zamknij

Wiadomości

Droga Racibórz – Pszczyna naszpikowana ograniczeniami. Jaki to ma sens?

2021-02-18, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Jeździcie w sezonie zimowym rybnickim odcinkiem drogi Racibórz-Pszczyna. Zwróciliście uwagę na znaki z ograniczeniem prędkości do 70 km/h? My na 10-kilometrowym odcinku naliczyliśmy ich aż osiem, co widać na materiale wideo. Pytanie, jaki to ma sens i czy nie mamy przypadkiem do czynienia z nadgorliwością rybnickich urzędników?

Reklama

8 ograniczeń prędkości na 10-kilometrowym odcinku

Nowa obwodnica Rybnika służy nam już od przeszło pół roku. Kierowcy na dwujezdniowej drodze o 2 pasach w każdą stronę mogą jechać z dopuszczalną prędkością do 100 km/h. To teoria, bo w sezonie zimowym zarządca Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna (czyt. Miasto Rybnik) ustawił na 10-kilometrowym odcinku aż 8 ograniczeń prędkości do 70 km/h. Po co, skoro obwodnica ma ponoć jedną z najlepszych nawierzchni, dziur jeszcze nie zauważyliśmy i nie zgłoszono do tej pory wad konstrukcyjnych?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi, zobaczcie krótki materiał filmowy powstały na tę okazję:

Wszystko dla bezpieczeństwa

Wracamy do pytań. Do kwestii lokalizacji oznakowania ograniczającego prędkość do 70 km/h i ich ilości odnosi się Jacek Hawel, naczelnik wydziału dróg.

- Lokalizacja tego oznakowania nie jest przypadkowa, a związana jest bezpośrednio z obiektami inżynieryjnymi, jakimi są wiadukty zlokalizowane w ciągu Drogi Regionalnej. W okresie zimowym obiekty te a przede wszystkim nawierzchnia jezdni, poddawana jest przemarzaniu zarówno od "góry" jak i od "dołu" konstrukcji obiektu. Efekt jest taki, że w ciągu drogi (poza obiektami inżynierskimi) droga jest sucha i szorstka zaś na samym obiekcie z uwagi na warunki termiczne nawierzchnia może być śliska – wyjaśnia Jacek Hawel.

Dodaje, że ograniczenia będą obowiązywały wyłącznie w okresie zimowym.

Czy to oznacza, że nawierzchnia drogi nie spełnia wymogów budowy jak w przypadku np. drogi ekspresowej? Jaki jest skład nawierzchni drogi i czym różni się od składu drogi ekspresowej, autostrady?

Odnosząc się do kwestii nawierzchni (jej konstrukcji jak i składu chemicznego) nie ma większych różnic gdyż zarówno nawierzchnia jak i warstwy konstrukcyjne przywołanych dróg (autostrada czy droga ekspresowa) i w tym również Drogi Regionalnej przystosowana są do standardowych obciążeń wynoszących 115 kN na oś. Oczywiście z uwagi na warunki gruntowe poszczególne warstwy konstrukcyjne mogą być inne w ciągu drogi lecz nie ma to wpływu na ograniczenie prędkości na drodze. Tym samym konstrukcja jezdni Drogi Regionalnej również nie ma wpływu i związku z wprowadzonymi (okresowo) ograniczeniami prędkości – dowiadujemy się.

Stawianie ograniczeń? Nie ma ścisłej zasady

Jak się okazuje miasto postawiło znaki bez konsultacji z rybnicką policją.

- Policja nie wnioskowała o dodatkowe oznakowanie Drogi Regionalnej w tym też o wprowadzanie ograniczeń prędkości – mówi asp. Bogusława Kobeszko, oficer prasowy KMP w Rybniku.

Jak do tego tematu podchodzi największy zarządca dróg w województwie śląskim, czyli Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach? Ryszard Pacer, rzecznik prasowy ZDW zauważa, że nie ma w przepisach prostej zależności sprawiającej, że przed obiektem mostowym powinno być ograniczenie prędkości.

- Znak B-33 (ograniczenie prędkości) ustawiamy w miejscach, gdzie kierujący może mieć problem z oceną, jaka prędkość jest bezpieczna. Może to dotyczyć wiaduktów i mostów – wyjaśnia nasz rozmówca.

Dodaje również, że w sieci dróg, którymi zarządza ZDW w Katowicach, przed niektórymi obiektami mostowymi, mamy zainstalowane znaki A-32 (oszronienie jezdni).

- Ponieważ znak ten można stosować tylko w zimie, jest on ukrywany poza tym sezonem. Trudno powiedzieć, czy są tam też znaki ograniczenia prędkości, ale z pewnością nie ma tu bezwzględnej zależności – słyszymy od rzecznika.

Dodajmy, że temat z przesadną ilością znaków drogowych w Rybniku już poruszaliśmy, choćby w artykule >>To już przesada? Internauci śmieją się z oznakowania w Rybniku<< Swego czasu nasze miasto było też obiektem drwin w programie TVN Turbo – Absurdy drogowe. Prowadzący wzięli wtedy „na warsztat” mnogość znaków w obrębie Placu Wolności i ul. Łony.

