zamknij

Wiadomości

„Kup Pan cegłę”, czyli jak wspólnymi siłami wybudować kościół

2013-10-22, Autor: Dominika Kuśka
Trwa budowa kościoła w parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Osoby, które chcą wspomóc budowę świątyni, mogą zakupić pocztówki symbolizujące cegłę.

Reklama

Akcja „Kup Pan cegłę” to najnowszy pomysł ks. Marka Bernackiego na zebranie odpowiednich środków na budowę kościoła parafialnego na Chabrowej. – Szukam różnych sposobów, by zebrać odpowiednią ilość środków. Z doświadczenia wiem, że konkretny „zakup”, w tym przypadku pocztówki, daje ludziom większą motywację do przekazywania pieniędzy – tłumaczy ks. Marek Bernacki, budowniczy kościoła, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.

Każdy, kto chce wspomóc budowę świątyni, może zakupić symboliczną cegłę w formie pocztówki. Na kartce oprócz informacji o potrzebnych cegłach można również znaleźć modlitwę w intencji budowy nowego kościoła. – To taki aspekt duchowy naszej cegły. Jedna pocztówka kosztuje 4 złote, ale wierni bardzo często ofiarują więcej – dodaje budowniczy kościoła na Chabrowej.

 

Obecnie prace przy budowie kościoła idą zgodnie z planem. – To, co chcieliśmy skończyć przed zimą prawie jest już gotowe. Ściany prezbiterium są już w połowie wykonane. Powoli też zaczynamy zalewanie stropu i stawianie ścianek działowych – wymienia ks. Marek Bernacki.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~Tjodalv 2013-10-22 09:17:06

  Mamy mało kościołów w naszym regionie więc czemu nie, jest potrzebny ! Budować, a co ! Gdzieś te świętojebliwe owieczki muszą mieć schronienie. Co za kraj znaczy katoland heh

  15 0
 • ~tomasz.bosk 2013-10-22 09:33:44

  Ludzie dajcie już spokój z tymi kościołami robić nie ma gdzie a kościołów stawiają jak pierd...ci
  budujcie zakłady pracy ..........

  24 0
 • ~kucz 2013-10-22 09:35:36

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~oko 2013-10-22 09:38:53

  ludzie przestają chodzić do kościoła nie dlatego że mamy ich za mało....ze strony kościoła brakuje "czynów"...i to nie takich jak ta akcja, "Kup pan cegłę". Dlaczego taki pomysłowy ksiądz nie wpadnie na pomysł, żeby sprzedawać takie cegiełki, ale nie na kolejny kościół a na jakiś budynek mieszkalny dla np. samotnych matek, ofiar przemocy domowej, które często właśnie ze względu na to, że nie mają się gdzie podziać to tkwią w tym syfie jaki zgotował im partner lub partnerka życiowa....

  38 0
 • ~przemo7 2013-10-22 10:14:22

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 0
 • ~toomann 2013-10-22 10:33:43

  No tak..... pełna tolerancja..... Ciekawe dlaczego nie ma takich głosów gdy budują kolejny market? Może zamiast kolejnej Stonki wybudować żłobek, przedszkole...... Dlaczego ktoś ma zastępować zadania państwa? OK, niech wybudują żłobek, ale wtedy proszę nie pyszczyć, że jest odpłatny.

  1 0
 • ~dr Becker 2013-10-22 11:30:35

  Farę wybudował błyskawicznie - a na kościół to już trzeba cegiełki sprzedawać? Czy ten faroż to ktoś na miarę biskupa Limburga?

  25 0
 • ~spirit-of-the-town 2013-10-22 13:28:50

  Zastanawiam się, dlaczego np. inna sieć handlowa np. Biedronka, Tesco czy Shell, budując swój kolejny oddział nie udają żebraków próbując wyciągnąć od ludzi darmowe pieniądze, tylko budują z własnych dochodów. Czy Kościół, będąc jedną z najbogatszych (o ile nie najbogatszą) instytucji, musi zawsze udawać żebraka i prostytuować się mrzonkami o obiecanym cudownym życiu pozagrobowym w zamian za "co łaska"? Pozdrawiam

  12 0
 • ~fotelik-rybnik 2013-10-22 13:46:49

  Trzeba było najpierw wybudować kościół a nie fare.
  Fara moglaby być spokojnie wielkości domu jednorodzinnego, ale nie... od razu ośrodek wczasowy trzeba postawić!
  Wstyd!!!!
  Teraz na każdą cegłę zbierać... wstyd, wstyd, wstyd!!!

