zamknij

Wiadomości

Bartosz Mazur wierszem i z humorem o konsultacjach rozkładu jazdy. Przeczytajcie!

2019-02-21, Autor: bf

Konsultacje nad nowym rozkładem jazdy autobusów komunikacji miejskiej elektryzują mieszkańców Rybnika. To widać choćby w komentarzach na naszym portalu. Bartosz Mazur – główny specjalista w Wydziale Komunikacji UM postanowił podejść do tematu z humorem. Ułożył ciekawy wiersz – przeczytajcie!

Trwające konsultacje nowego rozkładu jazdy autobusów komunikacji miejskiej przybierają różne formy. Sporo na ten temat wypowiedzieli się np. nasi Czytelnicy pod artykułem >>Jest projekt nowego rozkładu jazdy! Wyraź swoją opinię<<

Reklama

W Dniu Języka Ojczystego, w wersji poetyckiej do testowania i opiniowania nowego rozkładu zaprasza Bartosz Mazur. Jest on głównym specjalistą w Wydziale Komunikacji UM i współtwórcą zmian w rybnickim rozkładzie jazdy. Przypomnijmy, że od maja pojawią się w nim nowe linie oraz nowe połączenia. Zmianie ulegną też numery niektórych linii.

O tym wszystkim poetycko opowiada Bartosz Mazur:

Nowy rozkład? - Olaboga!
Wszystkich ogarnęła trwoga
toż to jakieś są szaleństwa
w necie sypią się przekleństwa
jak my teraz dojedziemy
tego całkiem już nie wiemy
Ktoś dodaje:
 nienormalni!
Oni chyba tam coś ćpali!
Tyle popsuć to jest sztuka,
Tamten znów na zimne dmucha,
że choć linii jest posucha,
to jest więcej kursów prostych
z Elektrowni do Niedobczyc,
oraz więcej linii nocnych!
Pani pisze: trza się skrzyknąć
Nasmarować
 ostre pismo
By prezydent to zrozumiał
żeby
 guza tu nie szukał,
że nie trzeba już nic zmieniać,
bo to jest z przyzwyczajenia,
że jest kurs bezprzesiadkowy,
tak być musi, chcę mieć z głowy,
konsultacje i rozmowy,
na przesiadkę się nie zgodzę,
pisze Marian w ostrym tonie,
choćbym miał pikietę robić
moja dłoń z nerwów mnie mrowi,
jak ja dorwę ancymona,
powyrywam mu ramiona!
Lecz nieśmiało nowe hasła:
patrzcie tutaj, jest na Piaskach
więcej kursów, ach, do diaska!
Nie piętnastka już do centrum
Lecz
 dwa osiem do Rydułtów.
Paruszowca na Nowiny
bezpośrednio już jeździmy
nowa linia wzmacniająca
będzie jeździć aż do końca
by
 ze strefy rozwieźć ludzi
tam się każdy mocno trudzi
linia nowa będzie wieźć,
numer jej trzydzieści sześć.
Z Elektrowni aż na Pekin
starą linią pojedziemy,
wydłużają cztery osiem,
z sensem robią, że tak powiem,
porządkując układ stary
rozkład robią –
 nie do wiary,
równy cały, od linijki
miłe to są nowalijki.
Lecz krytyka za to sroga,
Bowiem do laryngologa
trzeba się przesiadać w mieście,
może ktoś mi powie wreszcie,
jak dojadę do szpitala,
bo już głowa mnie nawala.
Konsultacje w pełnej krasie,
Niechaj piszą Rybniczanie,
Co doskwiera, co ich boli.
Ale też ten, który woli,
Połączeniem jeździć nowym,
Aby je zachować w zmianie
Niech napisze
 na kolanie,
że dwudziestka fajna rzecz,
musi wejść i łapy precz.
Do szkół także z tym idziemy,
Bo rozmawiać o tym chcemy,
Pokazywać cele działań,
nowe linie z naszych starań.
Jeśli chcesz coś więcej wiedzieć
w poniedziałki postaw siebie,
z koleżanką lub kolegą
w środku dnia, tu na Chrobrego,
pokój zero zero trzy,
zapraszamy, przyjdź i ty,
a że w pracy wielu siedzi,
to niech przyjdą choć sąsiedzi.
Za to w marcu jest okazja,
by w sobotę porozmawiać
dyżur na deptaku będzie
halo!Rybnik, rozgłoś wszędzie:
szesnastego, do oporu
będzie rozwiązanie sporów.
Potem będzie już wdrażanie,
no a w maju – wprowadzanie.

