Im więcej czasu mija, tym bardziej ta sprawa zaczyna „śmierdzieć”. Mostek na Nacynie w centrum Rybnika dalej nie jest gotowy. Urząd miasta tłumaczył niedawno, że wykonawca długo czekał na ruch Wód Polskich. Tymczasem Wody Polskie odpierają, że ich procedury zakończyły się... we wrześniu 2020 roku! Co na to magistrat?
Ta sprawa byłaby śmieszna, gdyby nie fakt, że w grę wchodzi prawie pół miliona złotych. Mostek na rzece Nacynie nadal nie został oddany do użytku. Pisaliśmy o tym niedawno >>Kładka na Nacynie nadal nie jest gotowa. Chodzą po niej ludzie<<
Magistrat tłumaczył wtedy, że wykonawca czekał na uzyskanie operatu wodno-prawnego.
- Zarówno wykonawca, jak i Miasto z niecierpliwością oczekują zakończenia tej budowy. Niestety machina urzędnicza toczy się w kilku instytucjach, co wydłuża ten proces – wyjaśniała Agnieszka Skupień.
Dodała, że termin zakończenia prac to 27 października 2020 rok, ze względu na fakt, że firma oczekiwała na odpowiedzi z Wód Polskich umowa została aneksowana i termin zakończenia przedłużył się do 28 grudnia 2020 roku.
Już dawno po terminie (dokładnie miesiąc), ale w tej materii nic się nie zmieniło.
W międzyczasie otrzymaliśmy od Wód Polskich interesującą odpowiedź. Linda Hofman, rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach odpiera, że Państwowe Gospodarstwa Wodne Wody Polskie, że zakończyły procedurę względem wykonawcy przedmiotowej inwestycji – „Wymiana kładki pieszo rowerowej nad rzeką Nacyna” w Rybniku we wrześniu minionego roku.
- Właśnie wówczas dokonano uzgodnień względem prowadzonego zadania, koniecznych dla jego realizacji. Wody Polskie nie prowadziły postępowania udzielenia pozwolenia wodnoprawnego wykonawcy prac, nigdy też nie otrzymały takiego wniosku. Nie jest zatem słuszne twierdzenie zawarte w publikacji, jakoby wykonawca czekał na wydanie decyzji przez PGW WP w Gliwicach – wyjaśnia Linda Hofman.
Jak dodaje, operat o którym mowa w poprzednim artykule – nie wpłynął do Wód Polskich w Gliwicach.
- Nie jest zatem uzasadnioną teza, jakoby przewlekłe procedowanie decyzji przez Wody Polskie stanowiło przeszkodę i zarazem przyczynę dla zakończenia realizowanej inwestycji nad rzeką Nacyną w Rybniku – zaznacza nasza rozmówczyni.
Co w takim razie blokuje zakończenie inwestycji? Kto tu „ściemnia”? O wyjaśnienie tej sprawy znowu poprosiliśmy rybnicki magistrat. Agnieszka Skupień zaznacza, że to wykonawca podjął się zadania w formule „zaprojektuj i wybuduj” i tym samym odpowiada, za uzyskanie wszelkiego rodzaju zgód, pozwoleń i odpowiedniej dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia inwestycji.
- Trzeba jednak przyznać, że niejasność prawa i wielość interpretacji przepisów nastręcza bardzo wielu problemów wszytkim stronom: wykonawcy, Zarządowi Zieleni Miejskiej jako zamawiającemu i urzędowi, jako temu, który wydaje pozwolenia. Finał jest taki, że cała procedura znacznie się przedłuża, a co najważniejsze mostkiem nie mogą przechodzić mieszkańcy. Mamy efekt, który z zewnątrz wygląda kuriozalnie - mostek jest, ale właściwie nie ma – przyznaje Agnieszka Skupień.
Dodaje, że od samego początku pojawił się dylemat, czy mówimy o remoncie, przebudowie, czy budowie mostku.
- W każdym z tych przypadków potrzebne są inne dokumenty i towarzyszą im inne procedury i inne obowiązki nałożone na wykonawcę. Zapewniam, że wszystkie strony starają się znaleźć rozwiązanie tej sytuacji i mam nadzieję, że najbliższym czasie będę mogła powiedzieć, kiedy mostek zostanie oddany do użytku – zaznacza nasza rozmówczyni.
Podkreśla również, że jeżeli chodzi o kontakt wykonawcy z Wodami Polskimi to Zarząd Zieleni Miejskiej w Rybniku był informowany przez wykonawcę o tych kontaktach i ustaleniach, a właściwie braku tych ustaleń ze strony Wód Polskich.
Przypomnijmy, że przetarg na wybudowanie od podstaw mostku na Nacynie wygrała firma Grani-Tec z Rybnika. Zaoferowała kwotę prawie 430 tys. zł. brutto. Mimo prób, nie udało nam nawiązać się kontaktu z prezesem firmy.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Wykonawca ma przyjechać do Rybnika „na godzinach”? Spontaniczna akcja aktywistów. Wyłapali dzisiaj ponad 30 nutrii
31713Prezydent "namaścił", rada wybrała. Dorota Masłowska wiceprezesem KMR. Jakie ma doświadczenie?
