zamknij

Wiadomości

Koniec z chaosem w rybnickim szpitalu! Pojawiły się petycje

2021-07-09, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Nasz ostatni artykuł o aktywności posłów ws. ratowania szpitala w Rybniku najwyraźniej zmobilizował polityków do dalszego działania. W sieci pojawiły się dwie petycje dotyczące wyciągnięcia konsekwencji wobec dyrektor lecznicy Ewy Ficy i żądania wznowienia działalności zawieszonych oddziałów.

Reklama

Przypomnijmy, 2 dni temu opublikowaliśmy artykuł o aktywności posłów naszego okręgu wyborczego. Chodzi o ich zaangażowanie wobec trudnej sytuacji rybnickiego szpitala. O ile opozycyjni politycy coś robili lub robią w tej kwestii, o tyle w Zjednoczonej Prawicy pozostają bierni »Co posłowie z Rybnika i regionu zrobili, by ratować WSS nr 3? Zapytaliśmy ich«

Platforma Obywatelska idzie za ciosem. Dzisiaj pojawiła się petycja, której autorami są: Marek Krząkała; Grzegorz Wolnik, Łukasz Kłosek; Radosław Knesz; Wojciech Kiljańczyk.

- My, mieszkańcy Rybnika oraz całego regionu rybnickiego stanowczo protestujemy przeciwko ograniczeniom w funkcjonowaniu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, jednego z największych szpitali na Śląsku. Podejmowane od kilku miesięcy destrukcyjne działania Pani Dyrektor Ewy Ficy prowadzą do tragicznego w skutkach zamykania oddziałów i narażenia mieszkańców na utratę zdrowia i życia – czytamy na wstępie petycji, zaadresowanej do Marszałka Województwa Śląskiego.

Jak dodają autorzy, decyzja Jakuba Chełstowskiego o powołaniu na stanowisko p.o. dyrektora lecznicy w Rybniku byłej kandydatki PiS w wyborach na prezydenta Mysłowic, bez wymaganego wykształcenia menadżerskiego, która doprowadziła na przestrzeni ostatnich lat do „zdemolowania innych śląskich szpitali” oraz pełne wsparcie wobec podejmowanych przez nią decyzji, wbrew interesowi społecznemu mieszkańców skutkuje tym, że „obecny Zarząd Województwa bierze odpowiedzialność nie tylko polityczną, ale również osobistą za wywołanie największego kryzysu zdrowotnego w historii istnienia rybnickiej placówki”.

- Obarczanie winą lekarzy i personelu medycznego za zaistniałą sytuację finansową szpitala i całej służby zdrowia jest nieporozumieniem i brakiem szacunku wobec osób, które w ostatnich miesiącach walczyły z pandemią koronawirusa oraz oddały znaczną część swojego zawodowego życia rybnickiej lecznicy. Największą wartością zawsze jest personel medyczny, zespół ludzi, człowiek – czytamy.

Zdaniem autorów petycji, mamy do czynienia z największym kryzysem zdrowotnym w historii Rybnika.

- Doszło do zawieszenia funkcjonowania 4 oddziałów, zwolnień lekarzy, pielęgniarek, utrudnień w dostępie do pomocy zdrowotnej dla mieszkańców. Funkcjonowanie stacji dializ zostało zredukowane, a głosy zatroskanych pracowników szpitala kreślą jeszcze tragiczniejszy scenariusz. Dziś chorzy są zmuszeni do szukania pomocy w miastach oddalonych o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów od Rybnika. Brak reakcji Pana środowiska politycznego wobec upadku rybnickiego szpitala dowodzi, że decyzje zapadają przy wsparciu i cichej aprobacie parlamentarzystów, radnych i części Rady Społecznej szpitala – dodają.

Żądają też zaprzestania niszczenia rybnickiej lecznicy, zmiany na stanowisku dyrektora, oddłużenia szpitala przez samorząd Województwa Śląskiego, wznowienia działalności zamkniętych oddziałów, rozpoczęcia dialogu ze środowiskiem medycznym, zakończenia wykorzystywania wewn. sporów w szpitalu do zarządzania kryzysem oraz przygotowania planu naprawczego zgodnego z interesem i potrzebami społecznymi.

Powyższą petycję znajdziecie na stronie internetowej.

Podobne pismo przygotował europoseł Łukasz Kohut.

