zamknij

Wiadomości

Co posłowie z Rybnika i regionu zrobili, by ratować WSS nr 3? Zapytaliśmy ich

2021-07-07, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Mało kto ma tak silny głos w życiu społecznym, jak posłowie – nasi reprezentanci – w Sejmie. Co takiego zrobili wobec niepewnej sytuacji rybnickiego szpitala? Jaki jest ich udział w ratowaniu lecznicy? Zapytaliśmy się ich.

Reklama

To już wiecie, w WSS nr 3 zabrakło lekarzy. W wyniku tego zawieszony musiał zostać oddział pediatryczny, otolaryngologii dziecięcej, laryngologii dorosłych oraz oddział wewnętrzny. Niepewny wydaje się też los Stacji Dializ.

Wielu z Was w komentarzach pod artykułem i na redakcyjnym fanpage’u zadawało pytania, co w tej sprawie zrobili nasi posłowie z Rybnika i regionu? Co zamierzają zrobić, by ratować szpital?

Krzysztof Gadowski

Jako pierwszy odpowiedział poseł Krzysztof Gadowski z Platformy Obywatelskiej. Jak się dowiadujemy, pod koniec maja wysłał interpelację do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Nakreślił sytuację i zadał pytania. Odpowiedział mu wiceminister Waldemar Kraska. Krótko – resort nie jest stroną w sprawie, a Zarząd Województwa Śląskiego.

Marek Krząkała

Jego kolega z sejmowej ławy – poseł Marek Krząkała (PO) interweniował już w lutym ws. planu naprawczego szpitala. Alarmował o likwidacji oddziałów, zwolnieniach, zagrożeniu funkcjonowania WSS nr 3. Parlamentarzysta wraz z posłem Maciejem Kopcem i radnym Sejmiku Woj. Śląskiego – Grzegorzem Wolnikiem spotkał na początku marca z dyrektor szpitala. Pod koniec tego samego miesiąca interweniował u Marszałka Województwa Śląskiego ws. utrzymania oddziałów i czy decyzje podejmowane przez dyrektor są realizowane przy pełnej aprobacie organu prowadzącego szpital.

Lista działań posła PO dotyczy też interwencji u Ministra Zdrowia – 10 maja złożył interpelację. Zawiadomił Prokuraturę Rejonową w Rybniku o możliwości popełnienia przestępstwa przez dyrektor szpitala. Co ciekawe, Marek Krząkała złożył też wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kompleksowej kontroli m.in w zakresie finansowo-płacowym, kadrowym i organizacyjnym. Został złożony 21 czerwca.

Bolesław Piecha

Poseł Prawa i Sprawiedliwości nie widzi potrzeby interwencji. Otrzymaliśmy od niego taką odpowiedź:

Sytuacja w szpitalu polega na sporze między trzema grupami tj. Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, Dyrektorem Szpitala WSS3 oraz części lekarzy WSS3. Tylko te trzy strony we współpracy mogą rozwiązać ten impas. Każdy taki konflikt należy rozwiązywać poprzez skuteczny dialog w celu ustalenia odpowiedniego kompromisu między zwaśnionymi stronami o co apeluję. Proszę zrozumieć, że powyższy problem zależy od decyzyjności trzech wyżej wymienionych grup, nie zaś od Sejmu RP, w którym zasiadają posłowie. Deklaruję, że będę zabiegał, aby nasz szpital nadal funkcjonował na jak najwyższym poziomie.

Teresa Glenc

Biuro posłanki Prawa i Sprawiedliwości nie dostarczyło nam odpowiedzi.

Grzegorz Matusiak

Biuro posła Prawa i Sprawiedliwości nie dostarczyło nam odpowiedzi.

Adam Gawęda

Biuro posła Prawa i Sprawiedliwości nie dostarczyło nam odpowiedzi.

Gabriela Lenartowicz

Posłanka Platformy Obywatelskiej również wystosowała szereg interpelacji: do ministra zdrowia i Marszałka Województwa Śląskiego. Odpowiedź z resortu była praktycznie taka sama jak w przypadku posła Gadowskiego. Z kolei Izabela Domagała – członek Zarządu Województwa Śląskiego stwierdziła w odpowiedzi, że to dyrektor szpitala odpowiada za zarządzanie zasobami kadrowymi, polityką płacową i zachowanie płynności finansowej szpitala.

