zamknij

Wiadomości

„Bluźnierczy i wulgarny”. Ave Maria reaguje na ryjkowy skecz zagrany w Rybniku

2022-12-05, Autor: 

Tegoroczna Rybnicka Jesień Kabaretowa obfitowała w mocne akcenty. Jednym z nich był skecz grupy Brutalne Pieszczoty. Ich wykonanie do kategorii „Po Bożemu” nie spodobało się katolickiej fundacji Ave Maria. - Stanowczo sprzeciwiamy się wszelkim przedsięwzięciom o charakterze bluźnierczym podejmowanym przez artystów, biorącym sobie za cel doktrynę katolicką – piszą w petycji.

Reklama

Ten skecz był obraźliwy? Zdaniem przedstawicieli fundacji Ave Maria – tak. Brutalne Pieszczoty (kabaret Ani Mru-Mru i Łowcy.B) w pierwszym dniu konkursu głównego Rybnickiej Jesieni Kabaretowej przedstawiły swoją interpretację kategorii „Po Bożemu”. Kabareciarze pokazali moment zwiastowania (?). Do Marii i Józefa przyszedł Bóg w trzech osobach. Kobieta z początku uznała, że są sprzedawcami fotowoltaiki:

Dlaczego mam słuchać, jak łżecie jak psy – zwróciła się do przybyłych.

Fragment skeczu opublikowała telewizja Polsat (był emitowany niedawno na wizji):

Dodajmy, że Brutalne Pieszczoty wygrały tegorocznego Ryjka, zdobywając koryta od innych grup kabaretowych (przyznały za ich skecze niemal komplet punktów), publiczności i tajnego jurora.

Zobaczyli skecz i napisali petycję

Nie każdemu spodobało się to, co zaprezentowały Brutalne Pieszczoty. Fundacja Ave Maria (ze wsi Niżatyce, woj. podkarpackie) opublikowała petycję w tej sprawie.

Stanowczo sprzeciwiamy się wszelkim przedsięwzięciom o charakterze bluźnierczym podejmowanym przez artystów, biorącym sobie za cel doktrynę katolicką. Już sam fakt chęci podjęcia się dziedziny satyrycznej o tej tematyce zasługuje na godne tego potępienie – czytamy na wstępie.

Przedstawiciele fundacji dodają, że kabaret Ani Mru-Mru „w szydzący i lekceważący sposób odnosili się do prawd wiary katolickich oraz wielkich Tajemnic Odkupienia rodu ludzkiego z niewoli grzechowej przez Jezusa Chrystusa, naszego Boga i Pana”.

Za karygodne uznajemy pyszałkowate próby interpretowania i prezentowania istoty tajemnicy Trójcy Świętej w wykonaniu prześmiewczym, z jednoczesnym przypisywaniem Osobie Boga Trójjedynego kłamstw, wulgarnego, ironicznego tonu wypowiedzi czy żartów z Imienia Jezusa Chrystusa, na które, jak zapowiedziane, zegnie się każde kolano. Bulwersujący jest także fakt, że odtwórcą roli Najświętszej Dziewicy, został brodaty mężczyzna wynaturzający swą grą aktorską i animuszem powagę, godność i kobiecość Matki Bożej – czytamy dalej.

Zdaniem Ave Maria katolicy oglądający Ryjka w telewizji zostali mimowolnie zderzeni ze świadomą i celową profanacją wizerunków największych świętości wiary katolickiej.

Niechybnie, ww. materiał sprawił, że spora część widzów utrwaliła w sobie zlaicyzowany obraz Bożej Rodziny przepojony szyderstwem i świeckością w przededniu okresu bożonarodzeniowego, zamiast przejąć się dogłębnie atmosferą kontemplacji i miłości, z jaką należy przygotowywać się do przeżywania okresu, w którym katolicy całego świata wspominają przyjście obiecanego Mesjasza oraz oczekują Jego ostatecznego przyjścia w Chwale, co istotnie zatraca mistyczny, nadprzyrodzony charakter niniejszego okresu – zaznacza Fundacja.