Czy 8 ograniczeń prędkości na obwodnicy miasta to przejaw uzasadnionej troski o kierowców, czy też urzędnicza nadgorliwość? Czekamy na Wasze opinie!

Oceń publikację: + 1 + 51 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~Arteks 2021-02-18
  16:55:05

  34 62

  Ciężko zrozumieć urzędników którzy budują bardzo drogie drogi tłumacząc to szybszym dojazdem do autostrady i poprawą ruchu tranzytowego omijającego Śródmieście, a potem co kawałek stawiają ograniczenie zmniejszając atrakcyjność takiej drogi... Nie wiem co chcą pokazać przez to. Dbałość o bezpieczeństwo? To czemu nie zajmą się bezpieczeństwem ruchu w Śródmieściu, ograniczaniem tam ruchu, wprowadzeniem strefy ze zmniejszoną prędkością?

 • ~adamczykhenryk1 2021-02-18
  16:58:30

  12 32

  Jaki to ma sens?
  Rybnik to program ograniczenia przemysłu , transportu , gospodarki .
  Pieszy na pasach posiada bezwzględne pierwszeństwo !!!
  Piesi górą! W Niemczech już zasypują przejścia podziemne :)
  Rowery , ścieżki , rowery , program czyste powietrze i rak płuc
  ( kolega w agonii , pyta mnie ? Jaki błąd popełnił .Pytam rzuciłeś palenie , zacząłeś się dobrze odżywiać ) .

 • ~peha 2021-02-18
  17:22:29

  32 47

  Jest ograniczenie do 70 a jeżdżą 90, gdyby dali 90 to jeździliby sporo ponad 100km/h.

 • ~j-u 2021-02-18
  17:26:05

  71 4

  Apropo drogi , ja mam pytanie kiedy łaskawie zostaną załatane ogromne dziury na ulicy Mikołowskiej w Rybniku na odcinku od Paruszowca do granicy miasta w kierunku Orzesza .Drogą zdewastowana dziura na dziurze jadąc w nocy czy w czasie opadów można urwać koło ,problem zgłaszany kilkakrotnie w wydziale dróg oraz w Rsk efektów brak dziury na drodze coraz większe .

 • ~Piotr Czaja 2021-02-18
  17:56:46

  30 16

  Jadąc do Poznania Cieszyłem się że w Kluczborku jest obwodnica.Piękna nowa no to 120km/ .Niestety ostrzeżenie z nawigacji zwolnij do 70km.fotoradar.Teraz rozumiem że obwodnica to nie tor wyścigowy, tylko ułatwienie w ruchu kołowym, żeby ominąć zakorkowane miasta.

 • ~tuptyś 2021-02-18
  17:57:44

  2 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Marco Darko 2021-02-18
  18:05:36

  39 13

  W końcu trzeba zacząć zarabiać na tej drodze :))

 • ~Maksymilian Popeć 2021-02-18
  19:32:26

  31 30

  Droga w standardzie ekspresówki, przy kosztach wykonania w cenie autostrady a prędkości ustalone tak, jakby droga była zimą utrzymywana na biało... Jak ograniczenia do 70km/h to proszę nie solić. BTW jeszcze nigdy nie udało mi się jej całej przejechać bez przekraczania prędkości. Niebiescy odwalają tu kawał, ciężkiej i potrzebnie społecznie roboty... - wypalają niepotrzebnie hektolitry paliwa dla własnej przyjemności. Generalnie już dziś widać, że odcinek ten nie rozwiązał, żadnego problemu w naszym mieście, a z powodował dramatyczny przyrost ruchu na wielu spokojnych dotychczas drogach w jej pobliżu.

 • ~ 2021-02-18
  23:16:32

  15 10

  typowy du..chron, gdyby okazało się że droga jest jest źle zaprojektowana lub wykonana i z tego powodu doszło do wypadku, bezpieczniej zapobiegawczo postawić ograniczenia

 • ~majster86 2021-02-18
  23:45:47

  26 5

  Maksymilian Poleć przypomnij sobie jakie zawsze korki tworzyły się w okolicach 14 przy dojeździe do ronda Kamyczek czasami auta stawały nawet na wysokości dzisiejszej obwodnicy, jak otwartą drogę to da się Chwałowicką nawet w godzinach szczytu przejechać.

 • ~jaro_t 2021-02-19
  07:10:19

  17 5

  Przede wszystkim na razie to jest droga Rybnik-Pszczyna i nic nie wskazuje na to aby to miało się zmienić. Kończy się w kilkunastometrowym rowie i mniej więcej w ten sam sposób traktuje się kierowców w naszym mieście. A niedokończonych obwodnic w Rybniku można tylko mnożyć. Taki stan trwa od wielu lat. A później się dziwimy dlaczego tu są największe korki na Śląsku.

 • ~pprywatne 2021-02-19
  09:04:40

  10 3

  To jak zawsze dla naszego bezpieczeństwa. Te wystawione tam mandaciki, też dla bezpieczeństwa.

