zamknij

Wiadomości

„Czyste Powietrze” dla budynków wielorodzinnych. Weź udział w pilotażowym programie

2021-04-22, Autor: bf

Rybnicki magistrat szuka chętnych do udziału w pilotażowym programie „Poprawa jakości powietrza w najbardziej zanieczyszczonych gminach” dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Gdzie można się zapisać? Jakie warunki trzeba spełnić?

Reklama

Jak wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku, program funkcjonować ma na wzór programu „Czyste Powietrze” i polegać będzie na dofinansowaniu przedsięwzięć związanych z wymianą źródeł ciepła i poprawą efektywności energetycznej budynków mieszkalnych wielorodzinnych.

- Zgodnie z założeniami programu, ma on być kierowany do osób fizycznych będących właścicielami bądź współwłaścicielami lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą, który znajduje się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym mieszczącym od 3 do 20 lokali – mówi Agnieszka Skupień.

Ponadto beneficjentem programu mogą być wspólnoty mieszkaniowe w budynku wielorodzinnym obejmującym od 3 do 20 lokali mieszkalnych włącznie, przy czym przynajmniej 50% lokali musi zostać objęta dofinansowaniem.

Chęć udziału w programie zgłaszać można mailowo do 30 kwietnia br. do Wydziału Ekologii UM, na adres: ekologia@um.rybnik.pl

Ważne:

- w zgłoszeniu należy wskazać jedynie dane adresowe budynku/lokalu, który wpisuje się w powyższe założenia

- zgłoszenie chęci uczestnictwa w programie nie niesie za sobą żadnych zobowiązań

- założenia programu przewidują jego realizację w latach 2021-2024.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Arteks 2021-04-22
  11:00:06

  10 20

  Te ze zdjęcia jakoś nie kopcą w przeciwieństwie do takich slamsowych widoków jak te z Karnego Kopciucha. Natomiast skoro są programy dla jednorodzinnych kopciuchów dobrze, że powstał jakiś skierowany do budynków typu: familoki czy stare kamienice.

 • ~zak 2021-04-22
  11:01:06

  22 13

  Ciekawe czy poseł Kropiwnicki ma mieszkania w Rybniku , bo mógłby się na ten program załapać . W ciągu 12 lat pracy w samorządzie dorobić się 9 dużych mieszkań , to nie w kij dmuchał . Nadaje się w sam na prezydenta Rybnika , umie dbać o swoje i samorządowe , ale on podobno bardzo ciężko na to pracował - tym mnie rozwalił totalnie w tej rozmowie z red. Mazurkiem.:)

 • ~Longina b 2021-04-22
  11:48:05

  15 7

  Popieram apel zaka-Kropiwnicki na prezydenta Rybnika.

 • ~artefaks 2021-04-22
  12:53:22

  8 9

  A ja naiwnie myślałem że prezydentem zostanie ksiądz kropidło ...

 • ~ 2021-04-22
  17:00:02

  13 0

  Arteks piszesz nieprawdę, bo miejski program dla budownictwa wielorodzinnego istnieje od dawna, a miasto od lat wypięło się na posiadaczy domów jednorodzinnych

 • ~Arteks 2021-04-22
  18:56:57

  3 10

  @pasażer - zawsze piszę prawdę. Jakie programy były odnośnie wymiany pieców w budynkach wielorodzinnych należących np. do Wspólnot Mieszkaniowych (bardzo często d. budynki należące do zakładów przemysłowych)? Podaj przykłady. Miasto przez wiele lat dopłacało chętnym do wymiany pieców. Nic to nie dawało bo ciągle powstawały nowe budynki, też ogrzewane najgorszymi mułami. Nie miasto lecz odwrotnie - to mieszkańcy domów jednorodzinnych wypięli się na miasto psując mu wizerunek i dobre imię smrodząc na potęgę.