Ave Maria żąda, by natychmiast usunąć materiał wideo z wszelkich platform i kanałów. Chcą również, by autorzy skeczu „Po Bożemu” i TV Polsat publicznie przeprosili za kontrowersyjne treści.

Zdania internautów – podzielone

Skecz wywołał poruszenie w Internecie. Jedni chwalą kabareciarzy, drudzy uważają, że była to już przesada:

- Nie jestem zbyt wierząca, ale uważam, że nie należy ośmieszać wszelkich uczuć religijnych. Nieładnie! Niesmaczny skecz!

- Śpieszcie się oglądać, bo katole zaraz się poobrażają

- Strasznie słabe to było. Nie latam co niedziela do kościoła, ale obrazili moje uczucia religijne. Część ludzi na pewno rozśmieszyli ale mnie na pewno nie

- Mocne, ale potrzebne refleksyjne. Teraz proszę o wojskowe kawały, aby przełamać okrągły stół i niby wolną i niepodległą Polskę.

- Przykro mi to pisać, ale jak tak można sobie żartować z Boga i świętych? Tak was dawniej lubiłam, a tu, niestety, drodzy Panowie, zeszliście z kabaretami na psy.

- Bardzo dobry skecz. Wyczuwa się klimaty i wpływy Łowców.B Czy BRUTALNE PIESZCZOTY planują trasę po Polsce ?

- Bardzo dobry skecz. Lubię takie klimaty sekty

- To bardzo smutne, w jaki sposób pokazaliście Świętą Rodzinę.

Dyrektor Ryjka: przesunęliśmy granicę

Na tematykę tegorocznych skeczy zwróciliśmy uwagę tuż po ogłoszeniu wyniku. Łukasz Zaczek, dyrektor artystyczny festiwalu przyznał wiele z nich było „mocnych”.

Przesunęliśmy granicę przyzwoitości, jeżeli chodzi o polski kabaret, ale było warto! Na pewno nie wszystko pokażemy w Polsacie. Na szczęście są numery, które nie skończą się karą nałożoną przez KRRiT – zaznaczył wtedy.

Podobnych skeczy, przekraczających bariery było więcej.TOMMISIE w kategorii „synuś mamusi” odegrały żydowskie wesele ze świętą rodziną w roli głównej. Maria, matka Jezusa oczekiwała od swojego syna, że ten znajdzie sobie w końcu żonę.

TOMMISIE pokazały też cyrkowców u premiera. Domagali się zaostrzenia prawa aborcyjnego, bo brakuje w cyrku karłów (albo raczej niskorosłych) oraz osób z rzadkimi schorzeniami.

Kruki i Wrony zaprezentowały telewidza oglądającego polskich polityków. W zasadzie ¾ skeczu musiałoby być ocenzurowane w telewizji ze względu na wulgaryzmy i bluzgi.

Furorę zrobiła piosenka grupy Złote Koryto Publiczności Oddajemy Walkowerem. Zachęcała w zasadzie panie i panów „do ssania”. Piosenką w podobnej tematyce publiczność pożegnały Brutalne Pieszczoty – z tą różnicą, że była o chorobach wenerycznych.

Kabareciarze nie skomentowali jeszcze petycji skierowanej w ich stronę. Co Wy o tym sądzicie? Czy pretensje fundacji Ave Maria są uzasadnione?

Oceń publikację: + 1 + 124 - 1 - 197

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
 • ~Franz Kawka 2022-12-05
  12:12:21

  Ktoś poczuł się urażony kabaretem, czymś co z definicji jest prześmiewcze. Moje uczucia religijne obrażają pisowscy dostojnicy klęczący w pierwszym rzędzie kościoła. A po wyjściu kłamią, obrażają innych i używają propagandy w stylu Putina a to wcale nie jest kabaret tylko rzeczywistość.