Już po zawieszeniu oddziałów Gabriela Lenartowicz zwróciła się o pomoc do ministra zdrowia i marszałka naszego województwa. Nie otrzymała jeszcze odpowiedzi.

Maciej Kopiec

Parlamentarzysta Lewicy wystosował dwie interwencje poselskie oraz spotkał się osobiście z dyrektor Ewą Ficą. Jak dowiadujemy się w biurze poselskim, aktualnie prowadzone są interwencje poselskie równocześnie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku oraz w Śląskim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

- W ostatnim czasie Poseł Maciej Kopiec odbył również spotkanie z Dyrektorem NFZ w Katowicach. Spotkanie miało na celu weryfikację posiadanych informacji, poinformowanie w celu kontroli o prawdopodobnych nieprawidłowościach zachodzących w szpitalu oraz przeprowadzenie interwencji poselskiej dotyczącej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Działania te są prowadzone równocześnie, tak aby skonfrontować uzyskane informacje i podjąć kolejne działania – dowiadujemy się.

Poseł Maciej Kopiec jest również w stałym kontakcie ze związkami zawodowymi SP ZOZ WSS nr 3 w Rybniku.

Michał Woś

Poseł Solidarnej Polski (podobnie jak Bolesław Piecha) również postanowił przesłać nam odpowiedź:

Bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze. Ta trudna sytuacja w szpitalu musi być jak najszybciej rozwiązana. W pełni popieram stanowisko rady społecznej szpitala, której jestem członkiem, sprzeciwiające się zawieszeniu oddziałów. To zdecydowane „nie” wyrażone zostało jednogłośnie, co pokazuje, że szpital jest i musi być poza sporem politycznym. Dyrekcja szpitala deklaruje, że robi wszystko, żeby pozyskać lekarzy, a bez nich żadna lecznica nie jest w stanie funkcjonować.

Jak sądzicie? Czy działania naszych posłów w kwestii ratowania szpitala są wyczerpujące?

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 151

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~waldus 2021-07-07 18:21:21

  Wss 3 jest niewydajny finansowo i ma złą opinię. Ta sytuacja to nie problem szpitala tylko całej służby zdrowia. Jedynym rozwiązaniem jest budowa sensownego systemy opartego na uslugach prywatnych. Inaczej zawsze będą strajki, spory, niezadowolenie.

  84 55
 • ~Barbara Oberaj 2021-07-07 19:16:22

  Wadus ty chyba jesteś lekarzem i usługi prywatne ( jak większości lekarzy ) by cię urządzały.

  59 67
 • ~ 2021-07-07 19:18:57

  Dokladnie jak kolega Waldus napisal.
  To caly system jest chory razem z zus ktory zdziera skadki z pracodawcy jak i pracownika.

  77 22
 • ~maxobob 2021-07-07 20:52:02

  Zacznijmy od naszych sąsiadów Czechów tak prosto rozwiązali problem już dawno lekarze mieli się zdeklarować, kto pracuje w prywatnym sektorze a kto w państwowym i nie można tego łączyć!!!! A u nas wszyscy widza co jest, za zamiast kopertowo, to jest prywatnie w gabinecie! hahaha Jak ktoś teraz tego nie rozumie , to naprawdę nie choruje !! A rozwiązania są na wyciagnięcie ręki w różnych krajach , tylko poszukać i odpowiednio opracować i sukces!!! Pamiętacie jak ŚLASKA KASA CHORYCH wszystkich bolała , do dzisiaj mamy dyskietki , których reszta Polski nie może się doczekać . Ale takich ludzi jak Dr. Sośnierz trzeba było ciągać po sądach !! bo na dyskietce było PZU i ile z tego zarobił !!! To pokazuje że nigdy tu nie będzie normalnie , a szkoda bo ludzi mamy mądrych , ale miernoty i pyskacze ich zagłuszają.

  145 4
 • ~Franek 7 2021-07-07 21:53:41

  Pani Fica na swoje stanowisko została mianowana rękami PiS więc co mieli zrobić posłowie PiS przeciwko swojej nominantce?
  Z drugiej strony wiemy jak PiS słucha opozycji w sejmie więc co mogą zrobić posłowie opozycji w starciu z nikogo niesłuchającymi bolszewikami z PiS? Mogli sobie pogadać.
  Więc całkowita „zasługa” sytuacji WSS nr 3 spada na PiS. Rybnik pod rządami PiS nie tylko się nie rozwija ale biednieje i więdnie jak piękne drzewko na pustyni. Tak jak cały kraj.