 • ~hub381 2021-02-19
  09:46:51

  2 10

  Drogi kierowco , mundurowi też muszą coś mieć !

 • ~mordarscy77 2021-02-19
  09:48:11

  14 4

  BO TO JEST DROGA WYBUDOWANA DLA WÓZKÓW INWALIDZKICH!!! Tylko one mogą po drodze tej klasy jeździć z prędkością do 70 km/h.
  A tak poważnie może ktoś z miasta ma układy z policją żeby im nabijać kasę. Często jadąc do pracy widzę ten nieoznakowany srebrny pojazd goniący przekraczających prędkość. A tak swoją drogą chciałabym poznać tę osobę z wydziału dróg odpowiedzialną za oznakowanie. Pewnie to jakiś pociotek grzejący stołek po znajomości. Tragedia jakaś w tym Rybniku. Potem się dziwią że im młodzież z miasta ucieka. Grajdołek z tego Rybnika i tyle.

 • ~ 2021-02-19
  10:09:05

  10 1

  @Hub381 - wyraznie napisane, ze to Urząd miasta stawia bezmyślnie ograniczenia a policja potem musi to egzekwować, nie manipuluj ciągle.

  Skoro ograniczenia stawiane są z powodu "zmarzliny", to wiosną zostaną zdjęte?

 • ~Maksymilian Popeć 2021-02-19
  10:11:21

  2 7

  @majster86 - korek z Kamyczka przeniósł się na rondo Irlandzkie. Efekt jest zerowy. No i co z tego że jest ciutkę mniejszy ruch przy Hajdzie czy na nowo wyremontowanej i bezpiecznej Rudzkiej, przystosowanej do dużego ruchu, gdy efektem tego jest katastrofalny przyrost ruchu na drogach osiedlowych, drogach bez chodników, drogach w niby strefach"30km/h" po których jeździ się 80km/h. Generalnie kierowcom jest ogólnie ciutkę szybciej, pieszym i rowerzystom dramatycznie gorzej. XXIw - miasto pieprzy w kółko o zrównoważonej mobilności a robi ciągle dokładnie na odwrót, dokładnie powiela te same błędy jak za Makosza czy Fudalego i jeszcze dodatkowo wydaje góry siana na turystyczne trasy po linii kolejkowej. Ich działania wkurzają, a właściwie dotykają, mniej bardziej niż destrukcja państwa przez PiS, bo niszczą miejsce w którym żyję i przebywam na co dzień.

 • ~ 2021-02-19
  10:47:34

  11 1

  Bajka o zrównoważonym rozwoju kończy się jak spadnie pierwszy śnieg.

 • ~Arteks 2021-02-19
  11:02:25

  4 8

  @mordarscy77 - cała Polska to jeden wielki motodominacyjny grajdołek w którym 7 milionów ludzi mieszka w miejscach nie obsługiwanych żadnym transportem publicznym. Dosłownie zeszliśmy do poziomu... Mołdawii, Albanii czy Bośni. A przecież np. za PRL transport funkcjonował znakomicie. Za to słyniemy jako złomowisko starych aut, pijanych kierowców i największej ilości wypadków oraz zakorkowanych miast. W innych krajach od dawna buduje się systemy metra, szybkich tramwajów, szybkiej kolei i kolei aglomeracyjnej. U nas takie projekty są albo w planach albo nie są realizowane do końca. To właśnie na Śląsku jest najwięcej dużych miast odciętych od połączeń kolejowych jak np. Jastrzębie. Dlaczego masz pretensje do Rybnika, który w dużej mierze zapełniają auta z miejscowości których władze nie zapewniają dobrej komunikacji?
  @majster86 @Maksymilian - obaj macie rację bo początkowy efekt nowych dróg zawsze jest taki, że niektóre miejsca się odkorkowują by po pewnym czasie doszło do korkowania innych... Też zauważyłem od czasu wybudowania Superdrogi, że nie ma już za dużych korków na Prostej/Chwałowickiej ale za to są na Obwiedniej. Słyszeliście o czymś takim jak KONGESTIA? W Rybniku w ostatnich latach bardzo poprawiono transport kolejowy zarówno jeśli chodzi o prędkości, poziom taboru jak i częstotliwości kursowania. Nie można tego powiedzieć ani o MZK który ograniczył kursowanie na wielu liniach ani o ZTZ który stoi w miejscu. Władze Rybnika NIE REALIZUJĄ strategii transportowej dla miasta - dokumentu jaki uchwalono w 2014 r. Z 15 zawartych tam punktów w pełni zrealizowano jeden, a dwa połowicznie. Domagajmy się nie tylko naprawiania i budowy dróg ale działania miasta w dziedzinie nowoczesnego transportu!

 • ~Arteks 2021-02-19
  11:04:30

  5 5

  @tf2 - niech radni opozycyjni wyciągną dokument pod nazwą Strategia Rozwoju Transportu uchwalony w 2014 r. i zapytają się obecnego prezydenta i dyrektora ZTZ - dlaczego go nie realizują?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 60