 • ~Rybnikczanin 2022-12-05
  12:24:52

  A dla mnie bluźniercza i wulgarna jest pedofilia m.in. w kościele oraz rozpasanie księży i biskupów oraz kościelnych hierarchów.
  Czy "Ave Maria" to nie przeszkadza te złe wzorce i złe zachowania płynące z kościoła.

 • ~The observer 2022-12-05
  12:35:33

  57 59

  Te obrażalskie Pany przyjęli na łono kościoła Rudolfa Hossa -komendanta obozu w Auschwitz - mordercy milionów istnień ludzkich!W więzieniu w Wadowicach wyspowiadali go, dali mu komunię i odszedł z tego świata w łasce uświęcającej. AVE MARYJA spotka się z nim w niebie i będą już razem po wieczność.

 • ~lukson997 2022-12-05
  12:36:39

  47 71

  Rybniczanin. Czy tylko pedofilia w kościele ci przeszkadza?
  Z twojego obleśnego komentarza można tak wnioskować.

 • ~Luty 2022-12-05
  12:52:41

  89 53

  Nabijanie się z Katolików nie wymaga żadnej odwagi. Czekam aż Mru Mru zrobi skecz na temat ateistów lub jakiejkolwiek innej religii. Kopać leżącego, to żaden wyczyn.

 • ~Franek 7 2022-12-05
  12:53:13

  76 43

  Czy to tez bluźnierstwo?:


  „Pierwsza religia powstała kiedy pierwszy oszust spotkał pierwszego głupca.”
  Mark Twain


  „Cywilizacja nie osiągnie doskonałości, póki ostatni kamień z ostatniego kościoła nie spadnie na ostatniego księdza i nie uwolni świata od tej pasożytniczej hołoty.„
  Umberto Eco

 • ~Luty 2022-12-05
  12:58:32

  66 35

  To może dlatego w tym roku, skoro już taka jazda po naszej europejskiej chrześcijańskiej kulturze, ta skromnisia sklejką zdobiona choineczka na Rynku, pawilon z piwskiem w centralnym miejscu i zając wielkanocny przy fontannie? Panie Prezydencie Kuczera?

 • ~przykopa 2022-12-05
  13:28:39

  42 14

  A horda lui nie wniosła sprzeciwu ?

 • ~spirit-of-the-town 2022-12-05
  13:59:19

  70 29

  Cały intelektualnie dojrzały i postępowy świat od wieków obrażany jest przez mnogość różnorakich religii, zabobonów i wierzeń. I nie obraża się, tylko patrzy jak zbliża się nieuchronność końca ciemnogrodu. Wspomniana fundacja może niech najpierw obrazi się na swych idoli, zagmatwanych we wszelkie możliwe afery, finansowe spekulacje, zboczenia i nachalną manię przyznawania sobie jedynej słusznej prawdy.

 • ~master4k 2022-12-05
  14:16:27

  46 33

  Teoretycznie XXI wiek, a w głowach jakież piękne i dorodne średniowiecze. Kwestia obrazy uczuć religijnych jest równie abstrakcyjna jak prawdomówność premiera. Istnieje w głowach osób jednie mocno w nią wierzących.

  Swoją drogą katolicka fundacji Ave Maria chyba działa od niedawna, skoro nie wie jak działa w praktyce efekt Barbary Streisand. Teraz więcej ludzi skecz zobaczy, a wyświetlenia rosną. Brawo wy!

  Inna sprawa jest taka, że z tą wszechmocnością obrażanego bóstwa coś musi być nie teges, skoro za obronę własnej absolutności i plenipotencji muszą brać się jego wyznawcy. Co go powstrzymuje przed boską interwencją, jeśli jest podobno największą siłą we wszechświecie? Może wiara obrażanych jest zbyt słaba? A może po prostu nie istnieje? Trudno orzec.

