zamknij

Wiadomości

Co z kładką pomiędzy Smolną, a Zamysłowem? Radny pyta też o nowy przystanek kolejowy

2021-08-19, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Ten temat zainteresował wielu rybniczan. Chodzi o budowę kładki nad torami, która połączyłaby Smolną z Zamysłowem. Radny Radosław Knesz zadał też prezydentowi pytanie o plany powstania nowego przystanku kolejowego w dzielnicy Maroko-Nowiny.

Reklama

Co dalej z kładką łączącą Smolną z Zamysłowem?

Przypomnijmy, że o tym pomyśle pisaliśmy na początku tego roku. Spotkał się on z pozytywnym odbiorem wśród naszych Czytelników »Zamysłów i Smolną połączy kładka? Miasto wysłało pismo«

Do tematu wrócił w interpelacji radny Radosław Knesz. Zapytał się prezydenta, w jakim terminie spodziewana jest ta inwestycja.

- Kładka jest istotną częścią infrastruktury, która zwiększy dostępność terenów zielonych mieszkańcom dzielnicy Smolna – zauważa.

W odpowiedzi Piotr Kuczera wyjaśnia, że trwa proces aktualizacji Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, w ramach którego weryfikacji poddana zostanie lista zamierzeń inwestycyjnych.

Wygląda też na to, że jedynym argumentem za powstaniem kładki są w tym momencie pieniądze.

- Miasto jest żywotnie zainteresowane tego rodzajem inwestycją. Czynnikiem warunkującym możliwości realizacji jest w tym przypadku budżet miasta. Planując przyszłoroczny budżet będę się starał zabezpieczyć odpowiednie środki – zaznaczył prezydent Kuczera.

Nowy przystanek kolejowy w Rybniku?

Na jaw wyszła też ciekawostka. Radny zapytał się prezydenta o przystanek kolejowy, który miałby powstać w dzielnicy Maroko-Nowiny (dokładnie w okolicach osiedla Chabrowa). Taka inwestycja znalazła się w Planie Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.

- Planowana stacja kolejowa zwiększy wachlarz możliwości przemieszczania się pomiędzy dzielnicą Maroko-Nowiny i dzielnicą Śródmieście co zostało szerzej opisane w Planie Zrównoważonej Mobilności Miejskiej w Rybniku – dodaje Radosław Knesz.

Piotr Kuczera zastrzega, że powstanie przystanku kolejowego uzależnione jest w głównej mierze od podmiotów zewnętrznych.

- Kluczowym interesariuszem w tym zakresie pozostaje Marszałek Województwa Śląskiego, jako organizator przewozów pasażerskich szczebla wojewódzkiego, a także realizujące przewozy Koleje Śląskie. Budowę przystanku kolejowego można rozpatrywać wyłącznie wówczas, gdy zagwarantowane będzie regularne obsługiwanie danej relacji – to zaś leży poza kompetencjami miasta – wyjaśnia.

Miasto chce bowiem uniknąć sytuacji znanej choćby z linii Lubliniec – Fosowskie, gdzie wyremontowane przystanki kolejowe pozostawały bez obsługi.

- W związku z tym, że inwestor – PKP PLK – zrealizował modernizację, nie bacząc na to, czy właściwy organizator przewozów ma zamiar zamawiać pociągi zatrzymujące się na modernizowanych przystankach – dopowiada Kuczera.

Wyjaśnia, że miasto już wcześniej próbowało uzyskać deklarację Urzędu Marszałkowskiego w tej sprawie – działo się to na etapie rozważań nad złożeniem wniosku o dofinansowanie do tzw. programu przystankowego PKP PLK.

- Niestety, nie uzyskawszy wiążącej odpowiedzi miasto odstąpiło od składania wniosku.

Temat nowego przystanku kolejowego nadal pozostaje więc otwarty. Czy taka inwestycja przydałaby się w Rybniku?

Oceń publikację: + 1 + 39 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~THE Bill 2021-08-19 14:55:55

  Rybnik Chabrowa? Nie ma się co łudzić, że powstanie taki przystanek kiedykolwiek. Kto by tam jeździł? Pociagi z Katowic jeżdżą przez Rydułtowy, bo tam są większe potoki pasażerskie. A za Chabrową do Suminy nie ma już żadnego przystanku, musiałby powstać jeszcze w Jejkowicach. To jest towarowa obwodnica waskiego gardła jakim jest jednotorowa linia przez Rydułtowy. Nie wierze, żeby tam powstał przystanek kolejowy.

  25 1
 • ~artefaks 2021-08-19 17:41:43

  Kazimierz wydaje mi się ? że widziałem Cię tam przechodzącego z piesami na Okrzeszyniec ?

  3 4
 • ~ 2021-08-19 18:00:58

  trzeba by tam najpierw punkt przeładunkowy do przewozu obornika stworzyć

  3 4
 • ~człowiek z branży 2021-08-19 20:28:18

  Stwierdzenie o zwiększeniu dostępności terenów zielonych traci w czasie rację bytu bo aktualnie to tereny w większości zabudowane głównie przez jednego dewelopera i domy prywatne.
  Warto by sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego tego obszaru i ilość terenów zielonych" ogólnie dostępnych.
  Lepiej nazwać rzecz po imieniu bo kładka to bezdyskusyjnie ułatwi życie mieszkańcom "Zatorza" czego szczerze im życzę.

  9 0
 • ~Kwinto 2021-08-19 20:59:51

  ~THE Bill tutaj masz 100% racji, tą nitką prócz towarowych lecą jedynie dalekobieżne pociągi które i tak nie zatrzymywały by się na tak podrzędnej stacji jak Chabrowa czy nawet Jejkowice. Jeśli dobrze pamiętam IC które jadą tą trasą, zatrzymują się dopiero w Kędzierzynie Koźlu. Wprowadzenie pociągów KŚ na tej trasie (na przemian z trasą przez Rydułtowy) po prostu nie miało by sensu.

  7 0
 • ~maziizam 2021-08-20 21:59:49

  Najpierw niech radni i prezydent Rybnika zajmie się nowo wyremontowanym przystankiem kolejowym Rybnik Gortatowice za około 2mln , gdzie pociągi przejeżdżają i się nie zatrzymują. Może warto się tym zająć choćby jako przystanek na żądanie, a nie snuć kolejne pomysły na przystanek, gdzie nie ma pociągów pasażerskich?

  5 0
 • ~Makar 2021-08-21 09:33:04

  Szukałem w słowniku j. polskiego słowa "interesariusz". Nie znalazłem.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1057