zamknij

Wiadomości

Mieszkańcy Nowin bezradni. Kolejna elewacja zniszczona przez wandala

2023-01-18, Autor: 

Kolejne akty wandalizmu na Nowinach. Były windy, wróciły zniszczenia elewacji budynków. Tym razem na szarej elewacji pojawiło się czerwone "dzieło" osiedlowego chuligana. Mieszkańcy czują się bezradni. Co na to policja i Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa?

Reklama

W czwartek (12 stycznia) doszło do zniszczenia elewacji budynku na ulicy Orzepowickiej.

Wandal zaatakował nową elewację bloku w Rybniku przy Orzepowickiej. Czerwoną farbą zanieczyścił ścianę niezrozumiałym napisem. Blok został ocieplony około rok temu i już został zabazgrany — dowiadujemy się od jednego z mieszkańców.

Na miejscu zdarzenia pojawili się mundurowi wezwani przez mieszkańców. Policja na miejscu zastała zniszczenia w postaci nie tylko wykonanych napisów, ale również dowody dokonanych czynów — stojące pod ścianą puszki z czerwoną farbą.

12 stycznia o godzinie 16.20 dostaliśmy zgłoszenie, że na ulicy Orzepowickiej młody mężczyzna pomalował farbą budynek. Na miejsce został wysłany patrol policji. Obecnie trwa postępowanie, ustalamy też wartość strat. Czyn został zakwalifikowany jako usiłowanie zniszczenia mienia - mówi st. asp. Bogusława Kobeszko z rybnickiej KMP.

- Bazgroły na ścianie w nocy z niedzieli na poniedziałek zostały częściowo zabazgrane farbą koloru szarego. Sprawca szkody ponownie maluje po nowej elewacji i nie ma na niego rady. Mieszkańcy są bezradni przed takim barbarzyństwem — dodaje mieszkaniec Orzepowickiej.

O całej sprawie został powiadomiony kierownik osiedla, który pojechał na miejsce i podjął odpowiednie działania, by jak najszybciej można było ukarać sprawcę, ale też naprawić szkody.

O tym akcie wandalizmu dowiedziałem się od lokatorów. Byłem na miejscu, zrobiłem zdjęcia, poprosiliśmy wykonawcę o sporządzenie kosztorysu. Jak tylko dostaniemy kosztorys, to na jego podstawie zgłosimy sprawę zarówno policji, jak i ubezpieczycielowi — mówi Tomasz Konsek, kierownik osiedla.

To nie pierwszy akt wandalizmu na Nowinach, a w rejonie ulicy Orzepowickiej od jakiegoś czasu jest problem z osobami postronnymi, które dokonują zniszczeń.

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~rafcio00 2023-01-18
  08:20:02

  25 23

  A mieszkańcy tego osiedla nie są też gorsi od wandala i wypadałoby aby na siebie też popatrzyli chociażby z prawidłowym parkowaniem lub z segregacją śmieci bo tego nie robią .

 • ~Abisall 2023-01-18
  08:57:34

  34 2

  Nieczytelny? Toć łatwo się zorientować w treści, która sugeruje,że to nie bezmyślny wandalizm, a nieporadna próba rozliczenia z kimś kogo autor oskarża o znęcanie

 • ~Bańka mydlana 2023-01-18
  08:59:34

  34 4

  Miejsce na kamery są i na tym się skończyło ;-)
  Mam nadzieję że wandal zostanie bardzo surowo ukarany
  Policja niech się zainteresuje wpisem , może komuś dzieje się krzywda.

 • ~ 2023-01-18
  09:00:04

  27 4

  To ja sie pytam w takim razie gdzie jest monitoring ktorym tak sie RSM wychwalala.
  Czyzby po wyborach zabrali....

