zamknij

Wiadomości

Czyste Powietrze: punkt konsultacyjny jest nieprzyjazny dla rybniczan?

2019-03-04, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

- Albo osoby, które tam siedzą nie znają się na Czystym Powietrzu, albo jest tendencja w mieście, by mieszkańcy nie korzystali z tego programu – oznajmił na ostatniej sesji rady miasta radny Tadeusz Pałka. Opowiedział o swoim doświadczeniu w rybnickim punkcie konsultacyjnym, gdzie został zniechęcony do składania wniosku. Prezydent obiecał, że przyjrzy się temu.

Reklama

Przypomnijmy, od stycznia 2019 roku w Rybniku działa punkt konsultacyjny skierowany do mieszkańców Rybnika, którzy ubiegają się o dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze”. To jedyna taka placówka w Subregionie Zachodnim >>Czyste Powietrze: w Rybniku powstał punkt konsultacyjny<<

Zdaniem radnego Tadeusza Pałki z klubu Prawa i Sprawiedliwości, nie wszystko działa tam jak powinno. - Rybnik ma swój punkt konsultacyjny i bardzo dobrze. Przeszedłem się tam chcąc złożyć wniosek. Gdy czekałem w kolejce, wychodzący ludzie mówili między sobą, że nie warto korzystać z programu Czyste Powietrze. Kiedy już byłem obsługiwany, pierwszą odpowiedź jaką otrzymałem to nie dostanę żadnej dotacji. Po dłuższej rozmowie pan oznajmił mi, że nie kwalifikuję się do programu – zaczął mówić radny.

Tadeusz Pałka zamierza wymienić stolarkę okienną i termomodernizować budynek. - Po dłuższej rozmowie usłyszałem, że najpierw muszę wymienić, piec. A ja na to: „skąd pan sądzi, że nie mam wymienionego pieca?”. Późniejsze odpowiedzi to tylko „nie wiem”, „prawdopodobnie”. Nie otrzymałem odpowiedzi na konkretne pytania. Po dwóch dniach syn pojechał do Katowic, wszystko dało się załatwić. Stąd mój wniosek: albo osoby, które siedzą w rybnickim punkcie konsultacyjnym nie znają się na tym programie, albo jest tendencja w mieście, by mieszkańcy nie korzystali z tego programu – dodaje.

Prezydent Piotr Kuczera nie krył zaskoczenia. - Zweryfikujemy te informacje. W punkcie znajdują się osoby, które mają wysokie kompetencje, ale przyjrzymy się tej sprawie. Zależy nam, by jak najwięcej rybniczan skorzystał z programu Czyste Powietrze – zaznaczył prezydent Rybnika.

Z kolei radny Łukasz Dwornik (PiS) stwierdził, że trzeba wyjaśnić, czy pracownicy punktu konsultacyjnego są przeszkoleni przez WFOŚiGW. - Po otrzymaniu tej informacji zadzwoniłem do WFOŚiGW i zapytałem, czy coś wiedzą, na temat punktu w Rybniku. Usłyszałem, że nic o tym nie wiedzą i nie szkolili pracowników – powiedział.

- Zwróciliśmy się do WFOŚiGW, jako Śląski Związek Gmin i Powiatów zaproponowaliśmy kilka miast w regionie. Odpowiedź byłą negatywna. „Genialnym” pomysłem jest to, by np. moja sąsiadka, która nie ma komputera była odsyłana do strony internetowej programu Czyste Powietrze. „Genialnym” pomysłem jest też to, by pani po 70-ce jechała po informacje do Katowic. Fakt powstania punktu konsultacyjnego jest teraz zarzutem, choć dobrowolnie chcemy wspierać program. Jest system kolejkowy, jest system, który być może trzeba poprawić. Chcę przypomnieć, że Rybnik jest pierwszym miastem z takim punktem. Nie oczekuję wdzięczności, oczekuję, by 100 tys. złotych przeznaczonych na ten punkt, były dobrze wydane – odparł Piotr Kuczera.

Z nieco innymi doświadczeniami podzielił się radny Marek Florczyk (Wspólnie dla Rybnika). - Też chciałem złożyć wniosek w tym programie. Trzykrotnie w styczniu komunikowałem się z punktem. Otrzymałem bardzo profesjonalne informacje, które sprawdziłem i potwierdziłem w WFOŚiGW. Trzy dni temu zadzwoniłem ponownie, co prawda telefon odebrała już inna osoba, która moim zdaniem była trochę niepewna. Jednakże ona również udzieliła mi profesjonalnych odpowiedzi. Być może zamiana osoby spowodowała, że coś nie gra w punkcie konsultacyjnym jak w przypadku z radnym Pałką – zauważył Marek Florczyk.

