zamknij

Wiadomości

Lokatorzy bloku przy Borki: mieszkamy na czadowej bombie! Co musi się stać, by problem mieszkańców został rozwiązany?

2023-05-04, Autor:  Ludmiła Kamer

Sytuacja niesprawnej wentylacji mechanicznej na ulicy Borki w Rybniku ciągnie się latami. Mieszkańcy czują się ignorowani przez wszystkie służby, a przede wszystkim alarmują, że nic z problemem nie robi zarządca, czyli rybnicki ZGM. Sprawa jest o tyle poważna, że zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców.

Reklama

Kontroler nie chciał wydać protokołu

Jeszcze w 2018 roku władze miasta chwaliły się blokiem przy ul. Borki 37C i mieszkaniami z widokiem na Zalew Rybnicki. Co z tego, skoro lokatorzy obawiają się w nich o swoje zdrowie, a wręcz życie? Mieszkańcy tego budynku czują się ignorowani przez wszystkie służby. Skarżą się, że przede wszystkim nic z problemem nie robi zarządca, czyli rybnicki ZGM. Sprawa jest o poważna.

Po kolejnych apelach i publikacjach prasowych <<Piecyki gazowe, czy stan techniczny wentylacji? Co zagraża mieszkańcom ulicy Borki?>> ZGM został zobowiązany przez UM Rybnika do przeprowadzenia kontroli w budynku na Borki i wykazania usterek. Dziś wiadomo, że kontrola w tym przypadku to zbyt wielkie słowo.

17 kwietnia w godzinach wieczornych na tablicy ogłoszeń w budynku wywieszono ogłoszenie:

We wtorek (18 kwietnia) od godziny 7 miały być kontrole przewodów wentylacyjnych. Ludzie zwalniali się z pracy, brali urlopy, a kontrola była w dwóch mieszkaniach.

- Przyszedł do mojego mieszkania pan. Sprawdził jakimś czujnikiem kratkę wentylacyjną w łazience i w kuchni. Obie były wadliwe (0,2 m/s i 0,15 m/s). Jak prosiłam o protokół, to powiedział mi, że on nie robi protokołów dla mieszkańców. Stanowczo domagałam się dokumentu. W końcu sporządził jakiś protokół, który podpisałam, a jak poprosiłam o kopię dla siebie, stwierdził, że musi zejść do samochodu i zaraz przyniesie. Człowiek ten uciekł! Dosłownie w 3 minuty nie było ich w budynku. Pojechałam na drugi dzień do ZGM-u, do administracji po ten protokół. Nie dostałam dokumentu, a wręcz czułam się, jakby chcieli mi wmówić, że mam zwidy. Zasugerowano mi, że kontrolę przeprowadzała zewnętrzna firma na zlecenie UM Rybnik — opisuje sytuację jedna z mieszkanek.

ZGM potwierdza przeprowadzenie kontroli, ale... na dachu.

- Przeprowadzony w kwietniu 2023 roku przegląd wentylacji mechanicznej w budynku Borki 37C miał na celu sprawdzenie poprawności działania wentylatorów usytuowanych na dachu ww. budynku oraz weryfikację stanu faktycznego systemu wentylacyjnego. Zadaniem podmiotu kontrolującego było skontrolowanie systemu wentylacji w kilku lokalach mieszkalnych. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej nie otrzymał jeszcze protokołu z ww. przeglądu, jest opracowywany — dowiadujemy się od Zdzisławy Meronki, administratorki ZGM.

Tych piecyków nikt nie chce naprawiać

Rybniczanie od wprowadzenia się do mieszkań na ulicy Borki 37, gdzie mieszkają już ponad 4 lata, borykają się z niepoprawnie funkcjonującą wentylacją w budynku. To powoduje ciągły, kolokwialnie mówić - smród w mieszkaniach, do tego stopnia, że postanowili zamontować czujniki czadu w mieszkaniach. Pomysł dobry, tylko czujniki zaczęły wariować.

- Mamy zamontowane czujniki czadu i jak czujniki reagują, to wzywamy straż pożarną. Przyjeżdżają, sprawdzają i wszystko niby jest ok. Tyle tylko, że zanim straż przyjedzie, to my już pomieszczenia wietrzymy, otwierając wszystkie okna. "Fachowcy" z ZGM mają dla nas "złotą radę": jak jest problem — otwierajcie okna. Zamiast rozwiązać problem, to ja mam cały czas mieć otwarte okna w mieszkaniu, gdzie są małe dzieci? Absurd. - mówią jednym głosem mieszkańcy, z którymi spotkaliśmy się na miejscu.