 • ~ 2023-01-18
  09:00:19

  20 8

  pomijam formę , moze to wołanie o pomoc ?, tak było w jednym z odcinków "07 zgłoś sie"
  "Do kilku wielkich hoteli nadchodzą listy, pisane dziecięcą ręką - z pytaniem „Dlaczego pan zabił moją mamę?”. Porucznicy Borewicz i Zubek oraz sierżant Olszańska szukają w szkołach podstawowych autora listów. Znajdują małą Dorotkę.... " :)

 • ~corona 2023-01-18
  09:08:53

  25 5

  Wygląda jakby napisane przez jakiegoś nie pilnego w szkole(domyślam się że mamusia zaniedbuje) dzieciaka w wieku 10lat.
  Jego mamusia jest zauroczona jakimś sebkiem z tindera którego motto to „łobuz kocha najbardziej” i z miłości do niego daje się katować a przy okazji swoje dziecko które to próbuje w jakiś sposób dać znać że dzieje się mu krzywda. Musi to ogłosić publicznie bo skarżąc się mamie otrzymuje odpowiedź „przecież seba nas kocha”.

 • ~Kurt_Wallander 2023-01-18
  10:33:13

  19 1

  Ciekawy "wpis" - "Marek Ś znęca się nad rodziną". Ten bohomaz różni się od tego, co się w okolicy ostatnio pojawiło...

 • ~Arteks 2023-01-18
  11:48:01

  10 27

  Po co ten artykuł skoro: mieszkańcy zareagowali, spółdzielnia nie zbagatelizowała sprawy tylko zgłosiła sprawę na policję, ubezpieczyciel pokryje koszty, a monitoring może doprowadzić policjantów do sprawcy?

 • ~mpsbartosz 2023-01-18
  12:01:28

  21 11

  Cała ta spółdzielnia to jest dno od zawsze, wielokrotnie pisałem do redakcji na temat bezradności i afer spółdzielni. Czas i mentalność ludzi zatrzymała się 30 lat temu. Pomimo, że wygląda to na pismo dziecka z dużymi problemami w szkole to sprawca jest dorosłych gościem, typowym górnikiem, który nie potrafi skleić zdania, prawdopodobnie nie poniesie konsekwencji bo spółdzielnia umyje ręce - jak zwykle.

 • ~Lucky1777 2023-01-18
  13:37:38

  20 2

  Dlaczego na Nowinach nie ma jeszcze monitoringu? Przecież ceny czegoś takiego są śmiesznie małe.

  Dodatkowo od jakiegoś czasu na Nowinach kradną tablice, już drugie auto bez tablic stoi. Nie można namierzyć sprawców, bo monitoring z świateł jest z czasów pierwszych Nokii. Żenada.

 • ~Wojciech Sobczak 2023-01-18
  15:06:39

  20 2

  Arteks pyta po co ten artykuł , a ja się pytam o czym mamy być informowani na Rybnik.com.pl. Czy zniszczenie elewacji na kilkanaście tysięcy złotych nie jest bardzo ważnym tematem do poinformowania mieszkańców Rybnika, tu szczególnie mieszkańców Orzepowickiej. Interesuję się tą dewastacją elewacji i powiem Wam, że w tej sprawie nic nie jest w porządku. Policja do dzisiaj do godziny 12.00 nie miała oficjalnego zgłoszenia o tym wandaliźmie. Nieprawdą jest, że policja działa w tej sprawie. Administracja osiedla od czwartku, kiedy doszło do pierwszego pomalowania elewacji nie miała czasu/możliwości?nie wiem czego jeszcze do zgłoszenia oficjalnego zawiadomienia na Policję. Pani w sekretariacie RSM poinformowała mnie, że taka jest procedura, że Prezes spółdzielni musi złożyć podpis na zawiadomieniu, a administrator nie może sam złożyć zawiadomienia na POlicję. Efekt taki, że wszyscy "robią co do nich należy". Policja wie o sprawie, ale nic ze sprawcą szkody nie mogą robić bo nie mają oficjalnego zawiadomienia od poszkodowanego, czyli Spółdzielni. Spółdzielnia nie zdążyła od czawartku napisać na Policję zawiadomienia. Wandal, który jest do ustalenia już trzykrotnie uzupełniał napisy na elewacji i nic z nim nikt nie robi. To jest włąsnie PROBLEM Panie Arteks. O czym mamy pisać i rozmawiać na tym portalu jak nie o takich problemach. Podpowiedzcie co proponujecie dalej robić. Gdy chciałem samodzielnie złożyć zawiadomienie na Policji Dyżurny sugerował, że powinna zrobić to Spółdzielnia. Co zrobić z wandalem ( chciałbym użyć gorszych obelg wobec tego drania ) który co chwila podchodzi pod blok i niszczy kolejne metry kwadratowe elewacji. A zobaczcie co zrobił na elewacji Żabki przy Orzepowickiej 20. To ten sam sprawca. Co robić ?????????