 • ~ 2021-04-22
  19:36:43

  8 2

  Arteks wiem, że nie chce ci się szukać
  jedyny program realizowany przez miasto, dofinansowanie do wymiany starych pieców i kotłów na paliwo stałe w budynkach wielorodzinnych:
  https://bip.um.rybnik.eu/docs/um/2018/12/17/file_10771265.pdf

 • ~Arteks 2021-04-22
  19:58:24

  2 9

  @pasażer - ok czyli ten obecnie jest drugim tak? A do wymian w jednorodzinnych chałupach miasto dopłacało stale od niepamiętnych czasów. Słusznie, że obecnie tendencje się odwróciły. Tym bardziej, że jednorodzinne chałupy piecowe łapią się na inny program socjalny: "Czyste powietrze", a miasto ma swoje obowiązki w tym swoje zasoby ZGM które wprawdzie nie kopcą tak obrzydliwie jak chałupy bo nie dysponują śmieciuchami z dmuchawami, a tylko kachlokami. Ale oczywiście też trzeba od tego odejść. Każdy rozsądny człowiek liczy się z tym, że węgiel jest passe. Ty też do tego dojrzejesz, szkoda że jako ostatni.

 • ~ 2021-04-22
  23:10:45

  6 0

  Arteks
  akurat program "czyste powietrze" jest skierowany do nielicznych,o niskich dochodach w odróżnieniu do miejskiego skierowanego do wszystkich właścicieli
  odpowiedz najpierw co miasto robiło przez wszystkie te lata, by podnieść standard w swoich mieszkaniach ? raczej niewiele, skoro dopiero niedawno obudziło się z ręka w nocniku i jedyne co potrafi, to bazować na środkach pozyskanych z zewnątrz
  sytuacja kiedy mówiło się o mieście z najgorszym powietrzem mogła nam pomóc w pozyskaniu środków z zewnątrz na ten cel, problem tkwi w tym, że nasi lokalni politycy (nie wiem czy nie celowo), tą okazję przespali
  a ty jak zwykle prymitywnie atakujesz moja osobę, widać musisz się jakość próbować odgryźć za obnażanie twojego dyletantstwa i bzdur którymi zalewasz ten portal, ale czegoż można spodziewać się po kimś, który za wszelką cenę broni na każdym "ekologicznego" i nowoczesnego inaczej Borsiga, do tego wymyślając bajki o "nowoczesnych filtrach i bezwonnym dymie" ? oj Arteks, dalej dziadujesz i jedyne co ci zostało, to wmawiać wszystkim swoje urojenia, problem jednak polega na tym, że nikt tutaj nie łyka twoich bajek, już czas to sobie w końcu uświadomić

 • ~Arteks 2021-04-23
  10:13:08

  1 4

  @pasażer - piszesz, że Czyste Powietrze jest skierowane do biedniejszych... Każdy kto pali węglem jest biedny. Czasami jest to bieda ekonomiczna, innym razem intelektualna ale widząc kopcącą chałupę czy familok - jesteśmy świadkami biedowania. Ciągle masz jakieś pretensje do innych, a nawet o jakieś ataki na swoją osobę. A co mamy się obchodzić jak z malowanym jajem z gościem który nas truje i się tym chwali? Pisząc o kimś kto nie brudzi się węglem, że "dziaduje" lub "ma urojenia" jest dowodem na twoje pogubienie. Pochwal się w towarzystwie na jakichś szkoleniach, warsztatach, konferencjach, bankietach (jeśli w ogóle bywasz), że palisz nadal węglem, a wyjdziesz na zwykłego durnia.

 • ~ 2021-04-23
  11:24:13

  3 1

  Arteks
  jak na razie to ty bronisz węgla ogrzewającego w "nowoczesny" sposób swój równie "nowoczesny" nie trzeba być "w towarzystwie na jakichś szkoleniach, warsztatach, konferencjach, bankietach (jeśli w ogóle bywasz)" , wystarczy twój wpis że Borsig grzejący twój blok, którego tek bronisz posiada takie filtry, że lecący z niego dym jest czysty i bezwonny, co niejednokrotnie próbowałeś nam wmówić swoimi wpisami i już dawno wyszedłeś na zwykłego durnia, dlatego nie dziwi, że wpadasz w szał i na każdym kroku powtarzasz te same bajki, wymyśl w końcu coś nowego, bo jesteś już nudny

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 580