawy
  "najwyżej punktowane będzie przyłączenie do sieci ciepłowniczej"
  "Dofinansowania na inne źródła ciepła niż podłączenie się do sieci ciepłowniczej są możliwe wyłącznie, gdy podłączenie to jest niemożliwe pod względem technicznym"
  biorąc pod uwagę powyższe wymogi, krótki czas naboru wniosków i to co napisali common i kulfoniasty o kosztach ogrzewania ciepłem systemowym i dodatkowych opłatach, cały ten "program" wygląda na próbę ocieplenia swego wizerunku przez miasto poprzez pokazanie że coś robi, ale naprawdę nic nie robi, ewentualnie na próbę złapania frajerów związanych cyrografem z cieplnym monopolistą
  najważniejsze jest jednak, że Rybnik odwrotnie niż Jejkowice nie jest na czarnej liście antysmogowych ormowców i nie ważne jest że tamci w odróżnieniu od naszych władz realnie i skutecznie działają

 • ~rzyt 2021-09-14
  17:43:17

  43 3

  A co z tymi którzy sami w swoim zakresie bez dofinansowań to zrobili lata wstecz?

  Proponuję podnieść im podatek miejski w ramach wyrównywania szans?

  Jaki plan ma Pan Prezydent /bez względu na dochód/ w tej sprawie? A może RPO coś tu zasugeruje?

 • ~Arteks 2021-09-14
  18:14:45

  10 67

  @common @kulfoniasty - ciepło sieciowe jest najwygodniejszą z możliwych form ogrzewania obiektów. Nikt nie wymyślił do tej pory czegoś wygodniejszego bo nawet piece gazowe mają swoje wady, trzeba dbać o kwestie związane z wentylacją, wizyty fachowców, sprawdzać instalację itd. W przypadku CO - wszystko leży po stronie dostawcy, nie ma groźby wybuchu, nie trzeba niczego wymieniać. Na ciepło systemowe stać tylko osoby bogate lub takie które zwyczajnie się szanują ALE WARTO! :D @kulfoniasty vel pasażer - PAS stale działa, lobbuje i wkurza dziaduniów węglowych ku mojej uciesze hehehe :)

 • ~common 2021-09-14
  18:28:16

  49 6

  ~Arteks Ty chyba nie wiesz co piszesz. Ja dziękuję za ciepło z sieci i za awarie w najmniej spodziewanych momentach. Za niedogrzane mieszkania i domy i horrendalne rachunki.

 • ~Arteks 2021-09-14
  18:38:58

  7 58

  @common - ja korzystam, stać mnie na horrendalne rachunki, awaria zdarza się średnio raz na kilka lat - czyli rzadziej niż awarie związane z dostawą prądu.

 • ~ 2021-09-14
  19:36:37

  32 6

  @Arteks,
  weź idź po rozum i się dedukuj - nie ma czegoś takiego jak piec centralnego ogrzewania, nawet jak napiszesz to milion razy to klamstwo nie stanie stanie się prawdą.

 • ~ 2021-09-14
  19:43:32

  18 7

  @Arteks,
  i jeszcze raz ci powtórzę: albo przedstawisz niepodważalne dowody że ja i pasażer czy ursus to jedna i ta sama fizyczna osoba (bo tak twierdzisz) albo mnie przeprosisz za kłamstwa skierowane w moją stronę.

 • ~rzyt 2021-09-14
  19:51:39

  42 1

  ~Arteks, Ty chyba nie czytasz gazet. Zwykle koniec lata, początek jesieni są artykuły pt. kiedy zaczną grzać. A ja sobie nastawiam na 21 stopni i mnie data nie dotyczy. Żartobliwie napiszę, "bo mnie stać". Na niezależność, bo mam jeszcze rezerwę na brak gazu z sieci.