Oceń publikację: + 1 + 78 - 1 - 52

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
  • ~S257 2019-02-21 14:24:26

    Brawo!!! Tylko to że ludzie zaczynający pracę w Niedobczycach o godz. 6.00 a mieszkający w Boguszowicach Starych Sztolniowa nie mają dojazdu to nie wiem czy nim tak wesoło. No chyba że będą wstawać 30 min. wcześniej albo chodzić 2 kilometry na osiedle.To akurat sobie wiersz zarecytują, to myślę że humor wróci. Jeszcze raz BRAWO!!!!!

    56 8
  • ~AlexRk 2019-02-21 14:32:09

    Nowy rozkład to żadna rewolucja. Owszem, dodano kilka ciekawych linii ale taki problem jak z linią 45 dalej nie został rozwiązany. Od września czeka nas jeszcze większa liczba uczniów w autobusach do miasta zarówno rano jak i po południu. Przejrzałem z ciekawości czy przez moją dzielnicę będzie przejeżdżać więcej autobusów lub czy godziny zostaną lepiej dostosowane do potrzeb uczniów. Cóż, okazało się, że zmian nie ma żadnych.

    28 1
  • ~Arteks 2019-02-21 15:08:30

    Wierszyk zabawny bo z wielu wpisów wynika, że albo nie potrafią obsługiwać wyszukiwarki połączeń albo nie rozumieją, że lepiej mieć więcej kursów, a przez to mniejszy okres oczekiwania na przesiadkę niż bezpośredni autobus raz na dwie godziny. Ale to nie znaczy, że nie widać błędów bo przykładowo według tej propozycji aż dwie "silne" linie z Boguszowic pojadą do pl. Wolności, a żadna z nich nie zajedzie na przystanek koło Urszulanek który obsługuje dojazd do dworca i wszystkich instytucji i szkół które tam się znajdują. Przy okazji pogorszono by dojazd z tej części miasta na Nowiny. Trzeba się też przyjrzeć ważnemu w Rybniku dojazdu na godz. 6.00 tam gdzie są zakłady pracujące od 6.00 do 14.00 czy od 6.00 do 18.00 np. rejonie stacji kolejowej Rybnik Towarowy czy na kopalniach lub firmach przykopalnianych. Bo z Paruszowcem bardzo poprawiono w stosunku do obecnego stanu. @S257 - akurat ty dojedziesz bo jest połączenie ze Sztolniowej 4.54 z przesiadką do Niedobczyc 5.41. Można też przesiąść się na pociąg. Ale w paru przypadkach jest gorzej niż obecnie. Np. pierwszy kurs 48 do Kopalni Jankowice przyjeżdża dopiero o 6.19. @AlexRk - na głównych ciągach zmiany są rewolucyjne. Natomiast odnośnie 45 to kursów powinno być więcej choćby w godzinach szczytu ze względu na DB, na czym skorzystaliby też mieszkańcy dzielnicy lub możnaby wzmocnić kursowanie linii 42.

    17 45
  • ~S257 2019-02-21 15:30:12

    ~Arteks Gratuluje jesteś bardzo skrupulatny że tak szukałeś. Tylko że na placu wolnści 30 min będę wierszyk recytował ,ale to NIC

    34 6
  • ~timnet 2019-02-21 16:37:12

    https://rybnik.org.pl/konsultacje-spoleczne-czy-badania/

    2 2
  • ~Bartek Malina 2019-02-21 16:48:21

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    3 6
  • ~Bartek Malina 2019-02-21 16:49:33

    arteks a czy ty wiesz że lepsze są autobusy elektryczne bezprzegubowe niż inne i do tego pięknie ozdobione

    10 6
  • ~Bartek Malina 2019-02-21 16:50:43

    czy pan specjalista zapomiał w swoim wierszu powiedzieć o zakupie nowych bezemisyjnych autobusów miejskich

    10 10
  • ~Bartek Malina 2019-02-21 16:53:40

    arteks pamiętaj nowoczesny rybnik z autobusami miejskimi!

