zamknij

Wiadomości

Były poseł z naszego regionu i wiceminister Adam G. - aresztowany! Miał przyjąć 170 tys. zł łapówki

2023-12-07, Autor: 

Adam G. - były poseł PiS został aresztowany. Funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i parlamentarzystę oraz przedsiębiorcę – Jarosława K. w związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną.

Reklama

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach śledztwo dotyczące przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną.

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił Adamowi G. zarzuty przyjęcia w związku z pełnioną funkcją publiczną korzyści majątkowej w wysokości ponad 170 tysięcy złotych, podżegania i pomocnictwa do wystawiania fikcyjnych faktur VAT oraz użycia dokumentu poświadczającego nieprawdę – mówi Robert Sosik, rzecznik prasowy CBA.

Drugi z podejrzanych usłyszał natomiast zarzut pomocnictwa w przyjęciu korzyści majątkowej. Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Prokurator nadzorujący sprawę skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec Adama G. Sąd uwzględnił wniosek prokuratora i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego na okres trzech miesięcy.

Wobec Jarosława K. prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

Historia Adama G. potoczyła się tak samo jak Grzegorza J. Obaj nie zostali uwzglednieni w wyborach do parlamentu. Szefostwo PiS nie wyjaśniało przyczyn takich decyzji. Nic nie mówili też działacze lokalnych struktur partii. Dopiero z czasem dowiadywaliśmy się o prowadzonych przeciwko nim sprawom i aresztowaniach.

AKTUALIZACJA (godz. 14:40): mamy komunikat Prokuratury Krajowej.

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach (2 grudnia 2023 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie osoby w śledztwie dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej. Zatrzymani do Adam G. były poseł na Sejm RP oraz Jarosław K. - informuje Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy PK.

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił Adamowi G. trzy zarzuty w tym podżegania i pomocnictwa do wystawiania fikcyjnych faktur VAT kwalifikowane z art. 18 § 2 i 3 kk w zw. z art. 271 § 1 i 3 kk i art. 273 kk, przyjęcia w związku pełnioną funkcją Sekretarza Stanu w Ministerstwie Energii korzyści majątkowej w wysokości ponad 170 tysięcy złotych kwalifikowane z art. 228 § 1 kk oraz użycia dokumentu poświadczającego nieprawdę kwalifikowane z art. 273 kk.

Ponadto Jarosław K. usłyszał zarzut pomocnictwa w przyjęciu korzyści majątkowej kwalifikowany z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 228 § 1 kk Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności – dodaje Łukasz Łapczyński.

Dodaje, że z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec Adama G.

Sąd uwzględnił wniosek prokuratora i zdecydował o tymczasowym areszcie podejrzanego. Wobec Jarosława K. prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

 

Oceń publikację: + 1 + 126 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~DonPedro 2023-12-07
  15:57:16

  69 20

  Nastepni w kolejce: Wojciech P., Bolesław P., Iza K.
  Niezle towarzystwo. Na konwencie PiSu jak ciepni esz kamolem to trafisz abo w złodzieja abo w k...

 • ~nutytyty 2023-12-07
  16:00:33

  47 12

  Nowa wladza chce ja zlikwidowac a tu prosze jak sie chlopcy ladnie spisali.

 • ~Fischer 2023-12-07
  16:47:19

  43 8

  Na wszelki wypadek aby nie powiedział zbyt dużo...

 • ~norton 2023-12-07
  17:09:14

  30 12

  Jak już swoich gryzą....

 • ~Franek 7 2023-12-07
  20:44:49

  44 20

  Tak szukali tropili przez osiem lat łapówkarzy z PO, że w końcu znaleźli Janika i Gawędę. A to dopiero początek bo jak już oderwą ich od koryta i zabiorą zabawki to prosto do puszki czwórkami szli żołnierze z Nowogrodzkiej…

 • ~kurier 2023-12-07
  23:43:29

  37 11

  Celowo nie zatrzymano go przed wyborami aby nie psuć wizerunku PISowi. A i tak przegrali i co raz bardziej się będą bali. Prokuratur, komisji śledczych czy trybunału stanu.

 • ~Lateks 2023-12-07
  23:55:08

  35 9

  Ciekawe co na to żona Adama G. Pani Ewa Gawęda???
  Co za paranoja z niby ukrywaniem nazwiska...

 • ~Kwinto 2023-12-08
  08:09:03

  19 11

  Jak na pisowskie standardy to niewiele przytulił.

 • ~ 2023-12-08
  08:54:56

  16 18

  Cóz wystarczą wolne od aprawiedliwości sądy i ochrona Unii Europejskiej żeby byli równi i równiejsi.
  Karpiński za gorsze rzeczy (łapówki na ponad 5 000 000zł a nie jakieś tam 170tys.) w nagrodę otrzymał ciepłą posadkę.

  Nie przypominam sobie artykułu na ten temat na tym portalu a to był przeciez samorządowiec pod ochroną Trzaskowskiegoz polityka zaprzyjaznionego z naszym prezydentem miasta.

 • ~Franek 7 2023-12-08
  10:46:38

  15 13

  Kaziu- mordko ty nasza kochana. Karpiński nie był posłem z naszego regionu więc o jego sprawie nie pisano na Rybnik.com a Gawęda jest z naszego regionu. Karpiński odsiedział 9 m-czy w areszcie a jego sprawa jest w toku i z pewnością proces będzie dokończony. Ty się Kaziu zacznij przyzwyczajać bo tam w PiSie to nie ma takiego, które nie kradł i nie robił przekrętów i jak tylko prokuratura i służby przestanie być pod butem Zera to będzie trzeba jakiś autobus wynająć żeby ich rozwozić po aresztach bo do tej pory Zero zapewniał im bezkarność jak na białoruski standard przystało ale to się już niebawem skończy. Jeszcze tylko kilka dni. Ja już mam popcorn i telewizor przygotowany. To będzie piękny spektakl. Obstawiam, że następny będzie Ziobro, Szumowski za respiratory, Bielan za NCBiR, Sasin za 70mln, Czarnek za Willa+ itd, itp… Będzie tego sporo.

 • ~The observer 2023-12-08
  11:22:21

  14 9

  Nie dalej jak w ubiegłym tygodniu bawił się w najlepsze z władzami PGG na uroczystościach barbórkowych. Jedna mafia. Myślę,że najadł się do syta ośmiorniczkami i popijał szampanem, W kiblu tego nie zaserwują.

 • ~Franek 7 2023-12-08
  13:00:51

  14 8

  A przypomnijcie mi tylko czy to nie państwo Gawęda byli niedawno inicjatorami problemów pana komendanta miejskiego policji w Wodzisławiu? Czy to nie oni doprowadzili starymi sprawdzonymi, komunistycznymi metodami go do odejścia na emeryturę? Jak dobrze pamiętam to ich robota. Jak mówi przysłowie: nosił wilk razy kilka…

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4156