 • ~ 2021-09-14
  19:53:16

  19 3

  kulfoniasty - nie licz na to, nie będzie dowodów, nie będzie przeprosin, będzie za to jak zawsze brnął w swoje, wynikające z własnych urojeń kłamstwa, wymyślając coraz to nowsze brednie,myśląc że jest anonimowy, jedynie co robić to całkowicie ignorować trolla
  pozdrawiam moje kolejne alter ego :)

 • ~ 2021-09-14
  19:56:57

  35 3

  rzyt - ta blokowa "wygoda" polega na tym że wystarczy kilka chłodniejszych dni i już zaczyna się lament "kiedy zaczną grzać ?" jak miało to miejsce na początku września, także na tym portalu

 • ~Arteks 2021-09-14
  20:31:46

  7 46

  @kulfoniasty vel pasażer vel ursus - nie przekraczaj granic śmieszności dyskutując sam ze sobą. Trochę jak dziecko z przedszkola chowające się za zasłoną myślące, że znalazło kapitalne ukrycie w którym nikt go nie widzi... Tworzysz fikcyjne nicki aby robić wrażenie, że obrońca smrodu nie jest sam? ;) Wręcz przeciwnie, nie przeszkadzałoby mi gdyby sezon grzewczy w miastach rozpoczynał się od października. Natomiast na tym forum skarżyli się mieszkańcy chałup którzy twierdzili, że muszą rozpalić czasami piec już w sierpniu z powodu grzyba, wilgoci czy stęchlizny... No ale to problem z wiekiem budynków i ich kiepską izolacją. Większość jednorodzinnych chałup kiedyś nie budowali fachowcy czy firmy budowlane tak jak dzisiaj tylko budowała cała rodzina - nieważne, że nikt się na tym nie znał...

 • ~ 2021-09-14
  21:02:47

  18 4

  Arteks kolejny raz udowadniasz, że jakakolwiek próba polemiki z tobą nie ma sensu, bo z takimi "argumentami (czytaj urojeniami) się nie dyskutuje
  kolejny raz pokazałeś, że masz duże problemy psychiczne i wynikającą z nich obsesję na moim punkcie, bo wystarczyło że chwilę nie pojawiałem się na portalu, bo kopanie się z koniem i odpowiedzi na prymitywne zaczepki w twoim wykonaniu mnie nie bawią, a zaraz znalazłeś sobie moje rzekome alter ego w postaci kulfoniastego, jeżeli weźniemy pod uwagę twoją mitomanię w moim kierunku o moim rzekamym pochodzeniu, które u ciebie zmieniało się zależnie od pór roku, czy trafione jak kulą w płot o rzekomym występowaniu mojego nazwiska w kraju, to twoje ostatnie "występy" na tym portalu są tylko dopełnieniem i potwierdzają to co napisałem

 • ~Arteks 2021-09-14
  21:48:28

  6 24

  @pasażer - a ty kolejny raz udowadniasz swoją niedojrzałość emocjonalną. Bo jeśli polemiki ze mną nie mają sensu - to po co je wszczynasz?! I po co wracasz do starych tematów dyskusji - nie mających nic wspólnego z tym? Zarzucasz mi problemy psychiczne mimo, że stale piszę pod jednym nickiem i zależy mi na tym co każdej normalnej osobie - czystszym środowisku w którym mieszkamy. Ty broniłeś przez lata kopciuchów i bezkarnego kopcenia, używasz kilku nicków z którymi "między sobą" dyskutujesz, trollujesz, wypierasz się tekstów jakie pisałeś miesiąc temu, a ostatnio dorobiłeś sobie avatar z dymem kominowym... Czy ktoś zdrowy psychicznie zachowuje się w ten sposób i ciągle broni smrodu???