Nie znajdują pomocy, piecyki "wycofane z obrotu", a prywatne firmy odmawiają jakichkolwiek napraw. Wymiany piecyków na nowe traktowane są przez urzędników jako "samowolki budowlane".

- Miałam awarię Junkersa, na wizytę kogoś z ZGM-u nie mogłam się doczekać, prywatnie nie mogłam znaleźć fachowca, bo twierdzą, że te piecyki są wycofane z obrotu, nie nadają się do takiej zabudowy mieszkalnej i nikt nie chce podjąć się nawet ich naprawy. Tak więc zmuszona byłam wymienić piecyk na nowy, aby mieć ciepłą wodę — słyszymy.

- W zimie kilka miesięcy byłam bez ciepłej wody, bo miałam awarię piecyka. ZGM ciągle mówił, że przyjdzie, a ja czekałam, prosiłam, wydzwaniałam. Mieszkałam z dziećmi w zimie bez ciepłej wody! W końcu po 3 miesiącach wzięłam firmę i wymieniłam piecyk na bojler. Zrobił to fachowiec z uprawnieniami, a ja poniosłam spore koszty. Jeżeli ZGM nie naprawia awarii, nie rozwiązuje problemu to, co mamy zrobić? Wymianę piecyka przeprowadził mi fachowiec z uprawnieniami, mam fakturę wystawioną, więc jaka to samowolka? To są pomówienia — denerwuje się inna mieszkanka.

Tych urządzeń nigdy nie powinno być w bloku?

Jak się okazuje w instrukcji obsługi modelu piecyków, jakie zamontowane zostały w mieszkaniach na ulicy Borki, wyraźnie są zalecenia, aby wysokość komina wentylacyjnego nie przekraczała 4 metrów, gdzie w rzeczywistości w zabudowie na Borki komin tam ma około 16.

- Dzwonię do fachowca i słyszę od każdego po kolei, że nie podejmie się naprawy, czy przeglądu tego konkretnego Junkersa, bo po pierwsze: nie można do niego kupić części, a po drugie: nie powinien był być montowany w zabudowie wielorodzinnej, gdzie komin przekracza dopuszczalne 4 metry, przez co nie ma odpowiedniego cugu, aby spaliny wychodziły na zewnątrz — tłumaczy uzasadnienia serwisantów, których chciał wezwać do naprawy piecyka jeden z mieszkańców.

Na następnej stronie piszemy o kolejnych absurdach zauważonych przez mieszkańców ul. Borki.

Czytaj kolejne strony:

Oceń publikację: + 1 + 28 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~tesla 2023-05-04
  20:29:27

  37 3

  To jedno z wielu podsumowań panoszącej się patodeweloperki. Każdy stał się nagle wielkim inwestorem chcącym uszczknąć dla siebie kawałka tego wielkiego tortu. Nowe mieszkania zwane również "apartamentami" z zawrotnymi 40 metrami kwadratowymi wznoszone w stylu japońskim, bo z papierowymi ścianami i stropami. Braki w izolacjach (zobaczymy co zmieni wymagany teraz raport energetyczny - nie wiem, choć się domyślam), czy problemy z Junkersami. No i jeszcze obowiązkowy punkt większości takich inwestycji - koszmarna droga dojazdowa, wiecznie rozmokła i podziurawiona.

 • ~ 2023-05-04
  22:43:43

  21 9

  co tam zgm ...sprawe trza zglosic wlodarzom miasta to szybko sie znajdzie dobra firma ktora zainwestuje w remont...

 • ~ 2023-05-04
  22:50:59

  5 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Arteks 2023-05-05
  09:47:17

  5 41

  @tesla - a co powiesz o Januszach-inwestorach którzy budowali swoje jednorodzinne chałupki na szkodach górniczych, na terenach zalewanych po każdej burzy, przy lesie gdzie miejscowa fauna w tym wszelkiego rodzaju owady uważają teren za swój? Oczywiście z obowiązkowym pylącym i dymiącym piecem - bardzo często bez gazociągu i kanalizacji?