  A co na to aktywiści z Ordo Iuris? Czemu oni nie działają? Ah, ale ze mnie gapa. Zapomniałem, że ostatnio jak sprawdzałem, to byli zajęci testowaniem granic 6 i 9 przykazania. To rozumiem niczyich uczuć nie obraża? Swoją drogą wyszło całkiem śmiesznie, bo przecież każdy głupi wie, że dla pracowników jest małżeństwo do grobowej deski, a rozwody są tylko dla członków zarządu. Prawda Panie Areczku?

  @ Luty

  Nie wiem jak inni, ale ja osobiście bardzo chciałbym zobaczyć skecz o ateistach. To może być arcyciekawe doświadczenie oglądać fantastów naigrywających się z racjonalistów. Jestem na tak i się nie obrażam.

 • ~trzynasty 2022-12-05
  14:20:08

  54 30

  Bluźnierstwem nie jest rzecz jasna wykorzystywanie seksualne młodych przez kler. Nie znalazłem nigdzie informacji, aby Ave Maria protestowało przeciwko pedofilii w kościele. Tak nawiasem pisząc wczorajszy mecz Polski sędziował Pan Jesus Valenzuela. Nie pomogło.

 • ~Ancymon 2022-12-05
  14:42:46

  69 43

  Drodzy komentatorzy pedofilia jest nie tylko
  w kościele ale we wszystkich dziedzinach życia i zawodach . Oczywiście ta pedofilia oprócz kościelnej nikomu nie przeszkadza bo nie słychać by ludzie rezygnowali z kina , koncertów itp. Jak głupi muszą być ci kabareciarze ,( pewnie katolicy ) którzy drwią z Matki ,Bożej , Trójcy Świętej i Zwiastowania .Jest różnica żartowania z księdza a żartowania z Boga . Gdyby tak muzułmanin żartował z Allacha to by pewnie jego głowa już więcej żadnego nowego skecza nie wymyśliła .

 • ~Dintojra 2022-12-05
  14:46:49

  39 22

  "Czy tylko pedofilia w kościele ci przeszkadza?
  Z twojego obleśnego komentarza można tak wnioskować."
  @lukson997 - mnie i jak pewnie wielu ludziom nie tylko pedofilia "przeszkadza" (jak można tak eufemistycznie nazwać ogromne ludzkie tragedie związane z tymi praktykami ?).
  Mnie przeszkadza jeszcze parę innych spraw np.
  - dwulicowość tego towarzystwa (łącznie z wyznawcami)
  tj. co innego mówią, co innego robią.
  - kłamstwa, to już standard (i nie grzech) kłamać w żywe oczy.
  - brak umiarkowania w jedzeniu i piciu ... jak większość tych kapłanów wygląda ? istne pasibrzuchy, do tego po kilka kucharek na probostwie.
  - traktowanie siebie jak kogoś lepszego od zwykłych ludzi czyli pycha
  - życie w przepychu głównie choć nie jest to reguła dostojników kościelnych
  - brak szacunku do bliźnich... ileż to było przypadków gdy z przed drzwi probostw pogoniono potrzebujących...
  Poza tym nazywanie zwykłego merytorycznego komentarza obleśnym, bardziej świadczy o Tobie i Twoim postrzeganiu świata w kontekście Twojej "wiary".
  Ja jestem wierzący, ale nie nazwę się katolikiem, bo te zachowania kreowane przez KK i większość jego wyznawców nie przystają do mojej etyki i mojego dekalogu.
  Mnie ten skecz (jak cały ten wulgarny Ryjek, co słusznie zauważył Ireneusz Krosny) nie przypadł do gustu, ale nie krzyczę na cały świat, że obraził moje uczucia religijne (co to w ogóle za idiotyzm z tymi uczuciami ?), bo i po co ?
  Co najwyżej uświadomił mi, że spora grupa widzów w TZR rechotała z prymitywnych seksistowskich żartów nie mniej jak ta obwoźna grupa wyborców na występach kabaretowych pewnego prezesa partii z jego "żartów" mniej więcej na tym samym poziomie.