 • ~ 2021-09-14
  22:29:00

  15 4

  Arteks jaką niedojrzałość emocjonalną ? zarzucasz mi że wstrzynam polemiki z tobą, co oczywiście jest nieprawdą, bo tylko odpowiadam na twoje zarzuty (pomijam fakt że irracjonalne)
  zarzucasz mi m.in. że piszę pod kilkoma nickami i dyskutuję z samym sobą, co oczywiście jest bzdurą i twoim kłamstwem (nic nowego), co wynika tylko z twoich urojeń pod moim adresem i wynikających z tego obsesyjnego poszukiwania mojej osoby w każdym piszącym tutaj, czy to jest wg ciebie normalne ? nie pogrążaj się
  nie mając się do czego doczepić zarzucasz mi taki a nie inny avatar, dobrze wiedząc że jest on ironią na "nowoczesną" technologię grzejącą twój równie nowoczesny blok,
  no ale czego się nie robi dla odwrócenia uwagi od siebie jako obrońcy największego w mieście kopciucha, wypisując bajki o jego czystości i nieuciążliwości dla środowiska wynikającej z istnienia rzekomych nowoczesnych (?) filtrów, jesteś pośmiewiskiem tego portalu, jednocześnie symbolem prymitywnego myślenia, że w bloku ciepło bierze się z rury, a jak tam trafia to nie problem takich jak ty, tak wygląda twoje staranie o "czystsze środowisko w którym mieszkamy" którym się szczycisz
  swoimi wpisami kolejny raz udowadniasz, że próba nawązania rozmowy z tobą nie ma najmniejszego sensu
  dlatego gedyne co ci zostało to kłamać , jątrzyć i trollować, oraz wymyślać kolejne bzdury, bo swymi wpisami udowodniłeś że w tych dziedzinach doszedłeś do perfekcji

 • ~Arteks 2021-09-14
  23:16:19

  2 22

  @pasażer - podałem przykłady twojej niedojrzałości w poprzednim wpisie, a ty w zamian zaprzeczyłeś sam sobie. Bo twierdziłeś, że "jakakolwiek próba polemiki z tobą nie ma sensu", a znowu spłodziłeś polemiczny elaborat. Sam się zastanów czy twoje zachowanie jest jeszcze normalne czy jednak się zagubiłeś w jakichś dymowych oparach piecowego nonsensu? ;)

 • ~ 2021-09-14
  23:30:47

  14 3

  nie, podałeś przykłady własnych urojeńwywołanych twoją obsesją względem mojej osoby
  czy twoje zachowanie jest jeszcze normalne czy jednak się zagubiłeś w jakichś dymowych oparach borsigowego nonsensu?

 • ~ 2021-09-14
  23:36:49

  17 3

  kompletnie się już gubisz żyjąc w swoim urojonym , oderwanym od rzeczywistości i pełnym własnych kłamstw światku, najpierw sam wciągasz mnie w swoją jałową dyskusję a później zarzucasz że odpowiadam na twoje zaczepne wpisy

 • ~Wronus Adamus 2021-09-15
  13:36:02

  8 3

  Ja korzystam z pompy ciepła. Bez problemu, bez obsługi, ciepło i ekologicznie a w dodatku tanio. Rachunek za prąd za cały rok ogrzewanie i ciepła woda plus gotowanie oświetlenie ok. 4000 zł za budynek ponad 160m2. Raz w roku przegląd koszt ok. 450 zl.

 • ~Lateks 2021-09-15
  23:16:56

  5 0

  Dajcie jemu spokój, zapomniał że jego biznes jest ogrzewany kopciuchem, fakt faktem że to nie jego własność, jednak to jego własna wola od kogo dzierżawi pomieszczenia na swój biznes i czym to ogrzewa. Chwali się mieszkaniem w bloku, bo co jemu zostało, tylko śmieszne są te urojenia że każdy mający inne zdanie od jego niskiej samooceny jest zmasowanym atakiem. Nie byłby taki cwany gdyby swoje wypociny miał powiedzieć w cztery oczy. Najbardziej irytujące jest to że jest chroniony, bo przez jego wypociny wzrasta liczba odsłon strony...

 • ~ 2021-09-16
  21:28:37

  5 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2021-09-16
  21:44:39

  5 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2021-09-16
  22:08:38

  3 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1486