Koszykówka. II liga: ważna wygrana MKKS-u Rybnik w Krakowie

2024-02-11, Autor:

W wyjazdowym spotkaniu z sąsiadem w tabeli koszykarze MKKS-u Rybnik pokonali KK UR BOZZA Kraków. Było to ich 18 zwycięstwo w 22 meczu tego sezonu.

Do spotkania w Krakowie rybniczanie przystąpili maksymalnie skoncentrowani i podrażnieni po ostatniej porażce z KKS-em Ragor Tarnowskie Góry. Początek meczu ułożył się po ich myśli. Prowadzili 5:0, a potem 7:2. Już na wstępie trzykrotnie rywalom urwał się Marcin Kosiorowski i otworzył mecz 3/3 za 3 punkty. Jeszcze w pierwszej kwarcie w trafieniach z dystansu wsparli go Karol Jagoda i Piotr Kawczyński. W efekcie mieliśmy w pierwszej ćwiartce aż 5 celnych trafień za 3 punkty. Rywale wykorzystywali jednak swą przewagę fizyczną oraz dominacje w polu 3 sekund. Pierwsza kwarta zakończyła się na korzyść gospodarzy 22:21.

Druga kwarta potwierdziła ofensywny charakter meczu. Do zdobywania punktów dołączył Kacper Wydra. Skuteczny na półdystansie był Adam Anduła. Dobre zmiany dali Sebastian Kołowrot i Adrian Ścieszka. O ile w pierwszej kwarcie wynik falował i obydwie drużyny zdobywały punkty seriami, tak w drugiej części walka toczyła się kosz za kosz, a żadna z drużyn nie chciała ustąpić. Po dwudziestu minutach MKKS przegrywał 42:43.

W trzeciej kwarcie rybniccy koszykarze mieli największe problemy. W pewnym momencie przegrywali nawet 49:58. Zareagowali na tę sytuację najlepiej jak tylko mogli. Po przerwie na żądanie odpowiedzieli serią 9:0 i wyrównali stan rywalizacji na 58:58. W tej części gry ważną dobitkę zanotował Adrian Ścieszka, dużo punktów zdobył Kacper Wydra (w tym ważny rzut za 3 punkty), a zabójczo skuteczny za 3 punkty był Piotr Kawczyński, trafiając dwa razy (3/4 w całym spotkaniu). Ostatecznie te dziesięć minut pada łupem MKKS-u (21:19), który prowadził w całym spotkaniu 63:62.

Ostatnia kwarta to czas liderów. W tej roli dobrze odnalazł się Kacper Wydra, który wziął na siebie ciężar zdobywania punktów. Karol Jagoda i Adam Anduła opanowali strefę podkoszową. A proste założenia w obronie połączone z dużą zadziornością oraz wysokimi umiejętnościami indywidualnymi po stronie rybniczan dały korzystny efekt. Pierwsze minuty tej części gry to także dobra gra Sebastiana Kołowrota i Adriana Ścieszki. Nie bez znaczenia było także dobre przygotowanie motoryczne, dzięki któremu z minuty na minutę to MKKS lepiej czuł się na boisku, a rywale opadali z sił. Najtrudniejszy moment ostatniej części gry przyszedł wtedy, gdy przy stanie 71:71 krakowianie trafili za 3 punkty. Po kilku chwilach rybniczanie odpowiedzieli trafieniami Marcina Kosiorowskiego i Piotrka Kawczyńskiego i było 75:74 dla MKKS-u. Wówczas gospodarze po raz ostatni w tym meczu wyszli na prowadzenie 76:75. O zaciętości i dramaturgii tego spotkania świadczy to, że prowadzenie zmieniało się aż 25 razy! Szczęśliwie ostatnia zmiana po punktach Kacpra Wydry spod kosza była na korzyść MKKS-u, który wygrał cały mecz 83:78.

Wygrana rybniczan w Krakowie oraz porażka lidera Polonii Bytom w Rzeszowie sprawiła bardzo ciekawy układ czołówki tabeli II ligi grupy C. Obecnie Bielsko-Biała ma dwie porażki, Bytom – trzy, Rybnik – cztery, a Rzeszów – pięć. Piąta w tabeli BOZZA Kraków ma już 9 przegranych. Do końca ligi pozostało siedem kolejek, a MKKS ma jeden mecz zaległy we własnej hali z Basketem Hills Bielsko-Biała. W czołowej czwórce wszystko się może zdarzyć.

Następne spotkanie rybniczanie rozegrają już w najbliższą środę 14 lutego. O godzinie 19:30 w hali „Ekonomika” będą gościć KS 27 Katowice.

KK UR BOZZA Kraków – MKKS Rybnik 78:83 (22:21, 21:21, 19:21, 16:20)

MKKS Rybnik: Paweł Respondek 0 punktów; Sebastian Kołowrot 5 punktów; Marcin Kosiorowski 14 punktów (4/8 za 3 punkty); Piotr Kawczyński 19 punktów(3/4 za 3 punkty), 7 zbiórek; Adam Anduła 8 punktów, 6 zbiórek; Kacper Wydra 24 punkty, 14 asyst, 8 zbiórek; Jan Czorny 0 punktów; Karol Jagoda 10 punktów; Tymoteusz Krok, Adrian Ścieszka 3 punkty; Dawid Biela; Karol Rakszawa

II liga, grupa C – 23. kolejka:

UJK Kielce - GTK AZS Gliwice 88 : 83 KK UR BOZZA Kraków - MKKS Rybnik 78 : 83 TS Wisła Kraków - Basket Hills Bielsko-Biała 71 : 78 KS 27 Katowice - KKS Ragor Tarnowskie Góry 77 : 50 OPTeam Resovia Rzeszów - BS Polonia Bytom 79 : 66 AK Iskra Częstochowa - Niedźwiadki Chemart II Przemyśl 92 : 82 MKS II Dąbrowa Górnicza - KS Cracovia 1906 Yabimo, MCKS Czeladź - Inter-bud Oknoplast Kraków