 • ~ 2023-01-18
  19:10:58

  5 4

  Dokladnie tak jest panie Sobczak.
  Spoldzielnia z nie wiadomych przyczyn nie sciga takich wandali.Moze lepiej skorzystac z ubezpieczenia a policja ma mniej roboty.
  Bardzo dobrze ze portal porusza te sprawy bo zdaje sie duzo mieszkancow nie potrafi
  sie porozumiec wspolnie w takich sytuacjach.A dla zarzadu jest to na reke.
  Cale te monitoringi to pic na wode.

 • ~ 2023-01-18
  19:26:05

  2 7

  Wojtek - super przedstawiłeś sprawę ale PO co napisałeś POlicję ? nie ma to związku
  ps. moze jakieś patrole obywatelskie ? albo zrzutka na kamery- wiem ze to nie Wasza sprawa- ale takie jest życie :( zróbcie ulotki, wrzucie do skrzynek w blokach czy wiesz "kim jest "- "Marek Ś znęca się nad rodziną" -moze w Romie widzą kto ma nazwisko na Ś jezeli to prawda.
  to sie moze udać

 • ~Wojciech Sobczak 2023-01-18
  20:28:11

  5 1

  Sposób napisania słowa POLICJA nie ma żadnego znaczenia, przepraszam błąd.

 • ~emilio 2023-01-18
  20:51:21

  7 1

  tan gość Sebastian skiba był tu pod blokiem w nocy 11.01 i wrzeszczał wyzywał zakłócał cisze nocną , a 12 popisał ścianę bloku,jest nagranie jak to robi,a już parę razy tu bod blokiem wrzeszczał i wyzywał. Zniszczył drzwi w mieszkaniu.już dawno powinien siedzieć ten ćpun.

 • ~emilio 2023-01-18
  20:53:28

  5 2

  powinni udostępnić to nagranie w porlalach i na fb niech sobie jego znajomi zobaczą co robi

 • ~emilio 2023-01-18
  21:47:03

  1 1

  mała pomyłka ,był tu w nocy 10 stycznia

 • ~emilio 2023-01-18
  21:49:34

  3 1

  czemu nie pokażecie wszystkich elewacji popisanych

 • ~emilio 2023-01-18
  21:50:37

  2 1

  a blok został ocieplony jakieś 4 lata temu

 • ~1floyd 2023-01-19
  15:18:37

  7 0

  Ścienne bazgroły, to problem nie tylko Nowin, czy RSM. W centrum miasta, czy na innych osiedlach, też niestety występują. Są zapisy z monitoringu, zdjęcia wykonane przez świadków, też niedużo dają. Bo sprawcy mają zarzucone kaptury na głowy, na twarzach szaliki, co skutecznie uniemożliwia ich rozpoznanie. Nawet po ustaleniu sprawcy, wyegzekwowanie odszkodowania jest problematyczne. Bo często są niepełnoletni, a rodzice są ...... Mam znajomych, mieszkających w innych miastach w kraju. Tam też często, mają podobne problemy. W kilkunastu przypadkach, pomogło zabezpieczenie elewacji farbami - emulsjami antygraffiti. Ściany budynku są pokrywane do wysokości 3-4m taką powłoką, co powoduje że farby same spływają, i są łatwe do zmycia. Wiadomo to kosztuje. Ale przy kosztach ocieplenia ścian, czy napraw wandalizmu, warto się zastanowić.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1554