zamknij

Wiadomości

Chcieli zabrać Park Czempiela "pijaczynom, dealerom i oddać rodzinom". Nic z tego, to zabytek

2023-05-17, Autor: 

Park Czempiela przed laty był centralnym punktem wypoczynku dla mieszkańców Niedobczyc. Obecnie jest miejscem, w którym szybciej znajdziemy wykluczonych społecznie ludzi niż spacerujące rodziny. Grupa społeczników zaczęła starania, by park zmodernizować na wielofunkcyjny obiekt sprzyjający całym rodzinom. Sprawa okazała się patowa, bo park jest zabytkiem.

Reklama

Wśród mieszkańców dzielnicy pojawiły się osoby angażujące się w odmienienie niedobczyckiego parku, chcące przywrócić dawny blask temu miejscu. Zaproponowali, aby w ramach budżetu obywatelskiego stworzyć na tym terenie wielofunkcyjny park aktywności dla całych rodzin, a przede wszystkim, aby pojawiły się atrakcje dla dzieci.

- Wszyscy wiemy, jak wygląda nasz niedobczycki park i kto z niego najczęściej korzysta. Zebrała się spora grupa osób, która chciała zabrać park pijaczynom, dealerom i typom spod ciemnej gwiazy — a oddać go rodzinom z dziećmi. Obietnicy nie spełnimy — piszą społecznicy.

Mieszkańcy zaproponowali, aby w obecnym parku powstały:

strefa zabaw - park linowy i elementy do zabaw

strefa sportu - tor rolkowy i tor do zjazdu na sankach

strefa wodna - fabryka wody z systemem rur, kranów, pomp, spirali, wiatraków wodnych, kół, zapór

strefa relaksu — hamaki, leżaki, miejsce piknikowe

Ninja Worrior i równoważnia dla najmłodszych.

Zmiany te nie mogą jednak zostać wcielone w życie ani zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego, ponieważ teren podlega ochronie konserwatorskiej, jak pisze w swojej opinii Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków.

- Przedmiotowy park stanowi integralną część zespołu zabudowy patronackiej i jest objęty ochroną konserwatorską poprzez wpis do wojewódzkiego rejestru zabytków — czytamy.

- Należy przyjąć, że wszystkie nowe inwestycje na terenie osiedla oraz parku nie mogą zniekształcać historycznego założenia, a w przypadku parku nie powinny w stały sposób zmienić jego charakteru. Jakiekolwiek działania trwale zmieniające funkcję parku, zmierzające do jego przebudowy w wielofunkcyjny park rozrywki, nie są właściwe z konserwatorskiego punktu widzenia — dodaje Henryk Mercik.

Mieszkańcy nie kryją rozczarowania, że miejsce z takimi tradycjami nie może zostać zmodernizowane, o czym piszą w komentarzach na Facebooku.

- Rozumiem wstyd, mieliśmy komunię w niedzielę i wstyd było zaprowadzić gości do parku! Od budowli niewyjaśnionej, po trawy po pas, liście od jesieni, chlew z butelek, petów itd. - pisze Patryk.

- W Niedobczycach nie ma gdzie pójść, dużo mniejsze dzielnice mają kawiarenki czy też innego rodzaju atrakcje, u nas szaro, buro — zauważa Helena.

- To jak walka Dawida z Goliatem. Jesteśmy zmotywowani i chcemy pokazać, że można zdziałać bardzo dużo... ale nasze głosy po prostu są zakopywane bardzo głęboko. Bo po co coś robić. Normalnie grzeje mnie to niesamowicie. Podcina to skrzydła i to bardzo mocno, i pewnie o to im chodzi — zarzuca Przemysław.

Miasto w Parku Czempiela prowadzi rewitalizację, w zakresie której ma powstać amfiteatr, którego sercem będzie muszla koncertowa. Większych zmian w parku dokonać nie można, co potwierdza magistrat. 

- Przykro mi, że mieszkańcy czują się rozczarowani, mam nadzieję, że uda nam się ich potrzeby zaspokoić w innym miejscu, albo w innej formie. Aktualnie czynimy starania o remont muszli koncertowej w parku. Mam nadzieję, że aktualne problemy na placu budowy znajdą szczęśliwe zakończenie i mieszkańcy będą mogli korzystać z parku w nowej odsłonie z zachowaniem jego zabytkowego charakteru — mówi Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa UM Rybnika.

Na chwilę obecną również prace budowy amfiteatru odwlekają się w czasie, o czym pisaliśmy w marcu <<W park Czempiela wpompowano miliony złotych. W powietrzu wisi katastrofa budowlana>>

--- 

Dodajmy, że podobna sytuacja dotyczy chlewików w Niedobczycach. Od dekady są nie do ruszenia, bo czuwa nad nimi konserwator zabytków.

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 42

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
  • ~Lokalny 2023-05-18
    10:42:19

    20 6

    Wpiszmy cały Rybnik do rejestru zabytków i będzie po kłopocie. Wtedy prezydenta Kuczerę zrobimy kustoszem i będzie oprowadzał odwiedzających w filcowych kapciach.

  • ~Arteks 2023-05-18
    10:49:00

    4 21

    @lokalny - we Włoszech prawie całe miasta są wpisane do rejestru zabytków. W Krakowie w spisie zabytków figuruje 6 tys. obiektów. Powiedz czy to działa na plus czy minus miasta?

  • ~Lateks 2023-05-18
    12:54:15

    14 3

    I teraz pytanie po kiego grzyba ktoś wpisał teatr, i okrąglaka do rejestru?
    P.s. Arteks ile w Krakowie jest budowli w rejestrze młodsze niż 100 lat?
    Po za tym to że Wawel jest w rejestrze nie blokuje remontów, inwestycji czy przebudowy. Kurcze nawet nowe grobowce tam potrafią postawić.
    Sukiennice to oprócz miejsc handlowych, kawiarnie czy nowe wejścia do podziemi. A w Rybniku? Nie ma problemu rozebrania Dworków, jest za to problem żeby meneli usunąć. Konserwator powinien nadzorować projekty, inwestycje, a nie na starcie niczym prezydent fandzolić że się nie da bo zabytek, ten zabytek w czasie kiedy powstał nie był zasypany plastikowymi śmieciami.

  • ~Arteks 2023-05-18
    13:17:41

    6 9

    @lateks - dziwne pytanie... Po to aby te obiekty były prawnie chronione. W przypadku obiektów zabytkowych można też liczyć na dotacje na remont z różnych państwowych funduszy. Zabytki mają to do siebie, że zawsze dopisuje się na listę te sprzed kilkudziesięciu lat. Poza tym zabytki przyciągają zwiedzających i rozwijają ruch turystyczny. Przykładowo obiekty z lat 30. nie były cenne np. w czasach Gomułki... A teraz większość budynków z tamtych lat to zabytki. Odnośnie Krakowa też się mylisz (kiedy ty się nie mylisz?) bo oczywiście, że ma też wpisane obiekty z PRL jako zabytki np. całe osiedle Nowa Huta czy nawet posąg smoka wawelskiego z 1972 r. Masz internet a nie jakoś nie wykorzystujesz go do pogłębiania swojej wiedzy. ;)

  • ~przykopa 2023-05-18
    15:14:07

    6 0

    Dodając do wywodów naczelnego , na rynku w Krakowie jest jeszcze pusta głowa autorstwa Mitoraja z Bułgarii

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5354