zamknij

Wiadomości

Budowa hospicjum wstrzymana! Miasto zerwało umowę z wykonawcą i naliczy mu karę

2023-01-27, Autor: 

W ostatnich dwóch artykułach dotyczących budowy hospicjum w Rybniku, zwracaliśmy uwagę na wręcz ślimacze tempo prac. Mimo że minął rok, budynek „nie wyrósł” nawet z ziemi. Teraz magistrat podjął decyzję – zerwał umowę z głównym wykonawcą i naliczy mu karę umowną sięgającą 6,2 mln złotych. Co dalej z budową hospicjum?

Reklama

Ten problem poruszaliśmy w dwóch publikacjach. Zamiast budynku hospicjum nadal widzimy podwaliny pod ten obiekt – mimo tego, że miasto przeznaczyło na inwestycję ponad 4 mln złotych więcej niż zakładało.

Dzisiaj w magistracie dowiadujemy się, że ze względu na problemy z wykonawcą inwestycji, nie uda się wybudować w zapowiadanym terminie budynku hospicjum stacjonarnego. Co więcej, ze względu na nieterminową realizację zadania i brak postępów w pracach na budowie, które wynikają z treści umowy, Miasto zdecydowało się odstąpić od zawartej z wykonawcą umowy.

Nastąpiło to 24 stycznia br., na podstawie przepisów kodeksu cywilnego (art. 635 KC) oraz warunków zawartej umowy. Inwestycję, która miała zostać zakończona w 2023 roku, realizowała firma LK INWEST Sp. z o.o. z Wrocławia – informuje Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

- Z uwagi na odstąpienie od zawartej umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, naliczymy kary umowne w wysokości 20% wartości zadania tj. nieco ponad 6,2 mln zł – wyjaśnia Jacek Hawel, dyrektor Centrum Inwestycji UM.

Aktualnie zobowiązaliśmy dotychczasowego wykonawcę do wykonania inwentaryzacji zrealizowanej części prac budowanych. Będzie to podstawą do końcowego rozliczenia finansowego z wykonawcą i jego podwykonawcami - dodaje.

Jak dalej się dowiadujemy, Miasto jako zamawiający będzie rozliczało wykonane prace na podstawie faktycznie wykonanych prac na dzień odstąpienia od umowy. Uwzględniając zawarte umowy podwykonawcze pomiędzy wykonawcą i podwykonawcami możliwe jest dokładne określenie wartości zobowiązań finansowych za wykonane prace (po stawkach wynikających z oferty generalnego wykonawcy).

O solidarnej odpowiedzialności będziemy mogli mówić dopiero wtedy, gdy wykonawca nie dokona końcowych rozliczeń na rzecz swoich podwykonawców, co zmusi Miasto do bezpośredniej wypłaty zobowiązań na rzecz zgłoszonych i zatwierdzonych podwykonawców z jednoczesnym ograniczeniem wypłaty końcowych zobowiązań na rzecz wykonawcy – wyjaśnia dyrektor Hawel.

Co dalej z budową hospicjum? W magistracie słyszymy, że teraz konieczne będzie zaktualizowanie przedmiarów, kosztorysów i niezbędnej dokumentacji, pozwalającej na ogłoszenie nowego przetargu, który wyłoni nowego wykonawcę robót budowlanych.

---

Przypomnijmy, że rybnickie hospicjum stacjonarne powstaje przy ul. Barbórki w dzielnicy Niedobczyce. Ma w nim znaleźć miejsce 30 pacjentów stałej opieki oraz 10 pacjentów dziennej opieki medycznej. W ramach inwestycji ma powstać budynek hospicjum stacjonarnego wraz z zagospodarowaniem terenu, w tym drogą wewnętrzną, parkingiem i infrastrukturą towarzyszącą oraz zagospodarowaniem terenów zielonych.

Zgodnie z projektem budynek hospicjum ma być obiektem wolnostojącym, z dwiema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną. W każdym ze skrzydeł zaprojektowano wewnętrzne patio, podcienie, a także taras dostępny z poziomu piętra. Koncepcja projektowa wyłoniona została w 2019 roku, w ramach konkursu architektonicznego.