    5 6
  • ~JulianUrsynNiemcewicz 2019-02-21 17:42:55

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    6 2
  • ~Lateks 2019-02-21 17:43:57

    Wprawdzie wątpię by było coś zachęcającego w zmianach w ZTZ. Jednak już na wstępie chcąc sprawdzić kilka kierunków mam dość.
    Pierwsza sprawa to skąd mogę się dowiedzieć gdzie są najbliższe przystanki autobusowe mając dwie lokalizacje. Niby w Rybniku E-karta taka nowoczesna, a jednak razi mnie brak jakiekolwiek mapy obrazującej sieć linii autobusowych. Owszem standard taki żeby te połączenia łącznie z godzinami odjazdu w google maps to już kosmos jak na nasz urząd.
    Znając doskonale topografię Rybnika nie jestem w stanie w jakikolwiek sposób dowiedzieć się czy to miejsca przeznaczenia będzie szybciej z tego czy innego przystanku. Celowo piszę szybciej, bo bliżej w Rybniku często oznacza pół godziny później...
    Druga rzecz co się rzuca w oczy to że istniejące konsultacje tak naprawdę dotyczą osób które już korzystają z ZTZ, i najczęściej to przebiega w ten sposób że komuś ewidentnie ten rozkład nie będzie opowiadać to się wypowie, nie mam cienia wątpliwości że nikt w UM nie zastanawiania się nad trasami gdzie mogliby korzystać nowi klienci. Wyjątek stanowi Paruszowiec ale to tylko efekt działania byłego już Prezesa jednej z firm której ewidentnie brakuje miejsc parkingowych.

    20 1
  • ~absurdalny 2019-02-21 18:21:01

    Proponuję jeszcze zrobić kolorowe plakaty i wykleić je na każdym przystanku komunikacji miejskiej by bardziej zgnębić ludzi którzy takiego przywileju nie mają jak Pan Bartosz , który jeździ do pracy samochodem.

    19 5
  • ~palaczzasypowy 2019-02-21 18:28:29

    tragedia,facet sie może minął z powołaniem,to już wiemy czym się tam w um zajmują...

    24 13
  • ~Bartek Malina 2019-02-21 18:44:30

    czy pan prezydent ogłosiłby przetar na zakup np.119 autobusów mercedes benz e-citaro ?

    9 8
  • ~tf2 2019-02-21 18:57:02

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    7 0
  • ~tf2 2019-02-21 19:32:52

    W sumie macie rację, niech się martwią ci, którzy głosowali na urzędniczą niekompetencję.

    13 8
  • ~Arteks 2019-02-21 19:43:54

    W Żorach jak ludzie skarżyli się, że nie da się dojechać do dworca czy do pracy, wiceprezydent Pruchnicki zaproponował mieszkańcom aby sami ułożyli rozkład i przynieśli gotowy do urzędu... - kpiąc w ten sposób z pasażerów. U nas robią to fachowcy i całe szczęście! Skala przedsięwzięcia jest ogromna bo trzeba uwzględnić: możliwości taborowe, pracę kierowców i zgodność z kodeksem pracy, umowy z przewoźnikami, nieprzekraczalne fundusze jakie miasto przeznacza na komunikację, skomplikowaną topografię i komplikację w postaci jednokierunkowych dróg, korki, pętle w odpowiednich miejscach, bardzo nierównomierne rozmieszczenie ludności, oraz obiegi pojazdów od których zależy powrót punktu A do B i odwrotnie. Zauważcie, że w tej reformie nie chodzi o finanse i o to aby miasto wydawało na komunikację mniej ale aby kursy były lepiej rozłożone, a także aby szło dojechać w inne bezpośrednie miejsca niż tylko pl. Wolności czy DKM. Tego się domagałem przez lata - a wraz ze mną pewnie kilka tysięcy internautów jacy przewinęli się przez krytyczne dyskusje wobec ZTZ. Dlatego powinniśmy się cieszyć, że do władz to dotarło. A nikt nie mówi, że to są zmiany ostateczne. Nawet po reformie nadal w niedziele kursów jest za mało. A w dni robocze nastąpi poprawa - co nie znaczy, że mamy nie wytykać jawnych błędów. Zauważcie jak znacząco poprawiono dojazd do strefy w Paruszowcu. Niektórzy będą mieli kursy bezpośrednie pod zmiany, a inni bez problemu mogą się przesiąść przy dworcu kolejowym skąd co kilka minut rano odjedzie autobus do przystanku Huta Silesia. @lateks - jest parę białych plam obecnie i niestety one zostaną jak np. Brzezińska, Prosta, Grunwaldzka, Kolejowa-Drzymały - które nie są obsługiwane autobusami, a szkoda. Ale poza Paruszowcem skorzystają mocno także Niedobczyce i wreszcie okolice elektrowni - gdzie obecnie kursów autobusowych było zbyt mało. Zdecydowanie popieram twój postulat związany z mapą i schematem który powinien się pojawić - co ułatwiłoby spojrzenie globalne na zmiany. Namawiam władze miasta i ZTZ aby wejść do świetnej aplikacji JAK DOJADE. GOP i wiele większych miast już tam jest. @palaczzasypowy - jak już wspominasz coś o fachowcach to szukaj sobie chętnego na wymianę śmieciucha aby cię nie zaskoczyły terminy w których trzeba zezłomować to piwniczne dziadostwo.