A jakie są Wasze doświadczenia z rybnickim punktem konsultacyjnym ds. programu Czyste Powietrze? Piszcie w komentarzach!

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 39

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
 • ~Foxy_02 2019-03-04 10:51:13

  Tak jak w całym kraju. Wnioski napisane na siłę skomplikowanym językiem, prawnik po studiach się zgubi. Procedury nieprzyjazne obywatelom, zagmatwane. Program generalnie na odwal, żeby niby dali kasę, z której i tak mało kto skorzysta przez wszystkie komplikacje i kruczki prawne.

  78 7
 • ~qwer 2019-03-04 11:32:04

  Co do czystego powietrza to szykuje się kolejna wycinka drzew przy ulicy Wyzwolenia wzdłuż bloków 16,18 i 20.

  59 6
 • ~arkussinus 2019-03-04 11:55:56

  wzdłuż linii kolejowej z Rybnika do Żor wycięto dziesiątki drzew i krzewów i jakoś nikogo to nie wzrusza...

  39 17
 • ~Piotr Dębowski 2019-03-04 12:02:36

  Osoba siedząca w punkcie konsultacyjnym nie zna się na programie czyste powietrze! Każde pytanie kończyło się odpowiedzą prawdopodobnie albo chyba. Za 100 tysięcy to ja mogę od rana do wieczora takich odpowiedzi udzielać. Jak osoby nie przeszkolone przez specjalistów z Katowic mogą udzielać informacji??? Na szczęście osoby pracujące w punkcie w Katowicach mają większą wiedzę. Panie Kuczera kolejne 100 tys zł w błoto smutne :(

  81 12
 • ~Wertykalny Magik 2019-03-04 12:05:43

  Ja się wybrałem do punktu i dowiedziałem się, że "wszystko sobie Pan znajdzie w internecie."

  Z jednej strony dobrze, że taki punkt istnieje, z drugiej zupełnie nie rozumiem, dlaczego musi go obsługiwać zewnętrzna firma za 100 tys pln, zamiast ktoś z urzędu (tak damo jak było z wnioskami do 500 plus). Jeżeli chcemy wyrwać jak najwięcej kasy z programu CP to poziom zaangażowania winien być jednak milion razy większy. Ale jak dobrze wiemy "zrobiono już wszystko".

  68 2
 • ~Arteks 2019-03-04 12:17:25

  @WertykalnyMagik - odpowiedź na twoje pytanie jest proste. To zadanie administracji państwowej, a nie miejskiej. Powstanie takiego punktu to dobra wola władz miasta. Gdyby go nie uruchomiły - byłyby pretensje, że trzeba jeździć aż do Katowic. Dziwne, że posłowie nie widzieli potrzeby aby w najbardziej zanieczyszczonym województwie Polski, nie uruchomić kilka takich punktów w tym jeden w Rybniku. Śląskie potraktowano na równi... z Pomorskim gdzie problem smogu to margines. @arkussinus - niestety ale takie są wymagania. Drzewa choć tak potrzebne nie mogą same w sobie stanowić zagrożenia dla transportu, trakcji elektrycznej, sieci wysokiego napięcia itd.

  16 99
 • ~minowa 2019-03-04 12:31:14

  @arcussinus - przepisy mówią, ze 15 m od skrajnej szyny toru nie ma prawa rosnąć żadne drzewo ani krzew. Dlatego jest wycinka.

  39 9
 • ~arkussinus 2019-03-04 12:42:26

  minowa.....ponad 30 lat rosły i nikomu to nie przeszkadzało, a teraz pyk i przepis wygrywa....

  23 27
 • ~ant1969 2019-03-04 12:53:41

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 3
 • ~tomkat 2019-03-04 12:55:16

  Radny Pałka jest zaskoczony, że nie kwalifikuje się do programu? Przecież progi kwotowe są tak ustawione, że zwykła rodzina 2+2 z dwojgiem pracujących rodziców sie nie kwalifikuje na dotację. Następnie rady stwierdza "Po dwóch dniach syn pojechał do Katowic, wszystko dało się załatwić.". Co się udało załatwić, dotację? To się nadaje do prokuratury. Niech ktoś tego zarozumiałego radnego zapyta, co jego syn "załatwił" w Katowicach, skoro zasady są takie same dla każdego zarówno tam, jak i w Rybniku. @arteks - gdy tylko program ruszył, miasto wycofało się z dotacji samorządowych dla mieszkańców tłumacząc, że teraz należy korzystać z państwowego programu "Czyste Powietrze".