Koszt budowy to nieco ponad 31 mln zł. Blisko 15 mln zł z tej kwoty to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Inicjatorem budowy hospicjum była rybnicka Fundacja Puls-Med Blisko Ciebie.

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 26

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~DobryK 2023-01-27
  14:30:45

  60 17

  No i super, teren rozkopali? Rozkopali. Drzewa wycięli? Wycięli, zostawili syf na drodze. Chodnik od osiedla też zlikwidowali, teraz te fundamenty będą tu stały następne 20 lat, młodzież będzie tu chodziła pić a złomiarze wytną zbrojenia. I tak się żyje w tym Rybniku. Pamiętam panie prezydencie jak pan obejmował stanowisko to ślepo wierzyłem że będzie pan lepszy od tych z PiSu. Widzę jednak jak bardzo się myliłem. Jak złodziejską partią ci drudzy by nie byli to chociaż by stwarzali pozory że im zależy. Pan codziennie pluje mieszkańcom Rybnika w twarz i nawet się z tym nie kryje. Przez te wszystkie lata pana rządów jedyne co pan zdołal zrobic to kompletnie zdewastować to miasto, zadłużyć, podnieść opłaty za śmieci i za wodę i rozdać zdobyte pieniądze swoim. Żadnych poważnych inwestycji, żadnych miejsc pracy. Zrobił pan, Panie Kuczera, z Rybnika sypialnię dla pracowników miast ościennych. Gratuluję.

 • ~Arteks 2023-01-27
  15:16:18

  13 60

  @DobryK - wpis wyjątkowo głupi, pretensjonalny i nieprzemyślany. Wielki szacunek do prezydenta, który realizuje tak wszechstronne inwestycje. W tym przypadku jedno z nielicznych w województwie obiektów zaprojektowanym od podstaw jako hospicjum. Jak możesz mieszać jakieś żale do prezydenta z powodu niesolidności wykonawcy? Przecież wykonawca wygrał przetarg i zobowiązał się do wykonania obiektu? Taki prezydent Żor, Jastrzębia czy Wodzisławia - nic obecnie nie budują. Mogą sobie zrobić nawet ferie. Nasz realizuje multum inwestycji i niestety naraża się na niewdzięczność dziwnych typów. Cały sypialniany ROW wisi na miejscach pracy w Rybniku owszem w okolicy też są np. kopalnie czy szpitale ale... wiele takich zakładów, instytucji i firm jakie są w Rybniku, nie ma w okolicy.

 • ~rzyt 2023-01-27
  15:22:43

  34 4

  Ja już nawet wiem, która rybnicka firma wygra aneksowany o 4 mln przetarg.

  ~Arteks, z artykułu dowiedziałem się, że do tej inwestycji dołożyło państwo...czyli nie jest tak źle w porównaniu np. z Rudą Śląską... ;-)

 • ~DobryK 2023-01-27
  15:38:10

  51 6

  @Arteks znowu cię z gliwickiej na przepustkę wypuścili? Nawet na skyscrapercity mówią że wypisujesz bzdury. Wszechstronne inwestycje? Masz na myśli jeszcze do niedawna rozkopaną przemysłową gdzie można było na tych dziurach stracić koło bo miasto nie potrafiło zabezpieczyć robót drogowych? Czy ryfamę, podwaliny która na naszych oczach przestaje istnieć? W Żorach przy granicy z Rybnikiem niedawno powstał dealer ciężarówek, ten sam dealer mógł postawić swój oddział w Rybniku zamiast Żorach, ale tego nie zrobił. Hala przy ZS3? Miasto wybrało podwykonawcę a ten zawiódł, ta sama historia powtarza się z hospicjum które dumnie widnieje na wizualizacji w centrum miasta. Blaszok przy biedronce w centrum miasta gdzie na wizualizacji był wieżowiec? Czy ten pusty błotnisty plac po PKS Rybnik? To są te wszechstronne inwestycje? Przez wszystkie lata rządów pana Kuczery wydawano pieniadze lekką ręką na rzeczy które nigdy się nie zwrócą. Niepotrzebne dekoracje rond, rewitalizacje parków, 17 drzewek za 700 tyś? W Warszawie posadzono ich 500 za 734tyś, w Rydułtowach 15 za 40 tyś. Łącznik 200m drogi za 16mil który zbudują drożej niż 1km autostrady. Rzeczywiście, wspaniałe inwestycje.