  15 0
 • ~mprzywoski1983 2013-10-22 13:53:50

  @spirit-of-the-town - popieram w całej rozciągłości :) dobrze, że idzie totalna zmiana pokoleń i nastawienia do tej mafii sukienkowej :)
  Największy błąd to było podpisanie z nimi cyrografu - potem narzekactwo, że wieczna dziura w budżecie :/ Odciąć ich od Państwowej kasy + opodatkować porządnie to i dziura budżetowa zniknie albo przynajmniej porządnie się skurczy.... A kolejny kościół jest tak w Rybniku potrzebny jak prezerwatywy murzynom z Afrykańskich wiosek.... Ciekawe czy ktokolwiek realnie sprawuje pieczę nad tą całą "zbiórką" i czy akcja również jest opodatkowana czy jak zwykle połowa pójdzie "w eter" ?

  10 0
 • ~ 2013-10-22 17:52:49

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 0
 • ~ 2013-10-22 18:23:20

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 3
 • ~blitz 2013-10-22 20:16:24

  Zgłoście się do proboszcza z parafii na Orłowcu w Rydułtowach.. On Wam powie jak się rzeźbi ludzi na kasę.. mam sytuację na świeżo sprzed kilku dni, jak to biznesmen w kiecce legalnie wyłudza pieniądze...podczas ceremonii pogrzebowej ksiądz wszedł do kaplicy, po czym oznajmił że po wejściu do kościoła mamy odmówić dziesiątkę różańca i w tym czasie zaprasza do zakrystii w celu zamówienia mszy za zmarłą osobę... nie wyszedł na ołtarz dopóki osoba z naszej rodziny nie udała się do zakrystii, po czym sam od siebie bez naszej zgody zapisał 3 msze, po czym zażądał 150zł.. aby nie robić "cyrku" podczas pogrzebu otrzymał banknot 200zł po czym stwierdził że nie ma NIESTETY wydać reszty, więc wpisał czwartą mszę... kilka dni wcześniej przed pogrzebem podczas odmawiania różańca prawie zostaliśmy wyproszeni z kościoła, bo tam będą się odbywały nauki przedchrzcielne (o czym wcześniej nikt nas nie poinformował) więc skazani na stanie na zimnie poprosiliśmy o klucz z kaplicy.. a tam niespodzianka- wystawiona trumna ze zwłokami obcego człowieka... bez komentarza.. przez wszystkie dni odmawiania różańca gaszono nam wszystkie światła w kościele i siedzieliśmy jak górnicy pod ziemią przy świetle 4 świec... to tylko kilka ciekawostek z parafii Orłowiec, zamierzam zgłosić wyłudzenie na policji, nie tylko 200zł...............

  4 0
 • ~ 2013-10-22 22:35:05

  pierwszy raz podobają mi się wszystkie wpisy pod artykułem....

  7 0
 • ~piotrekdec 2013-10-22 22:40:12

  blitz jak to najdelikatniej powiedzieć: sami sobie zgotowaliście ten los wierząc w mity, że jeśli się odprawi szereg obrzędów jaźń zmarłego trafi do wiecznej szczęśliwości; jeśli tak na to spojrzeć to wszelkiego rodzaju kościoły będą już tylko pasożytami

  0 0
 • ~norton 2013-10-22 23:52:41

  Szczekacie jak psy. Nikt Was nie zmusza do chodzenia do kościoła - macie prawo wyboru, skorzystajcie z niego. Dajcie Nam katolikom spokój.
  Ciekawe czy macie na tyle odwagi by krytykować islam - Hiszpania, Francja targane są przez islamistów chcących wprowadzić szariat.
  Wolę "czarnego sukienkowca", jestem "ciemnym katolem" - mogę robić to na co moje sumienie mi pozwala. Jeszcze będziecie karki giąc przed allahem - ale wtedy będzie za późno.