    8 31
  • ~Arteks 2019-02-21 19:46:34

    @tf2 - niekompetentnie już było. W czasach jak w Rybniku rządził BSR-PiS o zmianach w rozkładach czy liniach ZTZ można było tylko pomarzyć. Marnowano pieniądze na to aby 1000 autobusów jeździło prawie pustych do dworca na Budowlanych zamiast te wozokm wykorzystać na przedłużenie relacji w inne miejsca tak jak obecnie proponuje Mazur. W UM nie było miejsca na specjalistów od transportu. A przejazdy były droższe niż obecnie. Przez 10 lat nie potrafiono uruchomić przystanku w tak oblężonym miejscu jak Tesco na Żorskiej! Taką miałeś kompetencję.

    11 19
  • ~Arteks 2019-02-21 20:04:45

    @S257 - 10 minut na przystanku Sąd #46 4.54-5.17, #3 5.27-5.41 - da się dojechać. Poza tym są też pociągi ze st. Rybnik - 5.13, 5.25, 5.35 - prawie jak metro. :D Kiedyś wspólny bilet był mrzonką dzisiaj można kupić bilet na ZTZ i KŚ.

    7 23
  • ~Arteks 2019-02-21 20:09:25

    I jeszcze jedna ważna uwaga - zarówno do władz miasta, do deweloperów, inbwestorów jak i do wszystkich którzy planują coś budować - budujcie w pierwszej kolejności tam gdzie jest infrastruktura i tam gdzie są linie autobusowe i w miarę blisko do przystanków kolejowych. To jest wartość nie do przecenienia. Auta rozwiązują problem mieszkania na wsi (chociaż też nie wszystkie przypadki) ale w miastach są zawalidrogami i w nadmiarze utrudniają życie. W jak największym interesie wszystkich jest sprawa komunikacja miejska.

    7 27
  • ~palaczzasypowy 2019-02-21 21:28:37

    tak arteks tak,już wszyscy będą czytać twoje wypociny i robić tak jak ty chcesz,bo przecież napisałem,ludzie będą budowali tam gdzie będą chcieli,autem będą jezdzili gdzie i kiedy chcieli, nie ty bedziesz mowił jak mają żyć.

    26 10
  • ~goliat 2019-02-22 00:07:40

    Jak się w UM ma mało roboty,
    to się w głowie , rodzą głupoty.

    22 10
  • ~Arteks 2019-02-22 11:18:27

    @palaczzasypowy - jeśli twardogłowy gość który nawet swoim awatarem psuje opinie o węglu jako strasznie brudnym sposobie na ogrzanie domu - czyta wszystkie moje wpisy i interesuje się zmianami transportowymi to cóż dopiero normalni zdroworozsądkowi mieszkańcy miasta? :) @goliat - czyli wolałbyś urzędnicze nicnierobienie? A ja nie bo uważam, że urzędnicy powinni uczestniczyć w procesie poprawy funkcjonowania miasta, w każdej jego dziedzinie. To ich obowiązek i cieszy mnie to, że Mazur sprawdza się na tym stanowisku. Potrzebna zmiana układu linii to kolejna jego inicjatywa.

    7 8
  • ~Bartek Malina 2019-02-22 12:29:13

    niezabardzo przemyślany ten rozkład

    3 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaki Waszym zdaniem czas powinien pozostać na stałe: letni czy zimowy?





Oddanych głosów: 835