 • ~DobryK 2023-01-27
  15:46:31

  42 4

  @Arteks Wywóz śmieci w Rybniku jest droższy niż w Krakowie a przypominam że Kraków absolutnie deklasuje takie miasteczko jak Rybnik pod względem wielkości i kosztów życia. Zapytaj strażników miejskich jak im prezydent kazał wystawiać mandaty każdemu kierowcy za wjazd na ul. Zamkową bo mu się nie podobał widok z okna w gabinecie prezydenckim. Spytaj dostawców KFC jaką męczarnię musiał przejść najemca żeby załatwić im pozwolenie na wjazd pod focusa.
  "Taki prezydent Żor, Jastrzębia czy Wodzisławia - nic obecnie nie budują. " Świetny przykład stary, we wszystkich miastach które wymieniłeś kapitał sam się tworzy, a w Rybniku stawiają kolejne osiedle w miejscu fabryki xD W Żorach niedawno wyremontowano dwie ważne drogi i uwinięto się z tym w zatrważającym tempie. Czego nie można powiedzieć o wszystkich remontach dróg w Rybniku.

 • ~Arteks 2023-01-27
  15:47:53

  6 43

  @rzyt - "nie jest źle"? Jest skromniutko... Jest ogromna różnica między sfinansowaniem, a dofinansowaniem. Rząd PiS przez 8 lat swojej działalności NIE SFINANSOWAŁ w Rybniku NICZEGO w całości co jest zjawiskiem prawie niebywałym. Nawet gdyby prześledzić losy miasta od 1900 roku. Prawdopodobnie nie było dziesięciolecia aby państwo niczego nie wybudowało. Zasugerowałeś kiedyś, że rząd nie lubi PO, a nasz prezydent jest z tego ugrupowania. Ja uważam, że wynika to z lenistwa posłów PiS z naszego miasta. Bo nawet jeśli PiS bardziej hołubi swoich samorządowców to są przykłady na to, że rządzone przez prezydentów z PO i SLD miasta z naszego województwa nie są pomijane przez inwestycje rządowe SFINANSOWANE W CAŁOŚCI PRZEZ BUDŻET PAŃSTWA. W Sosnowcu niedawno państwo sfinansowało budowę Pogotowia Ratunkowego i Prokuratury Okręgowej. W Rudzie Śląskiej państwo wybudowało ogromny gmach dla Straży Pożarnej. W Częstochowie państwo sfinansowało budowę uniwersytetu i planuje budowę nowego dworca. W Jastrzębiu budżet państwa sfinansował budowę sali koncertowej. W Katowicach państwo sfinansuje budowę nowego gmachu akademii muzycznej. A w Rybniku??? Rząd PiS rzucił na odczepnego coś na małe hospicjum i coś tam na II etap obwodnicy. Nie jest źle? Jest po prostu niesprawiedliwie!

 • ~MArudzia 2023-01-27
  17:05:29

  32 6

  @Arteks
  Tak czytam od jakiegoś czasu Twoje wypociny, i zastanawiam się skąd Ty się chłopie urwałeś, jak można być tak krótkowzrocznym i ograniczonym?? - albo z Kuczerą jesteś rodziną, albo jest Twoim pryncypałem
  Bez odbioru

 • ~Arteks 2023-01-27
  17:21:29

  4 33

  @DobryK - ale dostałeś szału z powodu tego, że Rybnik będzie miał nowocześniejsze i większe hospicjum niż twoje żorskie. ;) Nasz prezydent Kuczera ma "na karku" doglądanie wiele dużych inwestycji (za kilka dni przetarg na II etap obwodnicy) i szarpanie się z nie zawsze solidnymi wykonawcami, wasz prezydent może mieć ferie zaplanowane na cały ten rok... No bo jak popatrzy się do budżetu miasta Żory to inwestycji w nim nie ma poza remontem basenu i paru ulic. Jak przystało na miasto upadłe. Zachwycasz się dilerem aut czy może dilerem jakiegoś zielska? Jeśli się pojawi temat o dilerach samochodowych - chętnie się możemy policytować. Padniesz ze swoimi Żorami od razu.

