zamknij

Wiadomości

Jest kolejne „nie” dla specustawy

2019-10-07, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów zajął negatywne stanowisko w sprawie tzw. specustawy, czyli planowanej nowelizacji prawa geologicznego i górniczego.

Reklama

W jego trakcie spotkania odbywającego się 4 października w Bielku-Białej, przyjęto stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisku.

W przyjętym stanowisku stwierdzono, że proponowane regulacje łamią zasady postępowania administracyjnego w zakresie planowania przestrzennego. Zwrócono w nim też uwagę, iż projekt ustawy narusza samorządność lokalną i nie uwzględnia wzrastającego znaczenia polityki różnicowania źródeł zaopatrzenia w energię i ochrony środowiska.

>>Przeczytajcie treść stanowiska<<

Oceń publikację: + 1 + 59 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Lateks 2019-10-07 15:30:34

  I co po tych konsultacjach, ustawach, uchwałach.
  Mieszkańcy zostaną na lodzie, tak jak przy budowie obwodnicy urzędnicy mieli swoich rzeczoznawców którzy wyceniali nieruchomości po 50% wartości tylko żeby UM mógł sobie zaoszczędzić pieniądze. Tak tutaj o kopalni nie będą decydować ludzie, mieszkańcy tylko garstka urzędników. Teraz jest straszenie jednej partii drugą... w sumie nie wiadomo co gorsze. A kopalnia jeśli będzie miała powstać to i tak powstanie. Różnica tylko taka że jak będzie u władzy obecny rząd to kopalnia będzie państwowa, a jak poprzednicy to prywatna z właścicielami z zagranicy. Tutaj prezydent Rybnika się wypowiada jak to źle, ale jak ludzie musieli opuszczać własne domy w terminie które sobie wymyślił UM i za pieniądze które oni łaskawie im proponowali to prezydentowi to pasowało i nawet nie chciał słuchać argumentów mieszkańców chociaż rzeczoznawca z województwa wyceniał nieruchomości dużo drożej niż nasz UM.

  25 37
 • ~Lateks 2019-10-07 15:34:16

  P.s. jeśli ktoś myśli że te wszystkie uchwały mają jakąkolwiek moc sprawczą to gdzie są drzewa z parku za Domusem które nie były przeznaczone do wycinki? Bo o parku już nie wspominam, Gdzie są drzewa w parku obok byłego kina hutnik, albo gdzie parking skoro w MPZP jest a zlikwidowano go tylko dlatego że nikt nie chciał parkować na betonowym.

  35 13
 • ~Rafcio1 2019-10-07 16:19:22

  Wszystko ustawione włodarze swoje mają wiedzą, ciemnoty cisną , ludzie się nie liczą tylko kasa się liczy.

  31 9
 • ~sympatykrybnika 2019-10-07 16:29:39

  ~Lateks: „A kopalnia jeśli będzie miała powstać to i tak powstanie. Różnica tylko taka że jak będzie u władzy obecny rząd to kopalnia będzie PAŃSTWOWA, a jak poprzednicy to PRYWATNA z właścicielami z zagranicy”.
  Żaden nowy kopalniano górniczy interes (biznes) już nie powstanie.
  To się dzieje – W piątek 4 października, na Radzie ds. Środowiska (ENVI) ministrowie niespodziewanie uzgodnili zapisy o aktualizacji unijnego celu ograniczenia emisji CO2 do 2030 r. A to dopiero początek.
  Nikt poważny swoich pieniędzy w to nie będzie ładował!!!
  Ale może dojść do tego, że w to niektórzy czyli PIS zechce ładować nie swoje, ale nasze środki, które w postaci wszelakich danin z nas wyduszą w ten wątpliwej korzyści górniczo kopalniany interes.
  Osobiście myślę, że jeszcze raz to wszystko przeliczą i zmądrzeją.

  To se ne da pane Havranek.

  22 16
 • ~1234onet 2019-10-07 16:31:14

  Po co kolejne stanowisko w sprawie kopalni Paruszowiec . Mydlenie oczu przecież Pan Koper ( zastępca prezydenta)zajął pozytywne stanowisko i dał zielone światło na budowę kopalni Paruszowiec. To się nazywa odwracanie kota ogonem.
  Mam nadzieję, ze wyborcy Pana Kuczery rozliczą go z arogancji i braku planu na walkę za smogiem. Panie Prezydencie jaką szerokość powinny mieć ścieżki rowerowe ?. Czy już posiadł Pan tę wiedzę?

  37 28
 • ~sympatykrybnika 2019-10-07 17:08:50

  Czy wiecie, że produkcja węgla
  w sierpniu wyniosła 5,0 mln ton,
  wobec 5,3 mln ton w lipcu i
  wobec 5,4 mln ton w sierpniu 2018 r.
  Czy wiecie, że stan zapasów węgla na hałdach
  na koniec sierpnia wyniósł 4,9 mln ton,
  wobec 4,5 mln ton miesiąc wcześniej i
  wobec 2,09 mln ton przed rokiem.

  To se ne da pane Havranek.

  26 13
 • ~trzynasty 2019-10-07 18:32:33

  Lista hańby - radni, którzy wstrzymali się podczas głosowania przeciwko specustawie:
  Andrzej Sączek (PiS)
  Karol Szymura (PiS)
  Joanna Brzózka (PiS)
  Michał Chmieliński (BSR)
  Andrzej Wojaczek (BSR)
  Mariusz Węglorz (PiS)
  Łukasz Dwornik (PiS)
  Arkadiusz Szweda (PiS)
  Jerzy Lazar (PiS)
  Tadeusz Palka (PiS)
  Mirela Szutka (PiS)

  Zachęcam do głosowania na kandydatów jedynie słusznej partii. Kopalnia + po wyborach.

  50 16
 • ~Jan R. 2019-10-08 08:02:18

  Jak miło posłuchać mądrych ludzi: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,wyborcza-nasze-gornictwo-klamstwem-stoi,wia5-1-1981.html

  4 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy to dobrze, że konferencja "Tęczowa zaraza - antychrześcijańska rewolucja w Polsce” nie odbyła się?
Oddanych głosów: 2156