 • ~przykopa 2022-12-05
  15:04:55

  40 33

  Maryjki urwały się z postronka. Obejrzały przedstawienie po którym zrobiło im się gorąco i wilgotno. Więc nie bądźcie takie Ave i nie udawajcie oburzenia . Wielku wuc na was liczy że poprawicie dzietność. Bo ta reszta to daje tylko w szyję.....

 • ~hub381 2022-12-05
  15:07:17

  40 19

  "...a kto jest bez grzechu...?" (-)łojciec Rydzyk-Toruń .
  No coment -amen.

 • ~Dintojra 2022-12-05
  15:37:47

  29 21

  @Ancymon wiem, że i tak nie pokonam Twojej ciasnoty poglądowej w tej kwestii, ale co ma wspólnego chodzenie do kina czy na koncerty z pedofilią w kościele i w ogóle ? bo przyznam niezbyt pojmuję Twój tok myślenia... może chodzi Ci o to, że tam też mogą być pedofile ? owszem mogą, różnica polega na tym, że gdy coś takiego zostanie ujawnione to odbywa się śledztwo i osoba podejrzana, której się to udowodni jest skazana i wysłana do więzienia, a nie do innego kina.
  Poza tym do kina czy na koncert idę po to żeby się zrelaksować, a nie po to by się zastanawiać nad swoim postępowaniem w życiu, swoją moralnością, etyką czy potrzebami duchowymi.
  W skrócie jeśli KK chce mnie pouczać w kwestiach moich zachowań, to najpierw musi sam być bez skazy w tych samych kwestiach... KK to nie kino, teatr, muzeum czy inna forma rozrywki.

 • ~Grzegorz Kies 2022-12-05
  15:51:58

  26 5

  Ostatnimi czasy mamy wysyp kuglarzy nie tylko w kraju...

 • ~Ancymon 2022-12-05
  16:52:45

  31 31

  ~Dintojra napiszę ci to tak byś to zrozumiał , przeszkadza ci pedofilia w kościele , a pedofilia piosenkarzy i aktorów ci nie przeszkadza? , nie brzydzi cię to ,Nie brzydzi cię aborcja , rozwiązłość , życie w przepychu , obłuda , ćpanie .niemoralność obyczajów tych wszystkich celebrytów .Tak umoralnionemu człekowi jak ty powinno to przeszkadzać w oglądaniu filmów i słuchania muzyki .Chyba żartujesz z tym ujawnieniem pedofili wśród tzw . celebrytów a tym bardziej z ich karaniem , Do kina czy na koncert idziesz się zrelaksować , a czym dla ciebie jest Msza Święta? Bez skazy grzechu pierworodnego byla tylko Matka Boża , reszta ludzi to więksi lub mniejsi grzesznicy .Nie przeszkadza ci obrażanie Boga i Matki Bożej przez jakiś kabareciarzy (celebrytów ) .

 • ~przykopa 2022-12-05
  17:10:33

  21 25

  Drogi @Ancymonie. Ubierając się w ,,ciasny tok Twojego myślenia" to przerażają mnie biegające po marketach aniołki sprzedające opłatki. Aniołki nie mają potwierdzenia ginekologicznego. Co będzie jak Prawdziwy Polak i Prawdziwy Katolik nabędzie opłatek od takiego nadgryzionego aniołka ? Aż strach się bać że Prawdziwy Polak , Prawdziwy Katolik Pierwszego Sortu może spożyć,, tak nabyty" opłatek. Nie mówiąc już jak taki owoc zepsutego drzewa spożyje przy stole wigilijnym......

 • ~Kwinto 2022-12-05
  17:16:44

  38 24

  Jako katolik stwierdzam że skecz jest bardzo śmieszny, no i w sumie zgodny z tym co głosi kosciół -niepokalane poczęcie itp... mniemam że teraz wszyscy obejrzą ten skecz.
  Ps. Fundacjo Aviomarin a nie zgorszyło was ostatnie wystąpienie księdza z Przegędzy? albo niedawna afera w innej świętej fundacji? To takie na czasie widzieć jedno zgorszenie a nie widzieć drugiego.