  1 2
 • ~ 2013-10-23 00:23:03

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 0
 • ~mprzywoski1983 2013-10-23 14:58:45

  @norton - odwiedzać kościół nikt nie zmusza (na szczęście) - przynajmniej bezpośrednio. Natomiast wielu osobom nie podoba się, że są zmuszani do wykładania ciężko zarobionych pieniędzy na tą upadłą instytucję. Z samego budżetu z tego co pamiętam parę lat temu przeznaczone było 5,2 mld ( tak miliarda) złotych rocznie..nie licząc dodatków i tego co "urzędnicy" kościelni sami wypracują. Nie przeszkadza Ci to? A lubisz np. misie leśne? Albo teletubisie? To może ktoś by Ciebie zobowiązał do oddawania połowy wypłaty na stowarzyszenie teletubisi i misi leśnych? :)
  Nie obchodzi mnie jaką funkcję pełni kościół a tym bardziej wiara. Nie zabraniam nikomu wierzyć niech robi co chce to jego życie dopóki nie szkodzi tym drugiemu ma do tego prawo. Wkurza mnie, że dla zdecydowanej większości ludzi wiara równa się kościół i vice versa- a to dwie całkiem inne sprawy. Wkurza mnie jeżeli ktoś mnie przymusza do uczestniczenia w życiu kościelnym jeżeli tego sobie nie życzę (np przez odprowadzanie kasy na kościół z podatków które płacę, bądź ukrytą presję społeczną). Wkurza mnie głupia argumentacja pokroju " nie chcecie KK to was zamordują islamiści prędzej czy później" albo "skoro psioczycie na KK to znaczy, że chcecie meczety/synagogi". Ostatnio to bardzo modne argumenty.. NIE nie chcemy w naszym życiu żadnych instytucji kościelnych - przynajmniej nie na siłę. Jeżeli będę miał taką potrzebę pomodlę się lub nawet pójdę do kościoła, ale nic na siłę. A KK widzi, że grunt pali im się pod nogami...

  4 0
 • ~mprzywoski1983 2013-10-23 15:03:36

  ..więc próbują coraz bardziej agresywnych i siłowych sposobów na "pozostanie na rynku". Jak napisał ktoś na początku komentarzy - jakoś nie słychać o tym żeby ogólnie pojęty "kościół" (mówiąc np lokalnie o Rybnickim) organizował jakieś akcje/zbiórki dla naprawdę potrzebujących, dla głodujących dzieci, dla samotnych matek z dziećmi itp. Ważniejsze jest stawianie świątyni w marmurach i złotach, drzwi wejściowe za tysiące złotych czy budowa kolejnego przybytku. A potem się dziwią, że ludzie na nich psioczą....
  O tym co się dzieje na orłowcu o czym wspominał @blitz też swego czasu dużo słyszałem i myślałem, że w końcu ludzie zrobili porządek z tym... Pozdrawiam myślących ludzi...niemyślących w sumie też mogę pozdrowić :)

  3 0
 • ~norton 2013-10-23 15:55:54

  Ale w artykule nie ma ani słowa o dopłatach państwowych a jedynie o pomyśle proboszcza na zbiórkę pieniędzy - dobrowolna zbiórkę. Po co te wylewanie żółci? To, że islam jest ostatnio popularnym hasłem wynika z tego co się dzieje na świecie. KK jest jedynym sposobem na zatrzymanie tej zarazy. Teraz wszyscy mają wybór - mogą uczestniczyć w życiu KK bądź nie. U allahów takiego wyboru nie będzie.
  Ja się zgadzam, że w KK jest wiele do zrobienia, jest wiele zła, które należy usunąć - widzę i słyszę co się dzieje.
  Jeśli nie bierzesz udziału w życiu kościoła to skąd wiesz, że nie organizuje akcji dla potrzebujących ? Może przyjdź i zaproponuj, że pomożesz w zbiórce na takie szczytne cele o, których tyle piszesz.

  0 2
 • ~hardmark 2013-10-23 17:19:29

  Ciekawe ile Rybnik ( to znaczy My) dołożył rękami radnych?

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3442