- Nie ma naszej zgody na dewastację śląskiej i rybnickiej ochrony zdrowia! Nie możemy pozwolić na to, aby nieudolność władzy wpływała na życie i zdrowie obywateli. Dlatego w dniu dzisiejszym uruchomiłem petycję pod którą mogą podpisywać się mieszkańcy, w której WZYWAMY do wyciągnięcia konsekwencji wobec Pani dyrektor Ewy Ficy, która zdecydowała o zmianie warunków pracy i płacy dla kilkudziesięciu lekarzy i pielęgniarek" - mówi Poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut

W petycji wzywa do przywrócenia działalności zawieszonych oddziałów szpitala w Rybniku.

- Zachęcam wszystkim mieszkańców Rybnika i miast ościennych do aktywnego podpisywania się pod petycją, z którą podejmę dalsze działania w sprawie ratowania rybnickiego szpitala – dodaje.

Petycja Łukasza Kohuta również znajduje się na stronie internetowej.

Oceń publikację: + 1 + 242 - 1 - 39

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Lokalny 2021-07-09
  11:08:53

  88 24

  Petycje nie robią na PiS wrażenia. To tylko zasłona dymna nic nierobienia opozycji i władzy Rybnika. Oj słabo walczycie o szpital, a właściwie to udajecie, że walczycie.

 • ~artefaks 2021-07-09
  11:36:14

  91 12

  Mają ja ukarać? Przecież niedawno dostała nagrodę która jej się nalezala,,za ciężka i rzetelną pracę"

 • ~anettk 2021-07-09
  12:35:41

  105 9

  Mam wrażenie,że marny skutek odniesie cała petycja,a to z tej prostej przyszczyny,że Marszałek i wojewoda dobrze wiedzą co "ich" odznaczona koleżaneczka wyprawia.Z torbami puściła już dwa duże szpitale na Śląsku i nikt z tym nic nie zrobił,tylko ją teraz na Rybnik wysłali (przypadek nie sądzę) Hańba i gańba,żeby kobieta bez kompetencji i z tak marną przeszłością zarządzającą dostała pod swoje "władanie" tak duży Wojewódzki szpital! Petycję i tak podpiszę ( lepiej cokolwiek robić niż tylko z założonymi rękami siedzieć)

 • ~ 2021-07-09
  13:29:08

  36 73

  Proponuje żeby następnym dyrektorem WSS3 w Rybniku mianować któregoś z autorów petycji.
  Niech wtedy pokażą jak się prawidło rządzi tym szpitalem.

 • ~Wasz Stary 2021-07-09
  14:46:37

  49 15

  kulfoniasty, myślę, że żaden z autorów tych petycji nie pchałby się ani nie zgodziłby się na objęcie tak ważnej funkcji zarządzającej, nie mając pojęcia o zarządzaniu.

  Dlaczego?

  BO NIE SĄ Z PISU :-----)

 • ~ 2021-07-09
  14:59:11

  25 44

  @Wasz Stary,
  "myślę, że żaden z autorów tych petycji nie pchałby się ani nie zgodziłby się na objęcie tak ważnej funkcji zarządzającej, nie mając pojęcia o zarządzaniu."

  Skoro nie mają pojęcia o zarządzaniu to nie mogą także krytykować aktualnego sposobu zarządzania bo jak sam napisałeś się na tym nie znają :)

  Chyba że wyszła taka typowa cecha polaka: najlepiej zna się zawsze na wszystkim dopóki sam tego nie musi zrobić :D

  "Dlaczego?

  BO NIE SĄ Z PISU :-----)"

  1. W czym problem zmienić partię? Mało to polityków tak robi?

  2. Poczekam aż ich partia znowu będzie u władzy i wtedy mogą pokazać jak się tym zarządza tak żeby był krainą mlekiem i miodem płynącą.

 • ~Fidzi 2021-07-09
  15:18:00

  47 6

  Zapytam jeszcze raz:
  Gdzie są Ci, którzy w każdym momencie i przy każdej okazji krzyczeli tu na forum: " Zamknąć ten szpital, zaorać i personel pogonić !!!"
  No pytam się: gdzie jesteście?
  Wasze żądania i marzenia się spełniają, a wy teraz lamentujecie, że oddziały są zamykane ???!!! Hipokryci !!!!!!!!!!!!!!!!

 • ~Wasz Stary 2021-07-09
  15:38:02

  29 7

  kulfoniasty, misiaczku, zdajesz sobie sprawę, jakim "nie-argumentem" w tej dyskusji jest stwierdzenie "niech sam pokaże, jak zarządza"? :}

  Nie trzeba mieć kompetencji ani pojęcia o zarządzaniu, żeby wymagać od osoby na stanowisku zarządzającym dobrego zarządzania - tak samo jak nie trzeba umieć grać w piłkę, żeby oczekiwać od naszych orłów przynajmniej wyjścia z grupy.