 • ~Ancymon 2022-12-05
  17:26:18

  22 33

  ~Kwinto a co cię tak zgorszyło u księdza z Przegędzy?
  ~przykopa a mnie przeraża twoja głupota .

 • ~przykopa 2022-12-05
  17:39:45

  37 8

  @Kwinto. Poruszyłeś ciekawy temat .....
  Były prezio z qurwizji unieważnił kościelnie swój związek małżeński zawarty przed ołtarzem , ,,więc został zawarty przed samym bogiem "( z jakiej przyczyny , z braku konsumpcji związku ?) z którego zrodziły się dzieci ....
  Jaki ma statut ma związek małżenski zawarty przez boga i
  potem unieważniony przez człowieka ?
  Jaki statut mają teraz te dzieci ? Niepokalanie poczęte ?
  Jaki statut ma teraz żona (nie żona) ? Dziewicy ?

 • ~przykopa 2022-12-05
  17:46:11

  25 16

  @Ancymon. W piśmie jest napisane. Widzi w oku bliźniego swego dźbło , zaś nie widzi w oku swoim belki.
  Więc zakładając hipotetycznie że jestem ,,gupi ". To aż strach pomysleć fakultatywnie kim ty jesteś przyjacielu....
  Ksiądz z Przegędzy. Zamiast przygotowywać sie do przyjścia na świat Pana poprzez modlitwę skupienie i post. Myśli o sprawach doczesnych i zaspokojeniu swego brzucha na koszt bliźniego swego

 • ~Franek 7 2022-12-05
  17:49:20

  30 22

  Ancymon- nie da się porównać pedofilii wśród księży z pedofilią wśród innych zawodów na przykład przywołanych przez ciebie aktorów. Po pierwsze ze względu na skalę zjawiska, które wśród duchownych są nieporównywalnie wyższe. Po drugie to duchowni chcą nas nauczać o moralności i twierdzą, że mają monopol na moralność oraz o tym co jest grzechem a co nie jest. Do tego aktorów państwo nie utrzymuje a duchownych już tak przekazując co roku 3 mld zł na fundusz kościelny z naszych podatków. Do tego stowarzyszenia aktorskie nigdy nie ukrywały przypadków pedofilii w swoich szeregach tak jak kościół katolicki. Dlatego możemy od kościoła wymagać nieco więcej ?
  Dlatego słusznie ktoś zauważył, że to całe Ave Maryja jakoś milczało kiedy wybuchały skandale pedofilskie. I to jest ta obłuda, która normalnych ludzi razi w oczy.

 • ~Marek Twardowski 2022-12-05
  17:50:16

  29 18

  Właśnie po to bohater ludowy zwany "zerro" albo "ZeZerro" wprowadził do kodeksu karnego ,ściganie z urzędu obrazę uczuć religijnych katolików. Aby nie można było powiedzieć czegokolwiek na temat bajek i mitów chrześcijańskich.

 • ~przykopa 2022-12-05
  18:05:15

  26 19

  @Franek 7 Taki dobrze odżywiony osobnik (pełen buzujących hormonów które szukają ujscia ) siada w przyciemnionej spowiadalnicy do której podchodzą niewinne dzieci , kobiety itp.
  Wszyscy wyznają mu swoje najbardziej skryte tajemnice i słabości. Taka preselekcja ułatwia mu dostęp do określonej grupy osób i daje mu narzędzia do manipulacji i szantażu emocjonalnego takimi osobami.
  Pedofil biegający po dworcu ,,by złowić ofiarę " musi się trochę natrudzić ryzykując wpadkę. Taki klecha zaś dzięki narzędziom jaki mu daje KK jest przerażająco skuteczny i przy tym w miarę bezpieczny , gdyż ryzyko wpadki jest niewielkie. A nawet jak wpadnie to chroni go organizacja i układy międzynarodowe zwane konkordatem. Więc duchowni pedofile grają w zupełnie innej lidze niż wszyscy pozostali

