zamknij

Wiadomości

Były poseł z Rybnika nie usłyszał wyroku. Miały być mowy końcowe, a będzie przesłuchiwany jeszcze jeden świadek

2023-12-11, Autor: 

W poniedziałek (11 grudnia) odbyła się kolejna rozprawa, w której jednym z czterech oskarżonych jest były poseł z Rybnika, Grzegorz J. Trzech oskarżonych stawiło się na sali rozpraw, byli obrońcy, prokurator i sporo mediów. Nie było zakończenia procesu, na co wszyscy liczyli.

Reklama

To właśnie podczas dzisiejszej rozprawy miały być wygłoszone mowy końcowe stron, o czym informowaliśmy już w listopadzie <<Widać koniec procesu przeciwko Grzegorzowi J. W grudniu mowy końcowe>> Stało się jednak inaczej — będzie kolejna rozprawa.

Zainteresowanie mediów tą właśnie rozprawą, która miała kończyć przewód procesowy, było duże.

- Rozprawa jest ważna z punktu widzenia interesu społecznego, a zasadą jest, że rozprawa karna jest jawna, co umożliwia przedstawicielom mediów na śledzenie i relacjonowanie jej przebiegu w mediach. Z punktu widzenia jednego z celów procesu karnego, jakiem jest zapobieganie przestępstwom oraz poszanowanie prawa istotne jest zachowanie jawności rozprawy — mówia sędzia Agnieszka Bierza, po wyrażeniu zgody na rejestrowanie dźwięku z przebiegu rozprawy.

"Znalazł" się świadek

Jeden z oskarżonych nie stawił się na rozprawie. Był powiadomiony prawidłowo, więc pod jego nieobecność rozprawa była kontynuowana. Sąd zwrócił się do prokuratora, w sprawie braku przesłuchania jednego ze świadków, którego protokół przesłuchania w CBA znajduje się w aktach sprawy. Świadek jednak nie był wnioskowany do przesłuchania przez prokuratora, nie pojawił się też wniosek do odczytania jego zeznań podczas wcześniejszych rozpraw. Prokurator uznał, że rzeczywiście nie wnioskował o jego przesłuchanie w sprawie i nie było to kwestią przeoczenia.

Sędzia postanowiła dopuścić dowód z przesłuchania świadka, co spowodowało wyznaczenie kolejnego terminu rozprawy. Wobec powyższego nie były wygłoszone mowy końcowe obrony oraz prokuratora. Ma się to wydarzyć na kolejnej rozprawie, której termin ustalono na 12 lutego 2024 roku.

Mowy końcowe będą utajone?

Obrońca już zasygnalizował przedstawicielom mediów, że będzie składał wówczas wniosek o wyłączenie jawności mowy końcowej. Decyzja będzie jednak należała do sądu.

Czy w lutym były poseł PiS z Rybnika, który od początku trwania procesu utrzymuje, że jest niewinny, usłyszy wyrok? Do sprawy wrócimy w lutym.

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~tuiteraz 2023-12-11
  15:41:02

  32 5

  A czego się spodziewaliście , gdyby to był zwykły przeciętny zjadacz chleba sprawę zakończono by szybciutko.

 • ~Franek 7 2023-12-11
  16:48:49

  16 14

  Jeśli prokurator nie zgłasza świadka, który zeznawał w sprawie na etapie postępowania przygotowawczego to znaczy, że świadek zeznawał na korzyść oskarżonego bo w Polsce prokurator ma za wszelką cenę doprowadzić do skazania oskarżonego i obojętne jest czy jest on winny czy nie winny. Ja oczywiście nie bronię oskarżonego w tej sprawie ale bronię zasad do uczciwego procesu.

 • ~ 2023-12-11
  17:04:12

  10 11

  Panie Franku widać że idzie "stare-nowe" gdy najwiekszy oszczerca chcialby w prokuratorze obroncę widzieć!Ty się ciesz że Kedyw AK niestety już nie istnieje hej.

 • ~Franek 7 2023-12-11
  18:19:16

  10 10

  Prokurator ma obowiązek przekazać sądowi wszystkie zebrane dowody w postępowaniu przygotowawczym. Te na niekorzyść jak i te na korzyść a sąd ma ocenić ten materiał. Jeśli prokurator przekazuje tylko obciążające dowody to takie procesy już w przeszłości mieliśmy właśnie choćby w stosunku do żołnierzy Kedywu ;)

 • ~ 2023-12-11
  18:28:57

  9 10

  Panie Franku-"Niczego nie zapomnieli i niczego się nie nauczyli",
  Talleyrand o Burbonach wracających do władzy po obaleniu Napoleona.

  Mam nadzieję że od 42rocznicy wprowadzenia "Stanu Wojennego"przez Twoich guru skonczysz PO 8u latach wypisywać te swoje antypolskie dyrdymały,bo tego się po prostu już czytać nie da.POzdrawiam.

 • ~Franek 7 2023-12-11
  20:44:12

  14 7

  Kaziu ja rozumiem twoją złość i frustrację bo dziś jest dzień, w którym po raz drugi skończył się w Polsce komunizm ;)
  Doceń to, że ktoś taki jak ja bierze w obronę waszego byłego posła oskarżonego o przekręty. Ale nie myśl, że to jakaś dobra wróżba dla PiSowskiego złodziejstwa.
  A co do tematu to procesy mają być uczciwe i my wam te uczciwe procesy zapewnimy. Dużo uczciwych procesów ;)

 • ~stam55 2023-12-11
  22:03:47

  7 11

  ***** **

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4093