  24 31
 • ~arkussinus 2019-03-04 12:56:40

  panie arteks (boję się pisać, bo ponoć pan usuwa komentarze mających zdanie przeciwne do pańskiego) czyli drzewa na trasie z Rybnika do Przegędzy w większości powinny zostać wycięte? Bo wymogu 15 metrowego nie spełniają???

  35 7
 • ~Piotr Dębowski 2019-03-04 13:09:25

  @tomkat jest Pan co najwyżej śmieszny. Zacznijmy od tego skąd Pan wie ile Radny Pałka ma dzieci i jak kształtują się zarobki w jego gospodarstwie domowym??? Przedstawia Pan kłamstwo każda osoba może otrzymać dofinansowanie. Punkt 7.2 regulaminu mówi o zarobkach ponad 1600 na osobę i stwierdza dofinansowanie na poziomie 30%. Proszę doczytać i nie wprowadzać ludzi w błąd jak punkt konsultacyjny w Rybniku!!! Proszę Pana jeżeli jest Pan taki ciekawy co udało się załatwić w Katowicach proszę nie snuć domyśleń i oskarżać ludzi jest to karalne. Proponuję jeżeli to Pana bardzo interesuje o bezpośredni kontakt z Radnym Pałką a nie snucie podejrzeń.

  34 18
 • ~Wertykalny Magik 2019-03-04 14:22:19

  ~Arteks "To zadanie administracji państwowej, a nie miejskiej."

  Arteksie kochany, nie ma zupełnie znaczenia czy zadanie jest realizowane przez pracownika urzędu, czy też zlecane jest firmie zewnętrznej. Zadanie publiczne zawsze jest realizowane przez jednostkę samorządu, jeśli zostało przez tenże samorząd zamówione czy zlecone. Więc tłumaczenie UM jest głupie, oczywiście, że wykonują to zadanie, jakkolwiek by się nie tłumaczyli.

  Albo walka ze smogiem jest zadaniem priorytetowym i wtedy robimy wszystko co w naszej mocy (chociażby po to żeby maksimum pieniędzy wpłynęło do Rybnika, dobrym porównaniem jest pozyskanie funduszy unijnych), albo nie jest i wtedy wygląda to tak jak w naszym mieście, czyli wcale.

  29 8
 • ~Arteks 2019-03-04 15:04:03

  @arkussinus - trollujesz i hejtujesz pod różnymi nickami, a potem udajesz nieświadomą owieczkę zwracającą się do innych użytkowników przez pan i po raz kolejny rzucającą insynuacje. @wertykalny magik - tego nie kwestionuję, że to zadanie publiczne. Ale z drugiej strony widzę dobrą wolę ze strony miasta i zupełne niedoszacowanie skali problemu ze strony państwa. Na Pomorzu większość ludzi ogrzewa gazem bo tam się ludzie szanują. Problem smogu prawie nie istnieje. Ale uruchamia się też jeden punkt tak samo jak w województwie śląskim gdzie problem smogu to najważniejszy problem regionu i chyba każdej jego miejscowości od wiosek po duże miasta.

  5 45
 • ~arkussinus 2019-03-04 15:37:55

  Panie arteks chyba sie panu cos pomylilo. jakas obsesja albo cos gorszego....poza tym jak sie chce dyskutowac to trzeba odpowiadac na pytania a nie wmawiac komus jakiej bzdety

  41 5
 • ~zbig0550 2019-03-04 22:05:01

  Panie Bartku, zna Pan relacje obu, że się tak wyrażę, stron. Nie lepiej byłoby zapytać u źródła i o tym coś napisać ?. Czy Państwo macie poczucie misji i elementarnej odpowiedzialności za jakość przekazu czy tylko wystarczy Wam, że napuścicie na siebie czytelników.

  7 1
 • ~artefaks 2019-03-04 22:17:05

  Ktoś tu na forum napisał:,,panie arteks (boję się pisać, bo ponoć pan usuwa komentarze mających zdanie przeciwne do pańskiego)"
  Ano ma pan coś do powiedzenia w tej sprawie ?
  Bo nie wygląda to etycznie by ktoś tu grał podwójną rolę

