Dziś obchodzimy dzień flagi, czyli jednego z trzech polskich symboli państwowych, jednoczących wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Eksperci zwracają jednak uwagę, że wiele wywieszanych z okazji świąt polskich flag znacząco odbiega od wzorca. Jak więc powinna wyglądać flaga naszego państwa?
Prezentujmy z dumą, podkreślajmy narodowość. 2 maja, Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz domów, czy mieszkań. Jest to dzień poświęcony promowaniu symboliki narodowej, a szczególnie flagi państwowej.
Flaga Polski, czyli biało-czerwona, stała się oficjalnym symbolem państwowym w 1919 roku. W ciągu wielu lat była symbolem walki o niepodległość, a następnie symbolem niepodległej Polski. Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Do flagi należy mieć należyty szacunek i co ważne, uszkodzonych, wyblakłych flag nie powinno się wyrzucać do kosza, traktowane jest to jako nieposzanowanie flagi państwowej. Zużytą flagę należy rozciąć na dwa pasy — osobno biały, a osobno czerwony, następnie najlepiej spalić.
Czym różnią się barwy narodowe od flagi? Czym jest sztandar, a czym bandera? Wyjaśniamy znaczenie pojęć określających symbole narodowe.
Barwy narodowe — różnią się od flagi państwowej RP tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości, trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa.
Flaga — różni się tym od barw narodowych, że ma określone proporcje. W Polsce to 5:8, a szerokość obu pasów — białego i czerwonego — musi być taka sama.
Flaga państwowa z godłem – nazwa jednej z dwóch polskich flag państwowych. Ma dwa pasy poziome – u góry biały, u dołu czerwony i herb Rzeczypospolitej Polskiej, nazywany obecnie godłem państwowym RP, pośrodku pasa białego. Flagi tej mogą używać jedynie polskie przedstawicielstwa i misje (także wojskowe) za granicą, statki morskie, kapitanaty i bosmanaty portów, lotniska i lądowiska cywilne oraz cywilne samoloty podczas lotów za granicą.
Flaga narodowa – w państwach, które mają dwie flagi, jest flagą używaną przez ogół obywateli i wszelkie instytucje prywatne. W Polsce termin flaga narodowa nie występuje.
Sztandar — weksylium, które występuje tylko w jednym egzemplarzu, znak jednostki liniowej sił zbrojnych, szkoły wojskowej, jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Policji, straży miejskiej, jednostki samorządu terytorialnego, partii politycznej, stowarzyszenia, związku zawodowego, szkoły itp. Sztandary prezentuje poczet sztandarowy, złożony z trzech osób, które stoją w rzędzie. Sztandar trzyma środkowa osoba, a wszystkie mają na piersiach szarfy założone na prawe ramię, związane przy lewym boku i na rękach białe rękawiczki.
Bandera – weksylium określające przynależność państwową jednostek pływających po morzach. Na jednostce pływającej po wodach śródlądowych zamiast bandery wywieszana jest flaga państwowa.
Proporczyk – weksylium niedużych rozmiarów, trójkątne lub prostokątne z jaskółczym ogonem. Proporczyki używane są głównie w wojsku, ale są także proporczyki klubów sportowych, różnych firm i organizacji.
Chorągiewka samochodowa – weksylium umieszczane na prawym przednim błotniku samochodu, w którym przewożony jest urzędnik państwowy lub samorządowy. Chorągiewka ma wzór flagi państwowej lub samorządowej. Na samochodzie głowy państwa (prezydenta, króla, księcia itp.) na prawym błotniku umieszcza się chorągiewkę o wzorze flagi państwowej, a na lewym o wzorze flagi głowy państwa. Ciekawostką jest, że Polska jest jedynym państwem w Europie, które nie ma flagi i chorągiewki samochodowej prezydenta.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
46697Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
29923Wody aż po pas w centrum Rybnika! Zalało restaurację z kuchnią gruzińską. Jak możemy pomóc? (zdjęcia)
26188Czytelnik: co się stało w piątek wieczorem na ul. Jośki?
24161W Boguszowicach lądował śmigłowiec LPR. Mężczyzna zasłabł w łazience
22067„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44„Polsatowi już dziękujemy”. Kabaret Młodych Panów pożegnał się z widzami (oświadczenie)
+210 / -33Gdyby nie jej uczciwość, rybniczanin mógłby stracić pieniądze
+126 / -4Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+128 / -30Koniec z utrudnieniami na Mikołowskiej w Rybniku. Dzisiaj otwierają most nad rzeką Rudą
+94 / -3„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
26Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
19In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
19Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada
15Wojciech Piecha kandydatem PiS na prezydenta Rybnika? Pytamy byłego senatora
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1637
~rexxsevvkolos 2023-05-02
09:40:12
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~vyachlamoov 2023-05-02
18:48:15
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~amalishenko 2023-05-03
17:50:54
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.