zamknij

Wiadomości

Niedobczyce: montują inteligentne przejście dla pieszych

2023-11-07, Autor: 

Mieszkańcy Niedobczyc już nie mogli się tego doczekać. Ich cierpliwość została nagrodzona. Przy ul. Górnośląskiej montowane jest właśnie inteligentne przejście dla pieszych.

Reklama

O tym informowaliśmy Was w marcu tego roku. W głosowaniu zorganizowanym przez Orange Polska, rybniczanie „wyklikali” wręcz nowoczesne przejście dla pieszych zostawiając inne polskie miasta daleko w tyle »Rybniczanie „wyklikali” sobie inteligentne przejście dla pieszych«

Od czasu do czasu pojawiały się jednak pytania naszych Czytelników, kiedy pojawi się owe „inteligentne przejście dla pieszych”? Prezydent Piotr Kuczera informuje dzisiaj, że montaż instalacji właśnie ma miejsce:

Jak działa inteligentne przejście?

- Czujniki ruchu wykrywają pieszego już z odległości kilkunastu metrów i natychmiast aktywują świetlną i dźwiękową sygnalizację ostrzegawczą.

- Specjalny system doświetlania sprawia, że przechodzący są lepiej widoczni dla kierowców.

- Z kolei sygnały dźwiękowe ostrzegają mniej uważnych pieszych, że zbliżają się do pasów.

Oceń publikację: + 1 + 46 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~MArudzia 2023-11-07
  14:01:37

  35 12

  Super, a czy w Rybniku można zamontować inteligentne światła dla kierowców ??? - panie radny nieporadny
  Jadąc nocą ul.Gliwicką, Kotucza, Wolności lub Budowlanych normalną prędkością zawsze muszę swoje odczekać na czerwonym - a pieszego ani "widu ani słychu", a może śladem sąsiedniej gminy zamontujmy "odliczacze" na skrzyżowaniach, przecież Rybnik nie musi być zaściankowy.

 • ~Arteks 2023-11-07
  14:36:24

  4 38

  @MArudzia - odliczacze są bardzo popularne na... Ukrainie. W Polsce i EU są rzadkie bo preferuje się właśnie "inteligentne" światła które potrafią np. być ustawione pod kierunki i pod auta których w danym momencie jest więcej. W sąsiednich Żorach czy Jastrzębiu jak ktoś chce dojechać do Katowic to musi jechać busikami czyli też trochę jak w krajach byłego ZSRR z tą różnicą, że tam nazywa się je "marszrutkami".

 • ~ŁepGumin 2023-11-07
  14:59:10

  1 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~exx 2023-11-07
  15:43:00

  26 7

  Tylko żeby zielone nie świeciło przechodniom zanim jeszcze będą na pasach do momentu aż będą wchodzić na klatkę. Bo jakiś cymbał w Rybniku tak ustawia światła że pieszy 50m już za pasami, a kierowcy dalej stoją. Oczywiście o zmianie długości świecenia zielonego dla kierowcy/pieszy zależnie od natężenia ruchu i pory dnia to cymbał nie słyszał.

 • ~pawlmesten 2023-11-07
  19:13:17

  26 2

  Zgadzam się, ze światła w Rybniku ustawiają Cymbały. Na obwodnicy zaświeca się czerwone nawet jak nikogo nie ma. Jak ma się do ekologii? Każdy musi się zatrzymać i ruszyć, spalając niepotrzebnie paliwo bo tak cymbał wymyślił.

 • ~rzyt 2023-11-07
  21:59:24

  9 5

  Słowa "marszrutka" pasuje do politruka.

 • ~truman20 2023-11-08
  06:44:06

  5 7

  Te znaki na pewno są zgodne z przepisami? Czy znak D6 nie powinien mieć folii odblaskowej? Te same znaki stoją w Lyskach a obok nich zostały podwójnie zdublowane znaki D6 z folią odblaskową. Jak nie będzie prądu, to te znaki raczej będą niewidoczne w nocy.

 • ~major666 2023-11-08
  14:08:54

  10 0

  dlaczego w nocy, gdzie ruch jest znikomy, muszę nie raz zatrzymać się na czerwonym świetle, by ponownie ruszyć po zmianie na zielone, generując tym samym emisję spalin? niby wielkie halo o byciem eko, a o spalaniu zbędnego paliwa przy hamowaniu i ruszaniu o 1 w nocy na czerwonym to nikt nie myśli.

  Pierwszy lepszy przykład - skrzyżowanie budowlanych/kominka

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1767