 • ~Ancymon 2022-12-05
  18:17:25

  26 24

  ~przykopa napiszę ci jeszcze raz przeraża mnie twoja głupota .
  ~Franek a skąd ty wiesz jaka jest skala zjawiska pedofili wśród aktorów czy piosenkarzy ( ogólnie mówiąc celebrytach ) . Przecież pedofilia duchownych to przede wszystkim chłopcy, ministranci a wśród celebrytów to naiwne młodociane fanki które łatwo dają się omamić swoim idolom , takie sprawki jest trudniej udowodnić a i te osoby nie chcą tego ujawniać oficjalnie .Przykład pedofila Romana Polańskiego do dziś bezkarnego za którym wstawiło się całe środowisko .Filmy też są dotowane z budżetu. Nie wspomnę już o Hollywood co tam się wyprawia .o wyspie Epsteina kto tam bywał , no ale Epstein już nic nie powie .

 • ~Franek 7 2022-12-05
  20:13:48

  25 14

  „Pierwszy raport komisji do spraw pedofilii. Ponad 35 procent sprawców to członkowie rodziny ofiary. Prawie 30 procent to osoba duchowna” – pisała „Polska Times”. „Raport komisji ds. pedofilii: Prawie 30 proc. sprawców to duchowni” („Newsweek”).

  A co do Polańskiego to jak kulą w płot. Po pierwsze Polanski odsiedział swoje w USA o czym mówił sędzia Mazur uzasadniając odmowę ekstradycji go do USA.

  Po drugie szczerze mówiąc o innych aktorach to nie słyszałem a o duchownych to co i rusz.
  Kościół to idealne środowisko dla pedofilow. Przede wszystkim wszędzie indziej pedofilów się ścigało z cała mocą a w kościele się ich ukrywało albo przenosiło na inną parafię. Po drugie mieli tam ułatwiony dostęp do ofiar czyli do dzieci ( ministranci, oazy, hurt kościelne itp.). Dlatego tak dużo ściągnęło ich do kościoła bo to idealne dla nich środowisko. A kościół nie tylko nie walczył z tym zjawiskiem ale wręcz je ułatwiał. Poczytaj o Degollado…;)

 • ~Franek 7 2022-12-05
  20:16:56

  24 20

  Dlatego niech teraz nie będą zdziwieni, że kabarety się z nich śmieją wykorzystując ten temat. Niech posypią głowy popiołem a nie nasyłają kościelne bojówki.

 • ~przykopa 2022-12-05
  22:08:36

  14 16

  @Ancymonku mon ami . Mam obawę że zamiast mózgu natura obdarzyła cię w głowie tylko migdałkami które na szczęście skutecznie przejęły jego funkcje

 • ~grzegorz410 2022-12-07
  10:49:30

  10 7

  Dzisiaj na wp.pl pojawił się artykuł o zakonnicach które znęcały się nad niepełnosprawnymi dziećmi - Czy Ave Maria może zainteresować się tą sprawą ?

 • ~Bozena Weglarz 2022-12-08
  15:03:38

  17 6

  Prymitywny,zenujacy i zalosny skecz.To przykre,ze na Ryjek nie przyjezdzaja dobre kabarety.

 • ~Kimi73 2022-12-19
  13:02:54

  3 6

  Katolicy z "Ave Maria" czyli takie Kato-Pato... Skoro wg was "jakiśtam pambuk" ma na wszystko plan to widocznie miał plan na taki kabaret... Czego nie rozumiecie i dlaczego występujecie przeciw temu planowi:)))))))) Pambuk was ukaże:))))))))

 • ~hub381 2022-12-20
  13:07:53

  0 5

  A kto z was nie bluzni ? Niech rzuci kamień w wasz TVP ....
  Wolno tylko jedneu ŁOJCOWI Z piernikowego GRODU ! Amen

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1542