 • ~Arteks 2023-01-27
  17:23:36

  7 35

  @MArudzia - a ty jesteś jakąś bombką na zapomnianej choince? Nie masz nic do napisania o wstrzymaniu budowy hospicjum - ZAMKNIJ SIĘ, a nie trolluj w moją stronę.

 • ~DobryK 2023-01-27
  17:59:20

  22 5

  "ale dostałeś szału z powodu tego, że Rybnik będzie miał nowocześniejsze i większe hospicjum niż twoje żorskie. "
  @Arteks: po pierwsze to od urodzenia jestem Rybniczaninem, w przeciwieństwie do Ciebie. Po drugie to tego hospicjum nigdy nie było i nigdy nie będzie bo takie są realia tego miasta xD

 • ~Dador 2023-01-27
  18:33:57

  20 4

  Jadąc ostatnio przez Żory aleją AK, później aleją ZE, nie sposób było nie nucić pod nosem tekstu śp. Pana Smolenia:

  "Za oknami świta,
  Widać się rozkwita,
  Rosną domy z prawej,
  Z lewej będą też..."

  Żory były, są i będą, jednym wielkim placem budowy. Miasto "wygrało", dzięki swojemu położeniu komunikacyjnemu. Teraz odcinają kupony. Dobrze się patrzy, widząc taki rozwój.

 • ~przykopa 2023-01-27
  18:44:13

  19 3

  Panie naczelny komentatorze. Swoją impertynencja szkodzi waść miastu i jego zarządowi. Nawet pisomatołki robią sobie z ciebie bekę.
  Najmądrzej byłoby abyś zamilkł, ale czy można liczyć tu na mądrość z twojej strony ?

 • ~Arteks 2023-01-27
  19:19:33

  2 31

  @dador - a powiedz mi gdzie deweloperzy obecnie nie budują? Może tylko w Wodzisławiu i powiecie rybnickim... ;) W Rybniku też mamy takie inwestycje i będzie co raz więcej. Tydzień temu usłyszeliśmy zapowiedź potężnej inwestycji na terenie Ryfamy. Obszar Ryfamy to mniej więcej obszar... jednego osiedla w Żorach. Widzisz skalę? To może być taka trochę nowa dzielnica naszego miasta która ściągnie miłośników miasta z całego naszego subregionu bo w przeciwieństwie do Alei AK - u nas masz miasto, Śródmieście a nie tylko jedno z osiedli. Nie zgadzam się, że Żory wygrywają komunikacyjnie. Dla kogoś kto ma auto - każde miasto na Śląsku oferuje w miarę swobodny dojazd do autostrad. Żory mają jeden węzeł, który często jest zakorkowany. Plusem Rybnika jakiego nie mają okoliczne miasta jest węzeł kolejowy z którego można dojechać bez auta w najbardziej popularne miejsca Polski, a nawet za granicę. Żory w tej dziedzinie cofnęły się do XIX wieku.

 • ~Arteks 2023-01-27
  19:49:47

  2 25

  @DobryK - dlaczego uważasz, że realia tego miasta są takie, że nie postawi hospicjum? To tylko kwestia pecha z wykonawcą. Akurat I etap nowoczesnej obwodnicy powstał bezproblemowo, a to przecież była największa po autostradzie inwestycja w całym subregionie zachodnim województwa. TBS na Hallera jest w trakcie budowy i wszyscy widzimy jego skalę i postęp. Tak samo w trakcie budowy jest Galeria artystyczna CEA, dom kultury na Nowinach i dwie sale gimnastyczne w szkołach średnich w centrum miasta. Tylko z hospicjum jest problem. Ale... bez obaw, prędzej czy później powstanie. Za to jak sobie popatrzyłem do budżetu Żor 2023 - całkowita nuuuda... Parę remontów dróg i remont basenu. Wasz prezydent ma całoroczne ferie. ;)

 • ~MArudzia 2023-01-27
  19:57:14

  31 3

  @ Arteks myślałeś może o Stand-upie w Twoim wykonaniu ????
  Myślę że ruszyłbyś tłumy :-)

 • ~Arteks 2023-01-27
  20:13:21

  3 29

  @MArudzia - ruszam nawet takiego malkontenta jak ty. ;) I nie baw się w wujka dobra rada. ;)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1548