20803To był umyślny wypadek. Prokuratura zamyka śledztwo ws. śmierci biznesmena z powiatu rybnickiego
17002Ekolodzy chcieli zablokować budowę elektrowni gazowej. Wojewoda nieugięty
16433Nowy wymiar walki o klienta, czy forma żartu? Ruchem przed nowym sklepem "kierowały"… biedronki
15285Były dyrektor w UM Rybnik z zarzutem o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad sekretarką
+132 / -3PGE GiEK: była groźba przerwania wałów zalewu i uszkodzenia zapory czołowej. Komunikat spółki
+131 / -18Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
+135 / -29Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+103 / -17„Mówili, że będziemy pracowali do 2030, albo nawet 2035. Jesteśmy zaskoczeni”. Pracownicy Elektrowni Rybnik nie chcą szybszej likwidacji zakładu (zdjęcia, wideo)
+88 / -5Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
26Prezydent "namaścił", rada wybrała. Dorota Masłowska wiceprezesem KMR. Jakie ma doświadczenie?
25Były wiceminister: w Polsce brakuje węgla, będą kolejki. Jak z dostępem i ceną surowca? Co na to PGG?
23To już nie nadgryzienie wizerunku, a jego „zagłada”? Internauci chcą odwołania prezydenta Kuczery
22Sprawa Elektrowni Rybnik na sesji Rady Miasta. Radni wystosują apel do premiera
18Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~nostrzyk 2021-02-03
09:16:22
Obecnie remont kładki zabiera więcej czasu niż kiedyś odbudowa Warszawy
~spirit-of-the-town 2021-02-03
09:20:02
A to pewnie ktoś z urzędu zapomniał wysłać pisma do Wód Polskich wtedy gdy pakowali się na imprezę o której ostatnio było głośno, w Chorwacji bodajże, służbowej przecież, śpiewając "Who wants to live forever" :)
~Lateks 2021-02-03
09:20:44
Urzędnicy nigdy nic nie wiedzą, żadnych informacji nie udzielają.
A teraz sami już nie wiedzą jaki mają wniosek złożyć i dlaczego odrzucić...
Jeszcze nie widziałem przepisów coś ułatwiających.
~Veritas 2021-02-03
09:26:14
"Ściemnia" chyba Pani Rzecznik.
Czy w tym mieście jest jakiś gospodarz?
~marys76 2021-02-03
09:36:02
Ależ to śmierdzi !
Na wiosnę należy również przypatrzeć się jakości wykonania remontu deptaka (ponoć zastosowana technologia miała być MEGA pod względem jakościowym, tak że mucha nie siada).
~Abisall 2021-02-03
09:53:54
"A to pewnie ktoś z urzędu zapomniał wysłać pisma do Wód Polskich"
Tyle że to jest inwestycja "zaprojektuj i zbuduj" więc to wykonawca załatwia papierki - o czym zresztą w artykule wspomniano.
Cieszy że redakcja drązy temat, tak ja na dziennikarzy lokalnego medium przystało. Trochę zaangażowania i już zaczynają wychodzić ciekawe sprawy - to teraz aż się prosi o wyjaśnienia ze strony wykonawcy
~Arteks 2021-02-03
10:37:03
Z jednej strony poradzono sobie w miarę porządnie (poza wpadką Kopra ze stawem) z tak dużą inwestycję jaką była Superdroga. Tam też trzeba się było dogadywać nie tylko z Wodami Polskimi ale też DB Schenker, PKP PLK i in. a jakoś dano radę. Tu mały mostek i... zupełna niepotrzebna kompromitacja urzędników. A może to jest tak jak przypuszczam, że w przypadku inwestycji dla pieszych nie ma takiego samego zaangażowania jak w przypadku inwestycji dla aut?
~Abisall 2021-02-03
10:56:59
@Arteks
Pieszy w tym mieście jest na szarym końcu jeśli idzie o udogodnienia - już nawet nie mówię o inwestycjach.
Przykładna zdjęciu
https://imgur.com/a/NAfry0Y
Czemu nie odśnieżono części dla pieszych? Są jedna obok drugiej.
~James Bond spod F2F 2021-02-03
12:51:49
Znowu Pani rzecznik Agnieszka, ostatnio na topie, to jest jej czas :) jej wypowiedzi są jedyne w swoim rodzaju, zawsze wie najlepiej, jest najmądrzejsza, tak że odpowiedź jest chyba oczywista kto ściemnia...
~rzyt 2021-02-03
13:19:36
Nie można zbyt wiele oczekiwać od elit zarządzających Rybnikiem, bo nie są fachowcami. A obracanie publicznym pieniądzem nie determinuje ich do szybkiego finalizowania inwestycji. Za 430 tysi to można spory dom wybudować.
Wiwat "socjologia, nauki polityczne, historia"... wstyd.
~Michael Alexander 2021-02-03
13:22:06
Po raz kolejny powtarzam: trzeba wziąć za tyłek firmę Grani-Tec.
Przecież miasto musi posiadać jakieś środki nacisku na takich nierzetelnych wykonawców.
~ 2021-02-03
14:14:14
Lokalne , niestety nie zawsze znaczy -dobre.
~Artur Kluger 2021-02-03
17:46:09
To jest kładka na miarę naszych możliwości hehe
~Lateks 2021-02-03
18:17:47
~Michael Alexander nie widzisz że to firma Grani-Tec posiada środki nacisku na UM by wygrywać przetargi ?
~Michael Alexander 2021-02-03
20:14:22
Chyba masz rację Lateks.