 • ~Franek 7 2021-07-07 22:01:16

  A co do systemu zdrowia to nie działa bo jest stary i skostniały. Można do niego wrzucić dowolną ilość pieniędzy a i tak nie będzie działać bo jak do dziurawego wiadra dolejemy wody to poziom się nie podniesie. Czesi rozwiązali problem między innymi niewielkimi dopłatami do wizyt czy zabiegów w publicznej służbie zdrowia. Nagle kolejki zmniejszyły się o połowę bo emeryci, którzy przychodzili żeby z kolegą w kolejce pogadać przestali przychodzić i zaczęli przychodzić wtedy kiedy faktycznie była taka rzeczywista potrzeba. Prosty zabieg a jaki pragmatyczny. Osiągneli dwa cele: zmniejszyli kolejki i dofinansowali system. U nas się nie da bo elektorat PiSuaru by się obraził więc lepiej zamknąć szpital.
  Polska pod rządami PiSu to patologia na patologii.

  95 16
 • ~rybnikus 2021-07-07 22:46:32

  ~Franek 7, macie rację towarzyszu z TVN, Rybnikiem rządzi PIS i zapomniałeś jeszcze o Rydzyku. Tak w wyborach wybrali mieszkańcy. Dodam, że wiele szpitali w Polsce ma uporządkowane finanse.

  23 84
 • ~Franek 7 2021-07-07 22:56:26

  Rybnikusie na szczęście w Rybniku PiS nie rządzi bo byłaby tragedia. Rządzi niestety tym umęczonym krajem i to się odbija wszędzie.

  75 18
 • ~Arteks 2021-07-07 23:34:36

  Wypowiedź Piechy mnie z jednej strony zdziwiła, z drugiej nie. Nie zdziwiła bo nie spodziewałem się żadnego zaangażowania z jego strony więc jest szczery w tym co mówi - bo nic w tej sprawie nie robi. Zdziwiła bo medyk który kiedyś w dodatku był ministrem zdrowia, dyrektorem rybnickiego szpitala - powinien stanąć na głowie aby nie dopuścić swojej partii do jego niszczenia! To co, on jako doświadczony i ważny poseł PiS może mniej od jakiegoś Chełstowskiego który przed pojawieniem się w roli marszałka był postacią zupełnie nieznaną na Śląsku? On stary sprytny polityk, ex-minister może mniej niż jakaś Ficowa??? Bez żartów proszę!

 • ~Franek 7 2021-07-08 07:25:01

  Arteksie, pan Piecha nic nie robi bo trzeba by się było zaangażować i napracować a nic nie zarobić. Dlatego woli siedzieć cicho i udawać, że o problemie nie słyszał. Typowy PiSowiec. Jak można coś ukraść i przytulić do siebie to ich pełno. A jak nie można to ich nie widać. Proste.

  86 12
 • ~Pawel Krys 2021-07-08 08:38:20

  Posłowie z prawicy mogą tylko tyle na ile im prezes pozwoli.

  38 11
 • ~SunShine11 2021-07-08 09:21:04

  A na tym wszystkim cierpimy My, mieszkańcy!!!
  A ciekawa jestem kto taką złą opinie o szpitalu głosi?? Ja wiele razy tam byłam i moi członkowie rodziny i nie mam żadnych zastrzeżeń.
  Miałam to szczęście w nieszczęściu być jeszcze w czerwcu na pediatrii u dzieci starszych opieka cudowna, można być z dzieckiem, trafiłam na Dzień Dziecka więc nasze pociechy miały trochę radości.

  28 5
 • ~rzyt 2021-07-08 23:12:25

  Polityk wywołuje problem by później się nad nim "pochylić"... Nie wierzę /coraz bardziej/ politykom, którzy robią wszystko dla "ludzi" ze swojego otoczenia. Dziękuję Bogu, że mam w miarę dobre zdrowie. Węzeł gordyjski gdy wszystkie nitki mają rację jest nie do rozwiązania.

  7 0
 • ~Fenrir 2021-07-09 16:07:15

  Piecha zrobił wiele dobrego dla tego szpitala a mianowicie po tym gdy zniknęła kasa 20 lat temu za jego dyrektorowania- nigdy więcej nie został jego dyrektorem

  7 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1155