 • ~rybnikus 2021-07-09
  17:04:38

  23 31

  Lekarze chcą tylko więcej i później i zawsze więcej pieniędzy z naszych podatków wy frajerzy. Czy wiecie, że jest dużo szpitali, które nie mają problemów z finansami?

 • ~ 2021-07-09
  23:00:40

  9 9

  @Wasz Stary,
  "Nie trzeba mieć kompetencji ani pojęcia o zarządzaniu, żeby wymagać od osoby na stanowisku zarządzającym dobrego zarządzania"
  Zdefiniuj proszę "dobre zarządzanie"?
  Czy w przypadku szpitala państwowego jest to leczenie bez patrzenia na koszty a tym samym powiększanie długu? Czy też jest to zarzadzanie w taki sposób żeby być na zero?

  Tak samo jak nie trzeba być politykiem żeby wymagać od opozycji konstruktywnej krytyki a nie krytyki dla zasady żeby być przeciwko, nawet gdy w tej samej sprawie było się za za czasów bycia u władzy.

  "tak samo jak nie trzeba umieć grać w piłkę, żeby oczekiwać od naszych orłów przynajmniej wyjścia z grupy."
  To że aż tak dużo od nich oczekujesz to Twoja sprawa. Ja od nich tego nie oczekiwałem. Za to cały czas się zastanawiam dlaczego piłka nożna jest naszym sportem narodowym?

 • ~artefaks 2021-07-09
  23:02:18

  11 6

  Koniec chaosu w szpitalu ? Powiedz no proszę jedynie słuszno i sprawiedliwo . Tam był chaos ?
  Przecież plan był to i premia była.
  Zak proszę mi to jako znawco okultyzmu wytłumaczyć. Za co była ta nagroda ?

 • ~Wasz Stary 2021-07-09
  23:53:28

  8 6

  @kulfoniasty
  "Zdefiniuj proszę "dobre zarządzanie"? Czy w przypadku szpitala państwowego jest to leczenie bez patrzenia na koszty a tym samym powiększanie długu? Czy też jest to zarzadzanie w taki sposób żeby być na zero?"
  Powiedziałbym, że na przykład "znajdowanie oszczędności i zmniejszanie długu bez zaorania czterech oddziałów na zero (a wcześniej na tej samej zasadzie w dwóch innych szpitalach)".

  A od naszych herosów piłki kopanej też nic nie oczekiwałem - to był tylko taki przykład ;]

 • ~artefaks 2021-07-10
  09:47:03

  20 6

  W Czechach usługi medyczne są w wyższym standardzie i brak kolejek. Szpitale jakoś nie mają też potężnych długów . Jak oni to robią ?
  Nie ma tam programu rodzina na swoim , nie rządzi jedynie słuszna. A k.k. ma tam niewiele do powiedzenia.
  @Rybnikus można ? Można . Tylko hasło ,, wystarczy tylko nie kraść" musi być na co dzień, a nie tylko na sztandarach.....

 • ~Ala Garbacz 2021-07-11
  02:08:48

  12 4

  Namieszała strasznie..Szpital był tyle czasu w złej kondycji ale był i działał..Miałam okazję odwiedzić Sor i dowiedziałam się,że dzięki Pani Dyrektor niektórzy lekarze nie dostali wypłat od marca..Ona jest jak niewłaściwy człowiek na niewłaściwym miejscu..Powinni na pierwszym miejscu ją właśnie zwolnić.Cały czas szpital dawał radę..Przyszła ona i wszystko schrzaniła..Masakra

 • ~Ala Garbacz 2021-07-11
  02:12:58

  8 4

  Namieszała strasznie..Szpital był tyle czasu w złej kondycji ale był i działał..Miałam okazję odwiedzić Sor i dowiedziałam się,że dzięki Pani Dyrektor niektórzy lekarze nie dostali wypłat od marca..Ona jest jak niewłaściwy człowiek na niewłaściwym miejscu..Powinni na pierwszym miejscu ją właśnie zwolnić.Cały czas szpital dawał radę..Przyszła ona i wszystko schrzaniła..Masakra

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy rząd powinien wprowadzić zdalne nauczanie we wszystkich szkołach?
Oddanych głosów: 628