 • ~wagon 2023-05-05
  10:21:36

  18 6

  Mamy ten sam problem , odpowiedz mojej ADM brzmi proszę sobie uchylić mikro w oknie , ponieważ stara budowa kominowa jest za wąska , jedynie wkłady kominowe szersze rozwiązały by problem tak mi powiedział kominiarz ,ale nie może tego napisać w ekspertyzie bo stracą prace i kontrakt z ADM , sprawa dotyczy podobnej sytuacji ale w innej ADM

 • ~kosc88 2023-05-05
  10:55:33

  24 5

  Sprawa dawno powinna toczyć się w sądzie, nie wiem na co czekają lokatorzy, chyba aż ktoś się udusi, bo czytając można odnieść wrażenie że to kwestia czasu.

 • ~tesla 2023-05-05
  12:03:18

  16 1

  @Arteks Hmm, nie widzę związku, ale odpowiem Ci co sądzę - jeśli byli tego świadomi, to nie interesują mnie ich narzekania. Jeśli mam lęk wysokości, to nie wchodzę na wieże widokowe. Jeśli teren na którym mam budować jest zalewowy/ze szkodami górniczymi, to tego nie robię w tym miejscu. Podejście "jakoś to będzie" zwykle się nie sprawdza.

  Zupełnie natomiast nie rozumiem dlaczego kupiec nim podpisze wszystkie papiery nie przyjdzie na odbiór takiego mieszkania z rzeczoznawcą, który wypunktuje każdą niedoróbkę. Jestem świadom, że znamy się jako naród na absolutnie każdej dziedzinie i w zależności od bieżącego tematu jesteśmy specjalistami od szczepionek, wojny, geopolityki i w końcu budowlanki. Tylko, że nie. A później wychodzą takie zgniłe kwiatki jak w artykule. Jakości w budowlance nie ma, zrobiły się patologie, bo inwestor i tak wie, że znajdą się kupcy, nierzadko naiwni z klapkami na oczach, bo w końcu chcą mieć swoje wymarzone "m".

 • ~ailinssssilya 2023-05-05
  12:24:36

  0 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Tadeusz Dybała 2023-05-05
  12:51:06

  22 8

  Powinni wziąsc za pysk tych z nadzory budowlanego ZGM. Ponadto ZGM do likwidacji polonistyczna ciotkowa wujkowa instytucja

 • ~Tadeusz Dybała 2023-05-05
  12:53:16

  16 7

  Powinni wziąsc za pysk tych z nadzory budowlanego ZGM. Ponadto ZGM do likwidacji po komunistyczna ciotkowa wujkowa instytucja

 • ~ 2023-05-05
  15:55:48

  7 15

  @Tadeusz a kto jak nie ZGM jest instytucją która pomaga znaleźć dach nad głową ludziom biednym, niezaradnym, niepełnosprawnym? Zlikwidować ZGM, a ludziom zaoferować przytułki lub bezdomność? Tak byś to widział?

 • ~przykopa 2023-05-05
  16:42:55

  9 11

  Panie dyżurny komentatorze. Dałeś już wystarczająco do pieca ? I będzie przelogowanie na rozmowę z czubkiem ?

 • ~ 2023-05-05
  18:22:16

  11 4

  ~exploriurbex co ty za bzdury piszesz!
  A w jaki sposob zgm pomaga?
  Wlasnie w artykule sie dowiadujemy.

 • ~violettairb 2023-05-05
  19:36:37

  0 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Tadeusz Dybała 2023-05-05
  20:09:23

  9 6

  ~exploriurbex
  Tak bym tego nie widział. Czy ja tak napisałem? U mnie jak wykształcenie pracownicy ZGM z nadzoru budowlanego opłacani za nasze czynsze odbierali mieszkanie po remoncie to nie zauważyli tak zauważalne rzeczy że mogło to doprowadzić do utraty życia mojej córki. Tak to powinno wyglądać? Od dawna mówię że powinno się zlikwidować ZGM i powołać nową komórkę z ludzi z pasją

 • ~Bernard Jona 2023-05-06
  10:08:17

  1 0

  Kontrolerzy uciekli!? Przecież ten co płaci za skontrolowanie, oczekuje wyników takich za jakie zapłacił.

 • ~eeuovikaseuu 2023-05-06
  23:39:14

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~rudobrody 2023-05-07
  13:40:12

  4 0

  Jeśli dobrze widzę to owo urządzenie do podgrzewania wody posiada zamknięta komorę spalania a do każdego takiego urzadzenia jest poprowadzona osobny przewód współosiowy z odprowadzaniem spalin i doprowadzaniem powietrza. A skoro tak to w jaki sposób wydostaje się z tego urządzenia tlenek węgla do pomieszczenia?

 • ~olviaremero 2023-05-08
  02:07:53

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 931