  17 1
 • ~tomasmia 2019-03-04 22:19:31

  byłem, rezerwacja terminu przez internet
  miałem niewiele pytań ale odpowiedzi zostały udzielone.
  co do programu to jest jeden nowy punkt w zasadach finansowania od tego roku i nie mówi się o nim głośno. Fakt pozycja dochodu pow 1600 zł / osobę jest do 30% ale potem są jeszcze dwie opcje związane z rocznym dochodem wnioskodawcy dla rocznego dochodu ok 85 tys jest dofinansowania do 18% kolejny próg kończy się dla rocznego dochodu ok 125 ts zł i to jest 15% potem już nic.
  To chyba najbardziej skuteczne zniechęcenie do podejmowania działań dla osób które są w stanie relatywnie szybko coś u siebie zmienić

  13 1
 • ~arkussinus 2019-03-05 09:28:46

  panie artefaks może doprecyzuję, że ten pan arteks chyba NIE osobiście usuwa niewygodne komentarze, ale ma spory wpływ na to, że redakcja czyni to w jego imieniu. Ja prześledzę sobie jego komentarze i sądzę, że to się potwierdzi

  15 1
 • ~Zbigniew Martyniak 2019-03-05 10:53:49

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 1
 • ~Arteks 2019-03-05 11:05:56

  @arkussinus - każdy spostrzegawczy czytelnik może mieć taki wpływ. Trolling, prywatne wycieczki, hejting, wulgaryzmy, łamanie RODO, pisanie kompletnie nie na temat - można zgłaszać wykrzyknikiem pod komentarzem.

  1 20
 • ~arkussinus 2019-03-05 11:46:44

  panie arteks skorzystam z tej rady...za jakiś czas, ale z tego co już się podowiadywałem, to panuje tu "orwelowska" atmosfera

  8 1
 • ~artefaks 2019-03-05 15:30:36

  No to może trzeba zapytać wprost:
  Czy Pan Arteks otrzymał od redakcji (lub posiadł w inny sposób) uprawnienia moderatora ?

  10 0
 • ~gfuhrerwolf 2019-03-06 13:06:19

  Punkty konsultacyjne a wycinka drzew idzie pełną parą przed chwilą Pan z Urzędu oznaczał drzewa do wycięcia na osiedlu przy ul. Jośki .
  Nie jestem z PiS ale mam dość już tej bandy PO z Urzędu Miasta która zaczyna traktować Rybnik jak prywatny folwark , pozostaje czekać do następnych wyborów żeby się ich pozbyć, agenta "049 zgłoś się" z całą świtą jego przydupasów .

  3 1
 • ~gfuhrerwolf 2019-03-06 13:11:10

  ~Arteks musisz być na liście płac Urzędu Miasta bo co by nie zrobili to pod każdym artykułem wychwalasz i tłumaczysz każdy ich super pomysł , nawet tłumaczyłeś agenta 049 po wypiciu "kielicha"(ach co to musiał być za kielich ) i przejażdżce pod wpływem .

  6 1
 • ~imrahil 2019-04-14 07:35:08

  Problem w tym że to nie przemysł odpowiada za smog w Rybniku i okolicy. Kazo64, nie rozumiesz tego? Nie zauważasz że latem w mieście smogu nie ma, a przemysł działa nadal? W biedniejszych rejonach Polski ludzie ogrzewają domy w sposób bardziej cywilizowany niż w naszym przemysłowym.

  1 2
 • ~imrahil 2019-04-14 07:36:30

  Dla takich co nie rozumieją i nie chcą przez to zadnych zmian powinien być całkowity zakaz paliw stałych

  1 2
 • ~Wiesława Cichomska-Dymek 2019-04-14 08:29:15

  Na moje pytania też nie uzyskałam odpowiedzi ale dlatego, że programowi towarzyszy chaos informacyjny albo brak informacji w ogóle. Problem nie jest w punkcie informacyjnym a w samym programie. Skomplikowana procedura, zmiany zasad w trakcie procesu wnioskowania- wydmuszka propagandowa a nie program. Moje pytanie od grudnia aktualne- co z wnioskami zeszłorocznymi, zatwierdzonymi ,przy dochodzie pow. 1600/os - będą rozpatrywane wg.starych czy nowych zasad? Bo narazie w systemie cisza..

  2 0
 • ~Justyna Kaniecka 2019-09-29 14:40:32

  Mamy 10 lat na wyminę kotłów z programu Czyste Powietrze. Jednak im szybciej tym lepiej. Moja rodzina zakupiła kocioł EEI PELLETS kostrzewa właśnie z dofinansowaniem. Lepiej inwestować w lepsze i ciszyć się dobrym sprzętem długie lata niż kombinować

  0 0
 • ~Justyna Kaniecka 2019-09-29 14:43:14

  A tutaj link do programu. Może się komuś przyda. Krok po kroku. https://czystepowietrze.eu/

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 906